Home / Wiara Wspólnota Kościół / Benedykt XVI śladami Jana Pawła II

Benedykt XVI śladami Jana Pawła II

Benedykt XVI po oficjalnym powitaniu na lotnisku pojedzie do katedry warszawskiej, gdzie spotka się z duchowieństwem.

Fot. Artur Stelmasiak

Papież Benedykt XVI będzie w Polsce od 25 do 28 maja. Odwiedzi sześć miast, w sumie spędzi u nas 81 godzin. Nad zabezpieczeniem pielgrzymki będzie czuwać kilkadziesiąt tysięcy funkcjonariuszy różnych służb, a relacjonować będzie ją rekordowo dużo, bo około 4 tys. dziennikarzy. Bez wątpienia I Pielgrzymka Benedykta XVI do Polski będzie wydarzeniem numer jeden roku 2006.

W programie pierwszej wizyty Benedykta XVI w Polsce można dopatrzeć się wielu zbieżności z pierwszą pielgrzymką Jana Pawła II do Ojczyzny. Podobnie jak przed 27 laty pierwszym miejscem na mapie papieskiej pielgrzymki jest Warszawa. Benedykt XVI po oficjalnym powitaniu na lotnisku pojedzie do katedry warszawskiej, gdzie spotka się z duchowieństwem.

Nawet milion osób

Pierwszą Mszą św., jaką odprawi Bene-dykt XVI w Polsce, będzie wielka celebra na placu Piłsudskiego w Warszawie. Gdy w 1999 roku Jan Paweł II odprawiał tam Mszę św., na placu mieściło się około pół miliona wiernych. Obecnie powierzchnia wokół jednego z największych i najładniejszych placów stolicy została znacznie ograniczona przez biurowiec Metropolitan. Dlatego też podczas Mszy 26 maja na placu zmieści się zaledwie nieco ponad sto tysięcy osób i tyle jest tylko kart wstępu.

Według danych z sekretariatu pielgrzymki archidiecezji warszawskiej wynika, że chętnych jest grubo ponad 350 tys. Organizatorzy postanowili więc, że wstęp na Mszę do Ogrodu Saskiego i placu Teatralnego będzie możliwy bez zaproszeń, a Warszawa jest przygotowana na przyjęcie nawet miliona osób.

Na placu będą wyznaczone specjalne sektory dla kombatantów oraz dla niepełnosprawnych. Będą działały punkty medyczne oraz punkty osób zagubionych. W czasie pielgrzymki Papieża będzie funkcjonowało 15 szpitali stacjonarnych oraz 8 polowych. Obsługę medyczną zapewni także 50 karetek oraz śmigłowiec i samolot ratunkowy. W trakcie pobytu Papieża w Warszawie zostanie nawet wstrzymany ruch lotniczy nad miastem.


Bp Piotr Jarecki i p. o. prezydenta Warszawy Mirosław Kochalski podczas konferencji w stołecznym ratuszu
Fot. Artur Stelmasiak

Gdzie zobaczyć Ojca Świętego ?

Ci, którzy chcieliby zobaczyć Ojca Świętego w Warszawie z możliwie niewielkiej odległości, mogą stanąć na trasie przejazdu papamobile 25 maja. Papież w drodze z lotniska do katedry przejedzie koło trzech szczególnie ważnych pomników: Powstania Warszawskiego, Pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie oraz Bohaterów Getta. Papieski samochód najprawdopodobniej zwolni lub zatrzyma się w tych miejscach.

Warszawa jest bardzo ważnym punktem papieskiej pielgrzymki, bowiem wizyta w Polsce będzie pierwszą oficjalną podróżą zagraniczną Benedykta XVI. Dlatego Stolica Apostolska wzięła pod uwagę stolicę Polski i spotkanie z władzami RP.

Benedykt XVI wieczorem 25 maja weźmie udział w nabożeństwie ekumenicznym w ewangelickim kościele św. Trójcy. Jednak najprawdopodobniej przejedzie tam już zwykłym zakrytym samochodem. Nabożeństwo z udziałem Papieża i przedstawicieli Polskiej Rady Ekumenicznej najlepiej będzie więc obejrzeć w telewizji.

 

Artur Stelmasiak

Artykuł ukazał się w numerze 05/2006.

Dodaj komentarz