Nad Jeziorem Genezaret

2013/01/12

– Modlitwa była Tabghą Papieża Polaka, w której słyszał pytanie o miłość, w której kształtowała się Jego zdecydowana odpowiedź: Tak Panie! Ty wiesz że Cię kocham! – powiedział kardynał Stanisław Dziwisz do pielgrzymów z Polski zgromadzonych na Eucharystii w Tabgha, nad brzegiem Jeziora Genezaret, w miejscu, gdzie Jezus powiedział do Piotra: „Ty jesteś Piotr, opoka, i na tej opoce zbuduję mój Kościół, a bramy piekielne go nie przemogą” (Mt 16, 18).

Uczestnicy pielgrzymki nad Jeziorem Genezaret
Uczestnicy pielgrzymki nad Jeziorem Genezaret
Fot. Anna Dobroczyńska

Do Ziemi Świętej przybyło około 700 pielgrzymów, w tym ponad 500 z pielgrzymką zorganizowaną przez krakowski Komisariat Ziemi Świętej, aby oddać hołd Słudze Bożemu Janowi Pawłowi II przez Eucharystię i modlitewne czuwanie w intencji rychłej Jego kanonizacji. Poświęcona została mozaikowa tablica i drzwi do sanktuarium Prymatu św. Piotra, ofiarowane przez Polaków, jako materialny wyraz miłości, przywiązania i czci dla naszego Wielkiego Rodaka oraz trwały, materialny znak Jego obecności w Ziemi Świętej w Roku Jubileuszowym 2000.

W uroczystości, która odbyła się 16 listopada, uczestniczyli pielgrzymi z całej Polski i rodacy z wielu krajów świata, ojcowie franciszkanie z Kustodii Ziemi Świętej, przedstawiciele polskiej dyplomacji w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej, żołnierze polskiego kontyngentu sił zbrojnych NZ na Wzgórzach Golan, pielgrzymi z Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, Bractwa Kurkowego z Krakowa, Radia Maryja.

Kardynał Stanisław Dziwisz podczas Mszy św. w Tabgha poświęcił pamiątkową mozaikę
Kardynał Stanisław Dziwisz podczas Mszy św. w Tabgha poświęcił pamiątkową mozaikę
Fot. Anna Dobroczyńska

W imieniu Patriarchatu Katolickiego w Jerozolimie i Franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej, metropolitę krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza i pielgrzymów przywitał biskup Galilei Giacinto Marcuzzo. – W tym świętym miejscu – mówił – myślimy o apostole Piotrze, papieżu Janie Pawle II i papieżu Pawle VI, myślimy o Kościele, jako przewodniku wszystkich wiernych. Przypomniał, że Kościół w 1342 r. powierzył franciszkanom z Kustodii Ziemi Świętej opiekę nad sanktuariami na tej ziemi i chrześcijanami, którzy tu i uznaje franciszkanów za wiernych sług Kościoła i Chrystusa. Prosił o modlitwę, aby mogli oni dalej prowadzić swą misję. Rozpoczynając Mszę św. kard. Stanisław Dziwisz podziękował wszystkim za obecność, która jest świadectwem miłości do Ojca Świętego Jana Pawła II i odpowiedzią na słowa Jezusa – „Tak Panie, Ty wiesz, że Cię kocham”. W homilii Metropolita Krakowski przywołał scenę objawienia się zmartwychwstałego Jezusa swym uczniom nad Jeziorem Genezaret i dialogu pomiędzy Chrystusem i Piotrem. Wtedy to Jezus pytając o miłość dostrzegł w oczach i sercu Rybaka z Galilei wszystkich pasterzy Kościoła, każdego ucznia wszystkich czasów i narodów. – Zadać pytanie o miłość w tym miejscu i w tamtym czasie nabierało nowego znaczenia – mówił kard. Dziwisz. – Zadać pytanie o miłość, to rzucić wyzwanie wszelkim relacjom, które Piotr nosił w swoim sercu.

Zadać pytanie o miłość, po wyparciu się miłości, to rzucić wyzwanie przebaczeniu i nadziei. Ani miłość do domu rodzinnego, ani umiłowanie rybackiego życia, ani nawet grzech wyparcia się Mistrza nie zniszczyły tego, co możemy nazwać łaską św. Piotra, która zawiera się w słowach: „Tak Panie, Ty wiesz, że cię kocham”. Zmartwychwstały Jezus – mówił kard. Dziwisz – spojrzeniem Syna Bożego, widział w oczach Piotra wszystkich Pasterzy swojego Kościoła. W oczach pierwszego Papieża zobaczył również Karola Wojtyłę. Zobaczył i zapytał: Czy miłujesz mnie więcej aniżeli inni. My jesteśmy świadkami odpowiedzi, jaką dał swoim życiem Pasterz z Wadowic. Myśmy to widzieli własnymi oczyma, żeby posłużyć się słowami św. Jana, słuchaliśmy, patrzyliśmy i nasze ręce dotykały tego, co możemy nazwać łaską Sługi Bożego Jana Pawła II.

Uczestnicy pielgrzymki przed mozaiką
Uczestnicy pielgrzymki przed mozaiką
Fot. Anna Dobroczyńska

Ani miłość do teatru, ani miłość do stron ojczystych, ani do tych, którzy byli mu bliscy nad Wisłą, nie przeszkodziły łasce, która wołała życiem i umieraniem: Tak Panie, Ty wiesz, że cię kocham. Jakże przenikliwie musiał patrzeć Zmartwychwstały Pan Jezus w oczy Karola Wojtyły, żeby wzbudzić odpowiedź tak mocną i tak zdecydowaną. Jak wiernie musiał się wpatrywać Papież w Zmartwychwstałego Pana, żeby odnaleźć w sobie bezgraniczną miłość do tego, który nas do końca umiłował. Papież nie tylko wiedział i powtarzał wielokrotnie, ale i świadczył na każdym kroku, że dialog z Jezusem wzbudza miłość do Niego, że słuchanie Jego pytań nie tylko skłania do odpowiedzi, ale daje moc do dawania takich odpowiedzi, które po ludzku mogą wydawać się nieroztropne – mówił kard. Dziwisz. Nawiązując do celu pielgrzymki powiedział: – Stajemy z Piotrem tamtych i dzisiejszych czasów, by powiedzieć: Panie, Ty wszystko wiesz. Wiesz, że z miłości do Ciebie wędrujemy po tych śladach, zgromadziliśmy się tu dzisiaj, z miłości do Ciebie zostały ufundowane spiżowe drzwi i mozaika ku pamięci Roku Jubileuszowego i pielgrzymki naszego rodaka Jana Pawła II, z miłości do Ciebie pokolenia Ojców Franciszkanów troszczą się o Ziemię Świętą …

Po Mszy św. kard. Dziwisz poświęcił spiżowe drzwi i mozaikę modląc się, aby „pięknem swoim pociągała wszystkich do piękna, które życiem i umieraniem nosił w sobie Twój Sługa, a nasz Pasterz, Jan Paweł II”.

Podziękowanie i wyrazy wdzięczności w imieniu franciszkanów Księdzu Kardynałowi, fundatorom papieskich pamiątek, pielgrzymom i wszystkim zebranym złożył prowincjał o. Nikodem Gdyk OFM. – Jako rodacy Jana Pawła II pragniemy zostawić namacalny dar Jego obecności w Ziemi Świętej, Jego miłości do Jezusa Chrystusa i do Ziemi Świętej. Mozaikę, na której Papież przedstawiony jest na tle jeziora Galilejskiego z napisem: „Janowi Pawłowi II ofiaruje Polska zawsze wierna” – powiedział o. Nikodem składając podziękowanie, na ręce przewodniczącego Ziemowita Gawskiego, Katolickiemu Stowarzyszeniu „Civitas Christiana” oraz przyjaciołom Komisariatu Ziemi Świętej, którzy ufundowali tę mozaikę, a także Bractwu Kurkowemu, fundatorowi spiżowych drzwi do sanktuarium. Podziękował także organizatorowi pielgrzymki o. Paschalisowi Kwoczale OFM i przewodnikom 11 grup pielgrzymkowych oraz wszystkim pielgrzymom. Podziękowanie złożył także Radiu Maryja i TV Trwam, dzięki którym w tej uroczystości mogły uczestniczyć miliony radiosłuchaczy na całym świecie. W imieniu fundatorów mozaiki zabrał głos Ziemowit Gawski przewodniczący Zarządu Głównego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, który w serdecznych słowach podziękował za uroczystość i możliwość bycia w tym miejscu. Przypomniał, że dzieje się to w dniu niezwykłym, bo uroczystość zbiega się ze świętem Miłosiernej Matki Bożej Ostrobramskiej, której Jan Paweł II powierzył cały swój pontyfikat i prosił, by modlić się do „Tej co Jasnej broni Częstochowy i w Ostrej świeci Bramie”. – Niech więc ten dzień zapadnie w nasze serca i naszą pamięć jako dzień, w którym składamy materialny hołd Synowi narodu ochrzczonego przed z górą tysiącem lat, który stał się jednym z istotnych składników tej skały, na której Jezus Chrystus buduje swój Kościół – powiedział Ziemowit Gawski.

 

Tadeusz A. Janusz, Stanisław Pażucha

 

Artykuł ukazał się w numerze 12/2006.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej