Jasna Góra – soborowe sanktuarium wczoraj, dziś, jutro

2013/02/19

„Jasna Góra – soborowe sanktuarium wczoraj, dziś, jutro”, to temat spotkania zorganizowanego przez Oddział w Częstochowie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” 1 lutego na Jasnej Górze. Gościem specjalnym sesji był o. Jerzy Tomziński paulin, jedyny w Polsce żyjący uczestnik obrad

– To kard. Stefan Wyszyński nazwał Jasną Górę sanktuarium soborowym. Nie było drugiego takiego miejsca na świecie, gdzie tak modlono się za Sobór Watykański II – przypomniała na początku spotkania Izabela Tyras, Przewodnicząca Rady Oddziału KSCCH w Częstochowie.

W czasie obrad Jasna Góra była szczególnym miejscem modlitwy za Sobór.
Jak przypomina o. Jerzy była to odpowiedź na prośbę papieża Jana XXIII, który już w dniu otwarcia komisji przygotowawczej Sobór  zawierzył Czarnej Madonnie wszystkie prace soborowe.
Z inicjatywy Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego Jasna Góra stała się sanktuarium „soborowym”, które pokazało światu, że Polska żyje Kościołem, pomaga Mu i jest Mu wierna.
Już jesienią 1962 r. na Jasnej Górze podjęto wielką akcję Czuwań Soborowych z Maryją, w które włączyły się wszystkie parafie w kraju. Modlitwa w parafii przewidziana była na całą dobę a kończyła się pielgrzymką delegacji na Jasną Górę, gdzie na czuwaniu w dzień i w nocy gromadziły się delegacje z różnych diecezji. Wierni podejmowali soborowe czyny dobroci wpisywane do specjalnych ksiąg i zwykłych kronik.
Dzięki Czuwaniom Soborowym z Maryją, Sobór niejako przeniósł się poprzez Jasną Górę do każdej polskiej parafii. O czuwaniu i soborowych czynach dobroci Prymas Wyszyński i inni polscy ojcowie soborowi informowali zebranych w Watykanie.

W czasie pierwszej sesji soborowej papież otrzymał Akt oddania biskupów polskich w niewolę Maryi, potem kopię obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej i szczegółowy program ksiąg Soborowego Czynu Dobroci. Jasna Góra ofiarowała świecę wytopioną z wosku świec przywiezionych przez parafie w ramach czuwań soborowych. Świeca paliła się przy konfesji św. Piotra w czasie obrad Soboru. Przygotowano również 5 tysięcy hostii jasnogórskich dla ojców soborowych, którzy z tych hostii odprawiali Msze św.  za Polskę. Ojcowie soborowi otrzymali także różańce z Jasnej Góry i obrazy Matki Bożej.
To biskupi polscy złożyli memoriał w sprawie ogłoszenia Maryi Matką Kościoła.

Podczas sesji obok o. Tomzińskiego, głos zabrali także: abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, Anna Rastawicka z Instytutu Prymasowskiego i o. dr Jan Pach, dyrektor Biblioteki Maryjnej na Jasnej Górze.

W sesji uczestniczyło blisko 200 osób m. in. o. Józef Płatek, o. Jan Golonka – paulini z Jasnej Góry, członkinie Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń katolickich, poseł Szymon Giżyński (PiS), reprezentanci świata kultury i mediów na czele z ks. inf. Ireneuszem Skubisiem redaktorem naczelnym „Niedzieli” i red. Lidią Dudkiewicz
zastępcą redaktora naczelnego „Niedzieli”. Władze Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” reprezentował Marek Koryciński wiceprzewodniczący Rady Głównej Stowarzyszenia. Obecny był także Sławomir Józefiak, prezes Zarządu.

O. Jan Pach mówił o tym jak Sobór Watykański II był obecny na Jasnej Górze. – W okresie Soboru trwały czuwania soborowe. Powstały Księgi Soborowych Czynów Dobroci i blisko 7 tys. Ksiąg Świętego Niewolnictwa Parafii – mówił o. Pach.

O wkładzie kard. Stefana Wyszyńskiego w Sobór Watykański II mówiła Anna Rastawicka z Instytutu Prymasowskiego.  – Dzięki Prymasowi Tysiąclecia Jasna Góra była nie tylko miejscem modlitwy za Sobór, ale także miejscem jedynej właściwej informacji o Soborze – podkreśliła.

Przypomniała też, że kard. Wyszyński brał udział w bezpośrednim przygotowaniu do Soboru, m. in. jako członek centralnej komisji przygotowawczej i członek prezydium Soboru. Kard. Wyszyński
jedenaście razy przemawiał na Soborze. – To w okresie Soboru kard. Wyszyński wskazał na świeckich katolików. Jego wypowiedź miała następstwa w nauce o apostolstwie świeckich – mówiła Rastawicka.

„Prymas Tysiąclecia był na Soborze ambasadorem Wschodniego Kościoła”- Jego wielkim tryumfem było ogłoszenie Maryi Matką Kościoła. Kard. Wyszyński w swoim „Pro memoria” napisał, że to na Jasnej Górze ten akt wymodlono gołymi kolanami – kontynuowała przedstawicielka Instytutu, świadek życia i posługi kard. Wyszyńskiego.

Z kolei abp Wacław Depo przypomniał, że na Jasną Górę „przynoszono to wszystko, co składa się na życie i los człowieka. „Dziedzictwo, które jest na Jasnej Górze trzeba widzieć w kategoriach zwycięstwa łaski. Zwycięstwo przyjdzie przez Maryję. Tego uczyli nas kard. Hlond, kard. Wyszyński i bł. Jan Paweł II” – mówił metropolita częstochowski.

Na zakończenie sesji abp Depo przewodniczył Mszy św. w kaplicy Matki Bożej. W homilii przypomniał, że Sobór Watykański II i Katechizm Kościoła Katolickiego to „ drogowskazy naszego miejsca i świadectwa.” – Musimy wyzwolić w sobie z pomocą Ducha Świętego moc świadectwa – przekonywał.
metropolita częstochowski i podkreślił, że „jako wspólnota osób przychodzimy z wiarą pod krzyż i wpatrujemy się w Chrystusa przez pośrednictwo Jego Matki.”
Przypomniał również, że „Kościół nigdy nie był wrogiem tego świata tak jak głoszą to nieraz ateiści. “Kościół jest posłany do tego świata i wszyscy chrześcijanie uczestniczą w tej misji” .
Metropolita częstochowski odniósł się krytycznie do niedawnych akcji ateistycznych na facebooku i kampanii ateistycznych na  bilbordach . – To akcje wymierzone przeciwko Bogu i człowiekowi – mówił pasterz archidiecezji częstochowskiej.
„Kościół wspiera zawsze szlachetne poszukiwanie prawdy i dobra. Czyni to w wyniku służby, na kolanach a nie w celu przejęcia rządu nad duszami. Kościół ma określać w sumieniu drogi Boże. Zawsze miłość jest duszą apostolstwa, którą czerpie się z Eucharystii”- wskazał abp Depo.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej