Największa bazylika świata – Lednica 2000

2016/06/6

Pola Lednickie to kilkadziesiąt hektarów łąki, na której co roku w pierwszą sobotę czerwca gromadzi się prawie 100 000 ludzi na Spotkaniu Młodych LEDNICA 2000.

Idea lednickich spotkań zrodziła się po VI Światowych Dniach Młodzieży w Częstochowie. Ojciec Jan Góra, współorganizator częstochowskich ŚDM, potraktował jako wyzwanie entuzjazm młodzieży i gotowość do uczestniczenia we wspólnotowych spotkaniach z Chrystusem. Zmotywowany błogosławieństwem samego papieża Jana Pawła II, wykreował Lednicę w obecnym kształcie.

Ojciec Jan, szukając odpowiedniego miejsca dla Duszpasterstwa Akademickiego, trafił na ofertę sprzedaży 24 hektarów ziemi po PGR-ach nad Jeziorem Lednickim. Od razu czuł, że jest to właściwe miejsce, gdyż to właśnie w tych wodach Mieszko I przyjął chrzest. Później, jak sam dominikanin mawiał, ,,zaczęła się seria absolutnych cudów”, dzięki którym Lednica bardzo się rozwinęła. Patrząc z perspektywy czasu, wydaje się niewiarygodne, że pole, na którym niegdyś sezonowo rosły ziemniaki i buraki, dziś daje obfity duchowy urodzaj przez cały rok. Świadczą o tym również statystyki. Dotychczas w Spotkaniach Młodych Lednica 2000 wzięło udział 1 780 000 uczestników, 24 000 wolontariuszy, 15 000 kapłanów. Z Lednicą związanych jest 60 symboli i 100 pieśni, zaś błogosławieństwa uczestnikom udzieliło trzech papieży.
Pierwsze spotkanie Młodych Lednica 2000 odbyło się 2–3 czerwca 1997 r. pod hasłem Trzeba iść… Zgodnie z prośbą papieża w okresie przygotowań do Roku Jubileuszowego zaplanowano rok Ducha Świętego, następnie rok Jezusa Chrystusa i w końcu Boga Ojca. Z racji tego, iż spotkanie nad brzegiem jeziora miało odbyć się jednorazowo, motywem przewodnim stała się Trójca Święta. Papież Jan Paweł II skierował do zgromadzonych ok. 20 000 młodych zapadające w nich na długo słowa: „Nie lękajcie się iść w przyszłość przez Bramę, którą jest Chrystus. Wierzcie Jego słowom, wierzcie Jego miłości W Nim jest nasze zbawienie. Zanieście przyszłym pokoleniom świadectwo wiary, nadziei i miłości. Bądźcie wytrwali. Nie wystarczy przekroczyć próg, trzeba iść w głąb!” Papież, nie mogąc uczestniczyć w spotkaniu osobiście, na znak swojej bliskości z młodym pokoleniem nadleciał nad Pola Lednickie helikopterem. Przelatując nad Bramą Rybą symbolicznie wprowadził polską młodzież w III tysiąclecie chrześcijaństwa.

W środku Joanna Marchel i Agnieszka Zalewska z „Civitas Christiana” na spotkaniu Lednica 2000 / Fot. Adam Przestrzelski
W środku Joanna Marchel i Agnieszka Zalewska z „Civitas Christiana” na spotkaniu Lednica 2000 / Fot. Adam Przestrzelski

Każdemu spotkaniu oprócz odrębnego hasła towarzyszy również symbolika wyrażona drobnymi przedmiotami wręczanymi uczestnikom. Do tej pory młodzi otrzymali m.in. Dzienniczek Siostry Faustyny, pierścienie lednickie, różańce, monety, łyżeczki i wiosła z papieskim wezwaniem. W tym roku młodzież, zgodnie z wolą o. Góry, otrzyma podręczny egzemplarz Pisma Świętego Nowego Testamentu, by zachęcić do codziennych spotkań ze słowem Bożym. Drugim symbolem lednickiego spotkania będzie drewniany krzyżyk z widniejącym napisem „Amen”, stanowiącym kopię odręcznego pisma o.  Jana Góry. Kapłani, którzy przyjadą na 20. Spotkanie Młodych, otrzymają trzy hostie i wino z małopolskich winnic, zaś siostry zakonne małą butelkę wody. Uczestnicy dokonają odnowy przyrzeczeń sakramentu chrztu u chrzcielnych źródeł Polski.

Tradycyjnie zanim rozpoczną się uroczystości, obecni mają możliwość skorzystania z sakramentu spowiedzi. Odbywają się też próby tańca i śpiewów, które są charakterystycznym elementem spotkań lednickich. Po południu zostają procesyjnie wprowadzone relikwie św. Wojciecha i rozpoczynają się nabożeństwa. Wieczorem odprawia się Mszę świętą i odczytuje Orędzie Ojca Świętego. Na koniec po błogosławieństwie jest czas przeznaczony na symboliczne przejście przez Bramę Rybę.

Pola Lednickie to nie tylko miejsce jednorazowych, czerwcowych spotkań młodych, ale organizm, który funkcjonuje cały rok. Ojciec Jan Góra kreował je w przemyślany sposób, dzięki czemu obecnie cechują się szczególnie głębokim duchem i są nasycone symboliką. Pola Lednickie można porównać do Polski. Od strony południowej widnieją Tatry z kopią Krzyża z Giewontu. Tu bierze początek Droga III Tysiąclecia. Trzeba pokonać jej odległość, by dojść do znaku Chrystusa, czyli Bramy Ryby. Jest to usytuowana na pagórku ażurowa stalowa konstrukcja o wymiarach ok. 15 na 40 m. Przejście pod bramą jest integralną częścią spotkań lednickich i symbolizuje wybór przez młodych Chrystusa. Na północy Pól Lednickich możemy dostrzec Bałtyk – Jezioro Lednickie, które było świadkiem tworzenia się Państwa Polskiego. Zbiornik wodny zwany jest również Polskim Jordanem. Nad jego brzegiem usytuowana jest chrzcielnica w kształcie ryby oraz Głaz Chrztu Polski. Nieopodal znajduje się kopia Łodzi św. Piotra. Od zachodniej strony rośnie las, w pobliżu którego stoi drewniany krzyż oraz dzwonnica. W tej części znajduje się również Droga Krzyżowa. Wiele symboli jest poświęconych Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, duchowemu opiekunowi spotkań Lednica 2000. Pierwszy z nich to głaz upamiętniający 27 lat pontyfikatu JP  II, obok popiersie Papieża Polaka. W  tym miejscu również zdecydowano się usytuować grób o. Jana Góry. Dalej rozciąga się aleja lipowa im. Jana Pawła II, na końcu której leży wielki kamień z sylwetką Matki Bożej Niezawodnej Nadziei z Jamnej. We wschodniej części lednickiego kompleksu znajduje się Dom Jana Pawła  II. Jest to miejsce spotkań pokolenia JPII, przeznaczone do  studiowania nauki papieża. Zgromadzonych jest tu kilkadziesiąt pamiątek po naszym papieżu, takich jak: piuska, buty, sutanna, szkaplerz czy pióro. Niedaleko tegoż budynku usytuowana jest odlana z brązu muszla pielgrzymia, Pola Lednickie znajdują się bowiem na szlaku św.  Jakuba do  Santiago de Compostela.

Szczególnie ożywcze dla młodych były słowa kierowane do nich przez Jana Pawła II i jego następców. Orędzia papieskie nawiązywały do przewodnich tematów spotkań. Drugiej Lednicy przyświecało hasło Nigdy sami… W  1998 r. uczestniczono w  podniosłych nabożeństwach soli, zapachu i ognia. Rok później podczas spotkania pt. Zobaczyć cel… szczególnie celebrowano Boże ojcostwo. W  Roku Jubileuszowym motywem przewodnim stały się dzieje przymierza Boga z  człowiekiem, a główne hasło brzmiało Wybierz Chrystusa! Spożywanie Pisma Świętego przyświecało Lednicy w 2001 r. Papież wypowiedział wtedy do uczestników Lednicy spektakularne słowa: „Przyjmij słowo Chrystusa, zaufaj Mu i podejmij swą życiową misję. Ludzie nowego wieku oczekują twojego świadectwa. Nie lękaj się. Wypłyń na głębię! – jest przy tobie Chrystus!” W  kolejnych latach Spotkaniu Młodych Lednica 2000 przewodziły następujące hasła: Wesele w Kanie, Nabożeństwo talentów, Daj się złowić w sieć miłości, Spotkajmy się u źródła!, Chrystus Drogą, Poślij nas, Nazwałem Was przyjaciółmi, Rozpoznaj czas, Kobieta – dar i tajemnica, JP II – liczy się świętość, Miłość Cię znajdzie. W ostatnie trzy lata Lednica przebiegała pod hasłem: W imię Ojca (2013), I  Syna  (2014) i Ducha Świętego (2015), by w ogłoszonym przez papieża Franciszka Jubileuszowym Roku Miłosierdzia wybrzmiało ,,Amen” (2016).

Tegoroczne, wyjątkowe Spotkanie Młodych Lednica 2000 odbędzie się 4 czerwca 2016 r. Już dwudzieste, ale pierwsze bez o. Jana Góry. Będzie to odpowiednia okazja, by wspominać twórcę tychże spotkań i dziękować za jego osobę. Przestrzeń ku temu stwarzają obchody jubileuszy: 1050. rocznicy Chrztu Polski przyjętego W imię Ojca, Syna i Ducha Świętego, 800-lecia Zakonu Dominikanów, z okazji którego hasło za św. Jackiem brzmi: Poślij mnie! Wydarzenia i znaki 20. Spotkania Młodych zachęcają uczestników do rozpoznawania w życiu Bożych natchnień i odpowiadania Bogu „Amen”, tak jak to czynił o. Jan.

Agnieszka Zalewska

pgw

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Lednica 2000 #o. Jan Góra #XX Spotkanie Młodych Lednica 2000
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej