CIVITAS CHRISTIANA

2013/07/5

Oddział Okręgowy w Białymstoku

Białystok

W czerwcu odbył się ostatni przed wakacjami „Krąg Biblijny”. W jego ramach, pod kierunkiem ks. dra Wojciecha Michniewicza, biblisty i wykładowcy AWSD w Białymstoku, od kilku lat raz w miesiącu spotykamy się, aby poznawać Słowo Boże, historię ziemi, na której urodził się, żył, został ukrzyżowany i zmartwychwstał nasz Zbawiciel Jezus Chrystus. Poznajemy także historię miejsc, do których z misją przekazywania wiary docierali pierwsi apostołowie. Na zajęciach uczymy się również rozważania Słowa Bożego metodą lectio divina.

B.W.

Bielsk Podlaski

Z inicjatywy Rady Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” odbyło się spotkanie z Waldemarem Smaszczem, krytykiem literackim, który od wielu lat zajmuje się twórczością ks. Jana Twardowskiego. Pozostawał też w bliskich kontaktach z poetą. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Bądź dumny z Polski”. Główny bohater spotkania w prelekcji „Życie jak różaniec” – zamknięta biografia ks. Jana Twardowskiego” – przedstawił historię swojej wieloletniej przyjaźni z jednym z najbardziej znanych kapłanów-poetów.

B.W.

Oddział Okręgowy w Gdańsku

Czersk

Członkowie i sympatycy Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” oraz Zespół Formacyjny Historii i Tradycji Małej Ojczyzny zorganizowali wycieczkę integracyjną po najbliższych miejscowościach Kociewia: Zblewo, Pinczyn, Borzechowo oraz do arboretum Wirty (obiekt kultury leśnej z 1875 r.).


Pielgrzymi z Czerska w Licheniu

Na poszczególnych etapach wycieczki zwiedziliśmy m.in. kościół pw. św. Michała Archanioła w Zblewie. Tradycja głosi, że w 997 r. przez miejscowość wieziono do Gniezna ciało św. Wojciecha i tu zatrzymano się na nocleg. Ta legenda znalazła swój wyraz w pomniku świętego postawionym w 1902 r. przed kościołem dzięki staraniom ówczesnego proboszcza ks. Hieronima Trędowskiego. W Pinczynie nawiedziliśmy neobarokową świątynię p.w. św. Elżbiety, a w Borzechowie miejscową bibliotekę oraz XIX-wieczny kościół p.w. św. Anny.

***

1 lipca członkowie i sympatycy oddziału udali się na pielgrzymkę autokarową do Lichenia. Przewodniczką była rodowita mieszkanka Czerska, s. Halina Sankowska ze Zgromadzenia Sióstr Elżbietanek, obecnie sprawująca posługę w Wałczu. Naszą modlitwę rozpoczęliśmy w Lasku Gremblińskim, gdzie została odprawiona Droga Krzyżowa. W południe uczestniczyliśmy w Mszy św. w Bazylice, a następnie zwiedziliśmy świątynię.

Zbigniew Borzyszkowski

Gdańsk

Tegoroczny, już trzeci Marsz dla Życia i Rodziny w Gdańsku, podobnie jak poprzednie, odbył się pod hasłem „Jan Paweł II – promotor godności życia i rodziny”, a tematem szczegółowym była godność ojcostwa i macierzyństwa. Przez centrum Gdańska maszerowało kilka tysięcy osób, w tym rodziny z dziećmi, młodzież i studenci oraz członkowie Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich. Patronat nad marszem, który był formą dziękczynienia za błogosławionego Jana Pawła II, przyjął abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

Marsz rozpoczął się na Placu Solidarności, gdzie robotnicy upomnieli się o godność pracy i człowieka. Uczestnicy marszu przyjęli Deklarację w sprawie rodzin, w której wyrażono zaniepokojenie sytuacją polskich rodzin i koniecznością podjęcia działań w celu jej naprawy. Niesiono przepisaną przez młodzież encyklikę Jana Pawła II „Redemptor hominis”. Marsz zakończył się Liturgią Słowa, którą poprowadził Metropolita Gdański oraz przyjęciem Przyrzeczeń Duchowej Adopcji i koncertem ewangelizacyjnym „Tato”.


Podczas wernisażu wystawy Daniela Kasprowicza i Dominika Włocha

Głównym organizatorem tegorocznego marszu tradycyjnie było Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” wraz z Ruchami i Stowarzyszeniami Katolickimi Archidiecezji Gdańskiej oraz wydziałami Duszpasterskim i Katechetycznym Kurii Metropolitarnej.

***

W czerwcu w Galerii Mariackiej otwarto wystawę prac dzieci i młodzieży „Auto/portrety”. Była ona zwieńczeniem półrocznej pracy uczestników pracowni wychowania przez sztukę. Punktem wyjścia do twórczych rozwiązań było przybliżenie zagadnienia portretu, począwszy od czasów prehistorycznych, starożytnych, poprzez renesans, barok, ekspresjonizm, kubizm, fowizm, po czasy współczesne.

Prace zostały wykonane w technice rysunku ołówkiem i piórkiem, monotypii, kolażu, malarstwa akrylowego i technik mieszanych.

***

W lipcu miał miejsce wernisaż i wystawa fotografii Daniela Kasprowicza i Dominika Włocha, którzy spędzili rok na Madagaskarze. Wernisaż zgromadził nie tylko miłośników fotografowania, ale także sympatyków misji. Mieli oni szansę wesprzeć inicjatywę edukacji dzieci na Madagaskarze dotyczącą higieny żywności oraz badań stanu niedożywienia. Poza zdjęciami uczestnicy mogli obejrzeć filmy z misji, a także popróbować malgaskiej kuchni.

***

Pisanie ikon to szkoła kontemplacji. Z odtwarzacza płyną głosy Chorału Gregoriańskiego, słychać szept modlitw. Przez siedem spotkań pod kierunkiem Romana Zięby uczą się pisania ikon. Dlaczego piszą, a nie malują? Ikona to traktat teologiczny. Ważny jest każdy szczegół. Według prawosławnego teologa Pawła Floreńskiego siedem etapów pisania ikony odpowiada siedmiu dniom stworzenia świata. Warsztaty pisania ikon objęły zatem siedem spotkań.


Podczas warsztatów pisania ikon

***

W czerwcu 2012 r. w sanktuarium w Trąbkach Wielkich odbyły się dni skupienia członków OFKS. Tegoroczne spotkanie było swoistymi rekolekcjami społecznym, bo opartymi na dokumencie Konferencji Episkopatu Polski „W trosce o człowieka i dobro wspólne”. Katechezy głosił emerytowany wykładowca Seminarium Duchownego w Pelplinie ks. prof. Edmund Chrzanowski.

Kontynuowany był również program formacyjny „Droga do chrześcijańskiej wspólnoty”. W kręgach uczestnicy przyswajali kolejne dwa zagadnienia: Wspólnota to uległość i Wspólnota to służba. Zajęcia prowadził ks. kan. Adam Kroll.

***

W Galerii Mariackiej odbył się koncert dziecięcego zespołu gitarowego Muzykolandia. W koncercie wystąpiły: Ola Orłowska, Ignacy Orłowski, Ola Budzisz, Alicja Łońska, Hania Cekała, Krzyś Ostrzycki, Dominik Gorczyński, Basia Załęska, Michał Załęski, Marysia Piegat, Grześ Druzic oraz zespół gitarowy Wszystko Gra.


Koncert zespołu gitarowego

***

W Oddziale Okręgowym trwają obchody Roku ks. Piotra Skargi. W kolejnych oddziałach miejskich odbyły się spotkania poświęcone osobie i nauczaniu wielkiego jezuickiego kaznodziei. Tym razem była to Kościerzyna i Kartuzy. Poza spotkaniami w środowisku członków oddziałów zorganizowano je również dla młodzieży szkół średnich. Prof. Kazimierz Nowosielski z UG zainteresował słuchaczy zarówno z postacią, jak i do tej pory aktualnymi kazaniami.

***

Rada Oddziału Okręgowego w Gdańsku 21 czerwca 2012 r. zawiadomiła Prokuraturę Okręgową w Warszawie o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 257 kk przez dziennikarzy Jakuba Wojewódzkiego i Michała Figurskiego w audycji „Poranny WF”. Kopie pisma przekazano do wiadomości Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. W lipcu KRRiT w piśmie skierowanym na ręce przewodniczącego przesłała wyjaśnienie, w którym stwierdziła, że nadawca programu powiadomił KRRiT o zdjęciu z anteny audycji „Poranny WF” oraz zakończeniu współpracy z wymienionym dziennikarzami.

Dodatkowo poinformowano, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji na posiedzeniu 3 lipca 2012 r. podjęła uchwałę o upoważnieniu Przewodniczącego KRRiT do nałożenia kary pieniężnej na Spółkę Eska Rock SA w związku ze stwierdzeniem naruszenia art. 18 ust. 1 ustawy 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji. Wysokość kary została określona przez Przewodniczącego KRRiT na kwotę ok. 95 tys. złotych.

WJ

Oddział Okręgowy w Kielcach

Kielce

W klubie Stowarzyszenia odbył się uroczysty wernisaż malarstwa naszego członka, plastyczki i poetki, kielczanki – Władysławy Szproch, wiceprezesa Stowarzyszenia Artystów Plastyków Świętokrzyskich w Kielcach i wiceprezesa ZLP O/Kielce. Na wystawie artystka zaprezentowała kilkadziesiąt prac wykonanych w różnych technikach (olej na płótnie, akryl na płótnie, suchy i tłusty pastel, gwasz i techniki własne). Wystawa nosi tytuł „Kolorowe mikroświaty”.

Wernisaż wzbogacił artystycznie występ kabaretu Trzeci Bieg, działający przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Kielcach, który zaprezentował program „Antologia poezji polskiej”. Autorką wszystkich tekstów opartych na utworach Kochanowskiego, Mickiewicza, Brzechwy, Tuwima, Okudżawy i innych była Anna Krzyczkowska, założycielka i kierowniczka kabaretu.

Miłośnicy twórczości Władysławy Szproch mogli kupić najnowsze tomiki jej poezji, oczywiście z pięknymi dedykacjami.

***

30 czerwca na Karczówce odbył się doroczny Dzień Skupienia Oddziału Okręgowego. Dziewięćdziesięciu członków zgromadziło się na modlitwie dziękczynnej za kolejny rok działalności oddziału, a także modlitwie za pomyślność stowarzyszenia. Mszę świętą odprawił ks. kanclerz Kurii Kieleckiej dr Andrzej Kaszycki, jednocześnie pełniący funkcję kapelana Oddziału Okręgowego. W homilii ukazał on potrzeby wszechstronnego zaangażowania się członków „Civitas Christiana” dla dobra Kościoła, narodu i państwa.

Łukasz Dzięcioł

Oddział Okręgowy w Krakowie

Bochnia

Kolejny wykład medyczny w „Civitas Christiana” w Bochni przedstawiła nasza członkini, lek. med. neurolog Sabina Nowak, „Udary mózgu, czynniki ryzyka i profilaktyka”. Wykład spotkał się z wielkim zainteresowaniem członków, sympatyków i mieszkańców Bochni.

***

W 7. rocznicę śmierci Jana Pawła II „Civitas Christiana” uczciło pamięć papieża, składając kwiaty i zapalając znicze pod papieskim pomnikiem na Placu św. Kingi przy Bazylice. Na to spotkanie licznie przybyli mieszkańcy Bochni. Śpiewano „Barkę” oraz wystąpiła Szkoła Podstawowa nr 7 im. Jana Pawła II, której uczniowie recytowali wiersze dla Ojca Św. Młodzież w nagrodę otrzymała karnety na pływalnie oraz kosz słodyczy. Składając kwiaty, hołd oddali papieżowi również przedstawiciele władz miasta i powiatu, starosta Jacek Pająk i burmistrz Stefan Kolawiński oraz przedstawiciele samorządowców powiatu i miasta.

***

Na zaproszenie Urzędu Miasta delegacja „Civitas Christiana” uczestniczyła w obchodach 72. rocznicy zbrodni katyńskiej i obchodach 221. rocznicy Konstytucji 3 Maja, składając wiązanki kwiatów.

***

Odbyła się sesja „Ziemia Bocheńska i jej dzieje” zorganizowana przez oddział w Bochni. Podczas uroczystości Odznakę Honorową Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w uznaniu zasług w budowaniu civitas christiana otrzymali ks. prałat Zdzisław Sadko, proboszcz parafii pw. św. Mikołaja i Jacek Pająk, starosta bocheński.

Obaj nominowani dostali wyróżnienia za swoje zasługi we wspieraniu „Civitas Christiana”. Ks. dr Sadko, proboszcz Parafii św. Mikołaja, dziękując za honorową odznakę, życzył nam dalszych sukcesów w budowaniu civitas christiana. Podobne podziękowanie przekazał starosta Jacek Pająk. Obiecał dalsze wspieranie naszego stowarzyszenia.

Podczas sesji okolicznościowe wykłady wygłosili pochodzący z Bochni, dr hab. Teofil Wojciechowski „Powiat bocheński i jego granice – zarys dziejów” i ks. dr Ryszard Banach z Diecezji Tarnowskiej „Rola duchowieństwa w budzeniu i kształtowaniu tożsamości narodowej i patriotycznej na ziemi bocheńskiej”. Sesję uświetnił występ uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia z Bochni.

***

W 92. rocznicę urodzin Jana Pawła II w siedzibie Stowarzyszenia odbył się wernisaż wystawy „Ojciec Św. Jan Paweł II w twórczości Czesława Dżwigaja”. Wystawę można było oglądać do końca lipca.

***

W XXXII Ogólnopolskiej Pielgrzymce na Jasną Górę 26 maja uczestniczyło 40 osób. Pielgrzymi odwiedzili również Sanktuarium Matki Bożej w Gidlach i Sanktuarium NMP w Okulicach.

***

Na zaproszenie burmistrza nasze Stowarzyszenie brało udział w Dniach Bochni trwających od 1 do 3 czerwca. Święto miasta rozpoczęło się koncertem muzycznym w kościele św. Pawła Apostoła. Odbyło się spotkanie z Aleksandrem Ratajem, naszym działaczem od 11 lat, autorem książki „Uścianie. Genealogiczny przyczynek do dziejów Uścia Solnego”.

***

9 czerwca odbyło się spotkanie integracyjne z członkami oddziału w Brzesku oraz mieszkańcami miasta i powiatu, z udziałem starosty Jacka Pająka i burmistrza Stefana Kolasińskiego.

***

W wieku 67 lat zmarł nasz kolega, długoletni działacz stowarzyszenia Edward Dziadowiec. W ostatnim pożegnaniu braliśmy liczny udział, a Mszę św. celebrował asystent stowarzyszenia ks. Marek Gał.

***

W XVI Ogólnopolskim Konkursie Biblijnym wzięła udział ponad 100-osobowa grupa młodzieży. Dwie osoby z I Liceum Ogólnokształcącego w Bochni: Anna Krotos z II klasy i Michał Wąsik z III klasy zakwalifikowały się do finału.

H.M., T. Sz.

Kraków

W 92. rocznicę urodzin Ojca Św. bł. Jana Pawła II przez Zespół Samorządowy Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” został zorganizowany VI Rajd, który odbył się 18–20 maja 2012 r. Kolejny raz spotkaliśmy się na Śnieżnicy (855 m n.p.m.) w Młodzieżowym Ośrodku Rekolekcyjnym KSM. Jest to ważny punkt na Szlaku Papieskim w Beskidzie Wyspowym, zwanym też Zagórzańskim, który rozpoczyna się w Rabce Zdroju i biegnie przez Zaryte, Luboń Wielki, Przełęcz Glisne, Szczebel, w tym miejscu łączy się ze Szlakiem Papieskim z Lubonia (Kościół w Luboniu jest pierwszym konsekrowanym przez biskupa krakowskiego Karola Wojtyłę w 1960 r.), Kasinkę Małą, Lubogoszcz, Kasinę Wielką, Śnieżnicę, Przełęcz Gruszowiec, Ćwiliń, Jurków, Przełęcz Marszałka Polski Edwarda Rydza-Śmigłego (w tym miejscu łączy się z Papieskim Szlakiem Limanowskim), Mogielicę, Jasień, Kobylicę, Ostrą – do Mszany Dolnej. Nazwa szlaku pochodzi od grupy etnicznej górali Zagórzan zamieszkujących ten rejon. Wielokrotnie przemierzał te szlaki ks. Karol Wojtyła.


Na papieskim szlaku w ośrodku na Śnieżnicy

AK

Nowy Sącz

Oddział Miejski Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” wydał kolejny numer „Almanachu Sądeckiego”. Na uwagę zasługują teksty dotyczące historii i kultury Sądecczyzny, przede wszystkim artykuły Roberta Ślusarka „Kościół Świętego Krzyża na przedmieściu Mniejszym w świetle wizytacji biskupich z XVI i XVII wieku”, Zbigniewa Barana „O pewnym dziele sztuki u sąsiadów za miedzą, czyli… czy na witrażu z bazyliki limanowskiej jest rzeczywiście Cud św. Jana de Matha?” oraz Jana Wnęka „Życie polityczne na Sądecczyźnie w okresie wielkiego kryzysu gospodarczego 1929–1933”. Na specjalne zainteresowanie zasługuje również tekst biograficzny ks. Kazimierza Talarka specjalizującego się w historii najnowszej Kościoła zatytułowany „Ksiądz Stanisław Pyzik – duszpasterz i proboszcz w Filipowiczach (1944–1973)”.

Warto w tym miejscu nadmienić, że w ostatnim czasie w książce pod redakcją Bolesława Farona i Agnieszki Ogonowskiej „Prasa sądecka od zarania do dziś 1891–2011” (Wydawnictwo Edukacyjne, Kraków 2012) „Almanach” został określony „ważnym pismem regionalnym, konsekwentnie realizującym zaprogramowaną przed laty linię redakcyjną”.

***

Oddział razem z Muzeum Okręgowym i Gimnazjum nr 2 im. ks. Kazimierza Twardowskiego byli organizatorami regionalnego XII Konkursu „Ziemia Sądecka od przeszłości do współczesności”. W kategorii szkół podstawowych pierwsze miejsce zajął Jan Piotrowski (Katolicka Szkoła Podstawowa), drugie – Katarzyna Koprowska (Szkoła Podstawowa nr 7) i Rafał Brongiel (Katolicka Szkoła Podstawowa w Nowym Sączu), trzecie – Aleksandra Bienias (Szkoła Podstawowa nr 21); w rywalizacji na poziomie szkół gimnazjalnych pierwsze miejsce zajęła Angelika Węgrzynowska (Gimnazjum w Korzennej), drugie – Arkadiusz Jurczak (Gimnazjum nr 1) i Klaudia Król (Gimnazjum nr 5); trzecie – Joanna Chochorowska (Gimnazjum nr 1). Wśród licealistów zwyciężyła Iwona Król (LO Stary Sącz), przed Martyną Gilewicz (I LO im. Jana Długosza) i Jakubem Zygmuntem (Akademickie LO im. Króla Bolesława Chrobrego) oraz Jolantą Dyrek (Zespół Szkół Budowlanych im. Zenona Remiego). Patronat honorowy nad konkursem objęli: prezydent Ryszard Nowak i starosta Jan Golonka.

***

Sądecczyzna w literaturze polskiej, w dawnej historiografii i mediach to zakres tematyczny ogólnopolskiej sesji naukowej, jaka 18 i 19 czerwca 2012 r. odbyła się w ramach obchodów 720-lecia Nowego Sącza.

Konferencję w Miasteczku Galicyjskim przygotowała Małopolska Wyższa Szkoła Zawodowa im. Józefa Dietla w Krakowie, Wydawnictwo Edukacyjne w Krakowie, przy współpracy Urzędu Miasta Nowego Sącza, Muzeum Okręgowego i Oddziału „Civitas Christiana” w Nowym Sączu.

Patronat nad konferencją objął prezydent Ryszard Nowak. Pomysłodawcą i głównym organizatorem był prof. Bolesław Faron. Do udziału zaprosił m.in. luminarzy polskiej nauki – przedstawicieli ważnych ośrodków akademickich w Polsce.


Pomysłodawca sesji prof. Bolesław Faron (z prawej) obok prof. Zbigniew Zaporowski

***

Ksieni Klasztoru ss. Klarysek w Starym Sączu, m. Teresa Izworska wraz Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział w Nowym Sączu zorganizowali w Miasteczku Galicyjskim konferencję naukową z okazji jubileuszu 800- lecia powstania zakonu św. Klary z Asyżu. Hasła przewodnie to „Klara – kobieta nowa” oraz „Święta Klara –duchowa przewodniczka życia konwentu starosądeckich klarysek”.

Uczestnicy wysłuchali następujących referatów: o. Stanisław Mazgaj Święta Klara „Kobieta nowa”, rys biograficzny, ks. Felice Accrocca z Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie Klara i życie wspólnotowe w S. Damiano, Teresa Paszkowska (Katolicki Uniwersytet Lubelski) Św. Klara – radykalna strażniczka paradoksalnego przywileju, Igor Borkowski (Uniwersytet Wrocławski) Jak umiera klaryska. Ars bene moriendi w świetle dokumentów klasztoru starosądeckiego i tradycji klariańskiej, Patrycja Gąsiorowska (PAN Kraków) Życie codzienne klasztorów klarysek w średniowieczu, ks. Stanisław Garnczarski (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, Tarnów) Kultura muzyczna klarysek, Lucyna Rotter (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie) Podwika, welon, czepek. Rzecz o nakryciach głowy zakonnic, ks. Józef Marecki (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie) Symbolika hagiograficzna „franciszkanek” wyniesionych na ołtarze, Robert Ślusarek (Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu) Ikonografia św. Klary w sztuce polskiej, ks. Janusz Królikowski (Wydział Teologiczny Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, Tarnów) Duchowość starosądeckich klarysek w epoce nowożytnej, Anna Szylar (PWSZ, Tarnobrzeg) Refektarz mniejszy na szkołę świeckich obrócić się ma. Aktywność wychowawczo- edukacyjna klarysek starosądeckich (XVII – I poł. XIX w.), Olga Miriam Przybyłowicz (PAN, Warszawa) Niecodzienna codzienność. Obłóczyny i profesja w zakonie klarysek (XIII– XVII w.); Bartłomiej Urbański (Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu) Wstępne wyniki badań archeologicznych prowadzonych na terenie Klasztoru ss. Klarysek w Starym Sączu oraz zespołu poklasztornego oo. Franciszkanów w Nowym Sączu.

Konferencję prowadził o. Tadeusz Bargiel (OFM Cap) z Instytutu Studiów Franciszkańskich w Krakowie.

L. Migrała

Bielsko-Biała

7 lipca kilkanaścioro dzieci wrzuciło w fale Jeziora Międzybrodzkiego uplecione i ozdobione wianki. Ich gest miał w sposób symboliczny podkreślić ścisłe związanie się mieszkańców Podbeskidzia z naszym Morzem Bałtyckim. Trwa ono od 1936 r. Od 1932 r. w Polsce obchodzone jest specjalne święto z tej okazji – Święto Morza. „Organizatorzy tych corocznych obchodów – jak napisał w okolicznościowym liście do uczestników Święta w Międzybrodziu Bialskim, Honorowy Patron, Prezes Ligi Morskiej i Rzecznej, kpt. ż.w. dr Andrzej Królikowski – podejmując rzucone hasło „Frontem do Morza”, mające przyświecać polskiej polityce morskiej, dążącej do stworzenia podstaw rozwoju gospodarki morskiej, dużo miejsca w swoich pracach poświęcali problemowi rozwoju w społeczeństwie polskim tzw. świadomości morskiej. Cel ten miał być realizowany poprzez wychowanie morskie, szczególnie młodzieży, czyli zmierzanie do tego, by naród od wieków lądowy i rolniczy, przemienić na śmiałych i twardych ludzi morza. Obchody Święta Morza stanowią okazję do refleksji historycznej sięgającej źródeł powstania w naszym społeczeństwie myśli morskiej. Patrząc na minione 80-lecie, trzeba stwierdzić, że te cele paradoksalnie najpełniej były realizowane daleko od morza, między innymi na Podbeskidziu.


Dni Morza nad jeziorem Międzybrodzkim

Liczni uczestnicy Święta Morza w Międzybrodziu Bialskim, wśród których były delegacje miast partnerskich z Węgier, Niemiec i Anglii, demonstrowali swoje przywiązanie do morza poprzez aktywny udział w różnych imprezach wodniackich, sportowych, rekreacyjnych, artystycznych (wystąpiły zespoły Trubadurzy i Turnioki) i w niedzielnej dziękczynnej Mszy św. celebrowanej przez ks. proboszcza Jana Wodniaka.

Wieloletnimi wspaniałymi gospodarzami Święta Morza są wójt Gminy Czernichów Adam Kos oraz parafia św. Marii Magdaleny w Międzybrodziu Bialskim.

Edward Szpoczek

Oddział Okręgowy w Łodzi

Łęczyca

18 i 19 maja w parafiach: oo. Bernardynów oraz parafii pw. św. Andrzeja zostały odprawione Msze św. za członków stowarzyszenia. Wygłoszono homilie o kulturze chrześcijańskiej, misji i działalności „Civitas Christiana”. Oprawę muzyczną liturgii wykonała młodzież oazowa oraz zespół Nazaret. Po mszy przedstawiono inscenizację słowno-muzyczną „Potęga miłości” w wykonaniu młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 3 oraz program słowno-muzyczny „Na początku Bóg stworzył Niebo i Ziemię” w interpretacji młodzieży z LO im. Jadwigi Grodzkiej.

W oddziale można również obejrzeć wystawę rękodzielnictwa i malarstwa regionu łęczyckiego.

MD

Działoszyn

W maju odbyły się XIX Dni Kultury Chrześcijańskiej, organizowane przez Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana Oddział w Działoszynie oraz parafie p.w. św. Marii Magdaleny i bł. Michała Kozala.

13 maja w kościele św. Marii Magdaleny odmówiliśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego, następnie w procesji z Matką Bożą Fatimską przeszliśmy pod pomnik Chrystusa Króla. Następnie odbyła się sesja naukowa w 225 rocznicę powstania obecnego kościoła Św. Marii Magdaleny. Prelekcje wygłosili ks. kanonik Stanisław Kosowski o historii kościoła działoszyńskiego po II wojnie światowej i Teresa Szczerkowska, która przypomniała okoliczności powstania i dzieje działoszyńskiego kościoła, znajdującego się od koniec XVIII wieku w tym samym miejscu. Po sesji ks. proboszcz Jan Skibiński odprawił mszę św. inaugurującą XIX DKCH.

14 maja w Kościele bł. Michała Kozala odbyło się spotkanie z Biblią. Prelekcję nt. Biblii wygłosił znany teolog ks. dr Sebastian Kępa. Słuchaczy wykładu zachęcił do czytania Biblii, która jest źródłem życia i prawdy o Bogu, po interesującym wykładzie, odbyła się Msza św. zakończona Apelem Jasnogórskim.

15 maja w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy, świętowaliśmy 5-lecie Regionalnego Klubu Literackiego. Deklamowali swoje wiersze Adam Piotrowski (dyrektor Biblioteki), Władysława Bąk, Maria Teresa Szczerkowska oraz Izabela Bil. Chór pod kierownictwem Dominiki Brożyny śpiewał piosenki religijne.

16 maja w kościele św. Marii Magdaleny miała miejsce uroczysta Msza św. dla ruchów i stowarzyszeń. Po liturgii było ognisko integracyjne. Wspólne biesiadowanie i śpiewy zakończył Apel Jasnogórski przy figurze Matki Bożej.

17 maja w Gimnazjum im. Jana Pawła II, grupa Full Power Spirit przedstawiła młodzieży gimnazjalnej i przybyłym gościom program ewangelizacyjno-motywacyjno- profilaktyczny. Wykonawcy w dynamiczny sposób, poprzez piosenkę, poezję i osobiste świadectwa – zachęcali słuchaczy do właściwych wyborów życiowych. W tym samym dniu, z parafii bł. Michała Kozala wyruszyła pielgrzymka autokarowa do Matki Bożej Pocieszenia w Wąsoszu, z udziałem ks. proboszcza Czesława Janczyka i prezes Akcji Katolickiej Stanisławy Kopera. W Wąsoszu odprawiono Drogę Krzyżową w intencjach budowy kościoła w parafii bł. M. Kozala oraz rozwoju duchowego i materialnego rodzin działoszyńskich.

18 maja w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury miał miejsce IV Przegląd Piosenki Religijnej, wzięły w nim udział dzieci i młodzież gimnazjalna z terenu miasta i gminy oraz z sąsiednich miejscowości i powiatów. Przegląd piosenki przebiegał w bardzo ciepłej atmosferze, uczestnicy otrzymali podziękowania oraz książki i słodycze.

19 maja w Regionalnym Centrum Rozwoju Kultury i Turystyki odbyły się koncert zespołu La Boheme oraz recital fortepianowy Bartosza Sienkiewicza i Weroniki Szczepaniak.

Na zakończenie dni w kościele bł. M. Kozala odprawiona została uroczysta Msza św. Po południu odbyła się impreza sportowa „3 działoszyńska dziesiątka” organizowana przez ks. Rafała Gniłę. Propagowała ona bieganie w różnych grupach wiekowych, od przedszkolaków poprzez młodzież i dorosłych. W biegach dla dorosłych uczestniczyli biegacze z Kenii oraz ze znanych klubów sportowych. Uczestnicy otrzymali nagrody. W Parku Strażaka po biegach odbył się występ artystyczny przedszkolaków z Przedszkola nr 1 „Bajka” oraz koncerty Lidii Stanisławskiej i Bartosza Jagielskiego.

M. T. Szczerkowska, M. Musiał

Oddział Okręgowy w Opolu

Byczyna

Na zakończenie IV Dni Kultury Chrześcijańskiej ulicami miasta wyruszył Marsz dla życia i w obronie mediów katolickich zorganizowany przez członków naszego stowarzyszenia, przy wsparciu proboszcza parafii p.w. Świętej Trójcy oraz innych organizacji działających w mieście. Wierni z Byczyny, Kluczborka, Ostrowa Wielkopolskiego, Praszki, Wieruszowa i Bolesławca oraz Opola chcieli zwrócić społeczną uwagę na wartość ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Manifestacji towarzyszyła modlitwa i pieśni religijno-patriotyczne. Uczestnicy słuchali słów bł. Jana Pawła II i sł. Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, które odczytał Janusz Przybylski, członek „Civitas Christiana” i krucjaty Wyzwolenia Człowieka. W marszu uczestniczyła również Kapela znad Baryczy, której muzykę i pieśni o autentycznych wydarzeniach, wadach i zaletach ludzkich mieszkańcy mogli słuchać do późnych godzin wieczornych.

W Sali Pamięci Urzędu Miejskiego burmistrz miasta i proboszcz miejscowej parafii wraz z naszą przewodniczącą Zofią Piórczyńską dokonali uroczystego otwarcia wystawy artystów ze stowarzyszenia Bachamarze w Brzegu „Sztuka darem Bożym”.

Wieczorem odbyła się uroczysta Msza św. z oprawą liturgiczną byczyńskiego Chóru Radość.

W Sali Pamięci Urzędu Miejskiego burmistrz miasta i proboszcz miejscowej parafii wraz z naszą przewodniczącą Zofią Piórczyńską dokonali uroczystego otwarcia wystawy artystów ze stowarzyszenia Bachamarze w Brzegu „Sztuka darem Bożym”.

Wieczorem odbyła się uroczysta Msza św. z oprawą liturgiczną byczyńskiego Chóru Radość.

W kolejnym dniu, po nabożeństwie różańcowym i Mszy św. można było wysłuchać prelekcji „Katolicy świeccy w dziele ewangelizacji kultury” wygłoszonej przez ks. dra Antoniego Kaltbacha z Wydziału Teologicznego UO. Następnie odbyła się projekcja filmu „Jan Paweł II. Szukałem was”.

Odbył się też koncert pieśni religijnych w wykonaniu zespołu folklorystycznego Rudniczanie z Rudnik, Chóru Gospel z Młodzieżowego Domu Kultury w Kluczborku oraz Chóru Radość. Wieczorem odbyło się spotkanie integracyjne w sali Urzędu Miasta. Uczniowie byczyńskiego gimnazjum zaprezentowali na nim inscenizację „Kocham ojczyznę bardziej od własnego serca”. Jej bohaterem był kard. Stefan Wyszyński.

Program Dni Kultury Chrześcijańskiej poprzedzała codziennie modlitwa różańcowa w intencji macierzyństwa, matek i narodzonych dzieci, którą przygotowywali członkowie naszej wspólnoty.

Alina Kostęska

Opole

Kontynuując wieloletni projekt pielgrzymek „Szlakiem polskich benedyktynów”, oddział zorganizował pielgrzymkę do Wrocławia.

Miejscem uroczystej Mszy św. dla pielgrzymów był urokliwy kościółek św. Marcina na Ostrowie Tumskim. Jest on jedną z najstarszych istniejących budowli kościelnych we Wrocławiu. Bolesław IV Kędzierzawy nadał zakonnikom benedyktyńskim kaplicę św. Marcina we Wrocławiu (Opactwo św. Wincentego na Ołbinie). Celebransem Mszy św. i głosicielem Słowa Bożego był asystent kościelny Oddziału Opolskiego ks. dr Leonard Makiola.

Odwiedziliśmy również hotel im. Jana Pawła II, katedrę św. Jana Chrzciciela, kościół św. Idziego, kolegiatę św. Krzyża, kościół NMP na Piasku, Ossolineum. kościół akademicki Najświętszego Imienia Jezus z freskami Johannesa Michaela Rottmayra, słynną Aulę Leopoldina i taras widokowy na w budynku Uniwersytetu Wrocławskiego, bazylikę p.w. św. Elżbiety Węgierskiej, która jest kościołem garnizonowym Wrocławia.

Na ul. Kuźniczej przyjęli nas członkowie Oddziału Dolnośląskiego „Civitas Christiana” z dyrektorem Piotrem Sutowiczem.

Józef Pixa

Oddział Okręgowy w Olsztynie

Nowe Miasto Lubawskie

26 maja odbył się II Festiwal Piosenki Religijnej, którego głównymi organizatorami byli Oddział Okręgowy naszego stowarzyszenia w Olsztynie oraz parafia św. Tomasza Apostoła. Festiwal miał na celu ukazanie różnorodności i aspektu uniwersalnego wartości chrześcijańskich. Tegoroczna edycja była żywym świadectwem budowania świadomości młodego człowieka o roli katolików świeckich w dziele ewangelizacji kultury. Młodzież była oceniana w dwóch kategoriach: soliści i zespoły wokalno-instrumentalne. Uczestniczyło 42 solistów i 12 zespołów.


Uczestnicy Festiwalu Piosenki Religijnej

Jury w składzie: ks. Jakub Maciejko, Beata Zembrzycka i Marta Kopaczewska oceniali walory głosowe, dykcję, ogólny wyraz artystyczny, a także repertuar. Większość uczestników doborem piosenek podkreśliła szczególny dzień, w którym odbywało się przesłuchanie, czyli Dzień Matki. Młodzi śpiewali na chwałę Maryi, matki nas wszystkich. Gośćmi honorowymi byli burmistrz Nowego Miasta, starosta oraz proboszcz parafii św. Tomasza Apostoła, którzy wraz z Katolickim Stowarzyszeniem „Civitas Christiana” byli sponsorami nagród i wyróżnień.

Zwycięzcami tegorocznej edycji w kategorii solistów zostały: Oliwia Mowińska, Wiktoria Ulińska oraz Milena Dubanowska, wyróżnienia otrzymały Dominika Dąbrowska i Aleksandra Lewicka oraz Karina Angowska. W kategorii zespoły pierwsze miejsce zdobyła schola parafii NSPJ z Mroczna, a kolejne schola Misericordia z Brodnicy oraz Kwartet Kwadrans z Jamielnika. Występom zespołów przysłuchiwał się muzyk i kompozytor Tomasz Kamiński, który wystąpił z recitalem. swych najnowszych piosenek.

B.

***

Oddział Okręgowy w Poznaniu

Gniezno

27 maja około 300 osób wzięło udział w Marszu dla Życia i Rodziny organizowanym w ramach Porozumienia „Gniezno dla Życia”, którego koordynatorem działań jest nasze stowarzyszenie. Marsz przeszedł od pomnika św. Wojciecha do Katedry. Na Rynku odczytano Apel Porozumienia „Gniezno dla Życia” do zgromadzonych, następnie głos zabrał dr Paweł Wosicki, prezes Polskiej Federacji Obrońców Życia.


Marsz dla życia i rodziny przeszedł ulicami Gniezna

Uczestnicy maszerowali pod hasłem „Rodzina receptą na kryzys’’. Biorącym udział w marszu rozdano flagi, transparenty i chorągiewki. Każdy otrzymał także kartkę pocztową z wizerunkiem bezbronnego dziecka zaadresowaną do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Przed katedrą uczestników powitał i słowo wygłosił prymas Polski abp Józef Kowalczyk, który powiedział: „Życie jest największym darem, jaki człowiek otrzymuje od Pana Boga za pośrednictwem swoich rodziców, którzy w tym dziele stworzenia współdziałają ze Stwórcą. Cieszę się, że w Polsce ten wielki dar jest coraz bardziej ukazywany w wieloraki sposób, m.in. ta dzisiaj wasza obecność i przemarsz do katedry na wspólną modlitwę w intencji obrony daru życia. (…) Życzę wam, abyśmy razem tą drogą szli dalej, tak aby w Polsce nie było ani jednego człowieka, który by ten dar lekceważył i pomniejszał, a także usposabiał innych do lekceważenia tego życia, zwłaszcza do niszczenia daru życia, które istnieje od momentu poczęcia, aż do naturalnej śmierci”.

W katedrze, odbył się występ chóru p.w. św. Ojca Pio. Zostało odprawione nabożeństwo majowe i uroczysta Msza św. pod przewodnictwem ks. kanonika Jana Kasprowicza. Homilię wygłosił ks. dr Franciszek Jabłoński z Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie.

***

14–16 czerwca odbyły się XVII Rekolekcje Apostolskie „Wspólnoty Wspólnot Gnieźnieńskich” tradycyjnie organizowane przez Gnieźnieńskie Wieczerniki Rodzin.

„Pallotti. Świętość dla apostolstwa” to motto przenikające rekolekcyjne skupienie i apostolskie postanowienia. W rekolekcjach wzięli udział członkowie: „Civitas Christiana”, Wieczerników Rodzin, Ruchu Szensztackiego, Odnowy w Duchu Świętym, III Zakonu Franciszkańskiego Świeckich, Akcji Katolickiej, Kościoła Domowego, NSZZ „Solidarność”, Ruchu Katolicko-Narodowego oraz PiS.

Spotkania rekolekcyjne prowadzili: ks. Stanisław Stancel – pallotyn z Poznania, siostra Gaudencja Raczoń – moderatorka pallotyńska z Gniezna oraz Edward Frąckowiak z „Civitas Christiana”, założyciel i moderator Gnieźnieńskich Wieczerników Rodzin.

Ewelina Goździewicz

Kleczew

Pod koniec czerwca odbył się festyn charytatywny zorganizowany wspólnie przez Oddział Miejski „Civitas Christiana”, parafialną „Caritas” oraz Miejsko-Gminne Centrum Kultury. Festyn otworzył ks. dziekan Krzysztof Opioła, proboszcz parafii p.w. św. Andrzeja, podkreślając przy tym celowość takich przedsięwzięć. Podczas festynu wystąpiły dzieci i młodzież z miejscowych szkół podstawowych i gimnazjum oraz seniorzy z klubu Złota Jesień, Kwintet Męski oraz członkowie stowarzyszenia. Uczestniczące rodziny wzięły udział w grach, zabawach i konkursach.

Tadeusz Działak, zastępca przewodniczącej Oddziału Miejskiego, przed występami artystycznymi przedstawił założenia i główne cele Stowarzyszenia.

***

Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku grupa 50 osób – członków i sympatyków kleczewskiego oddziału pielgrzymowała do jasnogórskiej Matki. Ta pielgrzymka połączona jest z obchodzonym Dniem Matki. Uczestniczą w niej rodziny członków stowarzyszenia. Ma ona charakter dziękczynny i błagalny o wstawiennictwo Matki Bożej u Jej Syna, żeby darzył ich zdrowiem i błogosławieństwem.

Irena But

Poznań

W siedzibie Oddziału Okręgowego przy ul. Kramarskiej odbyła się wiosenno- letnia sesja Ośrodka Formacji Katolicko-Społecznej. Tym razem były to głównie zajęcia warsztatowe poświęcone nabywaniu umiejętności angażowania innych do współpracy w zespole. Zawartość materiałów szkoleniowych obejmowała: wolontariat, indywidualny program pracy członka zespołu/ wolontariusza, korzyści płynące z działalności społecznej, czynniki angażujące zespół, motywowanie i delegowanie zadań. Zajęcia prowadził mgr Grzegorz Idziak, wykorzystując doświadczenia i materiały opracowane przez zespół trenerski „Stowarzyszenia Szkoła Liderów”, a przystosowanych do potrzeb takiej pozarządowej organizacji katolickiej, jak nasza.

Włodzimierz Chrzanowski

Puszczykowo

IV Wielkopolskie Forum Samorządowych Inicjatyw Papieskich, którego pomysłodawcą i każdorazowo współorganizatorem jest Oddział Okręgowy naszego stowarzyszenia w Poznaniu, w tym roku odbyło się w Puszczykowie. Miasto kojarzone przez wielu głównie z Muzeum Arkadego Fiedlera, znanego podróżnika i autora licznych książek podróżniczych, obchodząc 50-lecie uzyskania praw miejskich, wkomponowało w te uroczyste obchody tę „propapieską” inicjatywę samorządową.

Puszczykowo, jak wiele innych miast wielkopolskich, uhonorowało Papieża Polaka pięknie zaaranżowaną salą parafialną jego imienia w podziemiach kościoła św. Józefa Oblubieńca, prowadzonej przez Zgromadzenie Ducha Świętego. Salę ze sceną przystosowaną dla celów wystawienniczych otwarto w maju ubiegłego roku. Jest to na pewno jeden z ciekawszych dziś obiektów kulturalnych tego kilkutysięcznego miasteczka. Organizowane są tu wystawy, koncerty i inne kulturalne wydarzenia.

Forum w Puszczykowie dało możliwość zaprezentowania dorobku i aktualnych działań samorządowców oraz wymiany doświadczeń w zakresie inicjatyw papieskich pomocnych w kształtowaniu etosu wspólnotowego i służących integracji środowiska lokalnego wokół postaci Jana Pawła II.

Włodzimierz Chrzanowski

Rychwał

„Piękno serca jest wieczne, takie piękno umrzeć nie może” – pod takim hasłem odbyła się impreza plenerowa „Biesiada z Rodziną” w Grabowej. Impreza miała charakter pikniku rodzinnego, drugi raz zorganizowanego przez Oddział Miejski „Civitas Christiana”, który szczególnie zaangażował się w podejmowanie ciekawych inicjatyw na rzecz rodziny. Pierwszy tego typu piknik zorganizowano w ubiegłym roku. Nosił tytuł „Maryjne śpiewanie”.

Tegoroczną imprezę wsparł burmistrz Rychwała, a pomogło lokalne Stowarzyszenie „Zjednoczeni” Rychwał, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci i mieszkańcy Grabowej.

Na program złożyły się: montaż słowno-muzyczny „Błogosławiony Papież Polak” w wykonaniu zespołu Bielanki, wielobój „Moja mama i ja” oraz popisy taneczne dzieci i młodzieży. Poetyckie autoprezentacje młodych lokalnych poetów stanowiły repertuar koncertu życzeń dla mamy. Degustacja potraw przyrządzonych według dawnych receptur i klimat majówki nawiązywały do staropolskiej tradycji, kiedy to często ludzie, jak tu przy ognisku, dziękowali Bogu za szczodre dary.

Leokadia Niegowska

Wolsztyn

Po kilkunastu miesiącach od złożenia wniosku przez Włodzimierza Chrzanowskiego, na cmentarzu oficerów radzieckich przy ul. 5 Stycznia, pojawiła się granitowa tablica informująca, że znajdował się tam niegdyś cmentarz katolicki, założony w 1804, zamknięty w 1910 r. i ostatecznie zlikwidowany przez Niemców w 1941 r.. Obecnie pochowanych jest tam 362 oficerów Armii Czerwonej, poległych od lutego do kwietnia 1945 r. w walkach na terenach środkowego Nadodrza. Na tablicy znajduje się również znak krzyża i łaciński napis: „Corpora dormiunt, vigilant animae” („Ciała śpią, dusze czuwają”). Autorem treści napisu jest Włodzimierz Chrzanowski, a fundatorem tablicy – Urząd Miejski w Wolsztynie.

Oddział Okręgowy w Szczecinie

Gryfice

Pragnąc uczcić 40. rocznicę śmierci ks. Stanisława Ruta, Stowarzyszenie zamówiło Mszę św. w tej intencji, która została odprawiona 24 czerwca br. w kościele p.w. NSPJ w Gryficach. Mszę św. koncelebrowali ks. proboszcz Ireneusz Pastryk i ks. Jan Prątnicki. Na początku Mszy św. nasza członkini Alicja Czerwińska wygłosiła swój wiersz „Wspominamy księdza Stanisława Ruta”.


Podczas spotkania poświęconego pamięci ks. Stanisława Ruta

Po Mszy św. w salce przy parafii NSPJ odbyło się spotkanie poświęcone dziekanowi i proboszczowi Gryfic w latach 1946–1969 ks. Stanisławowi Rutowi, które poprowadził Edmund Glaza z Oddziału „Civitas Christiana” w Szczecinie. Uczestniczyli w nim zaproszeni goście, m.in. przewodnicząca Oddziału w Szczecinie Bernarda Korycko oraz członek Rady Oddziału Bożena Glaza, przewodnicząca Gryfickiego Towarzystwa Ekologicznego Małgorzata Krawczyk i Monika Lal, przedstawiciele NSZZ „Solidarność” z przewodniczącym Stanisławem Suskim, członkowie i sympatycy Stowarzyszenia „Civitas Christiana” oraz gryficzanie, którzy swoją obecnością chcieli uczcić pamięć kapłana.

Podczas spotkania obecni podzielili się wspomnieniami o ks. Stanisławie. Wielu z nich opowiedziało swoje świadectwo o duszpasterzu, który dla każdego miał czas na rozmowy na plebanii, na ulicy czy w kościele. Pomimo upływu 40 lat od jego śmierci wciąż żyje w pamięci i sercach gryficzan. Zgodnie z jego ostatnią wolą został pochowany w Gryficach na tzw. Starym Cmentarzu wśród parafian, dla których poświęcił większą część swojego życia. Na pogrzebie księdza były tłumy. Ks. Stanisław Rut pozostanie wzorem kapłana, za którym się tęskni.

Po spotkaniu delegacje udały się do grobu księdza, gdzie odmówiono modlitwę, zapalono znicze i złożono kwiaty.

Teresa Bzdurska

Oddział Okręgowy w Toruniu

Rypin

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” wpisało się w uroczystość z okazji Dni Rypina organizowanych przez Urząd Miejski wernisażem prac malarskich Hanny Rudnickiej (członkiem organizacji) „Krajobrazy mojej duszy”.

Wśród licznych propozycji spędzenia wolnego czasu rypinian z okazji urodzin grodu nad Rypienicą (667. rocznica nadania praw miejskich), któremu patronuje św. Jan Chrzciciel, nasza propozycja spotkała się z zainteresowaniem. Świadczyła o tym obecność gości: burmistrza Rypina Pawła Grzybowskiego, kapłanów – ks. proboszcza Parafii św. Trójcy Tadeusza Zabornego, wikariusza Artura Bombińskiego, ks. rezydenta kan. Jerzego Drozdowskiego, prezesa Dobrzyńskiego Towarzystwa Naukowego prof. dr hab. Mirosława Krajewskiego, dyr. Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej, Andrzeja Szalkowskiego, oraz radnych miejskich: Hanny Pawlak, Alicji Ziółkowskiej, Henryka Żywockiego.

Uroczystość przygotowała i poprowadziła przewodnicząca Oddziału. Wygłoszona została dedykacja słownomuzyczna dla autorki prac plastycznych w wykonaniu Danuty Wiśniewskiej (recytacja) i Jacka Szablewskiego (wokal z akompaniamentem gitary klasycznej). Zaprezentowano sylwetkę Hanny Rudnickiej, jej 40-letni dorobek artystyczny związany z miejscem jej urodzenia, edukacji, pracy zawodowej i pasji tworzenia.

Wyświetlony został film o funkcjonowaniu od ponad 20 lat Galerii Nowa przygotowany przez lokalną telewizję.

Podczas uroczystości uhonorowano ks. Artura Bombińskiego i katechetkę Katarzynę Kłosowską, długoletnich opiekunów rypińskiej młodzieży biorącej udział w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej, która często zajmuje wysokie miejsca w Diecezji Płockiej i na szczeblu ogólnopolskim.

Zenobia Rogowska

Oddział Okręgowy w Warszawie

Ciechanów

19 maja odbyło się spotkanie „Polska kultura chrześcijańska i jej zagrożenia”. Pierwszy z mówców, ks. dr Ireneusz Wrzesiński, przypomniał definicję pojęcia kultury. Polska przez przeszło tysiąc lat zanurzenia w wierze wytworzyła kulturę chrześcijańską. Ks. Wrzesiński zobrazował narastanie przejawów kryzysu tej kultury. Współczesny kryzys kultury polskiej wynika z osłabienia wiary w Boga. Przejawy dekadencji kulturowej spowodowane są zjawiskami globalizacji kulturowej, skrajnym liberalizmem, sekularyzmem, mitem łatwego pieniądza i łatwego szczęścia. W dyskusji poruszono problem upadku czytelnictwa i spłycania wymagań wobec dzieci i młodzieży.


Uczestnicy konkusru Kościół naszym domem budowanym przez miłość

Poseł Robert Kołakowski przedstawił z kolei główne przyczyny kryzysu społeczno- politycznego w naszym kraju. Ocenił, iż głównym jego źródłem jest dyskryminacja wierzących wyrażająca się w nieudzielaniu częstotliwości dla Telewizji Trwam i Radia Maryja na tworzonej platformie cyfrowej TVP. Likwidowane są szpitale, szkoły, posterunki policji oraz wydziały sądów. Wiele afer nie zostało do końca wyjaśnionych, a nawet ujawnionych. Monopol właścicielski w mediach należy w większości do firm zagranicznych. Państwo jest zadłużone, a dług publiczny stale rośnie. Większość środków finansowych jest skupiona w metropoliach, np. w Warszawie, kosztem ludzi żyjących w mniejszych miastach. Upadają koncepcje zrównoważonego rozwoju regionów.

***

Odbyły się spotkania z Arkadiuszem Gołębiewskim, filmowcem i dziennikarzem (redaktor naczelny „Gazety Ciechanowskiej”), autorem filmów o pracy polskich misjonarzy w Peru, a także biograficznego obrazu o życiu st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza „Roja”, jednego z najbardziej znanych Żołnierzy Wyklętych, oraz z ks. Łukaszem Gachem na temat bieżącej sytuacji społecznej i duchowej w naszym kraju.

***

W siedzibie stowarzyszenia trzy razy w tygodniu spotykają się dzieci i młodzież w ramach różnorodnych zajęć służących wyrównywaniu szans edukacyjnych. Grupa wychowawców, w tym polonistka, germanistka, psycholog oraz nauczyciele innych przedmiotów pomagają młodym we wszechstronnym rozwoju. Dużą rolę kładziemy na religijne i patriotyczne wychowanie podopiecznych. Dodatkowo wspierają nas życzliwe dzieciom osoby. Dzieci również korzystają nieodpłatnie z pływalni. Duża grupa uczestników zajęć to półsieroty, dzieci z rodzin wielodzietnych oraz tzw. „eurosieroty”, czyli dzieci, których rodzice wyemigrowali w celach zarobkowych.

Maria Pszczółkowska

***

20 czerwca w siedzibie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej odbył się finał konkursu organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” pod hasłem „Kościół naszym domem budowanym przez miłość”. Celem konkursu jest podniesienie świadomości w zakresie zrozumienia tajemnicy Kościoła oraz pomoc w odkrywaniu własnego miejsca w Kościele poprzez pogłębienie ducha zaangażowania i współodpowiedzialności za katolicką wspólnotę. Honorowy patronat nad tą inicjatywą objął ks. bp Piotr Libera.

Dzieciom ze szkół podstawowych zaproponowano temat „Kościół kocha swoje dzieci i prowadzi je do świętości”. Młodzież gimnazjalna podjęła temat „Kościół moim bezpiecznym domem”. Uczniowie szkół średnich skoncentrowali się na życiu osób konsekrowanych jako wyrazie bezinteresownej służby Bogu i człowiekowi. Dorośli rozważali problem karmienia nas przez Kościół Słowem Bożym i Eucharystią.

Na konkurs wpłynęło 230 prac. W udziale wzięło udział 28 szkół z terenu diecezji płockiej oraz 5 osób dorosłych. Prace uczestników miały wieloraką formę – od utworów literackich poprzez dzieła plastyczne, aż po nowoczesne prezentacje multimedialne. W twórczości konkursowiczów widać było pogłębioną formację religijną, autentyczną wiarę i miłość do Kościoła. Ogółem nagrodzono 170 uczestników. Serdecznie dziękujemy sponsorom: ks. Zbigniewowi Adamowskiemu z parafii farnej w Ciechanowie, Arturowi Iniarskiemu prezesowi Zarządu Media Projekt – Extra Ciechanów, Zofii Betley, Delegaturze Urzędu Marszałkowskiego oraz Jackowi Stachewiczowi z Rady Powiatu.

Płock

351 osób czytało Biblię podczas ekumenicznego V Maratonu Biblijnego, który 14–17 maja odbywał się bazylice katedralnej. Inicjatorem imprezy był Zarząd Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Płockiej. Podczas czterech dni odczytano fragmenty Pisma św. według Biblii Tysiąclecia. Pierwszy raz maraton miał charakter ekumeniczny. W dzieło czytania włączyli się wierni Kościoła Ewangelicko- Augsburskiego z proboszczem ks. dr. Arturem Woltmanem, Kościoła Prawosławnego z proboszczem ks. Eliaszem Tarasiewiczem oraz Starokatolickiego Kościoła Mariawitów.

Przed imprezą odprawiono Mszę św. koncelebrowaną pod przewodnictwem bpa Piotra Libery. Słowo Boże wygłosił ks. Jarosław Kwiatkowski – moderator Dzieła Biblijnego Diecezji Płockiej, wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. W homilii podkreślił, że Pismo św. jest „księgą czystej miłości Boga do człowieka i to właśnie w niej, a nie gdzie indziej, człowiek powinien szukać drogowskazów do codziennego życia”.


Rozpoczęcie V Maratonu Biblijnego miało charakter ekumeniczny

Po Mszy św. nastąpiło procesyjne przeniesienie Biblii do ołtarza polowego przy katedrze, gdzie – jako gospodarz miejsca – pierwszy fragment z Księgi Rodzaju odczytał bp Piotr Libera. W dzieło czytania włączyli się księża, siostry zakonne, wierni świeccy, członkowie Akcji Katolickiej Diecezji Płockiej i innych organizacji katolickich, a także profesorowie i studenci.

W maratonie aktywnie uczestniczyli też uczniowie płockich szkół z katechetami i nauczycielami z LO im. Wł. Jagiełły, LO im. St. Małachowskiego, Niższego Seminarium Duchownego w Sikorzu, III LO im. M. Dąbrowskiej, Zespołu Szkół Usług i Przedsiębiorczości im. abpa A.J. Nowowiejskiego. Biblię czytali także uczniowie płockich szkół podstawowych: nr 5, nr 6 i nr 17.

Jak mówił podczas imprezy bp Piotr Libera, Pismo Święte stanowi fundament całego chrześcijaństwa: „Nasi bracia prawosławni, ewangelicy czy mariawici to wielkie wspólnoty chrześcijańskie, których część żyje także w murach naszego miasta. To ważne, że włączają się one w inicjatywę Maratonu Biblijnego. Księgi Pisma Świętego nas wszystkich łączą” – akcentował ordynariusz płocki.

Organizacja maratonu była możliwa dzięki bezinteresownemu wsparciu wielu osób i instytucji m.in. proboszcza parafii katedralnej ks. kan. dr. Marka Zawadzkiego, parafialnych oddziałów Akcji Katolickiej, Klubu Inteligencji Katolickiej, Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki, firmy Muniserwis, Miejskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, a także wielu innych osób. Za to wsparcie dziękowała po zakończeniu maratonu Danuta Janicka, prezes Zarządu Akcji Katolickiej DP.

W czasie imprezy wystąpił Chór „Pueri Cantores Plocenses” pod kierunkiem Anny Bramskiej. V Maraton Biblijny odbywał się pod honorowym patronatem biskupa płockiego Piotra Libery, marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika, starosty płockiego Michała Boszko oraz prezydenta Płocka Andrzeja Nowakowskiego.

Wola Gułowska

Sanktuarium Żołnierzy Września

Sanktuarium Maryjne w Woli Gułowskiej (diecezja siedlecka) to jedno z miejsc, które Matka Boża obrała sobie do rozdawnictwa łask. Miejscowa tradycja głosi, że około połowy XVII w okresie szerzenia się tu kalwinizmu sprofanowany obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem odnalazł pobożny wieśniak i umieścił w kaplicy w Woli Gułowskiej. Obraz zasłynął łaskami. W 1633 r. starosta płocki ludwik Krasiński ufundował tu klasztor i osadził karmelitów. Od połowy XVII do XVIII w. trwała tu budowa murowanego kościoła w stylu barokowym, którego konsekracji dokonał bp lubelski Jan K. Lorentowicz w 1782 r.. W świątyni było siedem ołtarzy. W ołtarzu głównym był cudowny obraz Matki Bożej. Karmelici byli w tych stronach pionierami wiary i kultury polskiej. Działał tu ks. Marek Jandołowicz duchowy przywódca Konfederacji Barskiej. W czasie rozbiorów był to ośrodek działań patriotycznych. Po upadku powstania styczniowego klasztor został skasowany. Karmelici powrócili do Woli Gułowskiej w 1924 r. W XIX w. Sanktuarium stało się głównym ośrodkiem pielgrzymkowym dla ludności unickiej prześladowanej za wiarę i polskość. W 1939 r. w rejonie Woli Gułowskiej stoczona została przez SGO „Polesie” ostatnia bitwa kampanii wrześniowej. Klasztor przechodził kilkakrotnie z rąk do rąk i został mocno uszkodzony. Remont przeprowadzono po wojnie. 5 września 1982 r. prymas Polski Józef Glemp koronował obraz Matki Bożej. W 1981 r. tablicami pamiątkowymi uczczono pamięć żołnierzy SGO „Polesie” i gen. Kleeberga. Matka Boża z Woli Gułowskiej została uznana za patronkę żołnierzy Września.

 

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej