Dziedzictwo, tożsamość, świadomość

2017/03/4
dscn3883.jpg

Naród, który odcina się od własnej historii, który jej się wstydzi, który wychowuje młode pokolenie bez powiązań historycznych (…) podcina korzenie swego własnego istnienia…
Kard. Stefan Wyszyński

Słowa św. Jana Pawła II: „…Weszliśmy jako naród na arenę historii świata poprzez chrzest. Tak więc dzieje naszego narodu, bogate i trudne dzieje, narodziły się poprzez chrzest i w chrzcie narodził się polski naród…”, stanowiły również dla gdańskiego oddziału „Civitas Christiana” inspirację do poszukiwań metod, sposobów i  form upamiętnienia i zaakcentowania rocznicy Chrztu Polski. Grono osób związanych z oddziałem uznało, że najlepszą formą skierowaną do młodzieży, a zarazem dobrą pomocą dla katechetów będzie projekt gry miejskiej. Uczestnicy mają do rozwiązania zagadki, krzyżówkę oraz szukają miejsc i śladów chrześcijańskiego dziedzictwa Gdańska.
Nasz patron, prymas Polski kard. Stefan Wyszyński wzywał do ochrony dóbr kultury, wiążąc to z walką o prawo narodu do własnej historii. Mówił: „…Naród, który odcina się od  własnej historii, który jej się wstydzi, który wychowuje młode pokolenie bez powiązań historycznych (…) podcina korzenie swego własnego istnienia…”. Przypominaliśmy o tym na spotkaniach w oddziałach, ukazując m.in. historię, wkład i rolę wielkich rodów. Młodzież w konkursie na prezentację multimedialną o Millenium Chrztu Polski zademonstrowała istotę nauczania Prymasa Tysiąclecia i jego posługi. Postanowiliśmy również uczynić naszego Patrona przewodnikiem w naszych okręgowych rekolekcjach w Stoczku Warmińskim – miejscu, gdzie tak boleśnie Ksiądz Prymas odczuwał własne uwięzienie, ale i ciężkie czasy dla Kościoła. Przeżyte rekolekcje, prowadzone przez o. Kazimierza Chrostowskiego, pozwoliły zaprzyjaźnić się z osobą Prymasa Tysiąclecia, uświadomić sobie, jak ważna to była postać dla Kościoła i  naszej Ojczyzny i jak aktualne jest jego nauczanie dzisiaj.


Prymas Wyszyński wielokrotnie wspominał też o  konieczności uczestnictwa w odpowiedzialnym kształtowaniu rzeczywistości. Powinno ono być dla katolików świadomym obowiązkiem wyrażanym w działaniach na wielu płaszczyznach. Należy do nich literatura, która od lat stanowi dla oddziału okręgowego jedną z głównych płaszczyzn propagowania wartości. Świadczy o tym nagroda fundowana w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Mieczysława Stryjewskiego w Lęborku. Wręczana jest ona za utwór ukazujący godność człowieka w dzisiejszych czasach.


Ważnym miejscem jest odnowiona Galeria Mariacka, przyciągająca wielu twórców i artystów. Od lat jednym z celów jej działalności jest promowanie dziedzictwa narodowego; docenia to Miasto Gdańsk, wspierając jej inicjatywy. W ramach dofinansowanego projektu odbyły się spotkania, debaty, wieczory poetyckie i koncerty. Warto wymienić spotkania poetyckie z  Krystyną Holly, Kazimierzem Sakowiczem i Wojciechem Wenclem, wieczory poezji śpiewanej, warsztaty poetyckie dla młodzieży prowadzone przez prof. Kazimierza Nowosielskiego. Ważnym przedsięwzięciem były konkursy: plastyczny dla szkół podstawowych i literacki dla szkół średnich, pt. Gdańsk miastem pamięci. Oba konkursy cieszyły się dużym zainteresowaniem, a  młodym twórcom przyznano nagrody i dyplomy.


Mówiąc o tożsamości narodowej, nie można zapomnieć o kształtowaniu tożsamości chrześcijańskiej. Ważnymi elementami w jej formowaniu jest lektura Katechizmu Płockiego rozpoczynająca spotkania we wszystkich oddziałach, a także pogłębianie wiedzy o nauczaniu społecznym Kościoła w Klubie „Społeczeństwo” oraz w powołanym Ośrodku Katolickiej Myśli Społecznej. Służą temu również przeprowadzane debaty ukazujące nasze stanowisko wobec wydarzeń, gdy usiłuje się deprecjonować nasze wartości. Szczególne były dwie debaty: jedna będąca odpowiedzią na perfidną akcję środowisk LGBT – Przekażmy sobie znak pokoju; akcentowaliśmy zabarwienie ideologiczne podjętej akcji. Druga debata: Między pogardą, prawdą a prawem, zorganizowana była na kanwie aktualnych wydarzeń związanych z obroną życia i czarnych marszy.

Waldemar Jaroszewicz

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej