Ksiądz kanonik związany serdecznie z Kurpiami

2013/11/5

            Ksiądz Wacław Nowacki – rocznik 1946. Wychowywał się w rodzinie robotniczej w Kolnie. Tu ukończył Liceum Ogólnokształcące, a potem uczęszczał do Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży. W międzyczasie – notabene razem z Jerzym Popiełuszką – odbył dwuletnią służbę wojskową dla alumnów w Bartoszycach. Święcenia kapłańskie przyjął 28 V 1972 r. z rąk bpa Mikołaja Sasinowskiego.

ks.Wacław Nowacki
ks.Wacław Nowacki

Przez szereg lat pracował jako wikariusz w kilku parafiach, m.in. w Broku. Puńsku, Wąsoszu, Śniadowie, Zambrowie, Augustowie. W 1989 r. otrzymał nominację na proboszcza parafii Kuzie. W okresie posługi proboszczowskiej odremontował drewniany kościół wybudowany w 1921 r., postawił z dużej barci lipowej piękną kapliczkę Pana Jezusa Spowiadającego i duży drewniany krzyż cmentarny.

Od blisko 20 lat (od 1994 r. do dziś) włodarzy parafią Czarnia k. Myszyńca. Przez cały czas troszczy się o zachowanie i pogłębianie znajomości wiary wśród swoich parafian, szczególnie przez młode pokolenie. Od wielu lat jest prowadzony krąg biblijny, grupy ministranckie, kółka różańcowe (30), Trzeci Zakon Sióstr Św. Franciszka, schola. Ksiądz proboszcz, troszcząc się o rozwój życia religijnego w parafii, wykonuje nieustannie różne prace remontowe w kościele. W latach 1995-2009 staraniem księdza proboszcza zostały odnowione bądź wymienione liczne elementy wystroju i wyposażenia świątyni, zamontowano 3 dzwony, wymieniono blachę na dachu kościoła, wykonano ogrzewanie elektryfikację oraz uporządkowano plac przykościelny.

Ksiądz proboszcz podjął wiele inicjatyw ożywiających życie religijno-duchowe w tej starej, kurpiowskiej parafii powstałej przed stu laty. Wystarczy choćby wspomnieć, że w dużej mierze dzięki jego staraniom został przywołany do pamięci wielki misjonarz Japonii – rodak z Surowego – brat Zenon Żebrowski. W stulecie jego urodzin – w 1998 r. w Czarni odbyło się sympozjum naukowe na temat „Apostoł z Puszczy Zielonej” oraz został odsłonięty pomnik brata Zenona. W dniu tej podniosłej uroczystości (19 września 1998 r.) przybyły do małej Czarni liczne rzesze wiernych, w tym wielu znakomitych gości, m.in. z dalekiej Japonii, czterech biskupów, Franciszkanie z Niepokalanowa. W parę lat później, po ty  wielkim wydarzeniu, ksiądz proboszcz doprowadził w 2002 r. do powstania w Czarni Muzeum Przyjaźni Kurpiowsko-Japońskiej imienia brata Zenona Żebrowskiego – jedynej tego typu placówki w regionie kurpiowskim. We wspomnianym muzeum, mieszczącym się w siedmiu izbach, zgromadzono wiele pamiątek z życia i działalności wyżej wspomnianego misjonarza z Japonii oraz pokaźny księgozbiór, w tym liczne prace magisterskie o bracie Zenonie Żebrowskim. Muzeum stało się wyjątkową wizytówką Czarni i całej Kurpiowszczyzny. To miejsce otoczone kniejami dawniej Puszczy Zielonej odwiedzają dzieci i młodzież nie tylko z rodzinnego regionie, ale także wycieczki autokarowe z różnych stron Polski. Już od wielu lat pieczołowicie jest zachowywana pamięć o wielkim misjonarzu. Co roku w rocznicę jego śmierci – 24 kwietnia jest odprawiana Msza Święta w kościele. W tym roku – 2013 nazwanym rokiem brata Zenona Żebrowskiego, wspomniana rocznica miała szczególnie uroczysty charakter.

Z inicjatywy proboszcz podjęto szereg innych inicjatyw w parafii. Między innymi na skraju dróg Bandysie Czarnia została postawiona kapliczka Św. Huberta – patrona myśliwych. Przy cmentarzu grzebalnym postawiono duży krzyż z figurą Pana Jezusa. Przy wjeździe do Czarni została umieszczona  tablica  informacyjna  wraz z mapą całej gminy.

Godzi się też wspomnieć, że ksiądz proboszcz już od wielu lat organizuje pomoc dla dzieci niepełnosprawnych z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Czarni i dla biednych rodzin, w czym pomaga mu Gminny Ośrodek Opieki Społecznej. Nie sposób też nie wspomnieć o tym, że ksiądz proboszcz z Czarni, od 25 lat w czasie urlopu, co roku pełni posługę duszpasterską w Niemczech. Ponadto angażuje się w życie lokalnego środowiska. Między innym jest kapelanem Koła Myśliwych, współpracuje ze Stowarzyszeniem Społeczno-Kulturalnym „Strzelec”, z Urzędem Gminy, z Ochotniczą Strażą Pożarną. Potrafi harmonijnie łączyć posługę kapłańską z ocalaniem i popularyzacją kultury ludowej, za co został wyróżniony w 1999 r. godnością Kanonika Honorowego Kapituły Kolegiaty w Myszyńcu oraz nagrodą Prezesa Związku Kurpiów „Kurpik” 2006 w kategorii „budzenie tożsamości regionalnej”, Medalem X-lecia Związku Kurpiów „Za zasługi dla regionu kurpiowskiego”.

Niech Dobry Bóg obdarza księdza proboszcza zdrowiem, aby mógł służyć jeszcze jak najdłużej Kurpiom. Szczęść Boże!

 

Stanisław Pajka

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej