Fot. www.pixabay.com, CC0

„Biała sobota” w Poznaniu na Światowy Dzień Chorego

Już wkrótce Światowy Dzień Chorego, który w Kościele obchodzony jest 11 lutego, we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Z tej okazji Caritas Poznań i Miasto Poznań zapraszają na „białą sobotę” już 3 lutego 2018 roku.

3 lutego, w sobotę, w godz. 9-13, w budynku Publicznego Gimnazjum Katolickiego im. Stanisława Kostki przy ul. Głogowskiej 92 w Poznaniu zostanie zorganizowana tzw. biała sobota. Warto wówczas zasięgnąć bezpłatnych porad lekarzy specjalistów (geriatry, kardiologa, chorób wewnętrznych, dermatologa, diabetologa, endokrynologa). Z tej okazji będzie można wykonać również podstawowe badania diagnostyczne. Osoby, które ukończyły 50 rok życia – mogą skorzystać z badania słuchu i gęstości kości. Dla kobiet w wieku 50-69 lat przewidziano bezpłatną mammografię. Dla mieszkańców Poznania organizatorzy przygotowują m.in. szkolenia z pierwszej pomocy. Na rodziny z dziećmi będzie czekał specjalny kącik zabaw. Organizatorem wydarzeń jest Caritas Archidiecezji Poznańskiej.

Z okazji obchodów Dnia Chorego w niedzielę 11 lutego, o godz. 13.30, w kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej w Poznaniu odprawiona zostanie Msza św. z błogosławieństwem na wzór Lourdes (sprawowana przez bp. seniora Zdzisława Fortuniaka). Dyrektor Caritas Archidiecezji Poznańskiej, ks. Marcin Janecki, zaprasza wszystkich chorych i cierpiących wraz z ich opiekunami na koncert i poczęstunek w pobliskim Domu Katolickim.

Ustanowieniem Jana Pawła II z dnia 13 maja 1992 roku (w 11. rocznicę zamachu na jego życie i 75. rocznicę objawień fatimskich) – Światowy Dzień Chorego obchodzony jest od 1993 roku. Święto to przypada w dzień wspomnienia Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Ogólnoświatowe obchody tego Dnia mają miejsce co roku w którymś ze światowych sanktuariów maryjnych. W tym roku tematem Dnia Chorego są słowa, które Jezus, wywyższony na krzyżu, kieruje do swojej Matki Maryi i do Jana: „«Oto syn Twój (…) Oto Matka twoja». I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie” (J 19, 26-27).

mak

 

 

Zobacz także w e-civitas:

1 pytanie do Rzecznika Episkopatu Polski

„Ludzie sumienia to ludzie duchowo wolni” – powiedział abp Stanisław Gądecki podczas homilii w Świątyni …