Home / Serwis specjalny Chrzest 1050 / 1050. rocznica Chrztu Polski w Poznaniu [FOTORELACJA]

1050. rocznica Chrztu Polski w Poznaniu [FOTORELACJA]

W dniach 15-16 kwietnia główne uroczystości 1050. rocznicy Chrztu Polski, w których uczestniczyli duchowni różnych obrządków chrześcijańskich, parlamentarzyści oraz rzesze zainteresowanych osób, przeniosły się z Gniezna do Poznania.

W piątkowe przedpołudnie, 15 kwietnia, w poznańskim seminarium duchownym odbyło się zebranie Konferencji Episkopatu Polski. Następnie w Sali Ziemi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich rozpoczęły się uroczyste obrady Zgromadzenia Narodowego z orędziem prezydenta RP Andrzeja Dudy. Kolejnym punktem był koncert w Filharmonii Poznańskiej, gdzie zabrzmiało jubileuszowe „Oratorium 966.pl”. Całość uświetniła procesja maryjna z kościoła farnego do katedry poznańskiej, gdzie legat papieski kard. Pietro Parolin odprawił Mszę świętą.

W sobotę 16 kwietnia na INEA stadionie pod hasłem “Gdzie chrzest, tam nadzieja” rozpoczęło się świętowanie jubileuszowe. Tam też została odprawiona Msza św. z chrztem dorosłych. Wieczorem w teatrze Muzycznym w Poznaniu, odbył się historyczny quiz multimedialny „Człowiek 1050-lecia”, a po nim ponownie na stadionie musical „Jesus Christ Superstar”.

Członkowie Stowarzyszenia wraz z przewodniczącym Oddziału Okręgowego w Poznaniu Karolem Irmlerem zaznaczyli swój udział zarówno w procesji jak i obecnością na uroczystościach odbywających się na stadionie.

Szersza relacja w majowym numerze miesięcznika “Civitas Christiana”.

Szymon Szczęsny

fot. Szymon Szczęsny

ss