Dotrzeć do zamkniętych serc

2013/01/18

Po raz trzynasty członkowie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” pielgrzymowali do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. W ramach pielgrzymki w auli Państwowej Szkoły Muzycznej w Kaliszu odbyła się sesja „Kultura chrześcijańska a rodzina”. Pielgrzymów powitała Urszula Pilarska, przewodnicząca Oddziału Okręgowego „Civitas Christiana” w Kaliszu.

Przed rozpoczęciem konferencji przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, Ziemowit Gawski, wraz z wiceprzewodniczącym Karolem Irmlerem wręczyli Brązowe Odznaki Honorowe wieloletnim działaczom, aktywnym członkom kaliskiego oddziału stowarzyszenia. Odznaczeni zostali – Maria Szałecka oraz Henryk Sienkiewicz.

Kultura chrześcijańska a rodzina

Pielgrzymi wysłuchali wystąpienia księdza Andrzeja Wachowicza, diecezjalnego duszpasterza rodzin, moderatora krajowego Kościoła Domowego, który mówił, nawiązując do słów „kultura chrześcijańska a rodzina”. Przytaczając słowa Jana Pawła II wypowiedzianych w siedzibie UNESCO 2 czerwca 1980 roku, stwierdził za papieżem, że „człowiek i tylko człowiek wyraża się w kulturze”. Kultura jest najwłaściwszym sposobem bytowania człowieka. Człowiek jest twórcą kultury, człowiek realizuje się w kulturze, wyraża się w niej poprzez czyny, swoje działania, „pokaż mi swoje życie, a powiem ci, kim jesteś”, kultura jest więc najwłaściwszym sposobem bycia człowiekiem.

Człowiek realizuje siebie, przekraczając siebie w oddaniu się drugiej osobie. Tutaj dochodzimy do pojęcia małżeństwa, ono jest bowiem przekroczeniem swojego „ja”, aby tworzyć z drugą osobą „my”. Małżeństwo traktuje się jako oddanie dwóch osób wtedy staje się ono głęboką wspólnota Boga i miłości. A spoiwem tej wspólnoty jest miłość. Małżeństwo jest powołaniem do życia w miłości. To powołanie jest udziałem w realizacji Bożego planu. Małżeństwo poprzez objawienie swojej wiernej miłości tworzy życiodajną, „duchodajną” kulturę, która ma promieniować na całą rodzinę.

Zależność „kultury chrześcijańskiej i rodziny” dobrze też wyrażają słowa Jana Pawła II wypowiedziane w siedzibie UNESCO: „Naród bowiem jest tą wielką wspólnotą ludzi, którą łączą różne spoiwa, ale nade wszystko właśnie kultura. Naród istnieje ťz kulturyŤ i ťdla kulturyŤ – dlatego właśnie jest ona tym wielkim wychowawcą ludzi do tego, aby ťbardziej byćŤ we wspólnocie, która ma dłuższą historię niż każdy człowiek i własna rodzina – zarazem zaś we wspólnocie, w oparciu o którą każda rodzina wychowuje, poczynając od tego, co najprostsze: od języka, którym mały człowiek uczy się mówić, aby stawać się członkiem tej wspólnoty, którą jest jego rodzina i jego naród”.

Kryzys małżeństwa i rodziny

Media aspirują do roli interpretatora świata. Mają władzę języka. Wykorzystywane są do niszczenia rodziny i małżeństwa. Media tworzą kulturę, która obecnie jest skoncentrowana na obrazie, wypierając kulturę słowa. Odpowiedzią na ten kryzys i zadaniem dla nas wszystkich ma być kultura chrześcijańska. Poprzez nią mamy formować ducha. Jak mówił Jan Paweł II: „Kultura jest tym, przez co człowiek, jako człowiek, staje się bardziej człowiekiem: bardziej ťjestŤ. Na tym także opiera się owo kapitalne rozróżnienie pomiędzy tym, czym człowiek jest, a tym, co posiada, pomiędzy ťbyćŤ a ťposiada捔.


Poczet sztandarowy Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”

Dopełnieniem tej części pielgrzymki był koncert pieśni włoskich, hiszpańskich i polskich, poświęconych słudze Bożemu, Janowi Pawłowi II. Chórem dyrygował Tomasz Kukla.

Msza św. w intencji rodzin

Centralnym punktem pielgrzymowania była Eucharystia sprawowana w intencji rodzin Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” pod przewodnictwem biskupa Stanisława Napierały. W sanktuarium św. Józefa, gdzie zebrali się pielgrzymi, biskup Stanisław powitał zebranych słowami: „Przybyliście w pielgrzymce, jak co roku, wy ludzie ťCivitas ChristianaŤ po raz trzynasty”. A w homilii mówił o kryzysie rodziny.

„Obecnie jest kryzys małżeństwa i rodziny. Tej rodziny opartej na małżeństwie Maryi i Józefa, rodzinie naszego Zbawiciela. Żeby zrozumieć wszystkich, którzy coraz liczniej pielgrzymują, przybywają, bo czują potrzebę otrzymania łaski światła Ducha Św., rozpoznania w św. Józefie rodziny opartej na małżeństwie”.

Rola mediów

Przybyliśmy do św. Józefa w wigilię 42. Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu. Nawiązując do tego, ksiądz biskup mówił o roli i misji mediów w dzisiejszym świecie w głoszeniu Ewangelii.

Media są głosem, ale wołającym jest prawda. Media to osiągnięcie intelektu i cywilizacji, Bóg tego chciał. Dzięki mediom ludzie mogą być ze sobą w jednej chwili. Dzisiaj na świecie i w Europie, a także w naszej ojczyźnie przeważa opcja liberalna, która relatywizuje normy moralne. Stawia sobie za cel przyjemność, a nie kieruje się normami, które prowadzą człowieka do odpowiedzialności i wiary. Osiemdziesiąt procent naszych mediów to media polskojęzyczne, ale nie polskie. Spójrzmy na ten problem w kontekście Ewangelii: siewca poszedł siać ziarno. Zależy od gleby, na jaką spadnie ziarno. Musimy zabiegać, aby być dobrą glebą, na którą gdy spadnie ziarno, to zaowocuje wiara, pogłębionym słowem Bożym, wiara, która będzie kształtować nasze życie. Jezus chce, aby to słowo dotarło do ludzi na całym świecie, dlatego gromadzi wokół siebie siewców. Powinniśmy być siewcami słowa Bożego, dzięki którym słowom może dotrzeć do zamkniętych domów, zamkniętych rodzin, zamkniętych serc! Dzięki mediom, ale mediom niosącym prawdę, możemy do nich dotrzeć. Słowo Boże może znaleźć się w ich świadomości i zapuścić korzenie.


Pielgrzymi podczas uroczystej Mszy św.

Bardzo pomocne są dziś media w głoszeniu Ewangelii. Jesteśmy wszyscy za to odpowiedzialni. Nie możemy milczeć. Media bowiem uderzają w Kościół, normy moralne. Nie może być tak, że tolerancja oznacza tolerancję zła. Tolerancja tak, ale nie dla zła! Zło trzeba zawsze odrzucać w imię wolności i tolerancji. Mamy prawo i obowiązek w tych przypadkach, gdzie naruszane są normy moralne, protestować po to, aby słowo prawdy mogło docierać do ludzi. Naszą powinnością jest sianie ziarna.

Mszę św. zakończył akt zawierzenia św. Józefowi Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Po Mszy św. przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, Ziemowit Gawski, podziękował księdzu biskupowi za przewodniczenie spotkaniu w kaliskim sanktuarium, słowa pouczenia i miłość, z jakimi „zawsze tutaj nas przyjmuje”.

Ewelina Waszak

Artykuł ukazał się w numerze 10/2008.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej