Gdzie kamienie wołają po polsku

2015/07/27

Wędrówce relikwii św. Jana Pawła II po Dolnym Śląsku towarzyszyło wielkie zawierzenie w intencji beatyfikacji sługi Bożego Stefana Wyszyńskiego. Modliliśmy się o wyniesienie na ołtarze Prymasa, który wielce zasłużył się dla Ziem Odzyskanych, a we Wrocławiu przypominał, że „kamienie wołają tu po polsku”.

Relikwie zostały nam przekazane przez Oddział Okręgowy w Opolu w czasie pielgrzymki do Prudnika. Już następnego dnia „omodliliśmy” je w trakcie spotkania Studium Myśli Prymasowskiej. Jest to nowa inicjatywa, na razie funkcjonująca przy oddziale we Wrocławiu. Kilkanaście osób spotyka się, by pracować z tekstami pozostawionymi przez Stefana Wyszyńskiego. Tego dnia spotkanie było szczególne, gdyż jeden ze stałych punktów – modlitwa o beatyfikację – odbył się w obecności relikwii. Najważniejszym momentem obecności relikwii we Wrocławiu była Msza św. w kościele garnizonowym św. Elżbiety, sprawowana pod przewodnictwem ks. prał. płk. Janusza Radzika, asystenta tutejszego oddziału. Odbyło się także nabożeństwo czerwcowe ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Po Mszy członkowie i sympatycy „Civitas Christiana” mieli okazję, by indywidualnie uczcić relikwie. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali do siedziby Stowarzyszenia, by wspólnie z ks. dr. Jerzym Rasiakiem spotkać się na projekcji filmu Prymas Tysiąclecia.

Obecność relikwii we Wrocławiu towarzyszyła także uroczystemu benefisowi kard. Henryka Gulbinowicza. Okazją był potrójny jubileusz: 65-lecie kapłaństwa, 45-lecie sakry biskupiej i 30-lecie nominacji kardynalskiej. Związaną z tym uroczystość zorganizował oddział we Wrocławiu i ceniony przez jubilata Lobbing Odrzański. Relikwie nie mogły ominąć pierwszego miasta w Polsce, któremu patronuje św. Jan Paweł II – Świdnicy. Towarzyszącą zawsze spotkaniom formacyjnym modlitwę ubogaciły prośby o beatyfikację Stefana kard. Wyszyńskiego. Członkowie i sympatycy oddziału spotkali się także przy pomniku św. Jana Pawła II, znajdującym się w pobliżu siedziby.

Oddział w Borowie spotkał się w kościele Najświętszej Maryi Panny i św. Wolfganga. W obecności relikwii odmówiono pod przewodnictwem ks.  prob. Zbigniewa Sowińskiego Litanię do św. Jana Pawła II. Następnie odbyła się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem i z homilią ks. inf. Józefa Patera, w intencji rychłej beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Wierni uczcili relikwie. Tego samego dnia po południu relikwie towarzyszyły już członkom i sympatykom wałbrzyskiego oddziału „Civitas Christiana”, zgromadzonym na ofierze Mszy św. celebrowanej pod przewodnictwem ordynariusza świdnickiego, bp. Ignacego Deca. Niezwykłe było miejsce spotkania przy ołtarzu – Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, najstarsza świątynia Wałbrzycha. W tutejszym oddziale można było oglądać również wystawę poświęconą Stefanowi kard. Wyszyńskiemu. Podczas jej wernisażu odbył się wykład Andrzeja Wronki, a podczas finisażu – wykład dyrektora Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Piotra Sutowicza. Następnie szlak peregrynacji przeniósł się na ziemię jeleniogórską. Włączyły się trzy funkcjonujące tu oddziały: w Jeleniej Górze, w Kowarach i we Wleniu. Jelenia Góra przygotowała całodzienne czuwanie przy relikwiach, z modlitwą Anioł Pański, Koronką do Bożego Miłosierdzia i Litanią do św.  Jana Pawła II. Odbyły się dwie Msze św., podczas których obecne były relikwie. Podobnie rozmodlona atmosfera panowała we Wleniu, gdzie śpiewem chwalono Pana Boga. Odbyła się także Msza św. Podobnie przy Ołtarzu Pańskim spotkali się członkowie oddziału w Kowarach. Punktem „ponad program” były wizyty z relikwiami u ciężko chorych i samotnych. Obecność relikwii świętego Polaka była okazją do wielu wzruszeń i radości, o czym świadczą liczne wpisy w księdze peregrynacji.

Finałem peregrynacji było ogólnookręgowe spotkanie w Legnicy. W tutejszym kościele pw. św. Jacka ks. prof.  Bogusław Drożdż, asystent oddziału w Legnicy, przewodził celebracji Mszy św. w intencji rychłej beatyfikacji naszego patrona. Obecny był przewodniczący Stowarzyszenia Tomasz Nakielski, przybyły także władze Oddziału Okręgowego z przewodniczącym Henrykiem Kochem na czele oraz delegacje niemal wszystkich oddziałów. Po Mszy odbyło się spotkanie, w trakcie którego oddano cześć relikwiom i modlono się. Ks. Drożdż wygłosił referat Testament duchowy św. Jana Pawła II. Przewodniczący Tomasz Nakielski opowiedział o peregrynacji, jej genezie i towarzyszącej jej idei. Zgromadzeni zakończyli spotkanie Apelem Jasnogórskim. Po zamknięciu uroczystych obchodów w Legnicy i uzupełnieniu księgi o ostatnie wpisy relikwie powędrowały dalej – choć nadal w obrębie jednego Oddziału Okręgowego, to do innego województwa – lubuskiego.

Mateusz Zbróg

pgw

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#civitas christiana #kard. Henryk Gulbinowicz #peregrynacja #Studium Myśli Prymasowskiej #Wrocław
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej