Home / Z życia "Civitas Christiana" / „Białostockie Millenium” – spotkanie z ks. dr. Adamem Szotem
fot. Civitas Christiana Białystok

„Białostockie Millenium” – spotkanie z ks. dr. Adamem Szotem

5 kwietnia 2016 odbyło się spotkanie pod tytułem „Białostockie Millenium” z ks. dr. Adamem Szotem – kustoszem Archiwum Archidiecezjalnego.

Podczas spotkania ks. Szot wprowadził nas w okoliczności towarzyszące rozpoczęciu wielkich obchodów Millenium Chrztu Polski. Podkreślał tu szczególną rolę naszego patrona – Księdza Stefana Kardynała Wyszyńskiego – Prymasa Tysiąclecia. To właśnie jego dalekowzroczna wizja duszpasterska, która zrodziła się w nim podczas lat więzienia przez władzę komunistyczną, dała początek nie tylko Ślubom Jasnogórskim Narodu Polskiego, ale także trwającej po nich Wielkiej Nowennie przygotowującej do Millenium. To właśnie duchowe przygotowanie było fundamentem, na którym zbudowano późniejsze pokolenie „Solidarności”, które przyniosło odnowę naszego narodu i Państwa oraz wyrwało je z reżimu komunistycznego.

Następnie ks. dr. Adam Szot przeszedł do opisu wydarzeń, które miały miejsce w Białymstoku w dniach 19 i 20 listopada 1966 roku. To właśnie tutaj Prymas Wyszyński postanowił zakończyć obchody „Sacrum Poloniae Millenium”. W ciągu tych dwóch dni Białystok gościł Episkopat Polski, z Kardynałem Stefanem Wyszyński i Arcybiskupem Karolem Wojtyłą, Metropolitą Krakowskim, na czele. Mieszkańcy miasta wspólnie ze swymi pasterzami odśpiewali Bogu dziękczynne „Te Deum laudamus” za dar wiary i trwania w tysiącletnim, na ziemiach polskich, Kościele.

Spotkanie było okraszone bogatym zbiorem zdjęć przedstawionym przez ks. dr. Adama Szota, a które przedstawiały obchody „Białostockiego Millenium”. Następnie gościliśmy na wystawie przygotowanej przez Archiwum i Muzeum Archidiecezjalne, a która dotyczy obchodów millenijnych.

Tomasz Filipowicz

Więcej informacji:

https://civitaspodlaski.wordpress.com/Spotkanie z ks. dr Adamem Szotem w Białymstoku

ss