Budowniczy kościoła i żarliwy krzewiciel wiary

2013/09/30

Ks. mgr teologii Jan Świerad – rocznik 1952. Pierwsze lata życia spędził w  Zbytowej koło Oleśnicy Śląskiej. Tu ukończył szkołę podstawową. Dalszą naukę kontynuował w Prywatnym Liceum Ogólnokształcącym nr 53 Stowarzyszenia „PAX” p.w. Św. Augustyna w Warszawie, a potem w Metropolitarnym Seminarium Duchownym w Warszawie i w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży. Święcenia kapłańskie przyjął 26 maja 1979 r. z rąk biskupa Mikołaja Sasinowskiego. W pierwszych latach kapłaństwa był wikariuszem w Miastkowie, Wysokiem Mazowieckim i Augustowie. W okresie 1990-95 pełnił funkcję proboszcza w Zuzeli, a od 1995 r. do dziś jest proboszczem nowoutworzonej parafii p.w. Zbawiciela Świata w Ostrołęce.

Ks. Jan już od początku swojej drogi kapłańskiej pełnił posługę z dużym zaangażowaniem. Będąc proboszczem w Zuzeli aktywnie włączył się do prac Komitetu Organizacyjnego Uroczystości ku czci Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wiele też przyczynił się do wskrzeszenia dawnych tradycji religijnych jak dożynki, święcenie pól, ligawkowanie w okresie Adwentu. Podjął także liczne prace remontowo-budowlane, m.in. zostało przebudowane prezbiterium z nowym ołtarzem soborowym, pobudowano grotę Matki Bożej z Lourdes, Dom Zakonny Sióstr Służek.

Od blisko 20 lat (od 1995 r.) ks. Jan pasterzuje w parafii Zbawiciela Świata w Ostrołęce. Tak się ułożyło, że objął probostwo w niezwykle trudnym czasie. Dnia 4 grudnia 1996 r. spłonęła drewniana kaplica. Ostrołęczan ogarnął smutek i przygnębienie. Nabożeństwa odbywały się w podziemiach murowanej plebani. W tym czasie trwała już od 5 maja 1996 r. budowa nowej świątyni. Niemal każdej niedzieli w tzw. ogłoszeniach parafialnych proboszcz informował wiernych o postępujących  pracach i potrzebach związanych z budową nowego kościoła. Po dwóch latach nieustannej budowy, wierni parafii Zbawiciela Świata w dniu 24 grudnia 1998 r. przezywali pasterkę już we własnej świątyni. W dwa lata potem – 24 grudnia 2000 r. kościół został pobłogosławiony przez biskupa łomżyńskiego ks. dr Stanisława Stefanka. Ksiądz Jan nie ustawał w wysiłkach. Wykonywano nadal dalsze prace związane z wystrojem świątyni, m.in. wyposażono w pełni prezbiterium, wystawiono ołtarz soborowy, założono ogrzewanie, zakupiono elektroniczne dzwony. Cały budynek kościoła obłożono cegłą klinkierową, ogrodzono i pięknie zagospodarowano plac przykościelny. W dniu 30 maja 2004 r. odbyła się uroczysta konsekracja ostrołęckiej świątyni przez biskupa łomżyńskiego ks. dr Stanisława Stefanka, w obecności biskupa pomocniczego Tadeusza Zawistowskiego i kapłanów, którzy wraz z ks. Janem obchodzili srebrny jubileusz kapłaństwa.

Proboszcz ciągle upiększa kościół, m.in. w ostatnich latach założono witraże w oknach świątyni przedstawiające Aniołów, patronów Europy i Polski, patrona prowincji oraz diecezji, a po obu stronach, na filarach, stoją figury dwunastu apostołów. Sam wystrój świątyni skłania do wyciszenia i modlitwy.

Godzi się też podkreślić, że budowniczy monumentalnej i pięknej ostrołęckiej świątyni, na miarę jej nazwy Zbawiciela Świata, mając dziesiątki spraw na głowie, związanych z budową kościoła, przez cały czas troszczy się o rozwój życia religijnego swoich parafian. Między innymi zainicjował wprowadzenie nabożeństw fatimskich z procesją światła, nauki dla młodych małżeństw, odbywanie tematycznych rekolekcji wielkopostnych z udziałem rekolekcjonistów z różnych stron Polski. Ksiądz proboszcz szczególnie dużą wagę przywiązuje do pełnienia posługi przy Ołtarzu Pańskim i w Konfesjonale. Niezwykle starannie przygotowuje się do kazań, w które często wplata przypowieści z Pisma Świętego, słowa znanych teologów, świętych, pisarzy, poetów itp. Ujmuje wiernych nie tylko głębią swoich kazań, ale także pięknym śpiewem. Ponadto ksiądz proboszcz zaangażował się w szereg innych, ważnych inicjatyw, jak np. w utworzenie Koła Parafialnego „Caritas”, Hospicjum Domowego, biblioteki kościelnej. Warto też odnotować, że wszystkie ważniejsze wydarzenia z życia parafii zostały spisane w kilkunastu tomach kroniki, które prowadzi parafianka Jadwiga Stepnowska. Należy też wspomnieć, że w kościele – pod przewodnictwem księdza proboszcza – odbywa się szereg uroczystości religijno-patriotycznych, jak np. z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości, czy Święta Wojska Polskiego. Poza tym ks. proboszcz już od wielu lat jest wicedziekanem dekanatu Ostrołęka Św. Antoniego, Kapelanem Hospicjum Domowego „Caritas” Diecezji Łomżyńskiej w Ostrołęce i Kapelanem Domu Pomocy Społecznej w Ostrołęce, a także duszpasterzem parlamentarzystów i samorządowców w rejonach duszpasterskich: ostrołęckim i ostrowskim.

Ksiądz kanonik Jan został uhonorowany przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz innymi odznaczeniami, m.in. Srebrnym Medalem „Za zasługi dla Obronności Kraju”, „Złotą Odznaką Stowarzyszenia Katolików Wojskowych, Złotą Odznaką „Za zasługi dla miasta Ostrołęki”, Medalem „Za zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych”.

Tak się ułożyło, że ksiądz Jan najdłużej, bo od blisko 20 lat pasterzuje w Ostrołęce. I tu, w grodzie nadnarwiańskim, zapisałeś się na trwałe jako budowniczy kościoła i żarliwy krzewiciel Słowa Bożego w naszych trudnych czasach. Niech Dobry Bóg pomaga Ci, Księże Kanoniku, na dalszej drodze kapłańskiej.

 

Sanisław Pajka/kw

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej