Grudzień

2013/01/19

 

3 grudnia 1733

W Opatowie szlachta zawiązała konfederację dla obrony elekcji Stanisława Leszczyńskiego przeciw Augustowi III Sasowi.

7 grudnia 1917

Rada Regencyjna powołała pierwszy polski rząd z Janem Kucharzewskim na czele.

10 grudnia 1866

Sejm galicyjski złożył na ręce cesarza Franciszka Józefa wiernopoddańczy list, kończący się słowami: „przy Tobie, Najjaśniejszy Panie stoimy i stać chcemy”. Zapoczątkowywał on serię zmian w prawodawstwie austriackim, które w konsekwencji utworzyły autonomiczne Królestwo Galicji i Lodomerii z cesarzem jako królem i wprowadziły polskich posłów do parlamentu austriackiego.

12 grudnia 1586

Zmarł król Stefan Batory. Jego panowanie przypadało na okres największej potęgi Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Pobił Gdańszczan, próbujących dokonać secesji od Rzeczypospolitej oraz Moskwę, która najechała ziemie Wielkiego Księstwa Litewskiego.

12 grudnia 1656

W Radnot w Siedmiogrodzie Szwecja, Prusy, Siedmiogród, Ukraina i Bogusław Radziwiłł zawarli porozumienie o podziale Rzeczypospolitej między siebie. Spowodowało to najazd wojsk siedmiogrodzkich Jerzego Rakoczego i odwetową akcję Stanisława Lubomirskiego Siedmiogrodzie.

13 grudnia 1981

Rada Państwa wprowadziła nielegalnie stan wojenny na terenie całego kraju. Rozwiązano organizacje społeczne i związki zawodowe, zmilitaryzowano wiele zakładów pracy, w tym transporty, kopalnie, elektrowni i huty. Przerwano połączenia telefoniczne internowano tysiące członków organizacji społecznych (legalnie działających) oraz wielu opozycjonistów. Stan wojeny trwał do 1983 r. Stan wojenny, gdyż nie miała prawa tego zrobić w okresie, kiedy obradował sejm.

13 grudnia 2007

W Lizbonie prezydent Lech Kaczyński parafował traktat, tworzący nowy podmiot prawa międzynarodowego Unię Europejską, w skład którego wchodzi Polska. 10 października 2009 r. prezydent Lech Kaczyński podpisał traktat lizboński, który wszedł w życie 1 grudnia br., choć w Polsce nie obowiązuje on do czasu ogłoszenia go w Dzienniku Ustaw.

19 grudnia 1864

Are s z towano Aleksandra Waszkowskiego, ostatniego dyktatora Powstania Styczniowego. Data ta oznacza koniec Powstania, choć poszczególne oddziały walczyły jeszcze do 1865 r.

23 grudnia 1904

W związku z wybuchem wojny japońsko- rosyjskiej grupa ugodowców z hr. Tyszkiewiczem na czele wystosowała do cara Mikołaja II wiernopoddańczy memoriał. Tego samego dnia w Warszawie utworzono Stronnictwo Polityki Realnej, ugrupowania lojalistycznego względem Rosji.

24 grudnia 1831

Zamknięto Uniwersytet Warszawski, Towarzystwo Przyjaciół Nauk oraz wszystkie gimnazja w Królestwie Polskim. Dorobek materialny tych instytucji wywieziono do Petersburga. Wkrótce zamknięto również Uniwersytet Wileński i Liceum Krzemienieckie. Zakazano nauczania języka francuskiego.

25 grudnia 1208

W Głogowie odbył się zjazd książąt piastowskich, podczas którego Henryk Brodaty pogodził Władysława Odonica z Władysławem Laskonogim i zawarł z nim układ sukcesyjny.

31 grudnia 1435

W Brześciu Kujawskim zawarto pokój z Krzyżakami, w którym Krzyżacy zobowiązali się nie zawiązywać przymierzy z Brandenburgią przeciw Polsce.

Radosław Kieryłowicz

Artykuł ukazał się w numerze 12/2009.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej