Młodzi na skrzydłach wiary

2013/01/22

Pod hasłem „W przestrzeni wiary” odbył się w listopadzie w Łodzi VI Wojewódzki Festiwal Chrześcijańskich Form Teatralnych Projekt skierowany do młodych amatorów teatru, zawiera w sobie motyw konkursu, którego przedmiotem jest w pierwszej kolejności stworzenie scenariusza miniatury scenicznej, niosącej ze sobą przesłanie ewangeliczne, związane z hasłem konkretnej edycji. Na tej podstawie, komisja festiwalowa każdego roku wybiera najciekawsze propozycje, które otrzymują szansę prezentacji na scenie Śródmiejskiego Forum Kultury w Łodzi i zdobycia miana laureata kolejnej edycji.

W tym roku taką możliwość otrzymało sześć grup, między innymi z Łodzi, Bełchatowa i Przecławia. Organizatorzy z Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” zauważają, że wiele z festiwalowych prezentacji jest autorskimi pokazami młodych twórców, którym swoje, często bardzo dojrzałe przeżywanie wiary i prawd ewangelicznych, udaje się z powodzeniem przetransponować, w różnych formach na deski teatru. To właśnie te sztuki, najbardziej urzekają komisję decydującą o wyłonieniu najlepszych. Festiwal zawiera w sobie również formę warsztatu, bowiem każdy spektakl jest omawiany przez jurorów.

To z kolei, uczy młodzież umiejętności związanych z techniką aktorską, występem przed szerszą publicznością, warsztatem reżyserskim i całym przekazem scenicznym, w którym tak samo ważną rolę odgrywa przecież każdy gest, dźwięk, światło i scenografia. W ten sposób, kształtuje się młodych twórców, którzy w duchu Nowej Ewangelizacji, są zdolni do precyzyjnego przekazywania wartości za pomocą teatru, tak bliskiego bł. Janowi Pawłowi II, który stwierdził, że wiara, która nie staje się kulturą jest wiarą nie w pełni przyjętą, nie do końca przemyślaną i nieprzeżytą wiernie. Nagroda Główna została przyznana Kołu Teatralnemu Pigwa, z ZSP Nr 19 im. K. Wojtyły w Łodzi za miniaturę sceniczną pt. „Zegarmistrz”.

Komisja podjęła również decyzję o dwóch wyróżnieniach ex aequo: dla Zespołu Ewangelizacyjnego Jerycho z II LO w Bełchatowie za sztukę „Miłość oblubieńcza” oraz Grupy Teatralnej TFU-rcy z ZSP Nr 19 im. K. Wojtyły w Łodzi za przedstawienie „Miłość ci wszystko wybaczy”, na podstawie fragmentów dramatu „Przed sklepem jubilera” Karola Wojtyły. Do laureatów pierwszego miejsca powędrowała nagroda pieniężna, z przeznaczeniem na dalszy rozwój grupy, ufundowana przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Pozostałe grupy zostały nagrodzone upominkami książkowymi od Śródmiejskiego Forum Kultury – Domu Literatury.

Pracom jury tradycyjnie już, przewodniczył w tym roku specjalista, reżyser teatralny Andrzej Czerny. Jego zdaniem, Festiwal stanowi niezwykle ważny element w wychowaniu młodych ludzi. Jest on szczególny, bowiem dotyka spraw i wartości bardzo istotnych, a jednocześnie, propozycje artystyczne są interesujące od strony formalnej i operują bardzo ciekawymi wypowiedziami teatralnymi – wyznał juror w wywiadzie dla Radia Plus, patrona medialnego imprezy. Obok Andrzeja Czernego, w komisji kolejny raz zasiadł ks. Arkadiusz Lechowski, pomysłodawca i realizator wielu projektów związanych z kulturą chrześcijańską, w tym Festiwalu Nadzieja.

Współorganizatora imprezy (Śródmiejskie Forum Kultury – Dom Literatury w Łodzi), reprezentowała w komisji Małgorzata Miruch – Góra, kierownik działu imprez ŚFK. Poprzez tegoroczne hasło Festiwalu: „Nie pojmiesz patrząc, staraj się zrozumieć wierząc” autorstwa św. Augustyna, zaproszono młodych twórców teatru amatorskiego, do refleksji nad miejscem wiary w ich życiu. Skłania do tego w sposób szczególny, przeżywany obecnie w Kościele Rok Wiary.

Sztuki prezentowane w tej edycji, były próbami ukazania drogi rozwoju duchowego i dojrzewania człowieka w wierze. U każdego z nas, proces ten jest bardzo indywidualny. Chcieliśmy, aby treści tegorocznych przedstawień, z jednej strony ukazywały komplementarność wiary i rozumu, z drugiej natomiast, sygnalizowały negatywne skutki marginalizowania jednej wartości, kosztem drugiej – oceniła Agnieszka Graczyk z zespołu organizacyjnego.

Sztuki prezentowane na scenie w tej edycji, były zatem próbą udzielenia odpowiedzi na pytanie, gdzie znajduje się kres rozumowego pojmowania Boga, a zaczyna początek uniesienia na skrzydłach wiary oraz do czego prowadzi życie pozbawione duchowości. Poprzez udział w projekcie, młodzi spotykają się z kulturą chrześcijańską i stają się jej kreatorami. Sami pracują nad scenariuszami, kostiumami, scenografią i aranżacją ról, co wyzwala w nich twórcze zaangażowanie.

Dzięki elementowi rywalizacji konkursowej, uczestnicy doskonalą swoje umiejętności aktorskie, dzielą się doświadczeniami, podpatrują umiejętności innych. Tworząc teksty scenariuszy i kreując swoje role, młodzi sięgają po treści Ewangelii i Dekalogu, niosące ze sobą uniwersalne prawdy i drogowskazy, modele pozytywnych zachowań i postaw. Podejmując swe rozważania wzrastają do wzięcia odpowiedzialności za kształt życia własnego i społecznego, a także pielęgnowania tradycji i kultury, troski o historię oraz miłość do bliźniego i Ojczyzny.

Sam Festiwal, jest także formą warsztatu, gdyż komisja oceniająca występy poszczególnych grup, po każdej prezentacji, udaje się z zespołami na indywidualne konsultacje, podczas których wyraża swoje spostrzeżenia i udziela wskazówek. Młodzi, biorący udział w tym Festiwalu, spotykają ludzi, których pasją jest teatr, ale nadto, wyznających podobne wartości, którym nie wystarcza przeciętność, szukających prawdy i chcących w sposób artystyczny wyrażać swoje przekonania. Z każdym rokiem, organizatorzy obserwują wzrost zainteresowania projektem i poziom prezentowanych na scenie sztuk. Laureaci kolejnych edycji, są chętnie zapraszani do występów podczas rozmaitych imprez, m.in. takich jak dni kultury i sztuki chrześcijańskiej.

Marcin Kluczyński

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej