Armia modlitwy w obronie życia

2013/01/20

Z inicjatywy oddziału w Szczecinie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w październiku 2009 roku powstał Archidiecezjalny Ośrodek Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Jego podstawowym i najważniejszym zadaniem jest podtrzymywanie nieustannej modlitwy w intencji zagrożonych i nienarodzonych dzieci, ich rodziców oraz osób, które w różny sposób bronią ludzkiego życia.

Na terenie naszej diecezji coraz więcej osób włącza się w to niezwykłe modlitewne dzieło. Tylko w minionym roku ponad 2 tys. osób podjęło Duchową Adopcję Dziecka Poczętego. Modlą się codziennie dziesiątką różańca i składają Bogu dobrowolną ofiarę w jego intencji. „Armia modlitwy” rośnie z roku na rok, co staramy się wspierać i pielęgnować. Dwudziestego piątego dnia każdego miesiąca o godz. 19 w jednym ze szczecińskich kościołów odprawiana jest Eucharystia, podczas której poza wspólnym odmówieniem codziennej modlitwy istnieje stała możliwość złożenia uroczystego przyrzeczenia i podjęcia duchowej adopcji przez nowe osoby. Każda osoba decydująca się na tę wielomiesięczną, modlitewną ofiarę za ludzkie życie jest ogromnym skarbem dla Kościoła katolickiego i należy się jej najwyższy szacunek. Eucharystie sprawowane są bez światła elektrycznego. Mrok rozprasza światło świec, które wszyscy wierni trzymają w dłoniach. Światłość płomieni świec oraz ich ciepło ma dawać świadomość, że poprzez modlitwę za drugiego, zagrożonego człowieka uczestniczymy w wielkim, bożym dziele i tym samym jesteśmy w jakiś sposób „światłem dla świata”.

Drugą, ważną płaszczyzną pracy Archidiecezjalnego Ośrodka Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego jest pomoc psychologiczna kierowana do osób, które borykają się z syndromem poaborcyjnym lub stają w obliczu dramatycznej decyzji o aborcji. Zespół psychologów, terapeutów, kapłanów i doradców rodzinnych, składający się z 18 osób, pełni dyżury w Parafialnym Punkcie Konsultacyjnym oraz przy telefonie przez cały tydzień. Z ich pomocy mogą skorzystać wszystkie osoby, którym towarzyszy lęk przed przyjęciem nowego życia, i rozważają decyzję o aborcji. To właśnie te osoby w szczególny sposób należy otoczyć opieką i to właśnie tym osobom AODADP będzie się starał pomóc kompleksowo.

Jeśli kobieta, matka decyduje się na zabicie własnego dziecka, to może oznaczać, że aktualnie nie dostrzega innego, lepszego rozwiązania dla siebie. Bardzo często staje ona wtedy w obliczu niezwykle złożonej i trudnej dla siebie rzeczywistości, która może wynikać z bardzo poważnego kryzysu w życiu, braku podstawowej wiedzy i doświadczenia życiowego. Towarzyszą temu: strach, przerażenie, obawa, niepokój, poczucie bezradności, bezsilność i poczucie winy.

Decyzja o aborcji może wynikać ze splotu różnego rodzaju uwarunkowań przerastających możliwość adaptacyjną zarówno kobiety, jak i mężczyzny, a pomoc ma polegać na udzieleniu silnego wsparcia psychologicznego i materialnego oraz towarzyszeniu w dojrzewaniu do odpowiedzialnego rodzicielstwa.

Są takie sytuacje, w których skuteczna pomoc kobiecie przerażonej ciążą, nie może ograniczać się tylko do decyzji o utrzymaniu życia dziecka, ale musi wybiegać dalej. To, czego wiele kobiet wówczas potrzebuje, to pomoc w najbardziej prozaicznych i codziennych sprawach, począwszy od jedzenia, ubrania, mieszkania, aż po wyprawkę dla dziecka, łóżeczko, wózek i butelkę czy pieluchy. Centrum Wspierania Rodzicielstwa od Poczęcia, które od wielu lat funkcjonuje w szczecińskim oddziale, stara się wypełniać i to zadanie w sposób profesjonalny.

W AODADP będą mogły otrzymać pomoc również osoby, które znajdują się w syndromie poaborcyjnym. Trzeba pamiętać, że wiele osób, które dokonały aborcji, nawet po wielu latach boryka się z wyrzutami sumienia, silnym poczuciem winy, krzywdy, straty, żalu, bólu i rozpaczy, które najczęściej powracają przez całe życie. Pozostawienie sprawy samej sobie może skończyć się depresją, problemami natury emocjonalnej, z uzależnieniami i próbami samobójczymi włącznie. Dlatego wielokrotnie w drodze ku pełnej świadomości istnienia Miłosierdzia Bożego potrzebna jest pomoc zarówno duchowa, jak i psychologiczna, oraz wsparcie drugiego człowieka. Zespół specjalistów AODADP przy współpracy z przedstawicielami profesjonalnej, chrześcijańskiej terapii NET świadczy tym osobom pomoc w tym trudnym przejściu.

Archidiecezjalny Ośrodek Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego zrodził się z podszeptów serca wielu ludzi i jest odpowiedzią na nauczanie Sługi Bożego Ojca Świętego Jana Pawła II, który mówił do nas 18 sierpnia 2002 roku na krakowskich Błoniach o „potrzebie wyobraźni miłosierdzia”.

Joanna Szałata

Artykuł ukazał się w numerze 03/2010.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej