Civitas Christiana 10/2007

2013/01/17

Wolsztyn

„Ojczyzna – kiedy myślę” – to tytuł wieczoru słowno-muzycznego i refleksyjnego, jaki odbył się tu z okazji „Dnia Solidarności i Wolności”. Dzień ten ustanowiony został świętem państwowym przez Sejm dwa lata temu. Obchodzony jest w rocznicę „Porozumień Sierpniowych”.

Scenariusz prezentacji, osnuto na kalendarium ważnych wydarzeń z najnowszej historii Polski w latach 1939 – 1989, takich jak 1 i 17 września 1939 roku, Powstanie Warszawskie 1944, Poznański Czerwiec 1956, Marzec 1968, Wypadki na Wybrzeżu w roku 1970, Radom i Ursus w 1976, rok 1978 i wybór kardynała Wojtyły na Stolicę Piotrową, czerwiec 1979, pierwsza pielgrzymka papieża Polaka do Ojczyzny, rok 1980 i powstanie Solidarności. I wreszcie rok 1989, kiedy to Polska utorowała drogę wielkiemu przełomowi, który pociągnął za sobą upadek komunizmu.

Ciekawa narracja stanowiła wymowny łącznik dla prezentowanych tekstów poetyckich Norwida, Słowackiego, Baczyńskiego, poetów lokalnych, recytowanych i śpiewanych, a także tekstów Jana Pawła II na temat ojczyzny, wolności i patriotyzmu, zaczerpniętych głównie z jego książki „Pamięć i tożsamość”. W części, zatytułowanej „Wojna o pamięć”, przywołano również postać generała Władysława Andersa, nieznanego większości młodych Polaków. Senat Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił rok 2007 rokiem jego pamięci.

Akordem kończącym tę zachęcającą do refleksji prezentację słowno-muzyczną była dyskusja uczestników – dorosłych i młodzieży, na temat patriotyzmu, jego rozumienia oraz wyrażania go obecnie. Inicjatorem i głównym organizatorem przedsięwzięcia był wolsztyński Oddział „Civitas Christiana”, zaś współorganizatorami „Solidarność” Oświaty oraz młodzież z obu funkcjonujących w Wolsztynie organizacji harcerskich.

(wjch)

Gdańsk

W „Galerii Mariackiej” odbyło się pierwsze z cyklu spotkań liderów środowisk katolickich i samorządowców pod tytułem „Quo vadis Polsko”. Spotkania i debaty w ramach tego cyklu, poświęcone będą najważniejszym, aktualnym zagadnieniom i problemom społecznym, podejmowanym decyzjom politycznym i ich skutkom w przyszłości. Gościem był wicemarszałek Senatu Maciej Płażyński.


Debata w Gdańsku

Rozmawiano o przyszłości polskiej prawicy, stylu uprawiania polityki oraz sytuacji, jaka wytworzyła się po utracie przez rząd większości parlamentarnej. W dyskusji podkreślano, że styl sprawowania władzy i postawy polityków od momentu uzyskania suwerenności politycznej i budowania systemu demokratycznego nie napawają optymizmem. Marszałek Płażyński uważa, że jedną z głównych przyczyn tego stanu rzeczy jest „wodzowski” styl zarządzania partiami, który przyjęły wszystkie partie polityczne. Nie bez znaczenia jest również podejście partii do sytuacji w kraju, które cechuje myślenie : „od kampanii wyborczej do kampanii wyborczej”.

Nie brakowało pesymizmu, jeżeli chodzi o trwałość władzy po wyborach i stabilną przyszłość rządu. Prognozowano, że czeka nas ciąg wyborów, z których kolejne mogą odbyć się już po sześciu miesiącach od tegorocznych październikowych. Patrząc w przyszłość uważano, że powoli przychodzi czas na budowanie partii chadeckiej opartej na działaczach stowarzyszeń i ruchów katolickich, którzy posiadają zdolności oraz chęci do uczestnictwa w życiu politycznym kraju. Zaproponowano marszałkowi Płażyńskimu, aby zapoczątkował i objął patronat nad ruchem społecznym, którego podstawy ideowe i działalność byłyby oparte na nauczaniu społecznym Kościoła.

W.J.

***

Ośrodek Edukacji Narodowej KS ,,Civitas Christiana” od wielu miesięcy prowadzi pracę nad projektem kodeksu ucznia. Ferdynand Froissart przewodniczący OEN uważa, że ,,Kodeks ucznia” powinien obowiązywać w całym kraju, dzięki czemu możliwe będzie stosowanie w całym kraju porównywalnych kryteriów oceny zachowań oraz nagród i kar za podobne zasługi i przewinienia. – Nasza propozycja nie ingeruje w obowiązujące dotychczas naukowe zasady wychowania w szkole. W przypadku, gdy zawiodą wszelkie metody oddziaływań wychowawczych, projekt kodeksu wprowadza zasadę nieuchronności kary, którą precyzyjnie określa przyjęta procedura. Jego wprowadzenie pozwoli nauczycielom na merytoryczną obronę konkretnych decyzji wychowawczych w obliczu ich kwestionowania, ale może też stanowić wskazanie dla oceny nauczyciela, któremu się udowodni przy analizowaniu zaistniałego w szkole poważnego incydentu, że w porę nie skorzystał z możliwości wprowadzenia specjalnej procedury. Jeśli „Kodeks ucznia” uzyska akceptację odpowiednich władz i zacznie regulować życie w szkołach, z czasem pozbawi również racji bytu kryzysowe procedury mające przeciwdziałać najbardziej drastycznym przejawom rosnącej brutalizacji zachowań w szkołach – twierdzi Ferdynand Froissart.

Przed wakacjami, w Galerii Mariackiej odbyła się dyskusja nad tekstem projektu uwzględniającym wcześniejsze uwagi osób uczestniczących w pracach Ośrodka Uczestniczyli w niej m. in.: dr Jerzy Wiśniewski dyrektor Wydziału Diagnoz i Analiz Edukacyjnych Kuratorium Pomorskiego, Janusz Wróbel burmistrz Pruszcza Gdańskiego, mgr Mariola Pałka-Pilecka dyrektor Szkół im. Jana Pawła II w Pruszczu Gdańskim, nauczyciele: mgr Anna Wrońska oraz dr Barbara Froissart. W spotkaniu wziął udział również: mgr Jerzy Wiła były wizytator kuratorium, inspektor oświaty w Gdyni, a punkt widzenia rodziców reprezentował Kazimierz Sakowicz.

Po dyskusji, ostateczną redakcję tekstu przygotował dr Jerzy Wiśniewski. Była ona konsultowana z autorytetami z dziedziny pedagogiki. Po uzyskaniu we wrześniu akceptacji osób biorących udział w inicjatywie Ośrodka Edukacji Narodowej KS „Civitas Christiana” tekst projektu przekazano ministrowi edukacji narodowej. Przygotowywane jest spotkanie przedstawicieli Ośrodka z ministrem w tej sprawie.

AF

***

Grupa dziesięciu młodych Azerów przyjechała do Polski w ramach europejskiego programu wymiany kulturalnej. Goście, dostrzegając w ich kraju możliwości samodzielnego decydowania o własnych sprawach, postanowili zapoznać się z polskimi przeobrażeniami politycznymi oraz społecznymi, dorobkiem naszej demokracji oraz przyjrzeć się działalności stowarzyszeń. Pewne podobieństwa zachodzących zmian w obu krajach wzbudziły spore zainteresowanie.

W ostatnim dniu ich pobytu na Wybrzeżu mieliśmy okazję gościć ich w naszej siedzibie, aby przedstawić im cele i program Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” oraz różne formy naszego działania. Pomimo różnic kulturowych, religijnych i społecznych, młodzi Azerowie bardzo dobrze czuli się w Polsce, a nasze doświadczenia traktowali jako pewien zaczyn myślenia o zmianach we własnym kraju.

Żywo reagowali na pytanie o fundamentalizm islamski, tłumacząc, jak bardzo ważna w ich życiu społecznym i religijnym jest wiara, ale również miłość do drugiego człowieka. Mocno podkreślali winę masmediów w kreowaniu islamu jako religii nienawiści, co jest nieprawdą i wypaczeniem podstaw ich religii. Podobnie jak dla nas, ważna dla nich jest formacja religijna i społeczna, odbudowywanie tożsamości narodowej i kulturowej.

Kazimierz Sakowicz

Bartąg

Staraniem Oddziału Warmińsko-Mazurskiego „Civitas Christiana”, pod patronatem abp. Wojciecha Ziemby metropolity warmińskiego i Czesława Jerzego Małkowskiego prezydenta Olsztyna, w zabytkowym kościele p.w. Opatrzności Bożej i św. Jana Ewangelisty w podolsztyńskim Bartągu odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej ku czci zasłużonego Warmiaka ks. Walentego Barczewskiego (1856-1928). Wyróżniał się szczególnym przywiązaniem do polskiej kultury. Łączył z nią swoją niezwykłą posługę duszpasterską, rzetelnie i bezstronnie odkrywał przeszłość południowej Warmii, polskie korzenie ludzi tu zamieszkałych, których w przeszłości próbowano pozbawić języka i obyczajów przodków. Nie tylko pięknym literackim językiem opisywał polską Warmię w książkach i opracowaniach naukowych, ale też zabiegał o utrzymanie ojczystej mowy w wychowaniu religijnym. Przewodził miejscowym Polakom w wielu inicjatywach narodowych. Reprezentował polską ludność w sejmiku prowincjonalnym w Królewcu.

Ks. Barczewskiemu zawdzięczamy opis odpustu Opatrzności Bożej w Bartągu. Autor, przy okazji opisu zgromadzenia podczas spotkania odpustowego, uwiecznił obyczaje, wskazując na historyczną odrębność Warmii oraz na jej związki z Rzeczypospolitą. Niewielkich rozmiarów, napisana prozą książka, z wplecionymi krótkimi rozprawkami i przyczynkami o historii tej ziemi, dla wielu pokoleń stała się rodzajem warmińskiej epopei. Nabierała dla Warmiaków znaczenie prawie takiego samego, jak w kanonie trwania Polaków pod zaborami spełniał Mickiewiczowski „Pan Tadeusz”. Ważne były opracowania ks. Barczewskiego z zakresu topomastyki, jak „Geografia polskiej Warmii” i „Geografia sztumskiego Powiśla”, opracowanie dotyczące polskiego piśmiennictwa Warmii w XIX i XX wieku drukowane w „Gazecie Olsztyńskiej”, czy „Nowe Kościoły katolickie na Mazurach” oraz wiele druków religijnych. Ks. Barczewski służąc Bogu i Ojczyźnie przybliżał Warmię Polsce.

Wykład „Ksiądz Walenty Barczewski – kapłan, etnograf i historyk polskiej Warmii” wygłosił dr Jan Chłosta. Uroczystość zakończyła Msza św. w intencji zasłużonego księdza, odprawiona przez abp. Wojciecha Ziembę.

JC.

Olsztyn

Dr Antoni Sudoła to „niespokojny duch”. Obok pracy nauczyciela w szkole podstawowej w Lutrach koło Olsztyna, zajmował się fotografowaniem miejsc pamięci, cmentarzy, pisał książki, interesowała go literatura, sztuka. Pokłosie jego pasji fotografa dość często prezentowaliśmy w Oddziale „Civitas Christiana” w Olsztynie. Przechodząc na zasłużoną emeryturę, nie zerwał ze szkolnictwem. Zgłosił się jako wolontariusz do pracy w szkole na Łotwie. Tam uczył polskie dzieci języka ojczystego. I odkrywał polskie ślady. Poznawał też ludzi, którym przyszło zmierzyć się z odzyskaną niepodległością. Poznawał dzieła sztuki, których na Łotwie nie zdążył zniszczyć okres komunizmu. Uwiecznił swoje obserwacje w książkach oraz w prasie – głównie w dwutygodniku katolickim „Posłaniec Warmiński”. Kiedy po dwóch latach żegnał się z Łotwą, wybrał pracę w szkołach polskich na Ukrainie. I znów mieliśmy możliwość korzystać z jego obserwacji, doświadczeń, wykonanych zdjęć oraz korespondencji. Od roku uczy polskie dzieci w Kazachstanie.

Kiedy przyjechał do domu w Lutrach, nie omieszkaliśmy skorzystać z okazji, proponując mu zorganizowanie wystawy oraz spotkanie, podczas którego podzielił się refleksjami na temat tego egzotycznego kraju oraz sytuacji Polaków, którzy tam żyją, pracują, tęsknią. Nie tylko jest tam nauczycielem polskiego, ale prawdziwym ambasadorem polskości: stawia krzyże na miejscach zapomnianych pochówków naszych rodaków, odkrywa szlaki bojowe, jakimi szli Polacy, szczególnie podczas II wojny światowej, organizuje Msze św. i modlitwy w intencji poległych i zmarłych żołnierzy, poznaje ludzi i miejsca pobytu Polaków zesłanych na obczyznę.

Pokazał nam życie rodaków oraz ślady polskości na Wschodzie, poprzez przygotowaną okolicznościową wystawę fotograficzną „Przechodniu, powiedz Polsce…” i przez ogromnie interesującą opowieść. Podczas spotkania zrodziła się refleksja, że jesteśmy bodaj jedynym krajem, który pozostawił swoich rodaków samym sobie na „nieludzkiej ziemi”.

(T)

Szczytno

12 września 2007 r. odbyła się kolejna sesja Studium Nauczania Jana Pawła II z udziałem abp. dr. Wojciecha Ziemby. Sesję poprzedziła Msza św. w kaplicy parafii św. Brata Alberta w Szczytnie, koncelebrowana pod przewodnictwem Metropolity Warmińskiego, który wygłosił homilię. Ksiądz Arcybiskup wygłosił także wykład nt. „Nauczanie Jana Pawła II”, w którym omówił niektóre dokumenty wydane przez Jana Pawła II. W dalszej części przedstawił nauczanie Jana Pawła skierowane do Polaków, niezapomniane pielgrzymki Papieża do Olsztyna i Ełku.

Organizatorami Studium Nauczania Jana Pawła II są: Parafia pw. św. Brata Alberta, Oddział „Civitas Christiana” oraz Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wileńskiej i Nowogrodzkiej w Szczytnie. W sesji uczestniczyli m.in. ks. prałat Józef Drążek dziekan szczycieński, ks. prałat Lech Lachowicz proboszcz parafii św. Brata Alberta, parafianie i członkowie stowarzyszeń.


W kaplicy parafii św. Brata Alberta w Szczytnie abp Wojciech Ziemba przewodniczył Mszy św.
Elżbieta Mazurkiewicz

Ełk

W ramach Ośrodka Formacji Katolicko- Społecznej odbyło się w siedzibie Oddziału „Civitas Christiana” spotkanie z ks. dr. Jerzym Sikorą, red. naczelnym „Martyrii”, miesięcznika diecezji ełckiej. Tematem spotkania była „Filozofia dialogu w twórczości literackiej Karola Wojtyły”. W tym wypadku chodzi o dialog polegający na wzajemnym oddziaływaniu i ubogacaniu między „ja” i „ty”. Prelegent omówił rodzaje twórczości Karola Wojtyły czyli: epikę, lirykę i dramat. Stwierdził, że poprzez twórczość literacką Karol Wojtyła – Jan Paweł II zaprasza do rozmowy, wymaga wysiłku ze strony czytelnika.

K.Sz.

Kielce

Oddział „Civitas Christiana” zorganizował spotkanie z Barbarą Ciechanowską z Nidy (gmina Morawica) i Leszkiem Frey-Witkowskim ze Świebodzina, reprezentującymi dwa ciekawe nurty artystyczne: przyśpiewki ludowe i ex libris. Oboje uwieczniaja ludzi, nie dzieląc ich na wielkich i maluczkich. W swojej twórczości kierują się nagłym zachwytem wypływającym z ich serca.

Barbara Ciechanowska pisze teksty dla zespołu ludowego Nidzianecki, który tego wieczoru zaprezentował jej twórczość. Należy też wspomnieć o wydanym zbiorze przyśpiewek ludowych zatytułowanym „To się naprawdę wydarzyło”. Redakcją tomiku zajęła się Bogumiła Wojtyś członkini młodzieżowej grupy literackiej działającej przy Katolickim Stowarzyszeniu „Civitas Christiana” w Kielcach. O walorach artystycznych książki mówiła Anna Błachucka członkini ZLP.

Leszek Frey – Witkowski wystawił w galerii „Civitas Christiana” w Kielcach 45 ex librisów, 34 prace graficzne i 12 rysunków, stanowiących odrębną ekspozycję – zapis przeżyć autora po przebytym udarze mózgu. Artysta od 1972 r mieszka na Ziemi Lubuskiej. Ex librisy tworzy od 1979 r. Eksponowano je na przeszło 1500 wystawach indywidualnych i zbiorowych, w niewielkich galeriach i w renomowanych światowych salonach. Można je obejrzeć w Bibliotece Narodowej w Warszawie i Muzeum Powstania Warszawskiego. Trafiły do zbiorów noblistów: Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, aktorów związanych z Piwnicą pod Baranami: Anny Szałapak, Ewy Demarczyk, Anny Dymnej, Haliny Wyrodek. Podczas otwarcia wystawy, o ex librisie mówił Marian Rumin dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach.

Daniela Kowalska

Jędrzejów

W pierwszą rocznicę śmierci o. Aleksego Chalcarza, cystersa z jędrzejowskiego klasztoru, długoletniego przyjaciela stowarzyszenia, w Oddziale „Civitas Christiana” odbyło się spotkanie poświęcone jego pamięci,. Dzieło i życie zakonnika przypomniał Wojciech Zwierzchowski.

O. Alojzy Chalcarz urodził się w 1932 roku w diecezji tarnowskiej. W 1971 roku, mając 39 lat zostaje przeorem klasztoru, który liczył wówczas 8 zakonników i 2 braci. Urząd ten pełnił do 1989 roku. Dzięki jego staraniom klasztor jędrzejowski uzyskuje status opactwa.

W dużej mierze życie ojca Aleksego poświęcone było reaktywowaniu obecności cystersów w Jędrzejowie. Na ten fakt musiano czekać od likwidacji zakonu w 1855 roku przez zaborcę rosyjskiego. Okres jego przeoratu wypełniony był troską o renowację klasztoru i budowę wspólnoty zakonnej. Angażował się w propagowanie kultu bł. Wincentego Kadłubka. Ojciec Chalcarz był prawnikiem, historykiem cystersów, erudytą i humanistą całkowicie oddanym ludziom i dziełu, które jest kontynuowane przez kolejną generację jędrzejowskich cystersów.

DK

Strzelce Opolskie

Oddział Miejski „Civitas Christiana” od dłuższego czasu współpracuje z jednostkami samorządu terytorialnego, diecezją, parafiami, organizacjami pozarządowymi. Działając razem możemy zrobić więcej i osiągnąć lepsze efekty. Cenną inicjatywą było spotkanie strzeleckich organizacji pozarządowych pod hasłem: „Poznajmy się”. Z zaproszonych 25. swoje reprezentacje przysłało 23 organizacje, działające głównie na zasadzie wolontariatu.

Zebranych w sali posiedzeń ratusza powitał Tadeusz Goc burmistrz, sprawujący patronat nad spotkaniem. Tadeusz Staszczak przewodniczący Oddziału Opolskiego „Civitas Christiana” zaprezentował cele, zadania i formy pracy naszej organizacji, zachęcając przedstawicieli pozostałych do nawiązania ścisłej współpracy. O możliwości i potrzebie takiej współpracy przekonywał Jan Ostrowski prezes Opolskiego Forum Organizacji Socjalnych oraz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Zaoferował też pomoc organizacyjną, prawną i administracyjną. Podjął też temat roli organizacji pozarządowych w realizacji zadań samorządów.

Po kolejnych prezentacjach i dyskusji stwierdzono, że spotkanie było potrzebne, a rozpoczętą na nim współpracę należy kontynuować. Następne spotkanie organizacji pozarządowych odbędzie się w klasztorze franciszkanów na Górze Świętej Anny, zgodnie z propozycją Ojców obecnych na spotkaniu. Wszystkie organizacje mogą liczyć na pomoc i wsparcie ze strony Forum i ze strony władz lokalnych.

Stanisław Tubek

Bytom

Od początku ubiegłego roku realizowane jest na Śląsku zadanie związane z Projektem Wojewódzkim „Śląscy święci i błogosławieni”. Poszczególne Oddziały Miejskie organizują więc spotkania i wieczornice poświęcone Ślązakom wyniesionym na ołtarze oraz pielgrzymki do miejsc związanych z ich życiem i działalnością.

Bytomski Oddział „Civitas Christiana” zorganizował pielgrzymkę do Kamienia Śląskiego. To właśnie w tej miejscowości około roku 1183 przyszedł na świat św. Jacek Odrowąż. Mnisi habit otrzymał w Rzymie z rąk świętego Dominika. Ze swym misyjnym dziełem dotarł na Ruś Kijowską, a być może również do Skandynawii. Zmarł w roku. Jego grób znajduje się w Krakowie. W odbudowanym zamku w Kamieniu Śląskim zachowała się komnata, w której święty przyszedł na świat. Należy dodać, że również w Kamieniu Śląskim urodzili się: bł. Bronisława (kuzynka św. Jacka) oraz Czesław (bliski krewny świętego). Temu ostatniemu przypisuje się uratowanie Wrocławia w czasie najazdu Tatarów.


Opolanie cysterskim szlakiem dotarli do Lubiąża

Bytomscy pielgrzymi zwiedzili zamek w Kamieniu, a w drodze powrotnej zatrzymali się w Jemielnicy, nawiedzając pocysterski kościół, w którym znajduje się wiele obrazów i figur z czasów baroku i renesansu.

Paweł Kachel

Opole

Oddział „Civitas Christiana” zorganizował kolejną pielgrzymkę w cyklu „Cysterskim szlakiem”. Odwiedziliśmy wspaniały klasztor, kościół i pałac opata w Lubiążu. Jest on dwa i pół raza większy od zamku na Wawelu. Powierzchnia samych dachów zajmuje ok. 2,5 ha, a 223 metrowa fasada jest najdłuższą fasadą barokową w Europie. Zespół klasztorny jest drugim co do wielkości obiektem sakralnym na świecie (pierwszym jest kompleks pałacowoklasztorny Eskurial w Hiszpanii). Opactwo to nazywane jest arcydziełem śląskiego baroku. Składają się nań: gotycka bazylika z lat 1307-40 (zbudowana na pozostałościach romańskiego kościoła Wniebowzięcia NMP z XII w.), klasztor i pałac opatów (XVII/XVIII w.). Zwiedzono salę książęcą, bibliotekę (niestety w rusztowaniach), pięknie odrestaurowany tzw. letni refektarz oraz ograbioną z wszelkiego wystroju bazylikę pocysterską.

Z Lubiąża udaliśmy się do kolejnego pocysterskiego klasztoru w Trzebnicy. Tutaj z kolei w latach 1202-1810 znajdował się klasztor cysterek, którego fundatorem był książę śląski Henryk Brodaty wraz z małżonką św. Jadwigą Śląską. Królowa spędziła ostatnie lata życia w tym klasztorze jako mniszka, gdzie ksienią była jej córka Gertruda.

W bazylice św. Jadwigi, towarzyszący nam na „cysterskim szlaku” ks. Piotr Sadowski odprawił Mszę św. w intencji Opolskiego Oddziału „Civitas Christiana”. Zwiedzono kryptę św. Bartłomieja i klasztor, w którym po wojnie znalazły swe miejsce siostry boromeuszki.

Na zakończenie pielgrzymki odwiedziliśmy Oławę, a w niej kościół Matki Bożej Królowej Wszechświata Bożego Pokoju, miejsce kontrowersyjnych „objawień”, w którym obecnie ustanowiono odrębną parafię.

Józef Pixa

Włocławek

Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku i Oddział Miejski „Civitas Christiana” ogłosiły konkursy dla dzieci szkół podstawowych z województwa kujawsko-pomorskiego: literacki „Patriotyzm- obowiązek czy potrzeba serca?” oraz rysunkowy „Ja – uczeń – Polak – patriota”. Na konkurs plastyczny wpłynęło 90 prac a na literacki – 81. Jury w składzie: Małgorzata Bojarska, Beata Pawłowska, Jolanta Brodzińska z KP CEN we Włocławku oraz Stanisława Musialik polonistka z SP nr 14 we Włocławku, wyróżniło 22 uczniów w dwóch kategoriach wiekowych: klas I-III oraz IV-VI. Komisja brała pod uwagę poprawność językową, spójność, oryginalność, pomysłowość, estetykę.

W czerwcu, w klasztorze ojców franciszkanów we Włocławku odbyło się uroczyste wręczenie nagród, ufundowanych przez Urząd Miasta oraz Piotra Hoffmanna przewodniczącego Oddziału Wojewódzkiego „Civitas Christiana”. Nagrodzone prace wystawiono w krużgankach klasztoru. Pierwsze miejsca zajęli: w konkursie plastycznym: Natalia Pietrzykowska lat 9 SP nr 22 Włocławek, Ewelina Szymańska lat 13 SP w Byczu (Piotrków Kujawski), w literackim: Michał Wilczyński lat 10 SP w Zbrachlinie (Waganiec), Dawid Nowodworski lat 11 SP w Choceniu.


Laureaci konkursu we Włocławku

Komentarz nauczycieli i opiekunów dzieci był zgodny: warto było podjąć temat patriotyzmu zarówno na lekcjach w szkole, jak i w domu. Jeden z nich stwierdził: „Dzieci zadawały wiele pytań, które nas, dorosłych, mobilizowały do formułowania odpowiedzi, ale takie były zachętą do osobistej zadumy i refleksji: czym dla mnie jest patriotyzm i czy ja jestem patriotą?”.

Cecylia Pejas

Dolina Chochołowska

Dla uczczenia urodzin sługi Bożego Jana Pawła II Oddział Małopolski „Civitas Christiana” zorganizował w maju I Spotkania na Papieskim Szlaku w Dolinie Chochołowskiej. Wspólny wyjazd członków stowarzyszenia był się nie tylko okazją do wypoczynku w przepięknym plenerze górskim, ale świadomość, że tą trasą szedł Ojciec Święty, stała się motywem refleksji i zadumy, a także modlitwy w intencji jego beatyfikacji i kanonizacji.

Podczas wizyty w Polsce w roku 1983, 23 czerwca, papież przebywał na krótkim wypoczynku w Tatrach. Podejmowany był w schronisku PTTK w Dolinie Chochołowskiej, skąd szlakiem czerwonym poszedł w asyście towarzyszących mu osób na turystyczny spacer do Doliny Jarząbczej. Po wyjściu ze schroniska udał się drogą w dół, zatrzymując się przy szopie pasterskiej Andrzeja Gali Zięby z Witowa na Polanie Chochołowskiej. Wstąpił do szałasu, pozdrowił górali. Po krótkim odpoczynku wyruszył w dalszą drogę, aż do Wyżniej Jarząbczej Polany. Tu przy zabytkowej Kapliczce z 1872 roku towarzyszące Papieżowi osoby pozostały w tyle, pozwalając Papieżowi samodzielnie i w skupieniu wędrować przez tę uroczą halę. Przy mostku na potoku Jarząbczym wycieczka stanowiła znów jedną grupę. Trasa teraz biegła drogą przez piękny świerkowy tatrzański las. Szlak łagodnie pnie się w górę. Papież rozmawiał o górach i wspominał swoje letnie i zimowe wyprawy. Nad Jarząbczym potokiem wśród powalonych przez wiatr świerków, zatrzymano się na 30 minutowy odpoczynek Przed opuszczeniem biwaku Papież podszedł do rwącego potoku, zamaczał rękę w górskiej tatrzańskiej wodzie i przeżegnał się.

Górale, pragnąc upamiętnić pobyt Wielkiego Polaka w Tatrach, w miejscu jego odpoczynku w Dolinie Jarząbczej zbudowali góralską kapliczkę. Umieszczono również spiżową tablicę upamiętniającą to wydarzenie. Wokół tablicy leży mnóstwo krzyży przyniesionych przez pielgrzymów, droga bowiem stała się niemal miejscem kultu. W tym miejscu uczestnicy I Spotkań na Szlakach Papieskich wzięli udział we Mszy św. którą odprawił o. Jerzy Skrzyniarz duchowy opiekun duchowy Oddziału. Młodzież z „Civitas Christiana” przygotowała Modlitwę Wiernych, a pielgrzymi zaśpiewali „Barkę”, ulubioną pieśń Ojca Świętego. Nawiedzono Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach.

Monika Korpak

Szczecinek, Białogard

Co roku członkowie szczecineckiego oddziału pielgrzymują do sanktuariów znajdujących się na terenie diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i w jej pobliżu. W ten sposób poznaliśmy już najstarsze w Polsce Sanktuarium Maryjne w Górce Klasztornej, pięknie położoną w lesie nad jeziorem zabytkową Kalwarię Wielewską i Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Skrzatuszu. W tym roku pielgrzymowaliśmy wspólnie z Oddziałem w Białogardzie do jednego z najstarszych sanktuariów w naszej diecezji, Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na Górze Chełmskiej (Krzyżance) koło Koszalina.

Mszę św. w intencji członków Stowarzyszenia odprawił o. Antoni Hebda. Poznaliśmy bogatą historię góry i sanktuarium. Kult Najświętszej Maryi Panny ma tu wielowiekową tradycję. Od wczesnego średniowiecza pielgrzymowali tu duchowni i świeccy, również wyniesieni później na ołtarze (bł. Dorota z Mątowów Wielkich). Wymieniano to miejsce na najstarszej mapie dróg chrześcijańskiej Europy, tzw. „Mapie drogi do Rzymu”. Uzyskiwano tu odpuszczenie win za popełnione ciężkie przestępstwa. Górą opiekowali się najpierw norbertanie, potem, aż do reformacji, cysterki. Po czterech wiekach uśpienia odzyskano ją dla Kościoła w 1990 r., dzięki 18-letnim wytrwałym staraniom bp. Ignacego Jeża.


Pątnicy ze Szczecinka i Białogardu

Od 17 lat opiekunkami Góry są Siostry Szensztackie, które założyły tu swoją filię i zbudowały Sanktuarium. Kaplicę poświęcił Ojciec Święty Jan Paweł II podczas swojej czwartej pielgrzymki do Ojczyzny. Na pamiątkę tego wydarzenia Krzyżanka jest stałym punktem na trasie Rajdu Papieskiego, organizowanego wspólnie przez koszalińskie oddziały „Civitas Christiana” i PTTK, którego uczestnikami są głównie dzieci i młodzież.

Koronką do Miłosierdzia Bożego zakończyła się wspólna pielgrzymka oddziałów: szczecineckiego i białogardzkiego. Modlitwę w na Górze Chełmskiej poprowadziły członkinie Oddziału w Białogardzie. U stóp obrazu Matki Bożej złożyliśmy nasze troski: o pracę, rodzinę, dom i sąsiedztwo, nasze problemy polityczne, gospodarcze, społeczne i religijne.

– Uczestniczę w wielu różnych formach działalności stowarzyszenia. Najbardziej jednak cenne są dla mnie rekolekcje i krótkie pielgrzymki, takie jak ta na Górę Chełmską. – wspomina Ewa Błach ze Szczecinka. –Bardzo szybko my ze Szczecinka i pielgrzymi z Białogardu nawiązaliśmy bliską, serdeczną więź. Wbrew tradycji, iż psalmy śpiewają tylko młodzi, tym razem psalm odśpiewały dwie starsze panie. Nie przypuszczałam, że oprócz tremy, przysporzy mi to tyle radości – dodaje pani Ewa.

Bożena Czynszak

Artykuł ukazał się w numerze 10/2007.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej