Dar Młodzieży, fot. Patrick Wernhardt / źródło: wikimedia.org

Kolejna zmiana wejdzie na Dar Młodzieży

Na Jasnej Górze modlili się żeglarze rejsu, który wyruszy by uświetnić 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę i promować naszą kulturę. Będzie to kolejna zmiana, której głównym celem wyprawy jest spotkanie z papieżem Franciszkiem podczas Światowych Dni Młodzieży w Panamie w styczniu 2019 r.

Żeglarzami są studenci szkół morskich, a także laureaci konkursu patriotycznego zorganizowanego przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, łącznie przez pokład żaglowca przewinie się 930 osób.

Współorganizatorem jest ks. Jerzy Limanówka z Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti, który modlił się za dobrą pogodę, wytrwałość dla żeglarzy oraz dobre przygotowanie do ŚDM.

Mszy św. w intencji uczestników rejsu przewodniczył bp Marek Solarczyk. Życzył młodym by byli odpowiedzialnymi za okręt swojego życia, a dla innych kapitanami ratującymi rozbitków i wskazującymi Port Zbawienia, by zawsze chcieli trzymać w swoich dłoniach „kotwice wiary i nadziei” i szli w życie z mocą, niosąc miłość. Wskazywał młodym, ze ważne jest, by mieć w życiu jasno określony punkt odniesienia, by uniknąć zgubnego „dryfowania”.

We Mszy św. uczestniczyli także przedstawiciele władz Akademii Morskiej w Gdyni, kapłani odpowiedzialni za przygotowanie Światowych Dni Młodzieży w Polsce oraz minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej – Marek Gróbarczyk.

12 lipca na Teneryfę polecą 142 osoby, które wymienią załogę Daru Młodzieży żeglującą ze Szczecina. Żaglowiec okrąży Afrykę od zachodu i zacumuje w RPA.

Morska podróż kolejnych załóg potrwa 11 miesięcy. Dar Młodzieży odwiedzi 22 porty w 18 państwach. m.in. Tallin, Kopenhagę, Stavanger, Bremenhaven, Bordeaux, Teneryfę, Dakar, Kapsztad, Mauritius, Dżakartę Singapur, Osakę, Los Angeles i Panamę, gdzie dopłynie w styczniu, podczas Światowych Dni Młodzieży. Do Gdyni fregata powróci 28 marca 2019 r.

/wj

Zobacz także w e-civitas:

Najważniejszy film religijny ostatnich lat z premierą w Watykanie

„Miłość i Miłosierdzie” podbija Watykan dokładnie 60 lat po zakazaniu szerzenia kultu Bożego Miłosierdzia według …