Jak właściwie eksponować polską flagę? Miniprzewodnik do pobrania

2018/05/2
poland-343466-640.jpg

Przy okazji przypadającego 2 maja Święta Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przypomina, że na fladze państwowej nie wolno umieszczać żadnych napisów i żadnego rodzaju rysunków. Wszelkie wątpliwości, jak właściwie eksponować państwową flagę, rozstrzyga prosty przewodnik, przygotowany przez MSWiA.

Powszechny stał się zwyczaj umieszczania na barwach narodowych nazw miejscowości, z których przyjeżdżają kibice na zawody sportowe (na przykład w skokach nar­ciarskich). Aby jednak nie naruszać zasad, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przypomina, że powinny to być barwy narodowe, a nie flagi o proporcji 5:8. Barwy narodowe różnią się od flagi państwowej RP tym, że nie mają określonych proporcji. Mogą być dowolnej długości i szerokości, trzeba jednak pamiętać, że szerokość obu pasów musi być równa.

Flaga Polski jest z nami we wszystkich ważnych chwilach. Podczas wydarzeń podniosłych i uroczystych, ale także w dni żałoby po stracie wybitnych i odważnych Polaków, w momentach wzruszeń i radości. Miłość do barw narodowych oznacza prezentowanie ich zgodnie z tradycją i honorem. Warto poznać te zasady. Temu służy opracowany w MSWiA miniprzewodnik „Biało-Czerwona”.

Publikacja wskazuje, m.in. różnice między flagą a barwami narodowymi. Flaga Rzeczypospolitej Polskiej składa się z dwóch poziomych pasów równej szerokości, białego u góry i czerwonego u dołu, w proporcjach 5:8. Miniprzewodnik przypomina, że na fladze RP nie wolno umieszczać napisów i rysunków. Jest to dopuszczalne wyłącznie na barwach narodowych. Ponadto zwraca się uwagę, że eksponowana publicznie flaga Polski powinna być czysta i mieć czytelne barwy. Nie może być pomięta czy postrzępiona.

Warto wiedzieć, że flagą nie oddaje się honorów żadnej osobie, nie pochyla się jej przed żadną inną flagą lub znakiem. Nie należy również przykrywać flagą pomnika lub tablicy pamiątkowej przed ich odsłonięciem, podobnie nie może stanowić nakrycia stołu lub opakowania jakiegoś przedmiotu. Zużytej flagi nie wyrzucamy nigdy do śmietnika. Jako godne sposoby jej zniszczenia wskazuje się w przewodniku niepubliczne spalenie lub rozdzielenie barw.

Jest wiele form eksponowania barw narodowych, np. są noszone w klapie płaszcza, marynarki lub żakietu w postaci biało-czerwonej kokardy narodowej. Te oraz inne ciekawe informacje związane z polskimi barwami narodowymi znajdują się w miniprzewodniku, który jest dostępny do pobrania: Miniprzewodnik MSWiA „Biało-Czerwona”

marklucz

mk

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Eksponowanie flagi #Flaga RP #Polska flaga #slider #symbole narodowe #wywieszenie flagi
Nowość

Setne wydanie kwartalnika Civitas Christiana pt. "Tysiac lat Korony Polskiej. 1025-2025" już jest!

Książki w IwPAX
Słownik katolickiej nauki społecznej
© Civitas Christiana 2025. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej