Budujemy cywilizację miłości

2013/01/21

Totalitaryzm dwudziestego pierwszego stulecia coraz mocniej opiera się na otwartym odrzuceniu tradycji chrześcijańskiej. Posługuje się niebezpiecznym narzędziem jakim jest systematyczne, konsekwentne i wielopłaszczyznowe niszczenie wartości człowieka we wszystkich etapach jego życia. Od ataku na nienarodzonych, poprzez zachęcanie do wszelkich swobód obyczajowych i różnych form egocentryzmu po eutanazję i odrzucenie społeczne. Coraz powszechniejsze staje się podmiotowe, konsumpcyjne traktowanie człowieka w imię błędnego rozumienia jego dobra.

Człowiekowi coraz łatwiej jest ulec przekonaniu, że skoro we współczesnym świecie on sam nie stanowi żadnej wartości to trzeba się temu podporządkować, albo nie warto żyć. Coraz częściej w walce o godne człowieczeństwo pojedyncza osoba doznaje poczucia osamotnienia i bezsilności.

Budowaniu „cywilizacji miłości”, szacunku dla godności każdej osoby, od poczęcia do naturalnej śmierci służy Marsz dla Życia. Jest to radosne Te Deum wyśpiewane publicznie dla tych wartości, które wypływają z prawa naturalnego, Ewangelii i nauki Kościoła katolickiego.

VIII Szczeciński Marsz dla Życia 2010 odbędzie się w niedzielę 18 kwietnia. Przejdzie głównymi ulicami miasta, od figury sługi Bożego Jana Pawła II do bazyliki katedralnej. Jego hasło przewodnie „Armia Życia – silniejszy broni słabszego” oraz symbolika znaków i treści będzie nawiązywała do etosu rycerskiego.

Etos rycerski tworzą następujące wartości: solidarność rycerska, hojność rozumiana jako pragnienie obdarowywania innych dobrem i bezinteresowną pomocą, żądza sławy – jako starania o dobre imię i sławę po śmierci, odwaga, męstwo – zarzucenie rycerzowi tchórzostwa stanowiło największą zniewagę, wierność, honor – rozumiane jako stała, niezachwiana postawa wobec Boga i zwierzchności ziemskiej, etyka walki – jeden z najważniejszych składników rycerskiego etosu: nieatakowanie słabszych, powinność ataku twarzą w twarz oraz szacunek dla przeciwnika, siła fizyczna, uroda, wdzięk – obraz zewnętrzny rycerza odpowiadający obrazowi wewnętrznemu, szlachetna postawa wobec kobiet – cecha wzmacniająca rycerza w boju, nadająca mu wartość przede wszystkim ze względu na to, iż kobieta jest w swej naturze słabsza fizycznie.

Wyrazem tego w czasie Marszu dla Życia będą charakterystyczne rycerskie flagi, stroje rycerskie, a także nieśmiertelniki, które uczestnicy manifestacji otrzymają po Eucharystii, która odprawiona zostanie bezpośrednio po Marszu w szczecińskiej bazylice katedralnej. Flagi rycerskie kiedyś zdobione były symbolami chrześcijaństwa i pod takimi świętymi sztandarami polskie rycerstwo walczyło w obronie ojczyzny i wiary. Zachęcamy do samodzielnego przygotowania flag poszczególne parafie, wspólnoty, stowarzyszenia, szkoły, a nawet rodziny nie tylko z terenu archidiecezji szczecińsko – kamieńskiej, ale z całej Polski.

Każdy młody uczestnik VIII szczecińskiego Marszu dla Życia otrzyma nieśmiertelnik. W czasie wojny był on przedmiotem identyfikującym żołnierza. Nieśmiertelnik z wyrytym znakiem Trójcy Świętej w swojej symbolice nawiązuje do rycerskiego ryngrafu.

Polskie rycerstwo zanim wyruszyło w bój, śpiewało swój święty hymn – „Bogurodzicę”. Dlatego mocnym, rycerskim śpiewem wypełni się szczecińska katedra w czasie Eucharystii, hymn ten wykonają wszystkie szczecińskie chóry, schole i parafialne grupy muzyczne.

W ramach przygotowań Marszu dla Życia trwa akcja: „Uratuj różaniec”. Od trzech lat kontynuujemy zbiórkę starych, uszkodzonych różańców, z jednej strony: dla pozyskania paciorków do ,,produkcji” nowych, a z drugiej strony: aby włączyć w to wielkie dzieło jak największą liczbę „Rycerzy”. Tradycyjnie – osoby, które podejmą Duchową Adopcję Dziecka Poczętego w czasie Eucharystii otrzymają taką dziesiątkę różańca na rękę wykonaną przez młodzież ze starych paciorków oraz specjalną kartę wraz z tekstem codziennej modlitwy za dzieciątko.

Marsz dla Życia to nie tylko manifestacja poglądów, ale to również formacja świadomości społecznej, dlatego w ramach wieloletniego programu formacyjnego dla młodzieży szkół ponad gimnazjalnych na terenie archidiecezji szczecińsko – kamieńskiej przeprowadzony będzie kolejny – II Konkurs pt. „Poznajemy dokumenty Ojca Świętego Jana Pawła II”. W ubiegłym roku młodzież przepisała i studiowała „Evangelium Vitae”, a obecnie rozważa encyklikę „Redemptor hominis”. Tradycyjnie pierwszą nagrodą w tym konkursie jest pielgrzymka do Rzymu. Młodzież szkolna przepisuje obecnie tę encyklikę na 200 metrowy materiał i tradycyjnie zaprezentuje ją w Marszu dla Życia, a potem rozwinie na Placu św. Piotra w Rzymie. Tym samym w sposób symboliczny zaprosi świat do zapoznania się z tym dokumentem.

Zapraszamy do wzięcia udziału w VIII szczecińskim Marszu dla Życia i modlitwy w intencjach obrony życia uczestników z całej Polski. Tym marszem budujemy cywilizację miłości na ziemi.

Joanna Szałata

Artykuł ukazał się w numerze 04/2010.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej