Home / Biblia / 300-metrowy dar młodych dla papieża Franciszka (WIDEO)
Dar młodzieży uczestniczącej w XX Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej dla papieża Franciszka można obejrzeć przy Instytucie Prymasa Stefana Wyszyńskiego w Częstochowie. / fot. Marcin Sułek

300-metrowy dar młodych dla papieża Franciszka (WIDEO)

Młodzież biorąca udział w XX Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej przygotowała specjalny dar dla papieża Franciszka. Jest to przepisana własnoręcznie przez uczestników ze wszystkich polskich diecezji treść adhortacji apostolskiej Evangelii gaudium o głoszeniu Ewangelii w dzisiejszym świecie. Prawie 300-metrowy zwój będzie można obejrzeć 27-28 lipca w Częstochowie.

Każda z diecezji przygotowała na specjalnym materiale poszczególne fragmenty, które następnie zostały połączone w jedną prawie 300-metrową całość. Tworzenie tego niezwykłego dzieła odbywało się przy okazji warsztatów związanych z Ogólnopolskim Konkursem Wiedzy Biblijnej. Finalne prace nad połączeniem 113. fragmentów w jeden zwój odbywały się w Zespole Szkół Odzieżowo-Włókienniczych w Lublinie, gdzie przez jeden tydzień wszyscy byli bardzo aktywnie zaangażowani w to dzieło. – Materiał był łączony w całość etapami podczas zajęć lekcyjnych, ale również uczniowie i nauczyciele zabierali poszczególne fragmenty do domów, by na czas sprostać temu niecodziennemu zadaniu – opowiada Klaudia Suska, uczennica szkoły.

– Poprzez ten oryginalny i pracochłonny dar nasi uczestnicy chcą wyrazić nie tylko wdzięczność za papieskie błogosławieństwo, ale również okazać swoje przywiązanie do osoby Ojca Świętego i jego nauczania – tłumaczy Marcin Sułek z zespołu koordynującego konkurs. Papież Franciszek w adhortacji Evangelii gaudium przekonuje, że “radość Ewangelii jest tym, czego nikt i nic nie zdoła nam odebrać” (por. J 16,22). Papieskie przesłanie stało się motywem przewodnim konkursu.

Każdego roku w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej organizowanym przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” bierze udział około 30 000 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Z okazji jubileuszu 20-lecia tego dzieła Ojciec Święty Franciszek pobłogosławił jego uczestnikom oraz zachęcił, “by w duchu przyjaźni z Jezusem stawali się w swoich środowiskach apostołami Bożego Słowa”. – Tylko wierni świadkowie Ewangelii, żyjący każdego dnia Bożą miłością, mogą pomóc innym znaleźć Chrystusa i Nim zachwycić świat – czytamy w specjalnym liście skierowanym do Tomasza Nakielskiego, przewodniczącego “Civitas Christiana”.

Przygotowany przez młodych dar dla papieża Franciszka będzie można obejrzeć 27-28 lipca, przed budynkiem Instytutu Prymasa Stefana Wyszyńskiego w Częstochowie (ul. Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego 12). Specjalnie z myślą o uczestnikach Światowych Dni Młodzieży organizatorzy przygotowali kody QR z tłumaczeniami adhortacji Evangelii gaudium na 11 języków, które można odczytać za pomocą urządzeń mobilnych. Prezentacja tego dzieła została zaplanowana na czas wizyty Ojca Świętego w Częstochowie, który w czwartek 28 lipca o godz. 10.30 będzie celebrował Mszę świętą z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. W wydarzeniu wezmą udział biskupi i liczni polscy kapłani w obecności Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i najwyższych władz kraju.

Marcin Kluczyński

mk

Dodaj komentarz