Civitas Christiana 02/2008

2013/01/18
Życzenia z Watykanu i… Warszawy Watykan, 8 stycznia 2008 r. Szanowny Panie, Jego Świątobliwość Benedykt XVI z wdzięcznością przyjął wyrazy pamięci i życzenia, jakie nadesłał Pan w imieniu własnym oraz w imieniu Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” z okazji świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

Swoje życzenia Ojciec Święty wyraził w słowach: „Drodzy Bracia i Siostry, gdziekolwiek jesteście, niech dotrze do was to orędzie radości i nadziei: Bóg stał się człowiekiem w Jezusie Chrystusie, narodził się z Maryi Panny i rodzi się dziś na nowo w Kościele. To On przynosi wszystkim miłość Ojca niebieskiego. On jest Zbawicielem świata! Nie lękajcie się, otwórzcie Mu serce, przyjmijcie Go, aby Jego Królestwo miłości i pokoju stało się wspólnym dziedzictwem wszystkich”.

Ojciec Święty poleca Bogu w modlitwie Pana Zarząd i całą wspólnotę „Civitas Christiana”, życząc, by każdy umiał hojnie otworzyć swoje serce na przyjęcie Wcielonego Słowa – Księcia Pokoju. W tym duchu z serca wszystkim błogosławi. Łącząc pozdrowienie w Chrystusie Panu

Mons. Gabriele Caccia Asesor

Kochani! Składam najlepsze życzenia na Boże Narodzenie i Nowy Rok 2008. Tak już jest, że stary rok kończymy rocznicą Bożego Narodzenia, które wprowadza nas w podejmowanie nowych zadań na nadchodzący okres. Jest to okres, w którym podlicza się to, co było, i planuje to, czego pragniemy. Warto przed Bogiem, ciągle przychodzącym na świat, powiedzieć sobie o radościach i smutkach minionych dni i prosić o pomyślność na następną serię podobnych tygodni. Życząc sobie pomyślności, chcemy wydarzeń po naszej myśli, tymczasem „myśli moje, nie są myślami waszymi” (Iż 55,8) i często Bóg wybiera co innego – to, co jest lepsze dla naszego zbawienia.

Moje życzenia tego roku będą bardziej osobiste. Pragnę dzielić się moją wiarą i nadzieją. Pragnę przypomnieć, że od 1 kwietnia definitywnie mieszkam w Wilanowie, przy kościele św. Anny, w pobliżu pałacu króla Jana Sobieskiego i opodal budującej się świątyni Opatrzności Bożej. Jest tu dość zacisznie, choć dzielnica rozbudowuje się w ogromnym tempie. Bóg pozwala mi ćwiczyć i naprawiać zdrowie na miarę podejmowanych obowiązków duszpasterskich.

Patrząc na miniony rok, zachęcam wszystkich z Archidiecezji Warszawskiej do dziękczynienia Opatrzności za nowego Pasterza, któremu Ojciec Święty Benedykt XVI zlecił troskę o ewangelizację mieszkańców Stolicy. Nie zapominamy bolesnych przeżyć, jakie miały miejsce, gdy do przejęcia tego urzędu stanął arcybiskup Stanisław. Dał przykład cichego znoszenia upokorzeń, na które nie zasługiwał. Pozostał wierny w miłości do Kościoła. Sam modlę się w jego intencji. Tym goręcej polecamy Opatrzności naszego arcypasterza Kazimierza, aby Duch Święty rozwijał w nim talenty duszpasterskie i sprawiał, że będziemy się stawać dobrymi uczniami Chrystusa.

Po kanonizacji św. Szymona z Lipnicy Bóg dał nam dalsze duchowe radości w postaci błogosławionych rodaków: ojca Stanisława Papczyńskiego i siostry Celiny Borzęckiej, do których dołączamy siostrę Marię Merkert ze Śląska, która jest założycielką ofiarnie pracujących sióstr elżbietanek. Dziękujemy Bogu za łaski płynące z Jasnej Góry, za pielgrzymki, za nawiedzenie parafii przez Kopię Obrazu Jasnogórskiego.

Znakiem naszej łączności z Kościołem hierarchicznym są z wdzięcznością przyjmowane nominacje papieskie, zwłaszcza kardynałów. Cieszymy się nominacją kardynalską arcybiskupa Stanisława Ryłko, pracującego w Stolicy Apostolskiej na rzecz Kościoła młodych. W tajemnicy obcowania świętych wspominamy przyjaciół Pana Boga, których On powołał do siebie: arcybiskupa Kazimierza Majdańskiego, biskupa Ignacego Jeża i kardynała Adama Kozłowieckiego, prawie stuletniego misjonarza-jezuitę z Afryki. Do grona tych jakże zasłużonych dla Boga mężów chcę dołączyć kardynała Jana Marię Lustigera, związanego z Oświęcimiem, gdzie zginęła jego matka. Zgodnie z przepisami o kolejności w orszaku kardynalskim zawsze staliśmy obok siebie. Na ostatnim konsystorzu zabrakło go. W sierpniu byłem na jego pogrzebie w Paryżu. Tam wówczas ludzie z kręgu niewiary stanęli na progu wiary. Do tych odejść dodam wspomnieniem księdza Zdzisława Peszkowskiego. Każdy z nich kochał Kościół własnym darem miłości.

W Nowym Roku wyjdźmy na spotkanie z Chrystusem w otoczeniu Maryi i św. Józefa. Idźmy z Chrystusem dalej przez Wielki Post i przyjmujmy Jego pouczenia jako Zmartwychwstałego. Może będziemy mieli radość z wyniesienia na ołtarze nowych rodaków, może samego Jana Pawła II?

Niech nasze wzajemne życzenia będą po myśli Bożej, niech wzrasta pośród nas pokój i godność dzieci Bożych. Przesyłajmy życzenia dla wszystkich, którzy znaleźli się poza krajem, niech Opatrzność Boża rozciąga nad nimi jasne promienie swej dobroci. Niech łaska Chrystusa i dobroć Jego Matki stają ciągle wokół nas.

+ Józef Kard. Glemp

Oddział Dolnośląski

Wrocław

9 stycznia odbyło się tradycyjne spotkanie noworoczne środowiska dolnośląskiego z udziałem J. E. ks. abp. Mariana Gołębiewskiego. Spotkanie poprzedziła uroczysta Msza św. koncelebrowana w Bazylice św. Elżbiety pod przewodnictwem ks. płk. Januarego Wątroby, asystenta kościelnego stowarzyszenia. Uczestniczyli w niej przedstawiciele oddziałów terenowych. Była to okazja do podsumowania dotychczasowych działań oraz podzielenia się zamierzeniami na 2008 rok. W tym kontekście przewodniczący zarządu mówił o haśle roku formacyjnego oraz przedstawił plany oddziału z tym związane. Według H. Kocha ważnym celem stowarzyszenia jest ukazanie kultury w wymiarze chrześcijańskim, jej znaczenia dla rozwoju człowieka i gwarancji jego godności oraz podmiotowości narodów Europie. Przypomniał, że stowarzyszenie w 2008 roku będzie obchodzić 15-lecie istnienia. Obchody tej rocznicy we Wrocławiu planowane są na wrzesień. Wręczono dwa brązowe medale honorowe stowarzyszenia kol. Ewie Syska oraz Stanisławowi Zobniowowi. Zasłużonym w mijającym roku działaczom wręczono okolicznościowe podziękowania.

Ksiądz arcybiskup w swoim wystąpieniu wyraził uznanie dla problemów, którymi zajmuje się nasze środowisko, mówił o najważniejszych w tym roku wydarzeniach w życiu Kościoła. Spotkanie zakończono dzieleniem się opłatkiem.

***

19 grudnia 2007 r. rozpoczęto nowy rok pracy formacyjnej. Spotkanie odbyło się pod hasłem „Człowiek wobec kultury”. Prof. Jan Krucina poruszył wiele wątków związanych z kulturą, jej odniesieniami do wspólnot ludzkich oraz do dobra wspólnego. W dyskusji wskazywano na potrzebę określenia nowych zjawisk i procesów, wobec których stoi człowiek i całe społeczeństwo.

(J.) Jelenia Góra

W Parafii pw. Matki Bożej Miłosierdzia stowarzyszenie zorganizowało sesję popularnonaukową pt. „Patriotyzm umiłowaniem środowiska, w którym żyjemy”. Spotkanie zostało poprzedzone Mszą św. w Kościele parafialnym, celebrowaną przez ks. dr. Józefa Steca.

Obrady otworzyło wystąpienie wiceprzewodniczącej Zarządu Dolnośląskiego „Civitas Christiana”, Danuty Kowalenko, dotyczące pracy formacyjnej Oddziału Dolnośląskiego i Oddziału Terenowego w Jeleniej Górze w 2007 r. Dr Józef Zaprucki wygłosił referat „Mała ojczyzna woła o ukazanie źródeł miłości, szacunku i dobrobytu”, ks. dr Józef Stec omówił sprawę integracji i aktywizacji wspólnot lokalnych ponad podziałami. Wskazał, że Boże Narodzenie jest doskonałą okazją do jednoczenia ludzi. Dr Anna Sutowicz podjęła temat etyczno-moralnego wymiaru patriotyzmu w obecnej rzeczywistości.

Po konferencji odbyło się tradycyjne spotkanie opłatkowe.

Oddział LUBELSKI

Zamość

„Motywy maryjne w exlibrisie polskim” – wystawa Zbigniewa Strzałkowskiego pod takim tytułem została zaprezentowana w zamojskim oddziale Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Autor jest artystą o rozległych zainteresowaniach, począwszy od poezji, plastyki po kolekcjonowanie medali i exlibrisów. Na wystawie możemy oglądać ponad 150 tzw. „małych dzieł sztuki” ponad 50 grafików.

Wystawę otworzył przewodniczący oddziału Aleksander Śwircz. Na spotkanie przybyli miłośnicy sztuki i kolekcjonerzy ekslibrisów. Podczas wernisażu autor wystąpił udekorowany najwyższym odznaczeniem bibliofilskim w Polsce – Orderem Białego Kruka ze słonecznikiem. Zbigniew Strzałkowski powiedział: „Lubiłem przyjeżdżać do Zamościa w maju, bo Zamość wtedy najpiękniej wygląda. Sporo napisałem wierszy o Zamościu. Na 400.lecie miasta prezentowałem tu exlibrisy z motywami architektonicznymi”. Matka Boża od początku chrześcijaństwa na ziemiach polskich towarzyszy i wspiera opieką nasz naród. Dlatego jest nazywana Matką i Opiekunką Narodu, Królową Polski. Wojsko polskie przyznało jej tytuł Hetmanki. Dlatego w pracach plastyków symbolika religijna przeplata się z elementami patriotycznymi.

Wystawę otwiera exlibris przedstawiający św. Łukasza Apostoła, uważanego za pierwszego autora obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem na desce drewnianej pochodzącej z blatu stołu, przy którym Święta Rodzina zasiadała do posiłku. Dalej są ikonograficzne przedstawienia Matki Bożej.

Zbigniew Strzałkowski jest związany z Lublinem od pięćdziesięciu lat. Tam skończył studia historii sztuki w KUL i tam rozpoczął działalność jako poeta, prozaik, eseista, artysta plastyk. Wydał 20 książek poetyckich i prozatorskich, w których znalazły się motywy lubelskie. Uprawia grafikę artystyczną i użytkową oraz malarstwo. Lublinowi poświęcił tekę grafik i wiele rysunków. Wykonał 300 znaków książkowych.

W 1995 r. został odznaczony Orderem białego Kruka ze Słonecznikiem, który jest najwyższym odznaczeniem bibliofilskim w Polsce. Miasto uhonorowało go odznaką zasłużony dla Miasta Lublina. W 2006 r. został laureatem dorocznej Nagrody Kulturalnej Marszałka Województwa Lubelskiego. Wielka Narodowa Kapituła przyznała mu w 2005 r. Order Św. Stanisława. W stanie wojennym był współzałożycielem lubelskiego Duszpasterstwa Środowisk Twórczych oraz grupy poetyckiej „Signum”. Aktywnie uczestniczy w życiu społecznym. Był jurorem wielu konkursów plastycznych i literackich, jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, redaktorem Periodyku „Lublin kultura i społeczeństwo”.

Łukasz Kot

***

11 stycznia w siedzibie Oddziału Miejskiego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” odbyła się uroczystość opłatkowo- noworoczna z udziałem ks. biskupa Mariusza Leszczyńskiego. Przybyli członkowie Stowarzyszenia i osoby zaprzyjaźnione z organizacji katolickich. Wysłuchano Ewangelii i słowa Księdza Biskupa, który powiedział między innymi: „Trzeba żyć w ciągłej świadomości, że żyjemy w Bogu, że Bóg naprawdę jest z nami a szczególnie w tajemnicy Eucharystii. Życzę żeby ta tajemnica była dla nas źródłem prawdziwej radości i mocnej nadziei w każdym dniu naszego życia. Żebyśmy żyli w świadomości, że nie jesteśmy sami, ale jest z nami jeszcze ktoś – Bóg, który do nas przyszedł. Niech ta tajemnica napełnia nas radością niezwykłą i niepojętą”.

Obecny na spotkaniu wiceprzewodniczący Zarządu Głównego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Marek Koryciński wręczył Księdzu Biskupowi dzieło dr. Włodzimierza Osadczego, kanclerza Europejskiego Kolegium Polskiego i Ukraińskiego Uniwersytetu w Lublinie pt. „Święta Ruś. Rozwój i oddziaływanie idei prawosławia w Galicji”.

Rodzinna atmosferę wypełniły nie tylko śpiewy polskich i ukraińskich kolęd, ale także piękny akompaniament na harmonijce ustnej w wykonaniu Księdza Biskupa, które wzbudziło wielkie uznanie i zainteresowanie szczególnie młodych uczestników i pogłębiło poczucie wspólnoty ze swoim pasterzem.

Oddział PODLASKI

W oddziałach miejskich „Civitas Christiana” odbyły się spotkania opłatkowe. W tym radosnym okresie spotykają się członkowie i przyjaciele stowarzyszenia, aby wspólnie śpiewać kolędy, wsłuchiwać się w teksty poświęcone narodzeniu Syna Bożego. W niektórych oddziałach miejskich podczas wieczorów opłatkowych podejmowany jest temat związany z historią i znaczeniem Świąt Bożego Narodzenia dla Polaków. Przygotowane są też programy słowno-muzyczne, przypominana jest historia kolęd. Kolęda „Bóg się rodzi” nazywana „królową polskich kolęd”, której autorem jest Franciszek Karpiński, po raz pierwszy została wykonana w Białymstoku w XVIII wieku. Uroczysty charakter ma wieczór opłatkowy w Oddziale Miejskim w Augustowie.

W okresie bożonarodzeniowym w Boćkach zorganizowany został ekumeniczny koncert kolęd, podczas którego muzyczne zespoły katolickie i prawosławne grały i śpiewały kolędy. Współorganizatorem koncertu był Marek Komorowski, przewodniczący Oddziału Gminnego w Boćkach. Koncert ten stanowi realizację idei ekumenizmu.

Oddział POMORSKI

Kartuzy

Oddział Miejski Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” wraz z Katolickim Liceum Ogólnokształcącym Parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zorganizował konferencję pt. „Wielkie rzeczy rodzą się w ciszy”, poświęconą Zakonowi Kartuzów.

Krzysztof Niedrzwicki, autor pracy „Biblioteki Kartuzji Kaszubskiej oraz jej konwentów filialnych w Berezie Kartuskiej i Gidlach”, omówił zawartość i dzieje zakonnego księgozbioru Kartuzji Kaszubskiej, który po kasacie klasztoru uległ rozproszeniu. Sylwetkę św. Brunona – założyciela Zakonu Kartuzów – przedstawiła mgr Joanna Olbert. Zaprezentowano fragment filmu „Wielka cisza”, ukazujący współczesne życie mnichów w La Grande Chartreuse.

Wejherowo

W zabytkowych wnętrzach Pałacu Przebendowskich w Wejherowie odbyła się konferencja pt. „Kult świętych i rola sanktuariów w kształtowaniu tożsamości na Kaszubach” zorganizowana przez Oddział Miejski Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” i Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko- Pomorskiej. Dyrektor muzeum Bogusław Breza, przedstawił dzieje pałacu i jego właścicieli, ks. dr Leszek Jażdżewski mówił o historii Kościerskich Sanktuariów Maryjnych – Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin i Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, ks. prałat Marian Szczeciński – kustosz sanktuarium omówił wpływ kultu maryjnego na kształtowanie życia religijnego i moralnego rodzin katolickich. Joanna Olbert przedstawiła temat „Pośredniczka łask – Maryja Wspomożycielka Wiernych w Rumi”, a prof. dr hab. Tadeusz Linkner wygłosił referat „Św. Wojciech w naszej literaturze”. Elżbieta Grot omówiła „Kult Męczenników Piaśnicy”.

Boży Konstantyn Dominik” i „Ruch pielgrzymkowy na Kaszubach”. Zwiedzono zabytkowe wnętrza pałacu Przebendowskich.

JOL

ODDZIAŁ WARMIŃSKO-MAZURSKI

Kętrzyn

Działający przy Oddziale Kętrzyńskim „Civitas Christiana” zespół synodalny zorganizował 20 grudnia 2007 r. spotkanie z ks. prałatem dr. Zygmuntem Klimczukiem, który mówił na temat: Źródła zróżnicowania systemów wychowawczych – ideologie edukacyjne. Mówca zwrócił uwagę na dwa podejścia – koncepcję liberalno-socjalistyczną oraz chrześcijańską wychowania, charakteryzującą się personalizmem i poszanowaniem godności osoby ludzkiej. Ks. Klimczuk przedstawił główne mankamenty obu podejść. Mówił o kryzysie moralnym czasów współczesnych i o zagubieniu hierarchii wartości, co w widoczny sposób uderza w fundament życia społecznego. Coraz bardziej pilne staje się więc odwołanie do chrześcijańskiej wizji człowieka i wychowania, by na nowo odczytać posłannictwo instytucji wychowawczych.

***

Tradycją spotkań opłatkowych w Kętrzynie jest to, że nie tylko przebiegają one w świątecznej i bardzo wspólnotowej atmosferze, ale że odbywają się w pięknie udekorowanej sali i przy stołach bogato zastawionych potrawami przyniesionymi przez uczestników spotkania. W spotkaniu opłatkowym, które odbyło się w kętrzyńskim Oddziale Miejskim 10 stycznia, uczestniczyli m.in. ks. prałat Zygmunt Klimczuk oraz ks. Sławomir Brewczyński.

(t) Nidzica

Wystawa Marcina Bildziuka, studenta gdańskiej ASP, zawiera cykl składający się z obrazów i obiektów, które przedstawiają ministrantów w klimacie pogrobowym. Zdeformowani przez czas i bagaż różnorakich przeżyć egzystują w nowej dla siebie rzeczywistości.

Istotnym punktem realizacji tego projektu były nocne sesje fotograficzne organizowane w murach Bazyliki Mariackiej, w których uczestniczyli prawdziwi ministranci. To ich nogi, ręce i twarze posłużyły do wykonania obiektów naturalnej wielkości. Dzięki temu zabiegowi nastąpiło symboliczne przelanie ducha ministranckiego w powstałe prototypy ministrantów.

Wystawa „Sacrum” jest próbą pokazania fazy początkowej zadania, które będzie realizowane przez najbliższe lata. Obiekty ministrantów są projektami scenografii do dramatu „Ministranci”, pisanego przez autora wystawy, Młode malarstwo i stara sztuka (w znaczeniu: wieczna i uniwersalna) tworzą czasami ciekawy dialog, dobrze zapowiadający się związek. Tak też jest w wypadku prac Marcina Bildziuka. Ich atrakcyjność polega na rzadko spotykanej dojrzałości w traktowaniu materii malarskiej. Artysta nie sili się na oryginalność wymyśloną po to tylko, by zaskakiwać widza, lecz podejmuje konkretny aspekt konkretnej rzeczy, charakterystyczny element, który dany temat reprezentuje. Następnie przedstawia go na sposób malarski, pokazując, że wcale nie trzeba być skomplikowanym, tajemniczym, nieodgadnionym, aby mieć charakter. Wręcz przeciwnie, na charakter człowieka składa się banalność i prostota.

Nowatorskie u Bildziuka jest to, że nie ma zamiaru szukać związku pomiędzy rzeczą oglądaną a wrażeniem, nadawać mu znaczenie czy sens. Zadowala się samym wrażeniem. Tak jakby chciał powiedzieć, że każde zdarzenie, każdy przedmiot czy człowiek w przeżywaniu radości i smutków ma swój charakter, który stanowi jego wartość.

Bogdan Lichy Szczytno

W spotkaniu opłatkowym zorganizowanym 5 stycznia przez Oddział Miejski „Civitas Christiana” w Szczytnie, uczestniczył ks. prałat Lech Lachowicz. W miłej wspólnotowej atmosferze składano sobie życzenia. W spotkaniu uczestniczyły panie, które założyły chór „Mazury” i jako „Mazurzanki” odśpiewały kolędy.

(m) Ełk

W siedzibie Oddziału „Civitas Christiana” 6 stycznia odbyło się spotkanie opłatkowo- noworoczne. Spotkanie uświetnił koncert rodzin muzykujących, w trakcie którego zaprezentowano kolędy i pastorałki. Wystąpili: Karolina Łacińska ze Stradun, grająca na cymbałach wileńskich, rodzina Karpuk w 8-osobowym składzie (wokal, instrumenty muzyczne) oraz Kazimierz Maksimiuk grający na skrzypcach. Oprawę taneczną i choreografię do prezentacji świątecznej przygotowała Anna Wolska. Młodzież wykonała inscenizację taneczną do muzyki Straussa. Tańczyli: Radosław Rusiecki, Beata Akierman, Joanna Archacka, Dominika Sierzputowska. Upominki za udział w Koncercie Rodzin Muzykujących wręczył przewodniczący Oddziału „Civitas Christiana” w Ełku, Kazimierz Szrajber. Duchową pieczę sprawował ks. Franciszek Zaniewski


Inscenizacja taneczna podczas spotkania w Ełku

A.W. Olsztyn

Olsztyński Oddział „Civitas Christiana” zebrał się na spotkaniu opłatkowym 11 stycznia. Uczestników spotkania powitał przewodniczący Oddziału, Lech Sienkiewicz. Asystent kościelny Oddziału Warmińsko-Mazurskiego, ks. prałat Jan Rosłan w słowie skierowanym do zebranych nawiązał do swojego niedawnego pobytu w Ziemi Świętej, w tym w Betlejem, gdzie do dziś – choć Jezus przyniósł pokój światu – jest tyle zła, nienawiści i trwa ciągła wojna. Dzieleniu się opłatkiem, życzeniom, śpiewaniu kolęd i pastorałek towarzyszyła grająca na flecie poprzecznym, Karolina Sobota. Zaśpiewano także specjalnie na ten wieczór przygotowaną pastorałkę „Oj, Maluśki, Maluśki”, wzbogaconą o aktualia społeczne, gospodarcze i polityczne.

* * *

Dokonano wstępnego podsumowania anonimowej ankiety, jaką Oddział Warmińsko- Mazurski w połowie 2007 roku skierował do szeregu środowisk na terenie województwa,


Ks. prałat Jan Rosłan oraz przewodniczący Oddziału, Lech Sienkiewicz, na flecie gra Karolina Sobota
Fot. Andrzej Taborski

zarówno do osób dorosłych, jak i młodzieży. Przedmiotem ankiety była problematyka współczesnego rozumienia patriotyzmu. Omówienie ankiety zostało zamieszczone w piśmie „Krajobrazy i Spojrzenia”, wydawanym przez Stowarzyszenie „Warmińska Inicjatywa Kulturalna”. Z analizy wypełnionych ankiet wynika, że patriotyzm nadal jest wartością, większość respondentów wyraża dumę z bycia Polakami. Okazało się, że nie jest prawdą, co twierdzą media, że młodzi chcą opuszczać Polskę – wręcz przeciwnie, migracje „za chlebem” uważają za coś złego, choć ze względów ekonomicznych trzeba ją tolerować. Smutne jest natomiast to, że duża grupa odpowiadających nie jest zainteresowana sprawami lokalnymi. Chęć lepszego poznania „małej Ojczyzny” deklarują ci, którzy uważają, że ją dobrze znają. Natomiast ci, którzy jej nie znają, nie widzą potrzeby bliżej jej poznawać. Sporym problemem było wyliczenie przez respondentów kilku wartości, które cenią z naszej historii lub współczesności. Natomiast za największych patriotów zostali uznani marszałek Piłsudski i Jan Paweł II.

(t) Iława

W lokalu Iławskiego Oddziału „Civitas Christiana” 5 stycznia odbyło się spotkanie modlitewne, podczas którego została przyjęta peregrynująca kopia Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Przez kolejne dni obraz zobaczą wybrani mieszkańcy Iławy.

(t) Ostróda

29 grudnia 2007 r. Ostródzki Oddział „Civitas Christiana” zorganizował w pomieszczeniach czytelni na zamku spotkanie opłatkowe, w którym oprócz członków i sympatyków organizacji uczestniczyli ks. prałat Roman Wiśniowiecki – proboszcz parafii NPNMP w Ostródzie i asystent kościelny ostródzkiego oddziału oraz dyrektor Ostródzkiego Centrum Kultury, Lucjan Pawłowski. Uczestników spotkania powitał przewodniczący oddziału, Zbigniew E. Połoniewicz – wicestarosta ostródzki. Dzielono się opłatkiem, składano sobie życzenia oraz śpiewano kolędy i pastorałki. Na akordeonie grał Adam Brodziński. Wspominano spotkania wigilijne z lat dzieciństwa. Przewodniczący wręczył skromne upominki osobom, które w sposób szczególny przyczyniły się do urządzenia nowej siedziby oddziału.

(t) Elbląg

11 stycznia w Galerii PRO ARTE, działającej przy Oddziale Miejskim „Civitas Christiana” w Elblągu, odbył się wernisaż wystawy malarskiej Zygmunta Prańczyka. Autor, absolwent PWSP w Gdańsku, prezentuje ok. 40 prac akrylowych i akwarelowych, w tym nietypowe pejzaże, widoki starych chałup. Wśród ok. 70 uczestników spotkania byli także przedstawiciele placówek kulturalnych Elbląga oraz artyści plastycy.


Uczestnicy spotkania opłatkowego w Ostródzie
Fot. Krystyna Zakrzewska

(o)

ODDZIAŁ WIELKOPOLSKI

Poznań

Pięćdziesięciu uczestników Studium Ośrodka Formacji Katolicko-Społecznej Oddziału Wielkopolskiego otrzymało dyplomy ukończenia studium podczas, którego podsumowano roczny cykl formacyjno-szkoleniowy. Tradycyjnie zakończenie pracy ośrodków w Poznaniu, Kaliszu i Gnieźnie było połączone z adwentowym dniem skupienia organizacji wielkopolskiej. Dzień rozpoczęło nabożeństwo pokutne i Msza święta, sprawowana przez ks. dr. Janusza Grześkowiaka w kościele Wszystkich Świętych w Poznaniu na Grobli. W homilii osnutej wokół najnowszej encykliki Ojca Świętego Benedykta XVI „Spe salvi”(„Zbawieni nadzieją”) ks. Grześkowiak podkreślił zbawcze działanie chrześcijańskiej nadziei i miłości.

Po części liturgiczno-modlitewnej w siedzibie Oddziału Wielkopolskiego uczestnicy wysłuchali wykładu red. Stefana Drajewskiego – „Ojczyzna i Naród w twórczości poetyckiej Karola Wojtyły”.

Opierając się na poemacie „Myśląc Ojczyzna”, referent wskazał na trzy istotne kręgi, z którymi Karol Wojtyła kojarzy Ojczyznę. Pierwszy to „język – mowa”, drugi – „wolność” wewnętrzna i zewnętrzna, trzeci – „praca”. To dzięki niej tworzymy wspólnotę. A Ojczyzna jest wspólnotą. Kontynuację tego kręgu identyfikacji pracy z Ojczyzną znajdziemy później w nauczaniu Jana Pawła II, głównie w encyklice „Laborem exercens” i w książce „Pamięć i tożsamość”.

Problematyka narodowa jest oceną twórczości polskich poetów różnego okresu. Karol Wojtyła wniósł ją obficie do poezji. Sięgając do przeszłości narodowej, ukazał on przede wszystkim jej głębokie związki z chrześcijaństwem. Przykładem tego jest chociażby poemat „Wigilia 1996”, osnuty na głębokich przemyśleniach autora dotyczących sensu tej niezwykłej daty w dziejach polskiego narodu. I odniesień do tej daty sprzed tysiąclecia, kiedy Polska wchodziła przez chrzest na arenę dziejów.

(wjch) Gniezno

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” wspólnie z „Solidarnością” Region Gnieźnieński oraz ośrodkami prawicowymi zorganizowało spotkanie modlitewno-patriotyczne w 26. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego w Polsce.

W okresie PRL-u spotkania te miały charakter modlitewny „Za Ojczyznę”. Stale odbywają się one w Sanktuarium Maryjnym Ojców Franciszkanów „Pani Gniezna”.

13 grudnia 2006 r. została odprawiona Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem gwardiana, a zarazem proboszcza parafii franciszkańskiej, o. Huberta Lipińskiego OFM Conv. Wygłosił on okolicznościową homilię. Służbę liturgiczną sprawowali przedstawiciele „Solidarności” i Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Następnie w Sali KS „Civitas Christiana” odbył się wykład Ryszarda Wareckiego z MEN nt. „Prawda i mity o stanie wojennym w Polsce”.


Przedstawienie patriotyczne w wykonaniu grupy LUMEN
Fot. Monika Kujawa

W dyskusji wyrażono niepokój z powodu kurtyny milczenia zaciągniętej nad dramatem tamtych dni. Brak rzeczowej dyskusji w mediach, opartej na dokumentach i relacjach uczestników. Zapewne uznano, że wojska radzieckie nie zamierzały interweniować, a kierownictwo Kremla było gotowe zgodzić się nawet na przejęcie władzy przez „Solidarność”. Wynika to z dokumentów kremlowskich. Stwierdzono, że dziś – w odróżnieniu od innych państw byłego układu – w Polsce ciągle tkwimy w paraliżu niemocy wobec formalnie nieistniejącego już „układu zła” związanego z komunizmem. Dokumenty kremlowskie, jak stwierdzono, wyraźnie wskazują na związek przywódców peerelowskich z interesem Kremla, a nie z narodem polskim. Wskazywano na wciąż silny wpływ tych osób na współczesne oddziaływania i układy polityczne w Polsce.

Edward Frąckowiak

ODDZIAŁ ZACHODNIOPOMORSKI

Kołobrzeg

Realizując hasło programowe stowarzyszenia: „Godność człowieka i narodu u podstaw patriotyzmu polskiego”, członkowie „Civitas Christiana” z Oddziału Zachodniopomorskiego jednoczyli się podczas dni skupienia w Kołobrzegu. Spotkanie odbyło się w Ośrodku Aniołów Stróżów. To tutaj, w czasie pielgrzymki w 1983 roku modlił się Jan Paweł II.

Dni Skupienia dla każdego z nas stały się szansą na modlitwę za ojczyznę, zawierzając Jezusowi Chrystusowi losy Polski, rodaków i własne. Nauki rekolekcyjne głosił ks. Andrzej Supłat, prefekt Szkół Centrum Edukacji w Szczecinie, który w swoich rozważaniach nawiązał do nauczania Jana Pawła II. Nie można nie poświęcić specjalnej uwagi jego pracy nad patriotyzmem młodzieży, pokolenia będącego przyszłością narodu i Kościoła. We wszystkich spotkaniach z polską młodzieżą, gdy pojawiał się temat stosunku do ojczyzny, uderza ton głębokiej powagi… Jan Paweł II tłumaczył i pokazywał swoim przykładem, że bycie Polakiem może być wyzwaniem i zadaniem” .

Pielgrzymi z „Civitas Christiana” w modlitwach prosili, aby Duch Św. umocnił w nich na nowo poczucie narodowej tożsamości, aby ów kamień węgielny nie został odrzucony przez współczesne i przyszłe pokolenia, pokolenia ludzi szczególnie młodych, tak licznie opuszczających Polskę.

Młodzieżowa grupa teatralna LUMEN z Oddziału Miejskiego ze Szczecinka zaprezentowała montaż słowno-muzyczny poświęcony patriotyzmowi na przestrzeni wieków, opracowany przez Krystynę Czajkę-Opanowicz i Ewą Błach, złożony z tekstów z literatury polskiej o tematyce patriotycznej. Recytacjom towarzyszyły utwory Fryderyka Chopina, marsze wojskowe, piosenki żołnierskie.

Monika Kujawa

Artykuł ukazał się w numerze 02/2008.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej