O roli kapłanów w formowaniu świeckich katolików mówił 14 listopada w Porszewicach bp Andrzej Czaja, który spotkał się z asystentami kościelnymi Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w ramach ich dorocznego ogólnopolskiego zjazdu.
Dwudniowe spotkanie rozpoczęło się koronką do Bożego Miłosierdzia, potem ordynariusz opolski bp Andrzej Czaja przewodniczył Mszy świętej, podczas której wygłosił homilię do kapłanów związanych z „Civitas Christiana” oraz przybyłych władz i przedstawicieli wielu oddziałów okręgowych Stowarzyszenia. Hierarcha odniósł się m.in. do owoców przeżywanego w tym roku jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski i Nadzwyczajnego Roku Miłosierdzia. Bp Czaja zauważył jednak, że jako naród mamy obecnie pewien problem, zarówno z pojęciem i okazywaniem miłosierdzia, jak i z samą tożsamością chrzcielną. – Bywa, że naszą tożsamość dobrowolnie oddajemy, nieraz sprzedajemy wartości chrześcijańskie, na których nasza kultura została zbudowana – mówił biskup Czaja. Wielką szansę kaznodzieja upatruje w zbliżającym się uroczystym Akcie Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana, który – zdaniem bp. Czai – stanowi duchowe odnowienie chrzcielnego przymierza naszego narodu z Bogiem. Hierarcha apelował, by dobiegający końca rok podwójnego jubileuszu nie pozostał tylko w annałach. – Wszystko zależy od tego, na ile przystąpimy do tego aktu w stanie łaski uświęcającej, pojednani z Bogiem i ludźmi oraz czy następnie ten akt rzeczywiście podejmiemy, czyli zawierzymy Chrystusowi swoje życie osobiste, rodzinne i społeczne – przekonywał biskup.
Również podczas spotkania po Mszy św. biskup Andrzej Czaja przekonywał, że fundamentem życia chrześcijańskiego, w tym także centrum działalności Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, powinien być Jezus Chrystus. – Program Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” jest solidnie opracowany, jasny i klarowny, zaś społeczne uznanie Chrystusa za Króla to przecież sedno Katolickiej Nauki Społecznej – zauważył biskup i zaznaczył, że to nie wspólnota sama w sobie, lecz właśnie Chrystus przyciąga ludzi. Zdaniem księdza biskupa mocny akcent w pracy formacyjnej Stowarzyszenia powinno się dziś położyć na krzewienie prawa Bożego w społeczeństwie. – Dziś niestety etyka przegrywa z prawem stanowionym. To pokazuje także, dlaczego system demokratyczny w Europie się chwieje – zauważył bp Czaja.
W poszukiwaniu drogowskazów dla budowania „Civitas Christiana” hierarcha wskazał na aktualne nauczanie Kościoła, wyrażone m.in. w drugiej encyklice Ojca Świętego Franciszka Laudato si’ czy w posynodalnej adhortacji apostolskiej Amoris Laetitia. Biskup Czaja odwołał się też do listu apostolskiego papieża Jana Pawła II Novo Millennio Ineunte, wydanym na zakończenie Roku Jubileuszowego 2000. W dokumencie papież zachęca do kontemplacji oblicza Chrystusa i wskazuje największe wyzwania stojące przed Kościołem w trzecim tysiącleciu, m.in. wierność Ewangelii, osobistą świętość katolików świeckich, wychowanie do wiary w rodzinie czy ekologię. Biskup podkreślił ważną rolę księży w realizacji programu formacyjnego stowarzyszenia wiernych świeckich i zachęcił do realizowania konkretnych form duszpasterstwa angażującego odbiorców, np. poprzez elementy warsztatowe i dyskusyjne, rzadziej odczyty referatów. Zasady Katolickiej Nauki Społecznej powinny -zdaniem bp. Czai – być przybliżane członkom „Civitas Christiana” także w wymiarze diagnozowania bieżącej sytuacji społecznej w perspektywie kryteriów tej doktryny. – Trzeba także, by asystent angażował się wciąż na rzecz rozwoju eklezjalnego członków organizacji i budził w nich zmysł Kościoła – zachęcał biskup Andrzej Czaja. Dyskusję na temat roli kapłana w formowaniu świeckich moderował ks. prof. dr hab. Jerzy Lewandowski, krajowy asystent Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.
W drugim dniu krajowego spotkania księży asystentów omówiono bieżące sprawy Stowarzyszenia. Informację o decyzjach ostatniego Walnego Zebrania przekazał przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Tomasz Nakielski. Odwołując się do wyznaczonej w czerwcu br. nowej formuły misji organizacji, którą jest przygotowywanie katolików świeckich do realizacji posłannictwa Kościoła w łączności z Jego Pasterzami, poprzez działania formacyjno-edukacyjne, przewodniczący podkreślił, że to wyzwanie jest możliwe do podjęcia wyłącznie przy zaangażowaniu kapłanów związanych z poszczególnymi oddziałami, których chciałby zaprosić również do wspólnego pochylenia się nad kompleksowym programem formacji w wymiarze ogólnopolskim. – Jesteście gwarantami naszej misji i tego, że to co robimy nie sprowadza się do jakiegoś aktywizmu społecznego, ale jest głoszeniem Chrystusa – mówił przewodniczący Nakielski w słowie skierowanym do kapłanów.
Zadania programowe Stowarzyszenia na lata 2016-20 omówił wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Romuald Gumienniak. Zgodnie z uchwałą Walnego Zebrania z 11 czerwca 2016 r. organizacja będzie podejmowała stałą formację rozumianą jako integralne ujęcie wymiarów: intelektualnego, społecznego, wspólnotowego i patriotycznego. Po drugie, podejmowane będą inicjatywy inspirowane nauczaniem społecznym Kościoła z uwzględnieniem programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce. Wiceprzewodniczący Gumienniak podkreślił fakt odstąpienia od dotychczas wyznaczanych wewnętrznie przez Stowarzyszenie haseł programowych na rzecz realizacji kierunków wyznaczanych przez Episkopat Polski, który w tym roku realizuje wezwanie „Idźcie i głoście”. – Chcemy w ramach naszej pracy formacyjnej i narzędzi, którymi dysponujemy podejmować program duszpasterski Kościoła w Polsce, m.in. poprzez aplikowanie Katolickiej Nauki Społecznej w życie publiczne – mówił Gumienniak. Wiceprzewodniczący wskazał na jedną z form realizacji tego zadania, jakim byłyby Ośrodki Katolickiej Myśli Społecznej powoływane w poszczególnych oddziałach. Jesienią przyszłego roku Stowarzyszenie planuje również realizację dużego przedsięwzięcia związanego z namysłem nad społeczną doktryną Kościoła, pod szyldem Święta Katolickiej Nauki Społecznej. Jednocześnie Romuald Gumienniak zauważa potrzebę systematycznego rozwoju duchowego członków Stowarzyszenia w ramach Katechizmu Kościoła Katolickiego i formacji biblijnej, w czym upatruje nieocenioną rolę księży asystentów. Kolejnym zadaniem Stowarzyszenia na najbliższe cztery lata jest podejmowanie przedsięwzięć formacyjno – edukacyjnych w wymiarze patriotycznym, kształtujących przyszłość naszej ojczyzny.
Informację o kondycji organizacji i planowanych inwestycjach przedstawił prezes Zarządu Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Maciej Szepietowski. W najbliższym czasie planowana jest zmiana siedziby centrali Stowarzyszenia w Warszawie na ul. Wspólną 25. Lokalizację zmieni także warszawski Oddział „Civitas Christiana” i redakcja Miesięcznika „Civitas Christiana”, których adresem od nowego roku będzie ul. Nowogrodzka 12 – poinformował prezes Szepietowski.
Sekretarz generalny Zbigniew Połoniewicz przedstawił zmiany w treści dokumentu Statutu Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, zatwierdzone przez Krajowy Rejestr Sądowy i Konferencję Episkopatu Polski. Dokument dostosowano pod względem prawnym do nowelizacji ustawy Prawo o stowarzyszeniach, która nastąpiła 20 maja 2016 r. Dokonano także kilku korekt istotnych dla usprawnienia formalnego funkcjonowania organizacji. Zmiany dotyczą też m.in. sposobów reprezentacji Stowarzyszenia czy regulacji ważnych z punktu widzenia działalności w terenie, jak choćby określających minimalną ilość członków niezbędnych do powołania oddziału, której wymóg obniżono z 20 do 15 osób. W nowym Statucie nie ma już również zapisu o Zespołach Formacyjno-Zadaniowych, które dotychczasowy dokument określał jako podstawowe jednostki organizacyjne Stowarzyszenia.
Za przybycie i duszpasterską troskę podziękował księżom asystentom Tomasz Nakielski, który podkreślił wagę łączności w działaniach Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” z Kościołem wskazując na potrzebę wzajemnego uzupełniania laikatu i duchowieństwa w zadaniu ewangelizacji życia społecznego w naszej Ojczyźnie.
Marcin Kluczyński
mk