Międzynarodowe Forum Młodych z husarią w tle

2016/07/22
dscf1186-858x643.jpg

W Archidiecezji Częstochowskiej trwają „Dni w Diecezji” towarzyszące Światowym Dniom Młodzieży. Poprzedzają centralne uroczystości. Pielgrzymi różnych narodowości (ok. sześciuset osób) przybyli do Radomska, by wspólnie z radomszczanami przeżywać Dni w Diecezji. Na gości już od rana czekali wolontariusze i rodziny, które zadeklarowały gotowość przyjęcia na noclegi w swoich domach. Jako pierwsi pojawili się pielgrzymi ze Szwecji. Przywitała ich Parafia pw. św. Lamberta. Ok godz. 2. w nocy przy kościele pw. św. Marii Magdaleny pojawił się autokar z młodzieżą z Meksyku.

Do Ireny i Tadeusza Olczyków przyjechali 19-letni Meksykanie: Jose Antonio Munoz Gomez i Alejandro Rivera Orkiz. Obaj są studentami uczelni technicznych w Pueblo (- To tylko 3-milionowe miasto. Niewielkie przy 20- milionowej populacji miasta Meksyk, stolicy Meksyku – podkreślają).

23 lipca wszyscy pielgrzymi goszczący w parafiach Archidiecezji Częstochowskiej przyjadą do Częstochowy. Przejdą alejami Najświętszej Marii Panny na Jasną Górę. Od 20 lipca trwa w Częstochowie zorganizowane przez Wspólnotę Emmanuel i Archidiecezję Częstochowską Międzynarodowe Forum Młodych. Forum przede wszystkim ma charakter ewangelizacyjny, misyjny, wspólnotowy i formacyjny. Młodzi ludzie z wielu krajów biorą udział we wspólnej modlitwie, konferencjach, warsztatach  i koncertach. Msze św. są odprawiane w różnych językach, trwa adoracja i świadectwa wiary. Tegoroczne hasło Międzynarodowego Forum Młodych : ,,Bóg jest Miłością! God is love, all you need is God”. Podczas Mszy św. inaugurującej spotkanie, w adresowanej do młodych homilii metropolita częstochowski abp Wacław Depo wskazał na trzy wymiary działania chrześcijanina: osobisty, wspólnotowy oraz związany z przynależnością do Kościoła.

W sobotę 23 lipca o godz. 17. na Błoniach Jasnogórskich odbędzie się historyczny spektakl plenerowy „Husaria – chluba Oręża Polskiego”. Tradycje jednej z najbardziej znanych polskich formacji wojskowych przywoła Chorągiew Husarska z zamku Gniew. Jak zapowiadają członkowie grupy rekonstrukcyjnej będzie to widowisko historyczne w formie zabawy rycerskiej, polegające na popisach sztuki jeździeckiej i władania bronią.

Niedzielę 24 lipca pielgrzymi spędzą z rodzinami, u których goszczą. Tadeusz Olczyk (przewodniczący radomszczańskiej Civitas Christiana, emerytowany górnik z PGE Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów) pokaże swoim gościom największą elektrownię konwencjonalną w Europie oraz Odkrywkę Bełchatów. Potem wszyscy pojadą do Krakowa, na spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem.

Anna Staniaszek

as

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej