Dać się odnaleźć Bogu

2013/01/21

„Życie z pasją dla Boga” – to hasło Apeli Młodych, odbywających się w radomskiej katedrze. W inauguracyjnym spotkaniu uczestniczyło blisko pięć tysięcy osób, które udowodniły, że coraz więcej młodych mieszkańców Radomia chce wspólnie cieszyć się wiarą

22 stycznia był bardzo mroźnym dniem. Wieczorem ulice i chodniki opustoszały. Znalazł się jednak zakątek, w którym panowała wówczas gorąca atmosfera. Radomska katedra gościła bowiem uczestników pierwszego Apelu Młodych. Pomysłodawcą spotkania był biskup Henryk Tomasik, nowy ordynariusz diecezji radomskiej. – Od początku mojej kapłańskiej posługi pracowałem z młodymi ludźmi i bezpośredni kontakt z nimi był dla mnie zawsze szczególnie cenny – tłumaczył biskup.

Potrzeba nam pasji

Okazało się, że także młodzi ludzie chcieli spotkać się z duszpasterzem radomskiego Kościoła. Mimo niesprzyjającej pogody w katedrze zjawiło się blisko pięć tysięcy osób. Tak duża liczba uczestników zaskoczyła nawet organizatorów, którzy przygotowali tylko tysiąc drewnianych krzyży z wizerunkiem Chrystusa Arcykapłana – pamiątki z Apelu Młodych.

Spotkanie przypominało Światowe Dni Młodzieży, które zainicjował Jan Paweł II. Był czas na modlitwę i skupienie, ale nie zabrakło również wesołych pieśni a nawet…tańca.

Swoje niezwykłe umiejętności zaprezentowały gimnastyczki Roksana Walczak oraz Marta Karwacka. Wystąpili też hiphopowcy Marcin Wieczorek i Mariusz Makuch z grupy Lumbago. Marta Wąsowicz- Suligowska zagrała na skrzypcach tytułowy utwór Ennio Morriccone z filmu „Pasja”.

„Dzięki wam zobaczyliśmy co to jest pasja, i jakie owoce może przynieść wielkie zaangażowanie” – mówił biskup Tomasik. Apelował do młodych ludzi, żeby z taką samą pasją kochali Boga. – W czasie Światowych Dni Młodzieży na plebanię przyszedł Polak mieszkający za granicą. Przypomniał powiedzenie ze swoich stron o „czterokołowym katoliku”. Nie wiedzieliśmy o co chodzi więc nam wyjaśnił, że to taki katolik, którego do chrztu przyniesiono, do pierwszej komunii zaprowadzono, do ślubu zaciągnięto i na pogrzeb zaniesiono – opowiadał biskup wywołując śmiech w katedrze. – To chyba nie jest katolik z pasją? – dopytywał się Ksiądz Biskup i przytoczył kolejną anegdotę: Spotyka się dwóch dawno nie widzianych kolegów. Przedstawiają sobie żony a później jeden z nich pyta drugiego: ty chyba musisz kochać żonę. Oj tak, muszę, muszę – westchnął zapytany.


Młodzi spotkali się w katedrze radomskiej ze swym biskupem pod hasłem: „Życie z pasją dla Boga”
| Fot. Rafał Natorski

„Tak samo reaguje wielu z nas. Zmów pacierz – muszę, muszę. Idź do kościoła – muszę, muszę. Pamiętajcie więc, że wierzyć znaczy kochać. Niech wasze serca wypełnią się treścią, a ta treść to Ewangelia” – apelował Ksiądz Biskup. Wspominał również słowa Jana Pawła II: „musicie od siebie wymagać nawet gdyby inni od was nie wymagali”.

Drogowskazy dla młodzieży

Biskup Tomasik przypominał, że wokół nas jest wielu ludzi z pasją. – Wśród nich są również kapłani. Módlcie się za nich. Czekają na was w konfesjonale i chcą wam pomóc. Skorzystajcie z tego – wzywał młodzież. Młodym ludziom nie trzeba było powtarzać tych zachęt.

Uczestnicy spotkania opuszczali katedrę zachwyceni jego atmosferą. W świątyni nie zabrakło także osób pamiętających Apele Młodych Trzeciego Tysiąclecia, które odbywały się na przełomie wieków z inicjatywy ówczesnego ordynariusza diecezji radomskiej biskupa Jana Chrapka. – Często wracam wspomnieniami do tamtych niezwykłych spotkań. Dziś już nie jestem taki młody, ale przyszedłem do katedry z ciekawości a trochę też sentymentu. Okazało się, że atmosfera tego apelu jest taka jak przed dziesięciu laty. Biskupowi Tomasikowi udało się zbudować coś bardzo ciekawego i ważnego. Młodym ludziom potrzeba dziś drogowskazów – powiedział uczestnik apelu Wojciech Rusin.

Świadectwo Bożego Miłosierdzia

Kolejny apel jest zaplanowany na maj. O frekwencję można być spokojnym, ponieważ coraz więcej młodych radomian odczuwa potrzebę wspólnych spotkań i modlitwy.

Rośnie popularność zgromadzeń takich jak Wspólnota św. Dobrego Łotra. Jej członkowie spotykają się w każdy wtorek w pomieszczeniach parafii Bazyliki Mniejszej św. Kazimierza na Zamłyniu. Młodzi ludzie obrali za patrona św. Dobrego Łotra, który ich zdaniem jest wspaniałym świadectwem Miłosierdzia Bożego oraz przykładem, że nigdy nie jest za późno na nawrócenie.

Jako wspólnota ewangelizacyjna, formacja została oparta na programie Redemptoris Missio. Przyjęła też wynikającą stąd strukturę formacyjną. Najpierw otrzymuje się status „Obserwatora”. Osoby, które wyrażają chęć stałego uczestnictwa we wspólnocie stają się „Kandydatami”. Tworzą grupę i wspólnie uczestniczą w formacji ewangelizacyjnej, którą wieńczy uczestnictwo w kursie Nowe Życie z Bogiem. Kandydatura trwa minimum rok

Kolejne stopnie wtajemniczenia to „Uczestnik stały – członek wspólnoty”, „Ewangelizator – Animator”, „Formator” (spośród nich jest wybierany lider wspólnoty) i „Formator Formatorów”.

Na początku lutego wspólnota obchodziła trzecią rocznicę narodzin. Z tej okazji w kaplicy Matki Bożej przy parafii św. Kazimierza odbyło się uroczyste nabożeństwo. Mszę celebrował ks. Łukasz Gospodarczyk. Kapłan przypomniał historię nawrócenia Darka Malejonka z zespołu „Maleo Reggae Rockers”. Podkreślał również, że wiara nie polega jedynie na unikaniu grzechów, ale oparta jest przede wszystkim na codziennym nawróceniu, a proces ten wymaga wiele pokory.

Czas refleksji

Owocem działalności wspólnoty jest kurs Nowe Życie z Bogiem. „Jest adresowany do osób, które szukają w życiu miłości, które zniechęciły się już szukaniem, które nie wiedzą, gdzie mieliby szukać, oraz do tych, co się gdzieś zagubiły. Bo na tych rekolekcjach nie musisz już szukać – wystarczy dać się Bogu odnaleźć. To czas duchowej odnowy dla tych, którzy wierzą, a dla wątpiących – okazją do przemyślenia swojego życia i odkrycia Bożej miłości” – wyjaśniają organizatorzy.

Opinie uczestników kursu uświadamiają jak ważne jest to dla nich doświadczenie.

Agnieszka: – Poczułam w sobie ogromną radość, niesamowity spokój, siłę zaufania i zawierzenia całego swego życia Bogu. Wielkie znaczenie miała dla mnie częstotliwość czytania słowa Bożego, które bardzo wyjątkowo zaczęło docierać do mego serca. Był to czas dużych refleksji nad moim życiem i postępowaniem. Duch Święty obdarzył mnie wielką bliskością. Zrozumiałam swoje błędy. Po powrocie powstała we mnie duża mobilizacja, by być dzielną w życiowych trudnościach i otwartą na miłość Boga. We wszystkich przeżyciach zaczęłam dostrzegać pozytywne strony i sens, który jest skupiony w woli Bożej. Bardzo duże znaczenie wywarły na mnie poznane osoby, panująca atmosfera, życzliwe uśmiechy i zrozumienie. Każdy budził zaufanie, chęć jak najlepszych relacji. Tym bardziej wiem, że Chrystus jest w każdym człowieku i muszę coraz bardziej starać się, by był też we mnie, bym potrafiła „dawać” siebie innym”

Grzegorz: „Od dłuższego czasu walczyłem z nałogiem, który zakłócał bardzo skutecznie moją relację z Bogiem. Pragnąłem uwolnić się od tego z całych sil. Niezapomnianym przeżyciem na kursie był moment złożenia pod krzyżem korony – symbolu mojego panowania nad życiem. Wtedy właśnie zrozumiałem, że Bóg wie najlepiej, co jest dla mnie dobre i tylko wtedy, gdy powierzę Mu wszystkie troski i radości będę wolny i szczęśliwy. Po przyjeździe z kursu na wieczornej modlitwie poczułem żywą obecność Boga, który stoi nade mną i czuwa. Chwała Panu!”

Ewangelizacja na ulicy

Aktywnie działa w Radomiu także Duszpasterstwo Akademickie. Wielu młodych ludzi uczestniczy w organizowanych przez DA spotkaniach pod hasłem „Jak zbudować związek, który przetrwa próbę czasu”. Niektóre z nich są wykładami, inne przeradzają się w burzliwą dyskusję. W spotkaniach biorą udział także małżeństwa z dużym stażem, dzięki temu młodzież może skonfrontować swoje oczekiwania z życiowym doświadczeniem

Jednak młodzi katolicy nie zamykają się tylko w „czterech ścianach”. W Niedzielę Zesłania Ducha Świętego, która w tym roku przypada 31 maja odbędzie się uliczna ewangelizacja Radomia. Akcję organizują wspólnoty charyzmatyczne Odnowy w Duchu Świętym (Effatha i Magnificat), Wspólnota Chrystusa Zmartwychwstałego Galilea oraz Wspólnota św. Dobrego Łotra.

W programie ulicznej ewangelizacji przewidziano naukę tańców ewangelizacyjnych oraz głoszenie Kerygmatu. Spotkanie, które odbędzie się na placu Konstytucji 3 Maja zakończy koncert zespołów chrześcijańskich.

W diecezji radomskiej ruszyły już przygotowania do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Madrycie. Na spotkaniu, w którym uczestniczył biskup Henryk Tomasik i ks. Grzegorz Suchodolski, dyrektor krajowego biura organizacji ŚDM powołano Diecezjalne Centrum Światowych Dni Młodzieży w Radomiu.

Biskup Tomasik przypominał, że przygotowania do spotkania w stolicy Hiszpanii powinny przebiegać w dwóch wymiarach: duchowym i organizacyjnym. Zdaniem ks. Suchodolskiego ŚDM stały się wizytówką Kościoła we współczesnym świecie. – Oczywiście, nie zmniejszając roli działań charytatywnych, czy też formacyjnych, ale w wymiarze medialnym z pewnością są taką wizytówką, tak ja stały się wizytówką pontyfikatu Jana Pawła II.

Rafał Natorski

Artykuł ukazał się w numerze 04/2010.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej