Home / Zapowiedzi / 50. rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Świętolipskiej
Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Świętej Lipce, fot. Alfista33, źródło: wikimedia.org

50. rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Świętolipskiej

W tym roku, w Sanktuarium Matki Bożej Jedności Chrześcijan w Świętej Lipce, które bywa nazywane “Częstochową Północy”, odbędzie się uroczystość z okazji 50. rocznicy koronacji niezwykłego obrazu.

Początki sanktuarium maryjnego w Świętej Lipce sięgają XIV w. i znamy je tylko z opowiadań ludowych. Najwięcej informacji pochodzi z dokumentów spisanych i wydanych w XVII wieku. Autor jednego z pism mówi o początkach Świętej Lipki, gdzie na rozłożystej lipie, stojącej w tamtym miejscu pojawiła się figurka Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Już w średniowieczu rozpoczęły się pielgrzymki do Świętej Lipki. Pątnicy liczyli na uzyskanie odpustu oraz uzdrowienia. Ostatni wielki mistrz krzyżacki Albrecht Hohenzollem w 1519 r. pielgrzymował pieszo i boso z Królewca do Świętej Lipki.

11 sierpnia 1968 r. kard. Stefan Wyszyński, wraz z metropolitą krakowskim, kard. Karolem Wojtyłą, dokonał koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Świętolipskiej. W sobotę 11 sierpnia 2018 r., o godz. 11:00 rozpoczną się główne uroczystości jubileuszowe tego wydarzenia. Będzie to jednocześnie Uroczystość Matki Bożej Świętolipskiej. Warto przypomnieć także, że w tym roku przypada również 400-lecie oddania Świętej Lipki pod opiekę Króla Polskiego.

Pełna treść komunikatu wydanego przez abp. Józefa Górzyńskiego, metropolity warmińskiego:

Za BP KEP

/wj