Home / Z życia "Civitas Christiana" / Mieszkańcy Gdańska powiedzieli “tak” życiu

Mieszkańcy Gdańska powiedzieli “tak” życiu

Ponad 1,5 tys. osób zgromadził 11 czerwca Marsz dla Życia i Rodziny w Gdańsku. Tegoroczne świętowanie było tym radośniejsze, że  przypadło w 30. rocznicę wizyty papieża Polaka w Gdańsku. 

Cała idea organizacji Marszów dla Życia w Gdańsku – wydarzenia podkreślającego wagę i wartość życia i rodziny – wiąże się nierozerwalnie z Janem Pawłem II, który w czasie swojego pontyfikatu bardzo mocno te wartości promował. Inicjatorami pierwszego Marszu byli Dorota i Dominik Piaseccy z Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Gdańsku, a współorganizatorami stowarzyszenia i ruchy katolickie z archidiecezji gdańskiej, pod patronatem ks. abpa Sławoja Leszka Głódzia, metropolity gdańskiego.

Tegoroczne świętowanie było tym radośniejsze, że  przypadło w 30. rocznicę wizyty papieża Polaka w Gdańsku. Wielu z nas zna i pamięta jego nauczanie. Dlatego Marsz dla Życia był kolejną okazją do zaszczepienia w innych wartości przekazywanych przez papieża Polaka. Stąd również hasło tradycyjnie nawiązujące do świętego: „Jan Paweł II – promotor godności życia i rodziny”. Po Mszy św. w Bazylice Mariackiej ks. bp Zbigniew Zieliński rozpoczynając Marsz wspomniał spotkane św. Jana Pawła II z chorymi w bazylice, przypomniał też ważne słowa, jakie padły na Westerplatte i gdańskiej Zaspie. Podkreślił, że celem marszu nie jest jedynie samo przejście, a dla uczestników  najistotniejsze jest zamanifestowanie wartości rodziny i życia, które powinni zachować i obronić.

WJ

mk