Home / Z życia "Civitas Christiana" / Częstochowa: Wokół kwestii narodowo-patriotycznych

Częstochowa: Wokół kwestii narodowo-patriotycznych

9-10 grudnia w siedzibie częstochowskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” odbyło się międzyokręgowe spotkanie w ramach Klubu „Społeczeństwo” zatytułowane: „Wokół kwestii narodowo-patriotycznych”. Organizatorem wydarzenia był oddział Okręgowy w Opolu i Wrocławiu.

Wysłuchaliśmy trzech prelekcji: dr. Michała Kosche „Naród we współczesnej myśli personalistycznej”, dr. Artura Dąbrowskiego „Demaskowanie ateistycznych założeń komunizmu w ujęciu kard. Wyszyńskiego aktualnym wezwaniem członków „Civitas Christiana” oraz ks. Radosława Rychlika „Spuścizna ojców naszych zobowiązaniem”. Prelegenci nawiązywali do pojęcia narodu w szeroko pojętej myśli teologicznej, często odwołując się do nauk Jana Pawła II. Podkreślano, że najważniejszą komórką budującą państwo jest rodzina, o którą trzeba dbać, szczególnie we współczesnym świecie pełnym rozmaitych ideologicznych zagrożeń.

Nasi goście mieli także niepowtarzalną okazję do zwiedzenia zakamarków Biblioteki Jasnogórskiej z bezcennymi dziełami obejmującymi XV-XX w. Następnie przeszli do studia Radia Jasna Góra, by tam z bliska przyjrzeć się pracy tej katolickiej rozgłośni.

Obejrzeliśmy także film „Tajemnica tajemnic” opowiadający o niezwykle ważnej roli Jasnej Góry w dziejach Polski. Autorzy filmu wyeksponowali wątek zamachu na Jana Pawła II i Jego cudowne ocalenie przez Matkę Bożą, a także szczególne umiłowanie Jasnej Góry przez kard. Wyszyńskiego. Komentarz wygłosił paulin, filmoznawca o. Michał Legan, od dawna współpracujący z oddziałem w Opolu i Częstochowie. W niedzielę uczestniczyliśmy we Mszy św. przed Cudownym Obrazem. Eucharystia sprawowana była w intencji członków Stowarzyszenia.

Tekst i foto: Alicja Berger-Zięba

as