Kronika 2007

2013/01/17

Szczecin

Młodzież, uczestnicząca od ponad roku w inicjatywach podejmowanych przez Ośrodek „Z pomocą rodzinie” w Oddziale Zachodniopomorskim „Civitas Christiana”, organizuje spotkania poświęcone nauczaniu i osobie Jana Pawła II, zwane „Wspomnieniami przy świecach”. Osoby przygotowujące spotkanie dzielą się z pozostałymi uczestnikami własnymi doświadczeniami i przemyśleniami. Spotkania kolejno poprowadziły: grupa studencko-licealna i gimnazjalna formująca się przy ks. Adamie Krzykale i ks. Krzysztofie Łuczyku z parafii Trójcy Św. i św. Ottona; oaza młodzieżowa z parafii oo. Franciszkanów z Dobrej Szczecińskiej; Koło Teatralne Silentium z Wydziału Teologicznego US; Marta Sokołowska poetka, studentka biologii na AR, a także wspomniany już ks. Jacek Pływacz. W czerwcu odbyło się kolejne spotkanie poprowadzone przez księdza Jacka Pływacza SDB. Część przygotowaną przez młodzież uzupełniła prezentacja multimedialna ks. Jacka „Wspomnienie o Janie Pawle II na kanwie utworu Acropolis J.M. Jarre�a dedykowane Ojcu Świętemu na koncercie w Stoczni Gdańskiej”. Eucharystię sprawowali nasi duchowni opiekuni: ks. Tomasz Kancelarczyk, oraz o. Tomasz Witosławski franciszkanin.

Po Eucharystii zasiedliśmy do długiego stołu i przy nim kosztowaliśmy to, co każdy przyniósł ze sobą.Tamten wieczór nie zakończył się tak jak poprzednie. Dzięki uprzejmości Krzysztofa Puca przewodniczącego szczecińskiego „Civitas Christiana” i Joanny Szałaty kierującej Ośrodkiem „Z pomocą rodzinie”, mogliśmy noc spędzić wspólnie na młodzieżowej dyskoteka. Ale to nie wszystko. Odbyły się też rozmowy „na szczycie” odnośnie działań, jakie od września podejmiemy w „Civitas Christiana”. Chcemy wzbogacić nasze spotkania akcją formacyjną, jaką będzie przepisywanie na płótno encykliki Jana Pawła II Evangelium Vitae. Celem akcji będzie dogłębne przygotowanie się do „Marszu dla Życia”, jaki znów poprowadzimy za rok. Przepisanie na płótno encykliki będzie okazją przemyślenia jej przesłania i podzielenia się refleksjami.


Spotkanie młodzieży poświęcone nauczaniu i osobie Jana Pawła II

Na spotkaniu czerwcowym miało miejsce jeszcze jedno krzepiące wydarzenie. Wręczyliśmy pieniądze Kubie i jego wspaniałej mamie, która poświęca jemu cały swój czas, aby wesprzeć trudną i kosztowną rehabilitację ruchową ciężko chorego chłopca. Rehabilitacja konieczna jest, aby w przyszłości mógł poruszać się o własnych siłach. Pieniądze z własnej inicjatywy zebrał zespół muzyczny młodych osób gromadzących się także w „Civitas Christiana”, jeżdżąc po parafiach z koncertami piosenki religijnej. Wzruszenie Kuby i jego mamy oraz związane z zebraną kwotą nadzieje są dla nas największym podziękowaniem.

Piotr Zawendowski

Białystok

W III LO im. K. K. Baczyńskiego, odbyła się dyskusja panelowa zatytułowana „Patriotyzm wczoraj i dziś – spór o współczesne kryteria patriotyzmu”. Oprócz młodzieży reprezentującej 12 szkół ponadgimnazjalnych, w dyskusji udział wzięli: Marek Horodniczy redaktor naczelny „Frondy”, Szymon Hołownia z „Newsweeka” oraz Tomasz Danilecki z białostockiego oddziału IPN. Debatrę prowadziła Agniesza Czarkowska dziennikarka Polskiego Radia Białystok, a przysłuchiwali się jej przedstawiciele władz miejskich, duchowni i wychowawcy.

Pisano na sztandarach „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Czy Polacy wiedzą, co znaczy słowo prawda, dobro, odwaga, odpowiedzialność? Skąd mamy czerpać wzorce zachowań patriotycznych? Kto z polityków, czy osób działających publicznie mógłby nam imponować swą postawą, zachowaniem? – pytali uczniowie.

Młodzież przywoływała postać Jana Pawła II, który jest dla niej niekwestionowanym autorytetem. Wskazywali też na zjednoczenie Polaków w chwili umierania i śmierci Jana Pawła II. Budowanie ojczystego domu jest procesem ponawianym w każdym pokoleniu. Rodzina winna tak kształtować młodego człowieka, aby był zdolny do przedłożenia dobra wspólnego nad dobro własne, aby szanował język, kulturę, obyczaje. Dziadkowie i rodzice są często jedynymi osobami, które mogą przekazać wiedzę o historii własnej rodziny i dać świadectwo o czasach w których żyli. Program nauczania w szkole powinien uwzględniać historyczne przykłady poświęcenia i pracy dla Ojczyzny nie tylko Polaków. Opisując fenomen polskiego patriotyzmu młodzież wskazywała na jego ścisłą więź z chrześcijaństwem, miłość do Ojczyzny to jeden ze sposobów realizacji przykazania miłości bliźniego.


Debata o patriotyzmie w III LO im. K. K. Baczyńskiego w Białymstoku

Zdaniem młodzieży patriotyzm to ofiara, to wyrzeczenia, to praca, to gotowość do poświęceń; to także poznawanie historii ojczystej, wydobywanie z niej pięknych kart ale też nazywanie po imieniu zła. Szczególnie trudny do określenia jest patriotyzm w czasach wolności. Wyraża się w uczciwym i solidnym spełnianiu obowiązków, przywiązaniu do ziemi rodzinnej. Patriotyzm oznacza dziś dbałość człowieka o rozwój duchowy i fizyczny, o rozwój moralny i religijny. Jednym z warunków istnienia patriotyzmu jest umiejętność dojrzałego, krytycznego myślenia. Istotne jest zachowanie wewnętrznej wolności. Ludzie uzależnieni od alkoholu, narkotyków, telewizji, internetu, seksu, pieniędzy itp., zniewoleni nałogami, nie są zdolni do poświęcenia i podejmowania odpowiedzialnych decyzji.

Za ważny przejaw patriotyzmu uznano kontrolowanie ludzi rządzących, demaskowanie wszelkich przejawów zła oraz odpowiedzialne uczestnictwo w wyborach. Wiele miejsca podczas dyskusji poświęcono problemom emigracji młodzieży. Mówiąc o postawie wobec Ojczyzny przywołano słowa Johna Kennedy�ego: „Nie pytajmy, co może dla nas zrobić Ojczyzna. Pytajmy co my możemy dla niej uczynić?”

Słowa wdzięczności kieruję pod adresem dyrekcji: Małgorzaty Górniak i Małgorzaty Łupińskiej. Każdy szczegół organizacyjny, piękna dekoracja, serdeczna atmosfera, sprawiają, że właśnie do tej szkoły zwróciliśmy się już po raz drugi z naszą inicjatywą. Warto też wspomnieć, że red. Agnieszka Czarkowska zaprosiła młodych uczestników dyskusji do udziału w audycji Polskiego Radia Białystok. Powstał bardzo ciekawy zapis rozmowy o pokoleniu JPII.

Bogusława Wencław

Poznań

W siedzibie Oddziału Wielkopolskiego „Civitas Christiana” miało miejsce kolokwium historyczne poświęcone martyrologii duchowieństwa wielkopolskiego w latach 1939 – 1945 i późniejszej. Współorganizatorem kolokwium było Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy. Działalność Oddziału Wielkopolskiego w zakresie tej problematyki jest realizacją podjętego przed dwoma laty, długofalowego projektu przywoływania przykładów kapłanów niezłomnych, wiernych niezbywalnym wartościom, wskazywania na nich, jako na prawdziwych świadków Boga, w których On okazał moc swojej łaski. Dziś bowiem, mimo że pokonano totalitaryzm faszystowski i sowiecki, nadal podważane są wartości moralne, lansowane idee cywilizacji śmierci i podejmowane działania usiłujące deprecjonować katolickich kapłanów głoszących inną wizję człowieka i otaczającego go świata.

W okresie II wojny światowej polscy duchowni byli przedmiotem wzmożonej nienawiści ze strony nazizmu hitlerowskiego. Przejawiało się to masowymi aresztowaniami i osadzaniem ich w obozach koncentracyjnych i innych miejscach kaźni, gdzie wielu poniosło później śmierć męczeńską. Cierpieli i ginęli kapłani naszej archidiecezji. Problematyce tej poświęcił wykład ks. dr hab. Leszek Wilczyński z Wydziału Teologicznego UAM. Przybliżył też sylwetki czterech kapłanów-męczenników Archidiecezji Poznańskiej, wyniesionych na ołtarze przez Jana Pawła II w czerwcu 1999 roku, księży: Józefa Kuta, Narcyza Putza, Mariana Konopińskiego i Włodzimierza Laskowskiego. Ponieśli oni śmierć męczeńską w obozie koncentracyjnym w Dachau.

Trzech pierwszych kapłanów doczekało się już dziś oddzielnych opracowań monograficznych autorstwa ks. Leszka Wilczyńskiego, Włodzimierza J. Chrzanowskiego, Marii Kaczyńskiej i Zofii Barańczakowej (siostra bł. Mariana Konopińskiego i matka znanego poety Stanisława Barańczaka). Książka poświęcona bł. Księdzu Włodzimierzowi Laskowskiemu jest jeszcze w opracowaniu. Większość zdjęć i innych materiałów ikonograficznych, zamieszczonych we wspomnianych pozycjach, znalazła się na towarzyszącej konferencji wystawie, zatytułowanej „Błogosławieni męczennicy”, której otwarcia dokonał ks. prał. Stefan Schudy asystent archidiecezjalny ruchów i stowarzyszeń katolickich.

Wielu kapłanów, którym udało się przeżyć gehennę obozową, stanęło później w obliczu nowego zagrożenia, jakim okazał się zwłaszcza w latach pięćdziesiątych system komunistyczny. Inwigilacje, aresztowania, sfingowane oskarżenia, pokazowe procesy, itp. W Poznaniu „obiektem” szczególnego zainteresowania służby bezpieczeństwa, stał się między innymi ksiądz biskup Franciszek Jedwabski, sufragan poznański – więzień obozu w Dachau od X.1941, wyzwolony w kwietniu 1945. I właśnie na temat biskupa Jedwabskiego, jako ofiary dwóch totalitaryzmów, którego nieodłącznym „aniołem stróżem” był niejaki pan Kusiak z Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Poznaniu, mówił w drugim referacie dr Konrad Białecki, pracownik UAM oraz Oddziału IPN.

W. J. Chrzanowski

Ciechanów

W Akademii Humanistycznej odbyła się debata pt. „Tożsamość, patriotyzm, nacjonalizm” zorganizowana przez Civitas Christiana oraz Urząd Miasta. Oprócz zaproszonych gości, wzięli w niej udział m.in. uczniowie ciechanowskich szkół średnich oraz studenci AH. Honorowy patronat objął Waldemar Wardziński, prezydent Ciechanowa.

Maria Pszczółkowska przewodnicząca Oddziału „Civitas Christiana” przypomniała nauczanie Jana Pawła II o patriotyzmie. Waldemar Wardziński, nawiązując do nauczania kardynała Stefana Wyszyńskiego, przekonywał, iż prawdziwego patriotyzmu nie można sprowadzać do poświęcenia życia za ojczyznę. Dziś wyraża się on w trudzie dobrego życia dla ojczyzny. Rzadko przypada nam w udziale służyć całemu społeczeństwu. Zazwyczaj jest to konkretna społeczność lokalna. Prezydent zwrócił uwagę, iż tylko małe grono ciechanowian aktywnie włącza się w działania na rzecz miasta.


Waldemar Wardziński prezydent Ciechanowa podczas debaty pt. „Tożsamość, patriotyzm, nacjonalizm”

Dyskusję prowadził Marian Ćwik przewodniczący Oddziału Mazowieckiego „Civitas Christiana”. Głos zabierali m. in.: pastor Przemysław Bartczak, Bożena Kacpura z tygodnika „Czas Ciechanowa”, dr Rafał Towalski prodziekan Wydziału Socjologii AH, Jadwiga Paprocka przezes ciechanowskiego TPD, Daniela Głogowska.

MP

Ostrołęka

Pod patronatem bp. Stanisława Stefanka i Janusza Kotowskiego prezydenta Ostrołęki, Oddział „Civitas Christiana” zorganizował kolejną konferencję z cyklu „Od Bogurodzicy do Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego”. Wzięła w niej udział młodzież szkół średnich i środowisk akademickich oraz mieszkańcy miasta.

Konferencję poprowadził dyrektor Oddziału Mazowieckiego Marian Ćwik. Prezydent Ostrołęki, dziękując organizatorom za podjęty trud, wyraził słowa uznania dla organizatorów spotkań przesyconych miłością do Ojczyzny, ukazujących patriotyzm Polaków.

Biskup Tadeusz Zawistowski w wykładzie „Patriotyzm jako miłość do Ojczyzny” mówił o różnych obliczach patriotyzmu.

Tego z okresu II wojny światowej: o heroicznej miłości do Ojczyzny młodych ludzi podejmujących walkę z wrogiem o wiele liczniejszym i silniejszym Tego w czasach „Solidarności” i stanu wojennego: o poświęceniu , służbie Ojczyźnie , o poczuciu odpowiedzialności. Dawał wiele przykładów z literatury. Przypomniał słowa Jana Pawła II, który podczas swoich pielgrzymek do Ojczyzny mówił do nas o naszym zadaniu wobec świata, naszym dorobku, którym powinniśmy się szczycić. Nasza ziemia wydała wielu poetów, pisarzy, przywódców, działaczy, znanych na całym świecie. Dziś patriotyzm często w krajach Europy Zachodniej jest postrzegany jako faszyzm, zacofanie czy oszołomstwo. Tymczasem patriotyzm to oddanie dla Ojczyzny a nie agresja wobec innych. Dbanie o ojczyznę, o polskość, nie jest oszołomstwem ani faszyzmem, lecz jak mówił C.K. Norwid „naszym zbiorowym obowiązkiem”. Dzięki temu że nasi przodkowie brali ten obowiązek sobie do serca jesteśmy Polakami, mamy swoją Ojczyznę, mamy Polskę. Polska będzie taka, jaką my zbudujemy.

Ziemowit Gawski przewodniczący Zarządu Głównego „Civitas Christiana” w referacie „Ojczyzna, Naród, Państwo – wspólne dobro Polaków” ukazał jak prawdziwy patriota i chrześcijanin powinien widzieć te zagadnienia i jak w życiu codziennym spełniać swój obowiązek wobec Ojczyzny. Ojczyzna to jest to, co każdy z nas ma w swoim sercu, co pielęgnuje, o co dba. Niby proste, ale jak często o tym zapominamy.

Zebrani obejrzeli występ dziecięcego zespołu pieśni i tańca pod kierunkiem Barbary Nizielskiej dyrektor SP w Jednorożcu. W swoim zakresie przyczynia się on do utrwalania i przekazywania pięknej kurpiowskiej tradycji. Pokazuje naszą Małą Ojczyznę poprzez taniec, pieśni, skecze i inscenizacje z życia w poprawnej gwarze kurpiowskiej, w pełnych strojach, z zachowaniem humoru i mentalności Kurpiów.

Mariola Kusiak

Kraków

Jak co roku w maju, z Wawelu do klasztoru OO. Paulinów na Skałce przeszła procesja ku czci św. Stanisława, patrona Polski i Krakowa. Procesję poprowadziło Acybractwo Najświętszego Sakramentu z kościoła Bożego Ciała w Krakowie, do którego przynależy członek „Civitas Christiana” Janusz Pasieka. W barwnym religijno patriotycznym pochodzie, pod przewodnictwem abp. Kazimierza Nycza metropolity warszawskiego, udział wzięła grupa młodzieży z Oddziału Małopolskiego „Civitas Christiana” ze sztandarem.

Procesja z Wawelu na Skałkę jest jedną z najstarszych procesji w Polsce. Pierwszy raz wierni przeszli tę trasę w 1252 roku. Dziś podobnie jak dawniej, w procesji biorą udział przedstawiciele władzy państwowej, duchowieństwo i wierni. Rozpoczynają modlitwą przy trumnie Św. Stanisława w Katedrze Wawelskiej. W pochodzie niesione są relikwie Św. Stanisława i innych świętych. Przechodzą ulicami: Podzamcze, Stradom, Krakowską i Skałeczną, by w Kościele na Skałce uczestniczyć w uroczystej Mszy św.

Na Skałce wiernych przywitał kardynał Stanisław Dziwisz. Mszę św. odprawił kard. Franciszek Macharski. Homilię wygłosił arcybiskup Alfons Nossol, ordynariusz opolski. W uroczystościach uczestniczył prezydent Lech Kaczyński oraz Wielki Mistrz Zakonu Maltańskiego Fra Andrew Bertie. Szczególnym akcentem tegorocznych uroczystości była koronacja słynącego łaskami obrazu Matki Bożej z Kościoła Bożego Ciała w Krakowie. Uczczony został także św. Jacek, pierwszy polski dominikanin. Dekoracja ołtarza polowego nawiązywała do rozpoczętego w lutym na Skałce Roku Wielkich Polaków. Jej centralną postacią był św. Stanisław i hasło „Z przelanej krwi męczennika zrodziło się liczne potomstwo świętych, nieśmiertelna chluba Polaków”.


W procesji ku czci św. Stanisława wzięła udział grupa młodzieży z Oddziału Małopolskiego „Civitas Christiana”

Monika Korpak

Wrocław

Dolnośląski Ośrodek Formacji Katolicko- Społecznej, wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu naszych działaczy na problematykę związaną z patriotyzmem, organizował spotkania poświecone temu zagadnieniu w świetle nauczania Kościoła, szczególnie Kardynała Wyszyńskiego i Jana Pawła II. Przygotowano także spotkania mające charakter debaty historycznej, mającej na celu określenie naszego stanowiska w polemikach historycznych, prowadzących często do odwrócenia i wypaczenia tego co wpłynęło w znacznym stopniu na kształtowanie naszej świadomości historycznej.


Podczas uroczystości w Krakowie na Skałce ku czci Św. Stanisława

Organizatorzy spotkań zajęli się przybliżeniem polityki Bolesława Chrobrego i Władysława Jagiełły, twórców polskiej państwowości w czasach powstawania naszej świadomości narodowej i historycznej. Te kwestie przedstawił Igor Hofman z Wałbrzycha. Z kolei dr Jan Koziar z Uniwersytetu Wrocławskiego mówił o prapolskości i polskości Śląska oraz o tym, czym winien być Śląsk w Polsce w XXI w. Wspomniane debaty dowiodły jak ważne jest poznawanie przeszłości w zrozumieniu i kształtowaniu współczesnego polskiego patriotyzmu.

Pi-S

Prudnik Las

Inicjatywa katolików świeckich modlenia się w Prudniku Lesie, miejscu uwięzienia Prymasa Polski Stefana kardynała Wyszyńskiego oraz zgłębiania jego nauczania trwa już 19 lat – mówił Tadeusz Staszczak przewodniczący Opolskiego Oddziału „Civitas Christiana”, witając pielgrzymów z terenu całej Opolszczyzny oraz przybyłych gości: Bogdana Tomaszka, wojewodę opolskiego, o. dr. Wacława Chomika OFM, prowincjała Prowincji św. Jadwigi z Wrocławia, ks. dr. Leonarda Makiolę, asystenta kościelnego Opolskiego Oddziału Stowarzyszenia, członków oddziałów wojewódzkich Stowarzyszenia na czele z przewodniczącymi Bożeną Chmielewską z Katowic i Henrykiem Kochem z Wrocławia, młodzież szkół noszących imię Stefana Wyszyńskiego oraz wychowawców.

XIX Prudnickie Spotkanie Modlitewno- Formacyjne rozpoczęło się w sanktuarium św. Józefa uroczystą Mszą św. koncelebrowaną, której przewodniczył o. dr Wacław Chomik OFM.

W homilii nawiązał do tegorocznego hasła programowego Stowarzyszenia: „Godność człowieka i narodu u podstaw współczesnego patriotyzmu polskiego”. Współczesny patriotyzm polski wybrzmiał w słynnych Ślubach Jasnogórskich Prymasa Tysiąclecia, których idea zrodziła się w klasztorze prudnickim: „Polska stanie na potężnej przełęczy: jedno tysiąclecie przejdzie do historii, a przed oczyma młodego narodu otworzy się nowe tysiąclecie Polski idącej za Krzyżem, wczytującej się w Ewangelię, żyjącej Łaską, krzepiącej się Chrystusowym ciałem, ogarniającej wszystko miłością ewangeliczną. Królowo Polski! Odnawiamy dziś śluby przodków naszych i Ciebie za Patronkę naszą i Królową Narodu polskiego uznajemy”. W ujęciu kard. Wyszyńskiego patriotyzm ma niewątpliwie wymiar religijny.

Na zakończenie uroczystej Mszy św., Tadeusz Staszczak serdecznie podziękował Ojcu Prowincjałowi za modlitwy i wygłoszone Słowo Boże, wręczając pamiątkowe pięciotomowe wydanie pism kardynała Wyszyńskiego wydane przez IW Pax. Młodzież z Gimnazjum Nr 1 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego z Prudnika przedstawiła program słowno-muzyczny w oparciu o teksty patrona szkoły.

Józef Pixa

Strzelce Opolskie

Oddział Stowarzyszenia w Strzelcach Opolskich zorganizował w miejscowości Piotrówka IX. Wieczór z Janem Pawłem II pod hasłem „Boże coś Polskę..” na który złożyły się: Msza św. (sprawowana przez ks. prob. Alojzego Piechotę), prelekcja na temat: „Rodzina kolebką kształtowania postaw patriotycznych” (o. Krystian Pieczka OFM), informacja T. Staszczaka przewodniczącego Zarządu Wojewódzkiego o misji Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” oraz recytacje wierszy w wykonaniu zespołu „Faska” pod kierunkiem Emilii Szpiech.

Stanisław Tubek

Włocławek

W Wojewódzkim Dniu Skupienia Oddziału Kujawsko-Pomorskiego „Civitas Christiana” wzięli udział członkowie i sympatycy z Włocławka, Bydgoszczy, Rypina, Brodnicy, Wąbrzeźna, Golubia Dobrzynia, Ślesina, Inowrocławia oraz Torunia. Przygotowano bogaty program nawiązujący do tematu roku „Godność człowieka i narodu u podstaw współczesnego patriotyzmu polskiego”. Centralną uroczystością była Eucharystia w klasztorze ojców franciszkanów we Włocławku, którą celebrowali o. Hieronim Tarłowski asystent kościelny Oddziału „Civitas Christiana” we Włocławku oraz ks. dr Marian Włosiński. Przed Mszą św. kilka słów o historii klasztoru powiedział ojciec Hieronim. Homilię wygłosił ks. dr Marian Włosiński. Tekst homilii został przekazany oddziałom do pracy formacyjnej. Poczęstunek dla przyjezdnych przygotowano na dziedzińcu klasztornym. Żurku kujawskiego starczyło dla 400 pielgrzymów, a ciasta upieczonego przez członków i sympatyków Oddziału Włocławskiego nie zabrakło.

Pod pomnikiem kard. Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia złożono kwiaty, zapalono znicze i modlono się o jego beatyfikację. Przy tablicy upamiętniającej pobyt Jana Pawła II we Włocławku modlono się o jego rychłe wyniesienie na ołtarze. W katedrze włocławskiej ks. prałat Stanisław Waszczyński mówił o jej historii i zabytkach sakralnych. W jednej z kaplic Prymas Tysiąclecia przyjął święcenia kapłańskie, a w kolejnej podziwialiśmy bardzo wymowną płaskorzeźbę Wita Stwosza. Spotkanie w katedrze zakończyło się nabożeństwem Koronki do Miłosierdzia Bożego. Idąc pięknymi bulwarami włocławskimi pielgrzymi dotarli do prastarej Fary, która była świadkiem Cudu nad Wisłą. W kościele farnym przyjął grupę ks. prałat Bolesław Cieślak, a o walkach nad Wisłą w 1920 r. opowiadała Krystyna Koprowska pracownik Muzeum Ziemi Kujawsko-Dobrzyńskiej.

Z bulwarów włocławskich pielgrzymi wyruszyli na miejsce męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, modląc się o jego rychłą beatyfikację. Na zakończenie ojciec Hieronim pobłogosławił pielgrzymom na dalszą pracę formacyjną w oddziałach, i w ich imieniu podziękował za przygotowanie Dnia Skupienia wolontariuszom „Banku Informacji dla Rodzin” i Cecylii Pejas przewodniczącej „Civitas Christiana” we Włocławku.

Małgorzata Bojarska

Olsztyn

Uroczysta inauguracja IX. Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny, które w tym roku przebiegały pod hasłem „Rodzina a ekonomia”, odbyła się w sali konferencyjnej Warmińsko- Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie. W specjalnie przygotowanym,19. numerze „Biuletynu Rady ds. Rodzin Województwa Warmińsko-Mazurskiego”, oprócz tekstów merytorycznych poświęconych problematyce rodziny, znalazły się informacje o kilkuset inicjatywach podjętych na terenie województwa przez samorządy lokalne, stowarzyszenia, szkoły, placówki oświatowe, parafie i instytucje. Głównymi organizatorami byli: Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Rada ds. Rodzin Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Pełnomocnik Wojewody Warmińsko-Mazurskiego ds. Kobiet i Rodziny oraz Oddział Warmińsko-Mazurski „Civitas Christiana”, natomiast w komitecie honorowym znaleźli się: marszałek województwa, wojewoda i metropolita warmińsko-mazurski.


Pielgrzymi we Włocławku
Fot. Ryszard Pejas

Wśród inicjatyw zgłoszonych przez Oddział Warmińsko-Mazurski „Civitas Christiana” ważną role w angażowaniu młodych, a przez nich rodzin, odegrał konkurs literacki „Być czy mieć”, organizowany wraz ze Stowarzyszeniem Wspierania Działań Prorodzinnych „Forum Prorodzinne” oraz Pałacem Młodzieży w Olsztynie. Dni Rodziny zakończyły się 14 czerwca w Ostródzie, natomiast ich podsumowanie przewidziane jest na 12 października i będzie połączone z XXIV Ogólnopolskim Sejmikiem Rodzinnym, który w dniach 12- 13 października odbędzie się w Olsztynie i Gietrzwałdzie.

***

„Prawdziwi wychowawcy Narodu” – to temat wykładu Jerzego Marlewskiego, wygłoszonego w ramach Ośrodka Formacji Katolicko-Społecznej „C ivitas Christiana”. Prelegent podkreślił m.in. rolę Kościoła i rodziny, szczególnie w trudnych momentach naszej historii, ale też dziś, gdy budujemy nową polską rzeczywistość. Mówca przedstawił sylwetki wybitnych Polaków zasłużonych dla Ojczyzny, często już zapomnianych bądź przez lata komunizmu świadomie wykreślanych z naszej narodowej pamięci. W dyskusji mówiono m.in. o roli mediów i polityce lansowania przez nie wybranych postaci i wątpliwej wartości autorytetów.

(t)

Ełk

W ramach Klubu Edukacji Samorządowej, w siedzibie „Civitas Christiana” odbyło się spotkanie z Krzysztofem Piłatem, starostą powiatu ełckiego i Ryszardem Skawińskim, wicestarostą. Starosta przedstawił zadania powiatu na lata 2007-2010 oraz dokonał oceny pracy jednostek organizacyjnych powiatu. Mówił o problemach dotykających oświatę, a w szczególności o potrzebie dostosowania szkolnictwa do wymogów rynku pracy. Krytycznie ocenił zbyt małe subwencje na pomoc społeczną i politykę prorodzinną oraz stan dróg powiatowych. O sytuacji finansowej mówił z kolei wicestarosta Skawiński. Na zakończenie starosta przekazał naszej organizacji obszerny biuletyn zawierający raport zatytułowany „Bilans otwarcia”, w którym zawarto kompleksową wiedzę o problemach powiatu. Przewodniczący Oddziału „Civitas Christiana” przekazał na piśmie postulaty i propozycje, pomocne w przekonaniu członków w rozpoznaniu spraw wymagających załatwienia.

K.S.

Szczytno

„Oblicza polskiego patriotyzmu” – to hasło konferencji zorganizowanej w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Szczytnie. Wykład „Od pieśni patriotycznej do hymnu narodowego” wygłosił prof. dr hab. Stanisław Achremczyk dyrektor Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie. Mówca przedstawił genezę i historię pieśni oraz hymnu narodowego, mówił o jego znaczeniu w tradycji polskiej i krzewieniu patriotyzmu w narodzie. W drugiej części spotkania wystąpił zespół „Mazury” utworzony w większości przez członków „Civitas Christiana”. Wykonał kilka pieśni patriotycznych. W konferencji uczestniczyli mieszkańcy Szczytna, m. in. młodzież z LO im. Jana III Sobieskiego. Organizatorami byli: Burmistrz Szczytna, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz Miejski Dom Kultury w Szczytnie.

P.S.

Ostróda

„Przypatrzcie się bracia powołaniu waszemu” to temat spotkania zorganizowanego przez Oddział Miejski „Civitas Christiana”. Hasło roku duszpasterskiego, a zarazem hasło I Synodu Archidiecezji Warmińskiej, omówił Andrzej Taborski, odnosząc je do podejmowanego przez „Civitas Christiana” zagadnienia patriotyzmu. Mówca przypomniał, że według nauczania Kościoła, nasz obowiązek miłości Ojczyzny wynika z czwartego przykazania Dekalogu, które nakazuje nam kochać i szanować własnych rodziców. Nie jest to tylko zwykły, bezduszny nakaz, ale jeden z wyrazów naszego powołania. Mamy więc, jako chrześcijanie i jako laikat katolicki, swoje obowiązki obywatelskie, swoją misję i posłannictwo wobec Ojczyzny. Ale mamy też swoje powołanie i posłannictwo jako Polacy wobec Europy i świata. Mówił o tym Jan Paweł II, ale z jeszcze większą mocą przypomina to Benedykt XVI, kiedy nawołuje: „Bądźcie mocni w wierze” i widzi nasze wyjątkowe miejsce w dziele reewangelizacji Starego Kontynentu.

(b)

Nidzica

„Wielcy wychowawcy Narodu” – to temat spotkania zorganizowanego przez Oddział Miejski „Civitas Christiana” w ramach Wojewódzkiego Studium Myśli Patriotycznej. Andrzej Taborski z Olsztyna omówił rolę jaką w kształtowaniu patriotyzmu odegrały: Kościół, rodzina, szkoła, nauka, literatura, sztuka, architektura, pieśni, a także sanktuaria, pielgrzymki, pobożność maryjna, język zakorzeniony w Biblii, zwyczaje i przysłowia. Wskazał postaci wybitnych Polaków, którzy mieli i mają do dziś ogromne znaczenie dla kondycji duchowej Narodu i są dla nas niepodważalnymi autorytetami.

(b)

Kętrzyn

Oddział kętrzyński „Civitas Christiana” zorganizował spotkanie z Jolantą Ostaniewicz- Plango, która podjęła zagadnienie szacunku dla pokoleń ojców jako tych, którzy przekazali kod narodowy i kulturowy. Prelegentka podkreśliła wyjątkowe miejsce rodziny w wychowaniu patriotycznym. Spotkanie odbywało się w ramach cyklu „Porozmawiajmy o Ojczyźnie”.

***

Podczas kolejnego posiedzenia zespołu synodalnego powołanego przy Oddziale „Civitas Christiana” w Kętrzynie ks. prałat dr Zygmunt Klimczuk przedstawił temat: „Podstawowe zasady życia społecznego”. Omówił zasady sprawiedliwości i miłości. Obie te cnoty są komplementarne. Nie można realizować miłości tam, gdzie nie jest realizowana sprawiedliwość, a sprawiedliwość bez miłości może także ulec wypaczeniu. Przypomniał słowa Jana Pawła II: „Miłość niejako warunkuje sprawiedliwość, a sprawiedliwość ostatecznie służy miłości”.

AT

Jędrzejów

Po raz drugi oddział „Civitas Christiana” zorganizował konkurs „Moja rodzina moje miasto”. Stanowił on część realizowanego projektu z zakresu edukacji regionalnej i patriotycznej, w ramach którego odbywały się również wykłady poświęcone tradycji historycznej Jędrzejowa i Ziemi Jędrzejowskiej. Wykłady miały charakter otwarty i uczestniczyli w nich uczniowie, nauczyciele i członkowie Stowarzyszenia. Prowadził je Wojciech Zwierzchowski, nauczyciel historii w I LO im. Mikołaja Reja. Prelegent podjął próbę systematyzacji wiedzy z zakresu miejscowej tradycji i historii.

Uczestnicy konkursu otrzymali nagrody książkowe. Przewodniczący jędrzejowskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana Janusz Dzięcioł wręczył także dyplomy opiekunom młodzieży: Elżbiecie Bartosz, Adeli Dutkiewicz, Ewelinie Dominowskiej-Cichej, Beacie Raus oraz Beacie Kot.

Komisja konkursowa w składzie: Teresa Lato – przewodnicząca, Janusz Dzięcioł, Bogdan Witek i Wojciech Zwierzchowski, po wnikliwej analizie 25 nadesłanych prac z 6 szkół ogłosiła listę nagrodzonych: pierwsze miejsce – Kamil Kośmider (SP nr 4 Jędrzejów), drugie – Beata Belicka (SP Skroniów), trzecie – Agnieszka Bukowiec (SP Skroniów), Katarzyna Moskal (SP nr 4 Jędrzejów), Krzysztof Pietrucha (SP nr 4 Jedrzejów), czwarte – Monika Zankowicz (SP Skroniów), piąte – Artur Dąbkowski (SP nr 2 Jędrzejów) oraz Patrycja Fiuk (SP Skroniów). Patronem medialnym konkursu była „Gazeta Jędrzejowska”.

Święta Katarzyna

W położonym w samym centrum Gór Świętokrzyskich klasztorze sióstr bernardynek odbył się doroczny Dzień Skupienia Oddziału Świętokrzyskiego „Civitas Christiana”. Tutaj także odbyło się posiedzenie Zarządu Oddziału Świętokrzyskiego z udziałem Marka Korycińskiego, wiceprzewodniczącego Zarządu Głównego „Civitas Christiana”.


Uczestnicy Dnia Skupienia w Świętej Katarzynie

Mszę św. odprawił ks. Zygmunt Nocoń, wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, a równocześnie proboszcz parafii Świętej Katarzyny. W homilii podkreślił wagę powołania obejmującego każdego człowieka i nawiązał do odpowiedzialności za Kościół i Ojczyznę. Po Mszy św., uczestnicy spotkali się w Ośrodku Księży Pallotynów, gdzie wysłuchali wykładu ks. Zygmunta Noconia, poświęconego zabytkom sakralnym Ziemi Świętokrzyskiej. Po posiłku wyruszono na szlaki turystyczne pod przewodnictwem Jerzego Kapuścińskiego, znanego regionalisty i przewodnika, członka „Civitas Christiana”.

Kielce

Odpowiedzialność za Ojczyznę, Kościół i rodzinę – to temat prelekcji, którą w ramach prac Wojewódzkiego Ośrodka Formacji Katolicko-Społecznej Oddziału Świętokrzyskiego wygłosił ks. dr Andrzej Kaszycki, kanclerz Kurii Kieleckiej, a zarazem kapelan Oddziału Świętokrzyskiego. Prelegent odwołał się do nauczania Jana Pawła II. Każdy człowiek odpowiedzialny jest za życie społeczne oparte na prawdzie i miłości. Ważnym zadaniem jest przenoszenie dla pokoleń przyszłych tego wszystkiego, co stanowi fundament naszej tradycji. Odpowiedzialność za Kościół należy realizować poprzez całe swoje życie, przepojone duchem apostolskim.

Daniela Kowalska

Nowy Sącz

W siedzibie Oddziału „Civitas Christiana” został przeprowadzony finał VII Konkursu Historycznego „Ziemia Sądecka od przeszłości do współczesności”. Zwycięzcami trzyetapowej rywalizacji w zakresie wiedzy o Sądecczyźnie zostali: w kategorii szkół podstawowych – Barbara Hajduk (SP w Rożnowie), w kategorii gimnazjów – Dominika Kaczyńska (Gimnazjum nr 5 w Nowym Sączu), w kategorii szkół średnich – Beata Giercuszkiewicz (II Liceum Ogólnokształcące w Nowym Sączu).

Patronat nad konkursem zorganizowanym przez „Civitas Christiana”, Polskie Towarzystwo Historyczne oraz Związek Sądeczan sprawował Edward Ciągło poseł LPR, który wespół z firmą Novitus, Urzędem Miasta oraz Starostwem Powiatowym w Nowym Sączu ufundował cenne nagrody książkowe. Koordynatorem konkursu byli członkowie „Civitas Christiana” i Polskiego Towarzystwa Historycznego: Marek Michalik i Dorota Damian, nauczyciele historii i zasłużeni propagatorzy wiedzy o Nowym Sączu i regionie sądeckim.

L.M.

Szczecinek

Licznie zgromadzeni członkowie Oddziału Miejskiego „Civitas Christiana” uczestniczyli w poświęceniu i otwarciu swojej nowej siedziby. Obecni byli: ks. Marek Żejmo, asystent diecezjalny naszego Stowarzyszenia, o. Antoni Hebda opiekun duchowy i Ryszard Pilich wiceprzewodniczącego oddziału wojewódzkiego. Uroczystość zakończyła trudny okres dla Oddziału. W czerwcu ubiegłego roku, decyzją burmistrza Szczecinka zostaliśmy zobligowani do opuszczenia dotychczasowego lokalu. Kolejne miesiące wzbogaciły nas o nowe doświadczenia, ale jednocześnie udowodniły, że jesteśmy organizacją znaczącą w lokalnym środowisku i dla wspólnoty Kościoła. Ze strony duchowieństwa otrzymaliśmy wsparcie i przejawy wyjątkowej troski. Był z nami Krzysztof Puc przewodniczący Oddziału Zachodniopomorskiego. Dziękujemy także Ziemowitowi Gawskiemu, przewodniczącemu Zarządu Głównego i członkom Prezydium, którzy wykazali duże zainteresowanie naszym problemem. Za to wszystko składamy serdeczne Bóg zapłać.


Poświęcenia nowej siedziby Oddziału w Szczecinku dokonał o. Antoni Hebda

Dokładaliśmy wszelkich starań, aby nowa siedziba była adekwatna do naszych potrzeb. Liczne rozmowy z burmistrzem doprowadziły do uzyskania pomieszczenia w gmachu przeznaczonym dla organizacji pozarządowych działających w naszym mieście. Znalazło się miejsce na biuro i salę spotkań z niewielkim zapleczem gospodarczym. Wyjątkowo ładnie została urządzona sala, którą przystosowaliśmy do potrzeb małej galerii. Przeprowadzka po raz kolejny udowodniła, że członkowie naszego oddziału są wspólnotą, która potrafi działać razem i podejmować nowe wyzwania.

Po poświęceniu nowego lokalu, którego dokonał o. Antoni Hebda, zebrani członkowie i goście wysłuchali wykładu – adhortację apostolską Benedykta XVI „Sacramentum caritatis” zaprezentował ks. dr Marek Żejmo.

Krystyna Czajka-Opanowicz

ODESZLI

Ś.p. ksiądz prałat Franciszek Nucia

9 lipca br. zmarł w wieku 65 lat ksiądz prałat Franciszek Nucia, asystent kościelny Oddziału „Civitas Christiana” w Lubaczowie, proboszcz konkatedry w parafii św. Stanisława w Lubaczowie i dziekan lubaczowski. Zmarł w szpitalu w Staszowie, gdzie trafił w ciężkim stanie po wypadku samochodowym w miejscowości Kurozwęki. Jechał do Częstochowy, na międzynarodową konferencję egzorcystów. Pogrzeb ks. Franciszka odbył się 13 lipca 2007 r. w Lubaczowie.

Ks. prał. Nucia urodził się 10 lutego 1942 r. w Dziecininie (parafia Fajsławice). Święcenia kapłańskie przyjął w 1966 r. w Lublinie, z rąk bp. Piotra Kałwy. W roku 1988 został proboszczem parafii Grabowiec, a w roku 1995 proboszczem parafii św. Stanisława w Lubaczowie. W roku 1992 został dziekanem dekanatu Grabowiec, a w roku 1995 dziekanem dekanatu Lubaczów. Funkcję egzorcysty diecezjalnego wykonywał od 2003 roku. Odznaczony godnościami: kanonika honorowego Kapituły Zamojskiej (1991), kanonika gremialnego Kapituły Konkatedralnej w Lubaczowie (1995), oraz papieskiego kapelana honorowego (2005). W tym roku obchodził 41. rocznicę święceń kapłańskich.

W 1999 r. został mianowany przez bp. J. Śrutwę asystentem kościelnym Oddziału Miejskiego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Lubaczowie. Zawsze uśmiechnięty, otwarty, życzliwy, wspierał wszelkie inicjatywy naszego stowarzyszenia. Szczególnie bliskie były mu wspólnie organizowane konkursy literackoplastyczne dla dzieci i młodzieży oraz inicjatywy o charakterze charytatywnym. Zapamiętamy go jako kapłana śpieszącego z pomocą ludziom będącym w potrzebie. Niezapomniane pozostaną wspólne spotkania opłatkowe i tradycyjne spotkania przy święconym.

Członkowie „Civitas Christiana” w Lubaczowie

Ś. p. Tadeusz Jacek Regiewicz

Pielgrzymka życia Jacka przez civitas christiana na ziemi do życia wiecznego w civitas celestis trwała 57 lat. W asyście sztandaru K.S. „Civitas Christiana” 24 sierpnia 2007 r., prowadzeni przez Chrystusowy Krzyż, odprowadziliśmy w miejsce oczekiwania na zmartwychwstanie ciało Jacka.

W homilii podczas Mszy św. ks. dr Franciszek Płonka, asystent kościelny Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Bielsko-Żywieckiej (Jacek był członkiem Zespołu Koordynacyjnego Rady) powiedział o Tadeusza Jacku, że z wiarą pośród wielu utrapień szedł przez życie na spotkanie z Bogiem – szedł z wiarą bardzo katolicką, bardzo kościelną, bardzo społeczną, bardzo polską. Będąc wieloletnim działaczem i pracownikiem naszego Stowarzyszenia pełnił w nim różne role i zadania, m. in. przewodniczącego Zarządu Oddziału Wojewódzkiego, a ostatnio Oddziału Miejskiego w Bielsku Białej, był członkiem Zarządu Głównego naszego Stowarzyszenia oraz Rady Nadzorczej „Inco-Veritas” S.A.

Był także inicjatorem, organizatorem i twórczym uczestnikiem wielu znaczących inicjatyw społeczno-katolickich i narodowo-patriotycznych realizowanych wspólnie przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, Radę Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich, Akcję Katolicką oraz prawicowo-katolickie środowiska społeczno-polityczne i instytucje naukowe.

Powołał i prowadził przy Oddziale Bielskim Klub Myśli Politycznej, będący forum troski o rzeczywiste dobro wspólne, krytycznym głosem polskiej i katolickiej opinii a także sprzeciwu wobec negatywnych dla Polski działań politycznych czy gospodarczych w Europie i w kraju. Przeszło 10 lat ubogacał naszą wiedzę i formację publikacjami Oficyny Wydawniczej ZESZYT, w ramach której – wspólnie z żoną Grażyną, wierną towarzyszką Jego życia, pracy i działalności społecznej – wydali 87 publikacji służących formacji katolicko-społecznej.

Umiał dobrze wykorzystywać współczesne techniki medialne, zwłaszcza internetowe. Na blogu Tadeusza Jacka Regiewicza (www.regiewicz.bloog.pl) można poznać poglądy, pasje i zmiłowania, działalność publiczną Jacka, no i Jego rodzinne troski, w szczególności popatrzeć jak można walczyć z ciężką chorobą i do końca być twórczo obecnym w istotnych nurtach życia. W tej walce miał pomoc rodziny, lekarzy, przyjaciół i swego środowiska pracy. – Cieszmy się – pisał – słońcem i bezinteresowną sympatią ludzi, ale pamiętajmy też czasem, że naprawdę ważni i „niezastąpieni” jesteśmy tylko dla Boga.

W autoprezentacji na jednej z internetowych stron poświęconych fotografii napisał m.in. o sobie tak: Inżynier, publicysta, fotograf amator. Zainteresowania dodatkowe: muzyka. I rzeczywiście tymi artystycznymi fascynacjami obficie dzielił się z innymi. A kiedy już przeczuwał, że zbliżać się zaczyna finał ziemskiego trudu takie na swej stronie zamieścił podziękowanie: „Wszystkim przyjaciołom i znajomym – pragnę podziękować za wsparcie, jakiego mi udzielili w trudnej dla mnie chwili; za modlitwę i pamięć, za telefony, wizyty oraz jakże potrzebne w takich razach wsparcie materialne. Trudno sobie wyobrazić radość, jaka przychodzi i krzepi, w sytuacji ledwie tlących się iskier życia i bólu, ale nie gasnącej nadziei, gdy dociera do nas informacja o czyichś życzliwych uczuciach.. Dziękuję też w sposób szczególny mojej rodzinie: ukochanej żonie Grażynie, córce, zięciowi i wnuczce, za wszystko. Nade wszystko zaś, dziękuję Bogu.”

Na Jego blogu ktoś na wieść o odejściu Jacka napisał tak: „Dziękuję, że byłeś, jesteś i będziesz”. Tymi słowami ludzkiej wdzięczności a jednocześnie wyrazem wiary chrześcijańskiej i my zapiszmy w kronikach swej pamięci Tadeusza Jacka Regiewicza

Artykuł ukazał się w numerze 08-09/2007.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej