81. Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców

2018/07/3
student-2052868-1280.jpg

Centralnej Mszy św. odprawionej wczoraj a Jasnej Górze przewodniczył bp Henryk Tomasik, ordynariusz diecezji radomskiej, a koncelebrował m.in. bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. duszpasterstwa nauczycieli.

Podczas kazania przypomniane zostały słowa Jana Pawła II, który wychowanie nazwał “obdarowywaniem człowieczeństwem”. Podstawowe zadania i wyzwania, z którymi mierzyć muszą się nauczyciele i wychowawcy to: wychowanie do szacunku dla tego, co święte, dla obiektywnych norm i wartości, ratowanie sacrum w życiu osobistym i społecznym.

Bp Tomasik mówił, że zagrożeniem dla współczesnej młodzieży jest totalitaryzm kulturowy, czyli liberalizm moralny proponujący życie tak, jakby Bóg nie istniał i nie było obiektywnych norm i zasad. Oprócz tego są nim: absolutyzacja wolności oraz przyznawanie własnemu sumieniu prerogatywy najwyższej instancji sądu moralnego. Za Janem Pawłem II ordynariusz diecezji radomskiej podkreślił, że droga wolności to droga podporządkowania się prawdzie.

Bp Tomasik zwrócił się bezpośrednio do nauczycieli:

Młodzi was potrzebują. Trzeba, abyście byli dla nich przyjaciółmi, wiernymi towarzyszami, sprzymierzeńcami w młodzieńczej walce. Pomagajcie im budować fundamenty pod przyszłe życie.

Ks. Wojciech Wojtyła, sekretarz krajowego biura ds. duszpasterstwa nauczycieli zwrócił uwagę na to, że 81. Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców doskonale wpisuje się w obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Rola pedagogów w podtrzymaniu polskości przez lata zaborów jest nieoceniona.

Bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. duszpasterstwa nauczycieli podkreślił, że w misji nauczycieli istotne jest by nie traktować człowieka powierzchownie, czemu sprzyja szybkie tempo życia. Zwrócił uwagę także na kryzys antropologiczny, który sprawia, że człowiek przestaje wiedzieć kim jest. Z tego wynikają kryzysy małżeństwa, rodziny oraz samobójstwa wśród młodych.

Lubelska kurator oświaty, Teresa Misiuk przypomniała o roli świadectwa w procesie wychowawczym:

My tak naprawdę na co dzień jesteśmy tego świadomi, że młodzi ludzie nie tyle potrzebują naszych słów, informacji, co właśnie czytelnej postawy, tego, jacy my jesteśmy. Nie jest to łatwe, dlatego tu też przybywamy po umocnienie w wierze, nadziei i miłości.

Pielgrzymce towarzyszyło sympozjum ewangelizacyjne. Jedną z konferencji: “Służba Bogu i Ojczyźnie” – szczytowa postawa racjonalności człowieka na przykładzie kilku Polaków z kręgu nauki, wiary i kultury polskiej wygłosił ks. prof. dr hab. Tadeusz Guz z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Pielgrzymki polskich nauczycieli na Jasną Górę trwają nieprzerwanie od 1937 r.

/wj

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#bp Henryk Tomasik #bp Piotr Turzyński #Jan Paweł II #Jasna Góra #nauczyciele #pielgrzymka #wychowawcy
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej