Listopad

2013/01/19

3 listopada 1370 r.

Król Kazimierz Wielki zapisał w testamencie swemu wnukowi Kaźkowi Słupskiemu Ziemie Dobrzyńską i Sieradzką oraz część Kujaw.

4 listopada 1794 r.

Wojska Suworowa zdobyły Pragę, po zajęciu miasta Rosjanie wymordowali większość mieszkańców.

5 listopada 1734 r.

W Dzikowie zawiązano konfederację dla obrony elekcji Stanisława Leszczyńskiego pod laską Adama Tarły. Konfederatów pokonały wojska saskie i rosyskie.

6 listopada 1382 r.

Na zjeździe w Wiślicy możni królestwa domagali się ustanowienia królem Polski młodziutkiej córki Ludwika Węgierskiego – Jadwigi.

7 listopada 1575 r.

Na polach wsi Wielka Wola pod Warszawą odbył się pierwszy zjazd elekcyjny szlachty, na którym wybrano Annę Jagiellonkę na króla Polski. Na męża przydano jej Stefana Batorego. Równocześnie królem wybrano Arcyksięcia Maksymiliana Habsburga.

9 listopada 1918 r.

W Niemczech wybuchła rewlistopada 1918 r. W Niemczech wybuchła rewolucja w Królestwie Polskim rozpoczeła się akcja rozbrajania niemieckich jednostek wojskowych prowadzona głównie przez odziały POW i bojówki PPS.

10 listopada 1918 r.

Na skutek abdykacji cesarza Wilhelma II uwolniono z twierdzy w Magdeburgu Józefa Piłsudskiego, który specjalnym pociągiem wyjechał do Warszawy.

11 listopada 1918 r.

Józef Piłsudski przybył do Warszawy. Rada Regencyjna Królestwa Polskiego przekazała mu dowództwo nad Polską Siłą zbrojną i powierzyła misję utworzenia Rządu Narodowego.

12 listopada 1989 r.

W Rzymie papież Jan Paweł II kanonizował Brata Alberta Chmielowskiego

14 listopada 1918 r.

Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę cywilną jako Tymczasowemu Naczelnikowi Państwa.

16 listopada 1916 r.

Józef Piłsudski wysłał depeszę do prezydenta Stanów Zjednoczonych oraz rządów angielskiego, francuskiego,

17 listopada 1370 r.

Król Ludwik Andegawen koronował się w Krakowie na króla Polski. Zaraz po koronacji Unieważnił testament Kazimierza III węgierskiego przepasujący Kaźkowi Słupskiemu 3 ziemie… Przez blisko 12 lat rządów Ludwika Węgierskiego, sprawowanych przez namiestników sprawy korony polskiej mocno podupadły.

18 listopada 1705 r.

Wojewoda Wielkopolski Stanisław Leszczyński i król Szwedzki Karol XII zawarli przymierze przeciw Augustowi II Mocnemu, na mocy którego Stanisław Leszczyński „został wybrany” królem Polski.

19 listopada 1335 r.

Kazimierz Wielki zapłacił Janowi III Luksemburskiemu – królowi czeskiemu 20 tys. kop groszy praskich (1,2 mln groszy) w zamian za zrzeczenie się roszczeń do korony polskiej i części księstwa Mazowieckiego oraz zwrot ziemi Wieluńskiej wraz z zamkiem w Bolesławcu.

23 listopada 1227 r.

W Gąsawie rozpoczął się zjazd książąt piastowskich, który miał położyć kres sporowi pomiędzy Władysławem Odonicem, a Władysławem Laskonogim i zorganizować wyprawę na księcia Pomorskiego Świętopełka. Oddział Świętopełka, działającego w zmowie z Odonicem zaatakował książąt w łaźni. Uciekającego konno księcia Leszka Białego zamordowano pod Marcinkowem, Henryka Brodatego uratował jego rycerz. japońskiego, niemieckiego i włoskiego notyfikującą istnienie państwa polskiego.

25 listopada 1764 r.

Koronacja króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w warszawskiej katedrze odbyła się w imieniny protektorki króla carycy Rosji Katarzyny II.

25 listopada 1795 r.

Król Polski Stanisław August Poniatowski abdykował na rzecz carycy Katarzyny II. Polska znalazła się na 123 lata pod zaborami.

Artykuł ukazał się w numerze 11/2009.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej