Bóg bliski człowiekowi…

2013/01/19

9–11 marca 2009 roku pod honorowym patronatem Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Koło Naukowe Teologów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II zorganizowało XLI Tydzień Eklezjologiczny. Tematem przewodnim było ukazanie Boga, który jest w każdym ludzkim doświadczeniu, Boga „ludzkiego”.

Pierwszego dnia studenci wraz z profesorami odkrywali Boga w historii. Dzień poświęcony był naukowej refleksji nad obecnością Boga w życiu człowieka. Dlatego organizatorzy sięgnęli do źródeł – Pisma Świętego i nauki Kościoła, by stamtąd wydobyć obraz Boga bliskiego człowiekowi.

Boga Biblii przybliżał ks. prof. Henryk Witczyk. Pomimo głosów, że w Starym Testamencie jest On Bogiem okrutnym, to da się zauważyć, że przede wszystkim jest Emmanuelem – Bogiem z nami. Od momentu stworzenia Jego obecność, jest nieprzerwana i trwała. Bardzo dobrze to widać na przykładzie proroka Izajasza, u którego On sam nas o tym zapewnia, natomiast w Nowym Testamencie staje się to wymowne przez Jego krzyż. Ksiądz dr Barth próbował odpowiedzieć na pytanie – czy sobór chalcedoński był początkiem, czy końcem orzeczeń nt. Chrystusa. Zarówno podczas tego zagadnienia, jak i kolejnego panelu – Chrystus chrześcijan – rozgorzała żywa dyskusja dotycząca owego soboru i wypracowanej koncepcji Chrystusa – Boga-człowieka.

Drugi dzień miał przybliżyć wpływ, jaki wywarł Chrystus na kulturę i w jaki sposób „kultura kształtuje” Chrystusa. Był poświęcony poszukiwaniu Chrystusa w kulturze, zarówno tej wysokiej (malarstwo, literatura, muzyka), jak i masowej – telewizja, prasa. Problemem było wykorzystanie tych elementów, którymi dysponujemy, do przybliżania wiary, ukazania jej kształtu, który przemówi do każdego odbiorcy ? słuchacza, czytelnika. Profesor Karol Klauza w swoim wykładzie wskazał na Chrystusa jako obraz człowieka, kultury oraz sztuki.

Warsztaty tematyczne z literatury, muzyki, filmu i malarstwa zgromadziły zainteresowanych tymi zagadnieniami. Popołudniowy panel poświęcony obecności Chrystusa w mediach odkrył przed słuchaczami nowe zadanie. Ojciec Andrzej Majewski dzielił się swoim doświadczeniem pracy w telewizji, a jednocześnie pokazał, że niewykorzystany jest jej potencjał w celu przybliżania ludziom Chrystusa. Ksiądz prof. Zasępa przedstawił Chrystusa Internetu. Pokazał, jaka jest Jego popularność i prawdziwość. Doktor Piotr Drzewiecki w swoim referacie wskazał na prasę jako współczesne miejsce padania ziarna Słowa Bożego. „Gdyby Chrystus dziś nauczał, z pewnością czyniłby to, używając mediów”.


Podczas jednej z konferencji
Fot. Michał Krzosek

Ostatni dzień upłynął pod znakiem aktywności chrześcijan w świecie, pokazania ich obecności, zaangażowania w sprawy wiary, ale także prozaiczności ich życia. Szczególnie wtedy, gdy trzeba być z drugim człowiekiem w najcięższych dla niego chwilach.

Sympozjum rozpoczął wykład ks. prof. Krzysztofa Guzowskiego o prawdzie w przepowiadaniu. Od niego również padało wyzwania: „Teolog musi mówi mówić o prawdzie, nie może kłamać”. Odpowiedzialność, jaka na nim spoczywa, jest za duża, aby móc wprowadzać człowieka w błąd. Spotkanie z ojcem Filipem Buczyńskim przyniosło zamyślenie nad kruchością ludzkiego życia. Jako inicjator powstania i prezes Hospicjum Małego Księcia w Lublinie dzielił się doświadczeniami, jakie ma w kontaktach z ludźmi chorymi i umierającymi, którym w ostatnich chwilach życia potrzebny jest człowiek, jego obecność. Państwo Anna i Jacek Sajowie ukazali odwagę głoszenia Ewangelii w rodzinie, pracy, wśród znajomych.

Te pytania, które jeszcze nie zostały zadane lub na które jeszcze nie znaleziono odpowiedzi, z pewnością znajdą swoje rozwiązania – wcześniej czy później. Nam dane jest patrzeć na Boga przez pryzmat obecnych dokonań teologicznych, a także przez nasze doświadczenia modlitwy, sakramentów i drugiego człowieka. Chrystus cały czas się na nas otwiera i taki pozostaje. Więc „Jeżeli Bóg z nami, to któż przeciwko nam?”

Michał Krzosek

Artykuł ukazał się w numerze 04/2009.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej