Civitas Christiana: Kronika 08-09/2008

2013/01/18

Civitas Christiana: Kronika

Szanowny Panie Przewodniczący,

dziękuję za pismo z dnia 6 czerwca br., w którym przekazał Pan nowy Statut Stowarzyszenia „Civitas Christiana” oraz informacje o zmianach personalnych w zarządzie organizacji.

Z satysfakcją przyjąłem wiadomość o ponownym wyborze Pana na Przewodniczącego Stowarzyszenia. Proszę przyjąć z tej okazji moje szczere gratulacje i zapewnienie o modlitwie.

Życzę Bożego błogosławieństwa i wszelkich potrzebnych łask w przewodzeniu zrzeszeniu, które inspiruje katolików świeckich do czynnego udziału w życiu Kościoła i Narodu, zabiega o chrześcijański wymiar życia społecznego, kieruje różnymi formami aktywności obywatelskiej i broni praw rodziny oraz życia każdego człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci.

Łączę wyrazy serdecznych pozdrowień i ponawiam najlepsze życzenia dla Pana i Pańskich współpracowników.

Stanisław Budzik
Sekretarz Generalny KEP
Warszawa, dnia 11 czerwca 2008 r.

Oddział Dolnośląski

Wrocław

W czerwcu br. minęło 10 lat społecznej aktywności, której celem jest zagospodarowanie rzeki Odry w szerokim tego słowa znaczeniu. Odrzański jubileusz odbył się we wrocławskim lokalu Civitas Christiana. „Lobbing Odrzański” zorganizował 94 spotkania z samorządami, kilkanaście dużych konferencji połączonych z wydaniem broszur, książek, materiałów i referatów omawiających stale aktualne i perspektywiczne zagadnienia związane z poprawą żeglugi, zabezpieczenia przeciwpowodziowego, turystyki, rekreacji, budownictwa wodnego i odbudowy naturalnych walorów przyrodniczych rzeki Odry. W chwili obecnej najważniejszą rzeką Polski jest Odra, która jest w znacznej części już uregulowana, która ma możliwości żeglugowe istotne zarówno dla Polski, jak i dla Niemiec oraz Czech, a nawet dla Europy Zachodniej. Jak widać w ciągu ostatnich blisko już dwudziestu lat niepodległości nastąpiły nie tylko zmiany polityczne, ale też znaczeniowe, perspektywiczne i gospodarcze promujące rzekę Odrę, jako nową królową rzek polskich. O tę królową warto dbać, warto o niej pamiętać, bo pod każdym względem jest ona tego warta.

Adam Maksymowicz


Kardynał Henryk Gulbinowicz od samego początku patronuje nadodrzańskiej działalności społecznej

Oddział Kujawsko-Pomorski

Rypin

W czerwcu rozpoczęła peregrynację kopia Ikony Jasnogórskiej Madonny wśród rodzin członków i sympatyków Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Ofiarowana przez oo. paulinów z Częstochowy dyrektorowi oddziału kujawsko-pomorskiego – Piotrowi Hoffmanowi, najpierw goszczona była we włocławskich domach, a następnie z Warszawy została przywieziona do oddziału w Rypinie.

Uroczyste powitanie Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej modlitwą i refleksją na temat historii ikony, a także znaczenia tego rodzaju sztuki plastycznej w religii chrześcijańskiej, poprowadził ks. Krzysztof Jończyk z Parafii Św. Stanisława Kostki. Recytacją poezji dedykowanej Maryi wzbogacili spotkanie: U. Małkińska, E. Rogowski, W. Winiarska, Cz. Siuszko, B. Czerniawko, Z. Milarska, M. Kubas. Świadectwo na temat swoich pieszych pielgrzymek (a było ich ponad 200) do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Oborach złożył S. Rosiński.

Zenobia Rogowska

* * *

Bractwo Literackie Ośrodka Kultury Dobrzyńskiej im. Jerzego Pietrkiewicza przy Katolickim Stowarzyszeniu „Civitas Christiana” w Rypinie, od kilku lat wzbogaca widowiskami poetyckimi, różne środowiska naszego miasta oraz Brodnicy. Wpisuje się w rok liturgiczny rypińskich parafii, Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Oborach, Parafii Św. Stanisława Kostki w Ostrowitem.

Bractwo zyskało swoich sympatyków, którzy od kilku lat przychodzą do maleńkiego kościółka pw. św. Barbary, żeby wysłuchać pięknej interpretacji słowa, najczęściej podczas Zaduszek Poetyckich.

Za to wszystko, także za próbę wystąpienia podczas tegorocznej 35. Rypińskiej Wiosny Teatralnej, w imieniu KSCCH podziękowała im przewodnicząca Zenobia Rogowska, która zorganizowała piknik literacki w uroczym zakątku ziemi dobrzyńskiej, honorując wszystkich członków bractwa listami intencyjnymi i tomikami poezji.

Zenobia Rogowska

* * *

„Genetyka nowotworowa” – to tytuł sesji popularnonaukowej zorganizowanej przez przewodniczącą oddziału w Rypinie, Zenobię Rogowską, i prezesa Ruchu Kobiet do Walki z Rakiem Piersi „Europa-Donna”, Wandę Królikowską, w ramach programu „Zdążyć przed rakiem”, realizowanym przez Pracownię Genetyki Nowotworowej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu.

Celem sesji było uświadomienie zagrożenia rakiem, skutków i umiejętności bronienia się przed tą chorobą cywilizacyjną, w tym roli poznania swojego DNA w kontekście zmian, mutacji kodu genetycznego na podstawie próbki pobranej krwi. Osoby obciążone chorobą nowotworową w rodzinie mogą te badania wykonać bezpłatnie w Pracowni Genetyki Nowotworowej w Toruniu, po uprzednim zarejestrowaniu się telefonicznie pod numerem (0 56) 61 01 630 (poniedziałki i wtorki). Dla pozostałych badanie kosztuje 200 złotych.


Tuż przed otwarciem sesji popularnonaukowej „Genetyka nowotworowa”
Fot. Ewa Majewska

Wykładowcą tematu, udzielającym odpowiedzi na pytania licznie zebranych kobiet w Klubie-Galeria Nowa KSCCH, był dr nauk med. Tomasz Huzarski, pracownik Akademii Medycznej w Szczecinie i pracowni Genetyki Nowotworowej w Toruniu, oraz lekarz genetyk, mgr Joanna Jarkiewicz-Tretyn, i mgr Katarzyna Wawszczyk. Mówili oni także o mutacji genu BRCA1 wykrywanego tylko u 1 na 10 pacjentów, jeżeli badanie robione jest tylko przez USG, a nie badanie krwi. Wykryty w ten sposób gen pozwala na zastosowanie odpowiedniego rodzaju chemioterapii na kilka, a nawet kilkanaście lat, przed objawami klinicznymi choroby. Ratujmy zatem nasze życie.

Wśród gości sesji popularnonaukowej obecni byli lekarze: Marek Bruzdowicz, anastezjolog, dyrektor ZOZ Rypin, Jacek Szubiński, onkolog, a także starostowie rypińscy: dr Marek Tyburski i Piotr Pawłowski oraz przewodniczący KSCCH w Toruniu, Piotr Hoffman.

Zenobia Rogowska

Oddział Lubelski

Biała Podlaska

W czerwcu w siedzibie Oddziału Miejskiego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Białej Podlaskiej otwarto wystawę exlibrisu znanego wrocławskiego grafika Henryka Grocholskiego. Ekspozycja nosiła tytuł „Z potrzeby serca”, bowiem jak stwierdził Ksiądz Dr Krzysztof Stola, pomysłodawca i kustosz wystawy, prace artysty powstały właśnie z potrzeby serca. H. Grocholski tworzy dla ludzi, nigdy dla pieniędzy.

Wernisaż zgromadził członków, sympatyków i gości Stowarzyszenia z kilku Oddziałów. – Wystawa ta, pomyślana jako objazdowa, powinna docierać do różnych środowisk, pełniąc swoistą misję kulturotwórczą i humanizującą współczesne traktowanie człowieka, rodziny, życiowego powołania – powiedział Pan Marek Koryciński, przewodniczący Rady Oddziału Okregowego w Lublinie, który objął patronatem zorganizowanie wystawy.

Wystawa byłą również uczczeniem miała 80 urodzin artysty, 55–lecia jego pracy zawodowej i 35–lecia zajmowania się znakiem książkowym. Życie związane z muzealnictwem, pasja podróżnicza (25 wypraw, m.in. do Indii, Chin, Wietnamu, USA) oraz tradycje kultury słowiańskiej, klasycznej i chrześcijaństwa wywarły swoiste piętno na sposobach przedstawienia i tematyce prac artysty. Wśród nich możemy dostrzec exlibrisy poświęcone osobom duchownym, np. dwóm ostatnim papieżom, małżeństwom, rodzinom, instytucjom, ale także zwykłym ludziom, z którymi H. Grocholski miał okazję się zetknąć. Swoje miniatury najchętniej wykonuje piórkiem. Z jubilerską dokładnością wypracowuje szczegóły. Zaskakuje bogactwem pomysłów i kompozycji obrazu.

– Każdy exlibris, to swoista mała wypowiedź o człowieku. Mistrzowskim piórkiem kreśli wrocławski plastyk nie tylko znaki graficzne, ale często z wielką wiernością rysuje sylwetki osób, którym przeznacza prace. Wrażliwość, subtelność i takt łączy z poczuciem humoru, co jego pracom nadaje lekkości – podkreśla Ksiądz K. Stola.

Beata Sęczek

* * *

W czerwcu środowisko Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Białej Podlaskiej świętowało otwarcie nowej siedziby.

Uroczystość rozpoczęła Msza Św. odprawiona w kościele parafialnym Bł. Honorata. Mszy w intencji Stowarzyszenia oraz mieszkańców miasta i powiatu przewodniczył przyjaciel Stowarzyszenia Ksiądz Dr Krzysztof Stola z Lublina. Towarzyszył mu proboszcz miejscowej parafii Ks. Kanonik Janusz Onufrejuk, Ks. Prałat Mieczysław Lipniacki oraz Gwardian Klasztoru Ojców Kapucynów w Białej Podlaskiej. Obecni byli przedstawiciele władz naczelnych Stowarzyszenia, władz miejskich i powiatowych, przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń katolickich oraz członkowie i sympatycy Stowarzyszenia.

Uczestnicy po Mszy Św. udali się do nowego lokalu Stowarzyszenia, gdzie Ks. Kanonik J. Onufrejuk dokonał poświęcenia krzyża oraz pomieszczeń lokalu. Odświętnego charakteru spotkaniu nadało odczytanie wierszy autorstwa Beaty Sęczyk, członka Oddziału w Białej Podlaskiej, a także wysłuchanie koncertu muzyki poważnej w wykonaniu absolwentki Prywatnej Szkoły Muzycznej.

Przewodniczący Oddziału w Białej Podlaskiej Robert Sęczyk złożył na ręce Marka Korycińskiego, Wiceprzewodniczącego Rady Głównej Stowarzyszenia podziękowania za możliwość dokonanej zmiany lokalowej. Zabierając głos, Wiceprzewodniczący Marek Koryciński wskazał współczesne wyzwania stojące przed Stowarzyszeniem oraz kierunki zaangażowania na katolików w sferze publicznej. Przypomniano zebranym również najważniejsze formy działalności Stowarzyszenia w Białej Podlaskiej.

R.S

Nałęczów

W czerwcu w Archidiecezjalnym Domu Rekolekcyjnym pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Nałęczowie zorganizowane zostały dni skupienia dla członków Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Opiekę duchową nad przybyłymi z obszaru Lubelszczyzny członkami Stowarzyszenia sprawował ks. Marcin Jankiewicz, kapelan Oddziału Okręgowego w Lublinie. Od piątku do niedzieli uczestnicy dni skupienia mieli możliwość uczestniczenia w skrutacji biblijnej, nabożeństwach i Eucharystii. Ponadto dla uczestników dni skupienia przygotowano możliwość zwiedzania uzdrowiska Nałęczów i zapoznania się z planowanymi inicjatywami Stowarzyszenia.

M.Sz.

Rejowiec

W czerwcu w Rejowcu ramach Akademii młodzieżowej „Pamięć + Tozsamość = Przyszłość” zorganizowano spotkanie z panią Luizą Dutkowiak, która mówiła o rodch magnackich i szlacheckich okolic Rejowca. Prelegentka omówiła szczegółowo problematykę obecności szlachty i magnaterii na obszarze okolic Rejowca z uwzględnieniem kontekstu historycznego obszaru oraz kulturotwórczej i patriotycznej postawy najważniejszych rodów. W wykładzie oraz dyskusji wzięło udział kilkadziesiąt osób członków i sympatyków Stowarzyszenia w Rejowcu.

M.Sz

Zamość

„Piękna przyszłość” to tytuł koncertu Chóru dziecięcego Filharmonii Orenburskiej „Nowyje imena” pod kierownictwem Mariny Turbinowej i zespołu „Korobiejniki”. Koncert odbył się w lipcu na Rynku Wielkim w Zamościu.

Chór śpiewa przy Orenburskiej Filharmonii i jest wizytówką nie tylko orenburskiego regionu, ale i Rosji. Soliści-śpiewacy to zasłużeni artyści Rosji.

Organizatorami pobytu chóru w ,,Perle Renesansu” było Katolickie Stowarzyszenie ,,Civitas Christiana”, Zakon Ojców Redemptorystów, Urząd Miasta i Symfoniczna Orkiestra im. Karola Namysłowskiego w Zamościu.

Wszystkich gości powitał przewodniczący Oddziału w Zamościu, Łukasz Kot oraz Ojciec Andrzej Legieć, redemptorysta pochodzący z Zamościa i służący od 11 lat w Kamerowie na Syberii.

Wśród zaproszonych gości była pani Iwona Stopczyńska wiceprezydent Miasta Zamościa, Jadwiga Machulewska dyrektor wydziału promocji, kultury i spraw społecznych UM Zamość oraz Anna Gruszkiewicz wicedyrektor Symfonicznej Orkiestry im. Karola Namysłowskiego w Zamościu. Nie zabrakło księży redemptorystów oraz licznie przybyłych mieszkańców Zamościa i turystów.

Przez ponad dwie godziny młodzi śpiewacy zachwycali swoim występem. Publiczność na koniec obdarowała ich na stojąco gromkimi brawami. Nie obyło się bez bisów. Jednym z nich była wspaniale wykonana a capella Kalinka.

W trakcie koncertu można było nabyć płyty zespołu oraz słynne, koronkowe, orenburskie chusty wykonane z koziej wełny. Po koncercie odbyło się spotkanie gości z panią wiceprezydent. Została nawiązana bliższa współpraca i zapewnienia o wspólnych działaniach w sferze kultury. W Orenburgu od 1993 pracują redemptoryści i prowadzą parafię.

Łukasz Kot

Oddział Lubuski

Zielona Góra

Rok 2008 NSZZ „Solidarność” ogłosił Rokiem Jana Pawła II i z tej okazji Zarząd Regionu w Zielonej Górze zorganizował, pod patronatem biskupa diecezjalnego, Stefana Regmunta, wystawę oraz konferencję pt. „Mówiłem o Was i za was – Jan Paweł II – Duchowy Ojciec Solidarności”. Konferencję poprzedziła Msza św. w Konkatedrze, którą sprawował biskup pomocniczy Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, Paweł Socha. Wyraził on uznanie dla organizatorów za podjętą inicjatywę i trafny pomysł. Zwrócił jednocześnie uwagę na interesującą problematykę konferencji oraz dobrze dobranych prelegentów zarówno od strony naukowej, wskazując na ks. prof. Piotra Niteckiego, jak i od strony praksis, biorąc pod uwagę pozostałych referentów. Po uroczystej Mszy św. celebrans poświęcił wystawę zorganizowaną w kościele. Konferencja odbywała się w Sali Dębowej Biblioteki Wojewódzkiej. Wśród zaproszonych gości byli: senator Stanisław Iwan, wojewoda Helena Hatka, kurator lubuski, Roman Sondej. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać wspomnianego wcześniej ks. prof. Piotra Niteckiego, który mówił o „Idei solidarności w nauczaniu Jana Pawła II”. Przedstawiciel Zarządu Krajowego NSZZ „Solidarność” – Jacek Rybicki, przedstawił referat: „Nauczanie Jana Pawła II testamentem i zobowiązaniem dla ťSolidarnościŤ”. Kapelan Związku – ks. Witold Andrzejewski przybliżył temat: „Jan Paweł II orędownikiem idei pracy i wolności człowieka”. Przewodniczący rady okręgu katolickiego stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Zielonej Górze, Zbigniew Żołądziejewski, zreferował temat: „Organizacje pozarządowe na przykładzie katolickiego stowarzyszenia ťCivitas ChristianaŤ za pontyfikatu Jana Pawła II”.

Wschowa

„I święci garnki lepią…” pod taką nazwą przez cały lipiec odbywały się warsztaty ceramiczne we Wschowie. Projekt organizowany przez oddział katolickiego stowarzyszenia „Civitas Christiana” przy wsparciu finansowym Miasta i Gminy Wschowa skierowany jest do osób dorosłych, interesujących się ceramiką, a także tych, którzy chcą poznać od podstaw tajniki powstawania różnorodnych wyrobów ceramicznych. Podczas warsztatów ponad 15 uczestników ma okazję wymienić się doświadczeniami oraz spędzić czas w twórczym gronie.


Dorota Rygusik-Matelska pomagała uczestnikom warsztatów odkryć ich ukryty talent

Głównym celem projektu, jak mówi jego autorka Dorota Rygusik-Matelska, jest podniesienie własnej samooceny przez spędzenie czasu w ciekawy i aktywny sposób oraz przez rozwijanie i doskonalenie własnych umiejętności artystycznych oraz potencjału twórczego. Anita, jedna z uczestniczek, na zajęcia przyszła, żeby się dowartościować. Zawsze uważała, że jest beztalenciem artystycznym, a tu odkryła swoje zdolności plastyczne i kreatywność. W zdobyciu umiejętności i wiadomości na temat wytwarzania wyrobów ceramicznych uczestnikom warsztatów pomaga Joanna Lewandowska, która od 16 lat pracuje jako nauczyciel plastyki w tutejszym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym.


Pielgrzymi na Cysterskim Szlaku

Proces powstawania glinianego przedmiotu jest złożony. Glina do wyrobów ceramicznych, oczyszczona i gotowa do przetwarzania sprowadzana jest z Czech. Materiał daje bardzo dużo możliwości, można lepić i zmieniać formy, poprawiać, szukać swojego kształtu, potrzebny jest tylko pomysł. „Lepimy anioły i ryby oraz inne motywy chrześcijańskie, ale także garnki, podstawki, świeczniki, kubki” – mówią uczestnicy. Wałeczki lub plastry to dwie techniki wyrabiania ceramiki z gliny, którymi posługują się uczestnicy warsztatów. Ale do uformowania przedmiotu najlepsze są palce, można posłużyć się również specjalnymi narzędziami albo wykorzystać te kuchenne, na przykład wałek czy drewniana łyżkę – podpowiada Joanna Lewandowska. Każdy zrobiony własnoręcznie przedmiot można ozdobić ręcznie lub przez odciskanie wzorów z foremek (kuchennych do ciastek), lub koronki krawieckiej, motywów roślinnych czy muszli. Kolejnym etapem jest suszenie, jego czas zależy od wielkości formy i trwa około tygodnia, oraz wypalanie w specjalnym piecu, który znajduje się w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym. Wypalone naczynia nazywają się bisquit, wtedy można je zdobić, malować lub szkliwić, po szkliwieniu ceramikę artystyczną wypala się po raz drugi. W sierpniu w „Galerii pod Gruszą” na podwórzu katolickiego stowarzyszenia „Civitas Christiana” zaaranżowana została unikatowa wystawa wykonanych prac.

Marta Cielińska

Oddział Opolski

Opole

Już po raz szósty oddział w Opolu zorganizował pielgrzymkę z cyklu „Cysterskim szlakiem”. Po uprzednim odwiedzeniu cysterskich klasztorów w Henrykowie, Krzeszowie, Rudach Wielkich, Lubiążu, Trzebnicy, Sulejowie przyszła kolej na podkrakowską Mogiłę. To tutaj za czasów PRL-u planowano wybudowanie socjalistycznego miasta Nowej Huty pozbawionej kościołów czy jakichkolwiek miejsc związanych z kultem religijnym. A ponieważ tereny te znajdowały się na obszarze ówczesnej małej parafii Mogiła, ich duszpasterze – oo. cystersi – mieli przed sobą nie byle jakie wyzwanie: ogarnąć pracę duszpasterską całego socjalistycznego molocha. Cudowny wizerunek Jezusa Ukrzyżowanego, który w Mogile otoczony był wielowiekowym kultem i w tym wypadku nie pozostawił oo. cystersów samym sobie.

Ludzie przybyli z różnych krańców Polski zaczęli domagać się budowy kościoła. W obronie praw ludzi wierzących stanął wtedy ówczesny metropolita krakowski, Karol Wojtyła. To tutaj wybudowano potem kościół w formie arki, który stoi dzisiaj przy ul. Obrońców Krzyża.

Po Mszy św. w sanktuarium mogilskim i wysłuchaniu najważniejszych zdarzeń z historii sanktuarium przedstawionej przez jednego z ojców cystersów, mieliśmy okazję oglądać mieszczący się niedaleko nowohucki kościół Arkę.

Zwiedziliśmy również kościół oo. kamedułów. Ponadkilometrowe strome podejście było swoistego rodzaju pokutą dla pielgrzymów. Była to niedziela po uroczystości św. Romualda, patrona oo. kamedułów. W tym dniu do klasztornego kościoła wyjątkowo mogą wchodzić kobiety. Jeden z ojców kamedułów opowiedział nam krótko historię eremu, a potem zwiedziliśmy kościół i podziemną kaplicę przylegającą do katakumb, gdzie na desce, bez trumny, chowa się zakonników.

Józef Pixa

* * *


Mszę św. dla pielgrzymów odprawił ks. dr Leonard Makiola

Od dwudziestu lat trwa inicjatywa „Civitas Christiana” z Prudnika i Opola organizowania spotkań modlitewno-formacyjnych w Prudniku Lesie, miejscu uwięzienia Prymasa Polski, kardynała Stefana Wyszyńskiego. Tegoroczne spotkanie, mimo niesprzyjającej pogody, zgromadziło kilkaset pielgrzymów z Prudnika, Opola, Wołczyna, Byczyny, Kluczborka i Wrocławia.

Przewodniczący rady okręgu opolskiego, Tadeusz Staszczak, przywitał w kościele pw. św. Józefa zebranych pielgrzymów: w szczególności przedstawicieli sejmiku wojewódzkiego, władz miasta Prudnika oraz władz katolickiego stowarzyszenia „Civitas Christiana”, a dokładnie Henryka Kocha, sekretarza rady głównej stowarzyszenia.

Uroczystej Eucharystii odprawianej w intencji szybkiej beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego przewodniczył asystent kościelny rady okręgu opolskiego, ks. dr Leonard Makiola, w towarzystwie gwardiana prudnickiego klasztoru, o. Antoniego Dudka, oraz ks. Krystiana Szeligi z Biblioteki Caritas w Opolu. Oprawę muzyczno-liturgiczną Mszy św. zapewnił zespół „Cantate Deo” z Prudnika.

W okolicznościowej homilii ks. dr Leonard Makiola rozwinął treść nauczania Stefana Wyszyńskiego na temat rodziny ze szczególnym uwzględnieniem roli ojca w rodzinie. Nawiązał do osoby patrona Sanktuarium w Prudniku Lesie – św. Józefa – jako wzoru do naśladowania dla wszystkich ojców.

Po Mszy św. zebrani pielgrzymi wysłuchali koncertu męskiego zespołu wokalnego „Camerton” pod dyrekcją Marii Przebindowskiej i akompaniamencie muzycznym Jerzego Mikulskiego. Zespół wykonał koncert pieśni religijno-patriotycznych.

Podczas spotkania można też było oglądać wystawę „Święci i błogosławieni diecezji opolskiej”, przygotowaną przez radę okręgu opolskiego. Pielgrzymkę zakończył piknik, podczas którego serwowano tradycyjną grochówkę pielgrzyma.

Józef Pixa

Oddział Podkarpacki

Sieniawa

6 czerwca to dla Gimnazjum w Sieniawie im. błogosławionego Augusta Czartoryskiego wielkie święto. W tym dniu szkoła uroczyście obchodzi Dzień Patrona, jest to również rocznica sprowadzenia Relikwii bł. Augusta Czartoryskiego do tutejszego Kościoła pw. Najświętszej Marii Panny. W tym roku przypadła trzecia rocznica sprowadzenia Relikwii. Uroczystości związane ze świętem nadania szkole imienia bł. Augusta Czartoryskiego oraz rocznicą sprowadzenia jego relikwii zorganizowane zostały przy współudziale Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, które było również sponsorem nagród dla finalistów trzech szkolnych konkursów: konkursu Piosenki Turystycznej, konkursu na najciekawszą scenkę teatralną „Jesteśmy przeciwko przemocy” oraz konkursu plastycznego „Śladami bł. Augusta Czartoryskiego” pod hasłem „Mądrość”.


Uroczysty przemarsz uczniow i nauczycieli z Gimnazjum im. Błogosławionego Augusta Czartoryskiego

Uroczystość rozpoczęła się przemarszem ulicami miasta. Nastęnie odbyła się Msza św., której przewodniczył ks. dyrektor Kazimierz Skałka z Parafii św. Józefa w Przemyślu, a celebrowali ks. proboszcz Jan Grzywacz i wikarzy: ks. Łukasz Rygiel i ks. Ireneusz Baran. Po nabożeństwie delegacje młodzieży gimnazjalnej, dyrektor szkoły, księża i zaproszeni goście złożyli kwiaty przed Relikwiami bł. Augusta Czartoryskiego i w krypcie rodziny Czartoryskich. Następnie odbyła się prelekcja dr. Pawła Sieradzkiego pt. Wpływ rodu Czartoryskich na rozwój kultury chrześcijańskiej oraz oświaty i życia społecznego na Ziemi sieniawskiej.

Po powrocie do szkoły i poczęstunku zwiedzono ekspozycję prac uczniów zgłoszonych na konkurs plastyczny, którego tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem „Mądrość”. Przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”: Krzysztof Budzisza, Krzysztof Dziducha, Waleria Czyrny i Czesława Grot wręczyli nagrody. Uroczystość zakończył występ finalistów szkolnych konkursów: Piosenki Turystycznej i Jesteśmy przeciwko przemocy.

Oddział Podlaski

Białystok

W ramach obchodzonych w czerwcu Dni Białegostoku w siedzibie Oddziału Podlaskiego „Civitas Christiana” odbyło się spotkanie dyskusyjne na temat: W kręgu Izabeli z Poniatowskich Branickiej i Franciszka Karpińskiego. Sylwetkę i zasługi dla miasta Izabeli Branickiej przedstawił autor monografii jej poświęconej ks. prof. Stanisław Strzelecki. Prof. Halina Krukowska ukazała wartości artystyczne poezji związanego z miastem Franciszka Karpińskiego, a znany krytyk literacki Waldemar Smaszcz mówił o związkach autora „Pieśni nabożnych” z Białymstokiem.

Spotkanie wpisuje się w coraz szerszy w Białymstoku proces poszukiwania tożsamości, odnajdowania i rekonstruowania tradycji kulturalnych i przejawów życia duchowego miasta.

Ubogaceniem spotkania był występ grupy akordeonistów z Zespołu Szkół Muzycznych pod opieką Bogdana Obryckiego: solisty Kaspra Staleckiego i trio w składzie Rafał Gontarski, Andrzej Grzybowski i Patryk Sztabiński. Wykonali oni wiązankę utworów z muzyki klasycznej.

Oddział Śląski

Częstochowa

Po raz pierwszy w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej zostało zorganizowane spotkanie formacyjno-warsztatowe dla finalistów diecezjalnych. Datę Częstochowskiego Spotkania Młodych z Biblią specjalnie wyznaczono na 13 i 14 maja, aby przypomnieć o przypadającej wówczas 27. rocznicy cudownego ocalenia życia Jana Pawła II.

Wspominała o tym towarzysząca konkursowi wspólna modlitwa na Jasnej Górze przy przestrzelonym pasie papieskiej sutanny, niemym świadku wydarzeń z 1981 roku i refleksja nad słowami Sługi Bożego, zwłaszcza tymi dotyczącymi Pisma Świętego.

„Częstochowskie Spotkanie Młodych z Biblią miało dwa wymiary. Pierwszym było zwrócenie uwagi, że udział w biblijnym konkursie jest czymś wyjątkowym, bo dotyczy żywej obecności Bożego Słowa. Drugim – przypomnienie o roli Jasnej Góry w życiu papieża z Polski” – powiedział Czesław Janiszewski z oddziału częstochowskiego katolickiego stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Przypomniał, że Jan Paweł II przed Obrazem Matki Bożej wypowiadał swoje Totus Tuus i jej pozostawił bezcenną dziś relikwię, przestrzelony na skutek zamachu pas do papieskiej sutanny.

„Tym spojrzeniem na pas chcemy uświadomić młodym, do czego zdolny był system totalitarny, i to, że dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych, bo kto inny strzelał, a kto inny kulę nosił” – podkreślił Janiszewski.

Mszę św. dla uczestników biblijnego spotkania celebrował i homilię wygłosił w Kaplicy Matki Bożej świadek zamachu, ksiądz biskup Jan Wątroba z Częstochowy.

Młodzi jako wotum pozostawili w sanktuarium egzemplarz Pisma Świętego Nowego Testamentu, z podpisami uczestników spotkania i słowami: „W 27. rocznicę cudownego ocalenia Jana Pawła II przychodzimy do Jasnogórskiej Matki, by śladem Wielkiego Polaka uczyć się, jak Słowo przemieniać w czyn”.

O Biblii jako księdze życia mówił paulista ksiądz Bogusław Zeman, a o związkach Jana Pawła II z Jasną Górą – siostra Danuta Lipińska, urszulanka z Centrum Informacji. Biblijne spotkanie młodych było także sposobnością do poznania tajników dziennikarskich w redakcji „Niedzieli”. Redaktor naczelny tygodnika, ks. inf. Ireneusz Skubiś, mówił młodzieży o wkładzie „Niedzieli” w promocję Pisma Świętego i zachęcał, aby stało się ono drogowskazem życia. Przypomniał o ogłoszonym przez Benedykta XVI synodzie biskupów, który będzie poświecony Słowu Bożemu.

Redaktor, ksiądz doktor Jacek Molka, wyjaśnił zasady pisania artykułu prasowego. Owocem tych „ekspresowych” warsztatów dziennikarskich są teksty napisane przez młodych, zachęcające ich rówieśników do odkrywania Biblii i wartości płynących z jej studiowania i wcielania ewangelicznych zasad w codzienne życie. Teksty powstały w Ośrodku Rekolekcyjnym Archidiecezji Częstochowskiej Święta Puszcza, w Olsztynie koło Częstochowy. Tam uczestnicy biblijnego spotkania poznawali uroki Jury Krakowsko-Częstochowskiej, wielbili Boga śpiewem i tańcem przy wieczornym ognisku oraz podczas warsztatów z biblistami (ks. prof. Zdzisławem Małeckim i ks. dr. Jackiem Molką) przygotowywali się do konkursowego finału.

Izabela Tyras

Oddział Świętokrzyski

Kielce

W klubie „Civitas Christiana” zorganizowano wieczór poświęcony artystycznemu małżeństwu ze Staszowa – państwu Mariannie i Wiesławowi Kotom. Spotkanie Promowano najnowszy tomik poezji Wiesława „Dzień następny w lesie” oraz malarstwo i hafciarstwo Marianny Kot. Wiesław Kot, rodowity staszowianin, ma na swoim koncie kilkanaście tomików wierszy. Jest człowiekiem o wszechstronnych zainteresowaniach. Wiersze są efektem spotkań z ludźmi, zawierają odniesienia do licznych podróży i różnorodnych czynności zawodowych i hobbystycznych. Jest laureatem wielu konkursów, korespondentem gazet, uczestnikiem spotkań literackich i imprez okolicznościowych, podczas których pisze wierszowane sprawozdania, pełne humoru i ironii.Wiersze recytowali: Anna Błachucka, Henryk Musa i Marek Skuza. Publiczność doceniła, rzadkie teraz, patriotyczne zabarwienie wierszy. Pani Marianna przygotowała wystawę swoich prac; kwiaty jak żywe i rozśpiewane, kolorowe ptaki, poduszeczki o fantazyjnych wzorach i precyzyjnie wykonanych.


Kielce – spotkanie autorskie Marianny i Wiesława Kotów

Anna Błachucka

Wąchock

Do tradycji oddziału świętokrzyskiego należy to, że dni skupienia organizowane są w różnych miejscach regionu świętokrzyskiego w ramach prac ośrodka Formacji Katolicko-Społecznej. Tegoroczny dzień skupienia odbył się 28 czerwca w klasztorze Ojców Cystersów w Wąchocku.

Spotkanie rozpoczęła Msza św., którą odprawił opat klasztoru, ojciec Eugeniusz Augustyn Cist. W wygłoszonej homilii ukazał wartość i potrzebę chrześcijańskiego powołania do różnorodnych działań w kościele i społeczeństwie. W tym kontekście przedstawił rolę katolickiego stowarzyszenia „Civitas Christiana” w życiu Kościoła i państwa.

Po Mszy św. ojciec Cist oprowadził uczestników dni skupienia po klasztorze, prezentując jego historię i dzień dzisiejszy. Klasztor w Wąchocku jest jednym z najstarszych klasztorów cystersów w Polsce. Przez wieki nierozerwalnie związany był z losami narodu, szczególnie w okresie powstania styczniowego i II wojny światowej. W klasztorze przechowywane są zbiory księdza Ślusarczyka, laureata Nagrody im. Wł. Pietrzaka.

Tadeusz Kantor

Oddział Warmińsko-Mazurski

Olsztyn

Na kolejnej sesji Ośrodka Formacji Katolicko- Społecznej referat „Kultura doby globalizacji. Nasze postawy i możliwości obrony” wygłosił ks. dr Jacek Zieliński z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Wychodząc od prezentacji różnych prób definicji kultury, prelegent stwierdził, że mamy dziś do czynienia z jej kryzysem. Kultura europejska załamała się w momencie wprowadzenia w miejsce zachodnioeuropejskiej filozofii szeregu dyscyplin naukowych, które cząstkowo rozpatrując rzeczywistość, sugerują jej całościowe odczytanie. Kultura techniczna narzuca cząstkowe postrzeganie świata, skupienie się na zjawiskowości i selektywnym odbiorze dóbr. Kultura z egalitarnej przekształcona w masową traci swój transcendentny kształt, staje się użyteczna i bezkształtna. Mówca zwrócił uwagę na coraz większą radykalizację środowisk laickich, które podjęły walkę z Kościołem, z tradycją i z chrześcijańskim rozumieniem kultury. Wyraził pogląd, że jako wierzący zbyt łatwo ulegamy swoistemu terrorowi ze strony środowisk laickich, wstydzimy się własnych przekonań i nie umiemy ich bronić. Wmawia się nam, że jesteśmy ciemnogrodem, moherowymi beretami… Zachęcał, żeby zastosować taktykę potwierdzania: tak, jesteśmy ciemnogrodem, jesteśmy moherowymi beretami. Najgorsze byłoby dać się zastraszyć i wyśmiać. A taką metodę przybrały środowiska liberalne, libertyńskie, laickie. Mówił, że trzeba samemu sobie udowodnić, że bycie wierzącym i wyznawanie wartości chrześcijańskich zakorzenionych w wielowiekowej kulturze to nie żaden wstyd.

* * *

Centrum Informacji o Sektach i Kultach „Quo Vadis” w Olsztynie, działające przy oddziale miejskim „Civitas Christiana” w Olsztynie, prowadzi spotkania profilaktyczne z młodzieżą szkół średnich, nauczycielami i rodzicami dotyczące zagrożenia ze strony sekt destrukcyjnych, które mogą werbować zwłaszcza podczas wakacji. Spotkania odbywają się na terenie szkół. Są także szkolenia dla policji oraz straży miejskiej w zakresie przeciwdziałania i aspektów prawnych związanych z sektami. Podczas wakacji przewidziane są spotkania w miejscach wypoczynku dla dzieci i młodzieży, na przykład obozy harcerskie.

Przedsięwzięcie finansowane jest przez Warmińsko- Mazurski Urząd Wojewódzki oraz samorząd miasta Olsztyn.

(t)

Ełk

„Koncert dla Mamy” zorganizowało Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. W konkursie zaprezentowali się uczniowie szkół podstawowych z Ełku i gminy Ełk. Dla mam i tatusiów zaśpiewali: Wiola Mścichowska, Sylwia Jarocka, Weronika Stryjowska, Tomasz Kitlas, Julia Kruszewska, Agata Godlewska ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Ełku; Kinga Skoczyńska, Patrycja Januszkiewicz, Ewelina Cholewińska z Zespołu Szkół Samorządowych w Woszczelach; Justyna Wesołowska ze Szkoły Podstawowej w Rękusach. Zatańczyły dzieci z zespołu „Komandosi Puchatka” ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Ełku i zespołu „Na Luzie” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Ełku.

Podstawowej nr 2 w Ełku. Koncert poprowadziła Anna Wolska. Występującym dzieciom i ich opiekunom upominki wręczył Kazimierz Szrajber, przewodniczący oddziału miejskiego „Civitas Christiana” w Ełku. Podczas spotkania w trakcie imprezy przedstawiono uczestnikom propozycję działań plastycznych, w realizację których aktywnie włączyli się członkowie stowarzyszenia.

(W)

* * *

W ramach Dni Ełku 2008 oraz X Warmińsko- Mazurskich Dni Rodziny konkurs plastyczny „Portret Rodziny” zorganizował oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Ełku. W konkursie wyróżniono prace następujących osób, uczniów szkół podstawowych: Estery Czalej, Anny Czalej, Mateusza Mickiewicza, Martyny Hanulak, Zuzi Malińskiej, Karoliny Graczyk. Prace dzieci można obejrzeć w siedzibie stowarzyszenia na wystawie pokonkursowej.

(W)

W ełckiej siedzibie „Civitas Christiana” odbyło się spotkanie członków i sympatyków stowarzyszenia. Wśród nich byli: prezydent Ełku, Tomasz Andrukiewicz, oraz Zdzisław Nadrowski, pełnomocnik prezydenta ds. Techno-Parku. Celem spotkania było zapoznanie uczestników ideą przedsięwzięcia pod nazwą „Miejska Strefa Rozwoju – Techno-Park Ełk”. Zadaniem tego przedsięwzięcia jest przyszłościowy rozwój gospodarczy Ełku i związane z tym miejsca pracy dla ełczan. Prezydent miasta w słowie wstępnym poinformował o genezie i założeniach Techno-Parku. Jego pełnomocnik przedstawił w prezentacji multimedialnej szczegóły strukturalne oraz ekonomiczne i prawne uzasadnienie, a także możliwości wdrożenia w życie tego pomysłu. Są duże szanse na uzyskanie na ten cel funduszy unijnych. Spotkanie to było pierwszą prezentacją tego zagadnienia na forum publicznym w naszym mieście, a zostało zorganizowane w ramach projektu Szkoła Edukacji Obywatelskiej.

K. Sz.

* * *

Nowe Miasto Lubawskie

Miejscowy oddział miejski „Civitas Christiana” zorganizował spotkanie z przewodnikiem turystycznym z Ostródy, Janem Kochanowskim, który podzielił się swoimi doświadczeniami i refleksjami na temat polskiego dziedzictwa kulturowego, jakie warto zobaczyć, i miejsc, które warto odwiedzić. Jednym z wątków jego wystąpienia były miejsca lub zabytki nieco zapomniane lub zaniedbane, ale które warto pokazać, a wiele z nich odnowić. Jan Kochanowski jest członkiem „Civitas Christiana”, a spotkanie zorganizowano w ramach projektu Wojewódzkie Studium Myśli o Kulturze.

(t)

Szczytno

Oddział miejski „Civitas Christiana” w Szczytnie wraz z miejscowym Starostwem Pwiatowym oraz Miejskim Domem Kultury zorganizował 28 maja konferencję „Kultura a tożsamość narodowa”. Odbyła się ona w sali widowiskowej MDK w Szczytnie. Wystąpili: redaktor naczelny IW PAX, Zbigniew Borowik wygłosił referat „Kultura a tożsamość narodowa”, natomiast prof. dr hab. Zbigniew Chojnowski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego przedstawił temat „Literatura Warmii i Mazur”. Podczas spotkania odbyła się promocja tomiku poezji „Paciorki – antologia maryjna z Warmii”, opracowanej przez prof. Z. Chojnowskiego. Konferencję prowadził dyrektor MDK Klaudiusz Woźniak.

M.K.

Kętrzyn

W maju kopia Obrazu Jasnogórskiego została uroczyście przyjęta przez kętrzyński oddział „Civitas Christiana”. Spotkanie rozpoczęto odmówieniem okolicznościowej modlitwy przez przewodniczącą oddziału, Zenobię Alejun. Następnie ks. Sławomir Brewczyński poprowadził nabożeństwo majowe oraz przedstawił historię Ikony Jasnogórskiej, szczególnie podkreślając to, że ikony są pisane, a nie malowane. Odśpiewano kilka pieśni maryjnych oraz obejrzano prezentację multimedialną przypominającą obchody polskiego Millennium. Jako pierwsi do swojego domu Obraz Jasnogórski przyjęli państwo Maria Teresa i Antoni Zydorowiczowie. Przez najbliższe tygodnie obraz zagości w rodzinach członków i sympatyków organizacji na terenie Kętrzyna i Giżycka. Spotkanie zorganizowano w ramach X Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny, pamiętając, że Maryja Jasnogórska zawsze pełni ważną rolę integrującą polskie rodziny, środowiska lokalne oraz cały naród polski.

Także w ramach X Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny, odbywających się na terenie województwa pod hasłem „Rodzina – Integracja – Społeczność lokalna”, parafia pw. św. Katarzyny w Kętrzynie 1 czerwca we współpracy ze stowarzyszeniem zorganizowała spotkanie z dr. Janem Chłostą, który po Mszy św. przedstawił licznie zgromadzonym wiernym z terenu Kętrzyna temat „Rodzina na Warmii i Mazurach w czasach Wojciecha Kętrzyńskiego”. Okazją podjęcia tego tematu był obchodzony w mieście Rok Wojciecha Kętrzyńskiego.

Ostróda

Ostródzki oddział „Civitas Christiana” zorganizował spotkanie z ks. Jerzym Balcerem na temat encykliki „Deus Caritas est”. Odbyło się ono w sali parafialnej parafii bł. Hiacynty i Franciszka, której proboszczem jest ks. Balcer. Spotkanie zorganizowano w ramach Ośrodka Formacji Katolicko-Społecznej.

(t)

Oddział Wielkopolski

Gniezno

W Boszkowie koło Leszna odbyło się szkolenie z zakresu ,,Public Relations”. Szkolenie objęło trzydniowe warsztaty przeznaczone dla młodych pracowników, osób aktywnych, zaangażowanych w pracę w stowarzyszeniu. W skład szkolenia weszło 12 godzin zajęć zorganizowanych w ciągu dwóch dni szkoleniowych. Warsztaty prowadzone były przez specjalistów ze Stowarzyszenia Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich (PISOP), metodą wykładową oraz treningową, aktywizującą uczestników za pomocą ćwiczeń symulacyjnych, zespołowego rozwiązywania problemów oraz dyskusji grupowych.


Podczas zajęć w Bożkowie

Ideą tego treningu było pokazanie uczestnikom zasad budowania wizerunku organizacji pozarządowej. Uczestnicy szkolenia zdobyli wiedzę oraz umiejętności z zakresu: podstawowych pojęć związanych z promocją, specyfiki promocji organizacji pozarządowych, budowania strategii promocji, media relations, organizacji konferencji i spotkań dla mediów, zasad organizacji spotkań i konferencji. Uczestnicy warsztatów otrzymali materiały szkoleniowe oraz certyfikat uczestnictwa w szkoleniu.

Z anonimowych ankiet ewaluacyjnych wypełnionych przez uczestników wynika, że szkolenia zostało odebrane w sposób pozytywny, a wiedza teoretyczna zdobyta podczas szkolenia pozwoli na praktyczne działanie w sferze budowania wizerunku oraz efektywnej promocji Katolickiego Stowarzyszenia ,,Civitas Christiana”.

Ewelina Waszak

* * *

Jan Paweł II bronił godności każdego człowieka. Program tej obrony nakreślił już w pierwszej encyklice o Jezusie Chrystusie, odkupicielu człowieka. Godność człowieka, zagrożoną przez materializm praktyczny i cywilizację śmierci, ukazywał w swoim nauczaniu i całą swoją postawą. Bronił życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci.

W odpowiedzi na słowa Jana Pawła II w Polsce 25 marca jest obchodzony jako Dzień Świętości Życia. Uchwałę w sprawie ustanowienia 25 marca Dniem Świętości Życia podjęło w 1998 roku Zebranie Plenarne Episkopatu Polski. W 2008 roku, ze względu na kalendarz liturgiczny, Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, a tym samym i Dzień Świętości Życia zostały przeniesione na poniedziałek po Niedzieli Wielkanocnej.

Obok Dnia Świętości Życia w Polsce został uchwalony decyzją polskiego Sejmu Narodowy Dzień Życia, który będziemy świętować 24 marca. W tym roku hasło przewodnie obchodów Dnia Życia to , Jestem mamą. To moja kariera”.

Pamiętając o Dniu Świętości Życia, Zespół Młodych Katolickiego Stowarzyszenia ,,Civitas Christiana” 25 marca w Gnieźnie zorganizował wspólnie z Duszpasterstwem Rodzin Archidiecezji Gnieźnieńskiej ,,Dzień Życia” pod hasłem przewodnim „Życie ludzkie jest darem, który przyjmujemy po to, aby go ponownie ofiarować” (Ewangeliom vitae, 92).

Z okazji tego dnia w kościele św. Jerzego Mszę św. odprawił ks. dr Franciszek Jabłoński – Referent Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Po Mszy św. uczestnicy Dnia Życia udali się do sali ,,Civitas Christiana”, gdzie uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 9 przedstawili program słowno-muzyczny pt. ,, Jan Paweł II – życie ludzkie”. Po występie Teresa Niewiadomska, diecezjalna doradczyni Duszpasterstwa Rodzin, przygotowała referat wraz z prezentacją multimedialną pt. ,,Życie człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci”. Po referacie był czas na dyskusję i refleksje uczestników.


Podczas obchodów dnia życia

Ewelina Waszak

* * *

W czerwcu odbyło się zebranie Rady Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” poświęcone przenoszeniu uchwał walnego zebrania do gnieźnieńskiej organizacji.

Delegat na walne zebranie, Ewelina Waszak, omówiła jego przebieg. Edward Frąckowiak scharakteryzował zmiany w Statucie i przedstawił propozycje dostosowawcze organizacji gnieźnieńskiej do wymogów statutowych. Zespoły formacyjnozadaniowe zyskały wymiar statutowy, co pociąga za sobą inny wymiar ich funkcjonowania w ramach Oddziału.

Dotychczas w gnieźnieńskim Oddziale było 5 zespołów formacyjno-zadaniowych: ds. rodziny, kultury i nauki, samorządu, młodych i charytatywny. Ze względu na statutową wagę działań zespołów, które poprzez swoje wspólnoty angażują w swoją działalność członków i sympatyków także spoza Gniezna, został powołany szósty zespół formacyjno-zadaniowy, który będzie się zajmował koordynacją działań Stowarzyszenia na Ziemi Gnieźnieńskiej. W jego skład weszli członkowie z siedmiu okolicznych miejscowości.

Rada Oddziału Gnieźnieńskiego „Civitas Christiana” przekazała do Rady Okręgowej propozycje zakresu działań powołanych zespołów.

Edward Frąckowiak

* * *

Kardynał Stefan Wyszyński jako metropolita gnieźnieński i warszawski odcisnął znamię swojej osobowości na mieszkańcach ziemi gnieźnieńskiej, zwłaszcza miasta Gniezna. Stefan Wyszyński miał też decydujący wpływ na kształt formacji i oddziaływanie gnieźnieńskiego środowiska „Civitas Christiana”.

Dlatego corocznie duża grupa członków „Civitas Christiana” uczestniczy w pielgrzymkach na Jasną Górę, w kolejne rocznice jego śmierci. Pielgrzymki te wzbogacane są medytatywnymi godzinami apostolskimi w Dolinie Miłosierdzia, u podnóża Jasnej Góry. Podstawą tych rozważań są myśli i dzieła św. Wincentego Pallottiego, w kontekście przesłania pasterskiego dla narodu polskiego sługi Bożego prymasa Stefana Wyszyńskiego.

W Gnieźnie, w tę rocznicę organizowana jest debata poświęcona nauczaniu Stefana Wyszyńskiego. W tym roku debatę prowadził Karol Cichy z Wrześni. Następnie zebrani uczestniczyli w Mszy św. w pobliskim kościółku św. Wawrzyńca w intencji szybkiej beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Edward Frąckowiak

Oddział Zachodniopomorski

Szczecinek

„Wy jesteście przyszłością świata! Wy jesteście nadzieją Kościoła! Wy jesteście moją nadzieją!” – te słowa Jana Pawła II kierowane do młodzieży są wciąż żywe w naszej pamięci. Dlatego szczecinecki oddział „Civitas Christiana” podejmowane działania kieruje właśnie do dzieci i młodzieży. Jednym z nich jest organizowany cyklicznie konkurs plastyczny, najpierw dekanalny, a dziś już rejonowy.

Tegoroczny konkurs odbywał się pod hasłem „Pokażmy światu”. Na konkurs napłynęły prace ukazujące uroki szczecineckiej ziemi, przepiękne krajobrazy, zachody słońca nad jeziorami. Zostały także przedstawione zabytki, z samego Szczecinka, ale także z pobliskich miejscowości. Częstym tematem podejmowanym przez dzieci były budowle sakralne. Uczestnicy pokusili się nawet o zaprezentowanie kultury regionalnej – zespołów ludowych.

Na konkurs napłynęło 114 prac z dwunastu szkół podstawowych, jednego przedszkola i czterech gimnazjów. Na uroczyste ogłoszenie wyników przybyli niemal wszyscy z 33-osobowej grupy laureatów. Mogli nie tylko odebrać nagrody, usłyszeć cenne uwagi od organizatorów i jury, ale również obejrzeć wystawę pokonkursową oraz poznać ludzi, którzy objęli patronat nad tegorocznym konkursem. Od pięciu lat konkursom patronuje Wydział Katechetyczny Kurii Biskupiej w Koszalinie. Na uroczystość przybył ks. dyrektor Ryszard Ryngwelski. Od początku patronują konkursowi kolejni księża dziekani dekanatu Szczecinek. W tym roku cieszyliśmy się opieką ks. Jerzego Stadnika. Patronat medialny objęły „Gość Niedzielny” i szczecinecki „Temat”.

Jury w składzie: przewodniczący – Władysław Fijałkowski, sekretarz – Ewa Błach i członkowie – Janina Nowalińska i Andrzej Mrozicki, przyznało 11 nagród i 22 wyróżnienia w trzech kategoriach wiekowych. Dodatkowo obok werdyktu jury zostały przyznane dwie nagrody specjalne ufundowane przez dyrektora oddziału zachodniopomorskiego, Jacka Stróżyńskiego, i przewodniczącego oddziału miejskiego, Piotra Pokutyckiego.

W realizację tak dużego przedsięwzięcia aktywnie włączają się członkowie zespołu ds. kultury. Tym razem swoją pracą, pomysłem służyły Bożena Czynszak, Elżbieta Olszewska i Ewa Błach.

* * *

W maju w sali szczecineckiego „Civitas Christiana” członkowie oddziału i młodzież z bursy katolickiej wysłuchali wykładu dr. Roberta Pietrasa na temat postawy Jana Pawła II odnośnie ratowania i wspierania życia.

Wykład został połączony z otwarciem wystawy plakatów „Ojciec Święty w sprawie najmniejszych”, przygotowanej przez Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka. Miało to na celu uczczenie 88. rocznicy urodzin Karola Wojtyły, przybliżenie słuchaczom nauki Kościoła w obronie życia, a także uczczenie Dnia Matki.

Prelegent przypomniał najważniejsze dokumenty, przemówienia, fragmenty homilii, w których Papież głosił wielkość i niepowtarzalność, a przede wszystkim świętość życia człowieka. Sięgnął do dzieł napisanych nie tylko w okresie pontyfikatu, ale również w czasach, gdy Karol Wojtyła był wykładowcą i biskupem. Najwięcej miejsca w wykładzie dr Pietras poświęcił encyklice „Evangelium vitae”, której sam tytuł „Ewangelia życia” mówi za siebie. Przedstawił także List do Rodzin, Elementarz Etyczny, Kartę Praw Rodziny, której inicjatorem był Jan Paweł II, poezję Ojca Świętego oraz książki: „Przekroczyć próg nadziei” i „Miłość i odpowiedzialność”.

Dr Pietras dowodził, że w chronologii wartości nie ma rzeczy istotniejszej niż życie, dlatego jest na szczycie wszystkich wartości. Jeżeli nie ma życia, to wszystkie inne wartości nie mają sensu. Żeby na drugim miejscu móc postawić miłość, to na pierwszym miejscu musi być życie, bo miłość dotyczy osób, a osoby żyją. A więc, żeby można było mówić o miłości, trzeba się najpierw narodzić. I wtedy dopiero można mówić o kłopotach, problemach, wartościach, w ogóle o wszelkiego typu ludzkich sprawach. Ale człowiek powinien najpierw mieć prawo się narodzić. Drugi człowiek jest wielką tajemnicą, jest darem, jakim nas Bóg obdarowuje. Każdy człowiek jest niepowtarzalny, nie narodzi się drugi taki sam jak my. Kobieta w ciąży jest wyzwaniem nie tylko dla siebie, męża i dzieci, ale także dla całej rodziny, sąsiadów, dla nas wszystkich.

Krystyna Czajka-Opanowicz

Prelegent omówił także współczesne zagrożenia życia, takie jak egoistyczna koncepcja wolności, przemiany demograficzne, różne techniki sztucznej reprodukcji, które wydają się służyć życiu, a w rzeczywistości sprowadzają człowieka do roli przedmiotu, antykoncepcji i przerywania ciąży. Niektóre zagrożenia wynikają z samej natury, ale narastają z winy człowieka, chociaż sam mógłby im zapobiec.

Bożena Czynszak

 

 

 

 

Artykuł ukazał się w numerze 08-09/2008.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej