Dla miłujących sprawiedliwość

2013/01/19

Kolejny raz piastowski Zamek w Brzegu gościł uczestników V Colloquium Prawno-Historycznego zorganizowanego przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego oraz Oddział Okręgowy Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Opolu. Głównym tematem spotkania było w tym roku „Nauka i nauczanie prawa w Europie od starożytności do współczesności”.

W pierwszej części naukowcy z różnych ośrodków uniwersyteckich prezentowali tematy dotyczące nauczania prawa ? na Uniwersytecie Jagiellońskim prof. dr hab. Janusz Sondel, na Uniwersytecie im. Stefana Batorego w Wilnie prof. dr hab. Dariusz Szpoper, na Uniwersytecie Warszawskim prof. dr hab. Adam Bosiacki i na Uniwersytecie Wrocławskim prof. dr hab. Konrad Nowacki.

Podczas colloquium już szósty raz wręczono nagrody Peregryna z Opola. Ten dominikanin żyjący na przełomie XIII i XIV wieku, kaznodzieja i jeden z pierwszych inkwizytorów na Śląsku, którego cechowała wielka szlachetność i poszanowanie każdej osoby ludzkiej, inspiruje już od lat nasze środowisko, by w sposób szczególny uhonorować ludzi, którzy szczególnie umiłowali sprawiedliwość.

Tej części colloquium przewodnictwo objął przewodniczył Tadeusz Staszczak kierujący Radą Okręgu w Opolu. Przedstawił on tegorocznych laureatów nagrody.

Ks. abp prof. dr hab. Alfons Nossol – ordynariusz diecezji opolskiej, Wielki Kanclerz Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego, doktor honoris causa uniwersytetów w Bambergu, Münster, Moguncji, Opolu, Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie i Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, Członek Papieskiej Rady ds. Jedności Chrześcijan oraz Papieskich Komisji Mieszanych ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem katolickim a prawosławnym oraz między Kościołem katolickim a luterańskim.

Prof. dr hab. Wojciech Tadeusz Dajczak (ur. 19 grudnia 1962 r. w Poznaniu), prawnik, profesor nauk prawnych, sędzia, radca prawny, poliglota. 1 lutego 2000 roku został zatrudniony na stanowisku profesora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 2002–2005 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza ds. współpracy międzynarodowej oraz kierownika Studium Prawa Niemieckiego na tymże wydziale. Współpracuje z zagranicznymi ośrodkami naukowymi m.in. w Heidelbergu, Kolonii, Padwie, Trydencie. Uczestniczył jako referent w konferencjach międzynarodowych, konferencjach międzynarodowych, wykładał w wielu ośrodkach akademickich za granicą.


Joanna i Gerard Wilczkowie podczas wręczania nagrody |
Fot. Józef Pixa

Joanna i Gerard Wilczkowie, małżeństwo od dwudziestu lat, rodzice czworga dzieci. Pan Gerard jest katechetą w Zespole Szkół w Komornie, pani Joanna opiekuje się domem. Od siedmiu lat jako rodzina zastępcza pełnią funkcję pogotowia rodzinnego. W ich domu przebywało 44 wychowanków, większość zostało przekazanych do rodzin adopcyjnych. Obecnie opiekują się pięciorgiem dzieci. Bywało, że ich liczba sięgała dziesięciu. Dzieci powierzane są ich opiece w wyniku interwencji kuratorów sądowych i policji. Są to dzieci zaniedbane, chore, poranione emocjonalnie, agresywne, wykorzystywane seksualnie. Często wdają się w bójki, są nadpobudliwe, opóźnione w rozwoju, kradną. Dom państwa Wilczków nie jest dla nich „przechowalnią”. Wiele wysiłku wkładają w doprowadzenie tych dzieci do lepszego stanu zdrowia fizycznego i psychicznego. Leczą ich w poradniach: psychologicznej, neurologicznej, ortopedycznej, chirurgicznej, kardiologicznej, dla wcześniaków, endokrynologicznej. Są w stałym kontakcie z Sądami Rejonowymi w Kędzierzynie-Koźlu, Opolu, Głubczycach, Brzegu, Strzelcach Opolskich. Państwo Wilczkowie są współzałożycielami grupy wsparcia i Stowarzyszenia Rodzin Zastępczych „Przyjazny Dom”. Za najtrudniejszą część swojego posłannictwa uważają kontakty z rodzinami biologicznymi i kandydatami na rodziców adopcyjnych.

– Zawsze stajemy po stronie, tak akcentowanego przez wszystkich, dobra dziecka. Ta prawda nas kosztuje bardzo konkretnie. Rozterki, stres, napięcie wewnętrzne odbijające się na zdrowiu. Boli niezrozumienie i traktowanie z góry przez instytucje i organizacje, które powinny wspierać działania „dla dobra dziecka” – mówią państwo Wilczkowie.

Każdy z laureatów otrzymał ręcznie wykonaną w drewnie statuetkę Peregryna z Opola wraz z ozdobną laudacją i kwiatami. Odrębne gratulacje i wiązanki kwiatów otrzymali laureaci od Urzędu Marszałkowskiego w Opolu.

Nad realizacją programu colloquium czuwali: dr Ewa Kozerska, dr Andrzej Szymański, ks. dr Piotr Sadowski i mgr Aleksandra Ratajczak. Stroną organizacyjną zajmował się przewodniczący Rady Okręgu Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Opolu Tadeusz Staszczak.

Józef Pixa

Artykuł ukazał się w numerze 06-07/2009.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej