Benedykt XVI śladami Jana Pawła II

2013/01/15

Papież w Warszawie spotka się z polskimi władzami oraz odprawi pierwszą Mszę w ojczyźnie swojego – jak sam często powtarza – wielkiego poprzednika. Również ta pielgrzymka ma wymiar symboliczny i sentymentalny. Zdaniem nuncjusza apostolskiego abpa Józefa Kowalczyka, Benedykt XVI tą pielgrzymką będzie chciał przede wszystkim oddać hołd Janowi Pawłowi II.

Fot. Artur Stelmasiak

Na trasie papieskiej pielgrzymki nie mogło oczywiście zabraknąć Jasnej Góry – duchowej stolicy Polski. Dlatego też po Mszy św. odprawionej w Warszawie uda się na odpoczynek do Nuncjatury Apostolskiej i poleci helikopterem na Jasną Górę. Tu nawiedzi sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, gdzie w Kaplicy Cudownego Obrazu spotka się z przedstawicielami instytutów życia konsekrowanego, seminarzystów oraz ruchów katolickich. Na Wałach Jasnogórskich Ojciec Święty będzie przewodniczył nabożeństwu eucharystycznemu.

Przed jasnogórskie sanktuarium będzie mógł przyjść każdy, kto będzie chciał. Nie planowane są tu ani sektory, ani karty wstępu. Jedyne specjalne miejsce jest przewidziane dla osób niepełnosprawnych. Jasnogórskie Wały, park oraz Alejach Najświętszej Maryi Panny będzie przeznaczona dla pielgrzymów, którzy 26 maja będą uczestniczyć wspólnie z Papieżem w nabożeństwie majowym. Organizatorzy spodziewają się, że na spotkanie z Ojcem Świętym do Częstochowy przybędzie około pół miliona wiernych.

Wieczorem około godziny 19.00 Papież poleci helikopterem do Krakowa. Tam przejedzie papamobile z lądowiska do Pałacu Arcybiskupów. Po drodze będzie pozdrawiał wiernych, którzy będą go witać na krakowskim rynku.


Organizatorzy spodziewają się, że na Mszę do Warszawy przyjedzie 500–700 tys. wiernych, a na krakowskie Błonia nawet 1,5 miliona
Fot. Artur Stelmasiak

Śladami JPII

Podczas pobytu w Polsce Ojciec Święty odprawi trzy Msze św. Jedna z nich będzie całkowicie prywatna – celebrować ją będzie rankiem 27 maja w kaplicy arcybiskupów krakowskich. W celebrze wezmą udział najbliżsi papiescy współpracownicy. Po Mszy wyjedzie do rodzinnego miasta Jana Pawła II – Wadowic.

Papież dotrze do Wadowic ok. 10.30. Benedykt XVI nawiedzi bazylikę pw. Ofiarowania NMP, gdzie spędzi kilka chwil na modlitwie przed ołtarzem głównym, po czym przejdzie do kaplicy Świętej Rodziny, gdzie stoi chrzcielnica, w której 20 czerwca 1920 r. ochrzczony został Karol Wojtyła.

Abp Józef Kowalczyk nuncjusz apostolski w Polsce

 

Wizyta w Polsce będzie pierwszą oficjalną podróżą zagraniczną Benedykta XVI, zorganizowaną z jego inicjatywy – jego zeszłoroczna wizyta w Kolonii z okazji Światowych Dni Młodzieży była realizacją zobowiązania podjętego przez jego poprzednika Jana Pawła II. Benedykt XVI swoim pobytem w Polsce będzie chciał przede wszystkim oddać hołd Janowi Pawłowi II, stąd głównym celem jego podróży jest archidiecezja krakowska, a w niej Kraków, Wadowice i Kalwaria Zebrzydowska. Szczególnym momentem papieskiej pielgrzymki będzie wizyta w Auschwitz – przez nią Ojciec Święty chce oddać hołd ofiarom zagłady. Papież uznał wizytę w tym obozie za swój moralny obowiązek.

Kolejnym punktem programu pobytu Ojca Świętego będzie zwiedzanie muzeum w domu rodzinnym Karola Wojtyły. Później jest zaplanowane spotkanie następcy Jana Pawła II z mieszkańcami Wadowic na rynku. Wizyta Benedykta XVI w Wadowicach potrwa około godziny.

Z rodzinnego miasta Jana Pawła II Ojciec Święty odjedzie do ukochanego sanktuarium swego poprzednika – Kalwarii Zebrzydowskiej. Wizyta w Kalwarii będzie najkrótszym punktem papieskiej pielgrzymki do Polski. Bowiem będzie trwała zaledwie 15 minut. Praktycznie jedynym i kluczowym punktem wizyty będzie krótka modlitwa Papieża w kaplicy łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej.

Spotkanie z chorymi i młodymi

Następnym punktem papieskiej pielgrzymki, 27 maja, jest nawiedzenie łagiewnickiego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Benedykt XVI przyjedzie tu prosto z Kalwarii Zebrzydowskiej. Ojciec Święty rozpocznie wizytę w Łagiewnikach od modlitwy przy obrazie Pana Jezusa Miłosiernego i relikwiach św. Siostry Faustyny. Później przejedzie do łagiewnickiej bazyliki, gdzie odbędzie się spotkanie z chorymi. Uczestniczyć w nim będzie ok. 800 chorych, ich opiekunowie oraz członkowie wspólnoty Apostołów Bożego Miłosierdzia z Polski i zagranicy. Benedykt XVI pomodli się wspólnie z chorymi oraz pobłogosławi ich.

Z katedry Papież przejedzie papamobile na krakowskie Błonia, gdzie spotka się z młodymi. Organizatorzy spodziewają się, że na to spotkanie przyjedzie ok. 250 tys. młodych z całej Polski i zagranicy.

Każdy uczestnik spotkania ma przywieźć ze sobą kamień z wyrytym na nim swoim imieniem i nazwą miejscowości. Kamienie te staną się częścią budynku Centrum Myśli Jana Pawła II, którego budowa ruszy tuż po wizycie obecnego Papieża. Młodzi będą mogli wchodzić na Błonia już w południe 27 maja. W tym czasie odbywać się będzie specjalny program artystyczny. Całe spotkanie będzie prowadzone przez młodzież. Karty wstępu na Błonia będą uprawniać także do pozostania w tym miejscu przez całą noc oraz do udziału we Mszy św. z Benedyktem XVI w niedzielę 28 maja o godz. 9.30.

Zaśpiewa po polsku?

Rankiem 28 maja, w niedzielę, Benedykt XVI odprawi Mszę św. na krakowskich Błoniach. Właśnie na tej Mszy organizatorzy spodziewają się ponad milionowej rzeszy wiernych. Ta celebra będzie pod każdym względem największa. Do koncelebry zaproszonych zostanie aż ponad półtora tysiąca księży oraz ponad stu biskupów z Polski i ok. sześćdziesięciu z zagranicy. Duchowieństwo będzie na specjalnym podwyższeniu.


Konferencja prasowa poświęcona pielgrzymce papieża do Polski
Fot. Artur Stelmasiak

Benedykt XVI najprawdopodobniej rozpocznie homilię po polsku, potem odczyta fragment w języku włoskim. Zasadniczą część homilii ktoś odczyta po polsku. Według ks. Stanisława Szczepańca, odpowiedzialnego za przebieg papieskiej liturgii na krakowskich Błoniach, dłuższe modlitwy będą w języku łacińskim, zaś krótsze w polskim. Są też plany, aby Papież również śpiewał po polsku. – Chyba po raz pierwszy usłyszymy, jak Benedykt XVI śpiewa po polsku! – powiedział ks. Szczepaniec.

Pomodli się za ofiary

Pomimo, że wizyta Benedykta XVI w Auschwitz będzie trwała niespełna 2 godziny, to jest postrzegana jako szczególnie wymowna, symboliczna i ważna. Również tego zdania jest abp Józef Kowalczyk nuncjusz apostolski. Jego zdaniem, poprzez nią Benedykt XVI chce oddać hołd ofiarom zagłady. – Papież uznał wizytę w tym obozie za swój moralny obowiązek – tłumaczył abp Kowalczyk podczas konferencji zapowiadającej pielgrzymkę.

Benedykt XVI przybędzie do Auschwitz w niedzielę 28 maja o godz. 17. Jego samochód zatrzyma się przed słynną bramą „Arbeit macht frei”. Przejdzie pod nią pieszo, skąd nadal na piechotę uda się do bloku nr 11 pod ścianę straceń. Przed nią pomodli się w milczeniu i złoży kwiaty. Na dziedzińcu towarzyszyć mu będzie grupa byłych więźniów. Następnie Ojciec Święty zejdzie do celi, w której oddał życie o. Maksymilian Kolbe i odwiedzi Centrum Dialogu i Modlitwy. Głównym punktem jego wizyty będzie modlitwa na terenie rampy byłego obozu w Birkenau wraz z Żydami, przedstawicielami innych wyznań chrześcijańskich, muzułmanami oraz reprezentantami narodów, które ginęły w tym miejscu.

Około 18.30 Ojciec Święty opuści teren byłego obozu koncentracyjnego i pojedzie już na lotnisko do podkrakowskich Balic. Ceremonia pożegnalna będzie trwała około 50 minut. Benedykt XVI wyleci z Polski ok. godziny 20.00. Lot do Rzymu będzie trwał godzinę i piętnaście minut.

Centra prasowe
Dla jak najlepszej koordynacji pracy dziennikarzy oraz różnych służb zostaną zbudowane specjalne centra prasowe. Podczas wizyty Benedykta XVI cały świat skoncentruje swą uwagę na Polsce. Papieską pielgrzymkę będzie bowiem relacjonować aż 4 tys. dziennikarzy z całego świata. Dla porównania podczas pielgrzymki Jana Pawła II w 1999 roku akredytowało się 2,4 tys. dziennikarzy. Specjalnie dla reporterów zostaną zbudowane stanowiska. Warszawa i Kraków wydadzą przewodniki dla dziennikarzy. Podczas spotkań i Mszy św. przemówienia papieskie będą wydawane na bieżąco w trzech językach: polskim, włoskim i angielskim.
Program wizyty Ojca Świętego Benedykta XIV w Polsce 25-28 maja
25 maja (czwartek) – Warszawa
11.00 – Przylot na lotnisko Okęcie ceremonia powitania. Przemówienie Ojca Świętego.
11.45 – Przejazd papamobile z lotniska do Katedry św. Jana.
12.30 – Spotkanie z duchowieństwem w Katedrze św. Jana. Przemówienie Ojca Świętego.
13.30 – Przejazd z Katedry św. Jana do Pałacu Arcybiskupów Warszawskich przy ulicy Miodowej.
14.45 – Przejazd z Pałacu Arcybiskupów Warszawskich do Nuncjatury Apostolskiej w Warszawie.
17.45 – Wizyta u Prezydenta RP w Pałacu Prezydenckim.
19.00 – Spotkanie ekumeniczne w kościele ewangelicko-augsburskim Świętej Trójcy w Warszawie. Pozdrowienie Ojca Świętego.
20.00– Przyjazd do Nuncjatury Apostolskiej.26 maja (piątek) – Warszawa
08.45 – Przejazd papamobilem z Nuncjatury Apostolskiej na Plac Piłsudskiego w Warszawie.
09.15 – Przyjazd do zakrystii na Placu Piłsudskiego w Warszawie.
09.30 – Msza święta na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Homilia Ojca Świętego.
12.00 – Przejazd z placu Piłsudskiego do Nuncjatury Apostolskiej.
15.15 – Pożegnanie w Nuncjaturze Apostolskiej.
15.30 – Przejazd z Nuncjatury Apostolskiej na lotnisko Okęcie.
16.00– Wylot śmigłowców z lotniska na do Częstochowy.26 maja (piątek) – Częstochowa
17.15 – Przylot na do Częstochowy. Przejazd samochodem z lądowiska do klasztoru na Jasnej Górze.
17.30 – Wizyta w Sanktuarium na Jasnej Górze. Spotkanie z zakonnikami, zakonnicami, seminarzystami oraz przedstawicielami ruchów katolickich i życia konsekrowanego. Przemówienie Ojca Świętego.
19.00 – Przejazd z klasztoru na Jasnej Górze na lądowisko w Częstochowie.
19.15– Odlot śmigłowca do Krakowa.26 maja (piątek) – KrakówKraków, Wadowice, Kalwaria Zebrzydowska,Łagiewniki i Auschwitz
20.00– Przylot do Krakowa. Przejazd do Pałacu Arcybiskupów Krakowskich.27 maja (sobota) – Kraków
07.30 – Prywatna Msza św, w Kaplicy Pałacu Arcybiskupów Krakowskich.
09.30– Wyjazd samochodem do Wadowic.27 maja (sobota) – Wadowice
10.30 – Przyjazd do Wadowic. Nawiedzenie bazyliki pw. Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. Zwiedzanie domu rodzinnego Jana Pawła II.Spotkanie z mieszkańcami miasta na Rynku w Wadowicach. Przemówienie Ojca Świętego.
11.30– Przejazd z Wadowic do Kalwarii Zebrzydowskiej.27 maja (sobota) – Kalwaria Zebrzydowska
12.00 – Nawiedzenie Sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej.
12.15– Przejazd z Kalwarii Zebrzydowskiej do Łagiewnik.27 maja (sobota) – Kraków-Łagiewniki
13.00– Przyjazd do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach. Nawiedzenie Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.27 maja (sobota) – Kraków
13.45 – Przyjazd do Pałacu Arcybiskupów Krakowskich na odpoczynek.
17.45 – Przejazd do katedry na Wawelu.
18.00 – Nawiedzenie katedry wawelskiej.
18.30 – Przejazd z katedry na Błonia Krakowskie.
18.45 – Spotkanie z młodzieżą na Błoniach.
20.15 – Przejazd z Błoni do Pałacu Arcybiskupów Krakowskich.
20.30– Przyjazd do Pałacu Arcybiskupów Krakowskich.28 maja (niedziela) – Kraków
09.00 – Przejazd z Pałacu Arcybiskupów Krakowskich na Błonia Krakowskie.
09.45 – Msza Święta na Błoniach Krakowskich. Homilia Ojca Świętego. Modlitwa Regina Caeli. Słowo Ojca Świętego.
12.30 – Przyjazd do Pałacu Arcybiskupów Krakowskich.
15.45 – Pożegnanie w rezydencji Pałacu Arcybiskupów Krakowskich.
16.00– Wyjazd samochodem z Pałacu Arcybiskupów Krakowskich do KL Auschwitz.28 maja (niedziela) – Auschwitz
17.00 – Wizyta w Obozie Koncentracyjnym Auschwitz. Wizyta w Centrum Dialogu i Modlitwy.
17.30 – Modlitwa dla uczczenia pamięci ofiar obozu Birkenau. Modlitwa i przemówienie Ojca Świętego.
18.30– Odjazd na lotnisko w Balicach.28 maja (niedziela) – Kraków-Balice
19.15 – Przyjazd na lotnisko w Balicach. Ceremonia pożegnania na lotnisku. Przemówienie Ojca Świętego.
20.00 – Odlot do Rzymu.

Artur Stelmasiak
Artykuł ukazał się w numerze 05/2006.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej