Nasz Papież Benedykt XVI

2013/01/15

Nie jest to tylko podróż sentymentalna, ale wędrówka wiary, wpisana w misję, jaką powierzył mi Pan – tymi słowami Benedykt XVI przeciął spekulacje jakoby jego pielgrzymka do Polski miałaby być tylko czymś sentymentalnym.

Fot. Artur Stelmasiak

Papieski „festiwal wiary” rozpoczął się 25 maja o godz. 10.57, kiedy to samolot włoskich linii Alitalia z Ojcem Świętym na pokładzie wylądował na warszawskim Okęciu. Kilka minut później w drzwiach samolotu ukazała się Polsce sylwetka biskupa w bieli – Namiestnika Chrystusa na ziemi. Dla Polaków i polskiego Kościoła rozpoczęło się najważniejsze wydarzenie od kilku lat: pielgrzymka Benedykta XVI do Polski „Trwajcie mocni w wierze”. Ta podróż była bardzo ważna również dla samego Papieża. Bowiem to właśnie od naszego kraju rozpoczął on swe apostolskie pielgrzymowanie po świecie. W swym pierwszym przemówieniu na lotnisku Benedykt XVI podkreślił, że pragnie zaczerpnąć z obfitego źródła wiary, które bije w Polsce nieprzerwanie od tysiąca lat.

Specjaliści od duszy

Benedykt XVI po oficjalnych powitaniach na lotnisku udał się na spotkanie z polskim duchowieństwem do warszawskiej archikatedry św. Jana. Tam już od dwóch godzin z niecierpliwością czekało na niego ponad tysiąc kapłanów, kleryków oraz biskupów z całej Polski. Dla każdego z nich modlitwa z Piotrem naszych czasów była wielkim przeżyciem. Czekali również na jego słowa, kapłańskie przesłanie, program duszpasterski na dziś.

Ojciec Święty w swym przemówieniu poOjciec Święty w swym przemówieniu podkreślił, że od kapłanów nie oczekuje się, by byli ekspertami od ekonomii czy polityki, ale przede wszystkim wymaga się, aby znali się na życiu duchowym. – Wierni oczekują od księży, że będą świadkiem odwiecznej mądrości, płynącej z Objawiania Słowa – podkreślił Papież. Zachęcił też Kościół w Polsce do większego zaangażowania na rzecz misji. – Kapłani polscy, nie bójcie się opuścić wasz bezpieczny i znany świat, by służyć tam, gdzie brak kapłanów i gdzie wasza wielkoduszność przyniesie wielokrotne owoce! – zaapelował Benedykt XVI. Jego przemówienie przerywane było brawami. A z ust młodszych księży i kleryków, Papież po raz pierwszy w Polsce usłyszał ciepłe skandowanie – Benedetto!


Ojciec Święty w warszawskiej archikatedrze św. Jana w Warszawie podczas spotkania z duchowieństwem polskim
Fot. Artur Stelmasiak

Zdaniem bp. Alojzego Orszulika, Ojciec Święty przypomniał podczas tego spotkania, jaka jest właściwa misja kapłanów we współczesnym świecie. – Benedykt XVI stanowczo podkreślił wagę duchowej strony posługi kapłańskiej – twierdzi ordynariusz wrocławski abp Marian Gołębiewski. – Charakterystyczne było też wezwanie misyjne, aby księża szli z silną wiarą do ludzi biednych i opuszczonych – dodaje.

Benedykt XVI wychodząc z katedry ściskał dłonie kapłanów. Księża chcieli chociaż dotknąć Ojca Świętego. Papież modlił się przez chwilę przy sarkofagach dwóch Prymasów Polski – kard. Stefana Wyszyńskiego oraz kard. Augusta Hlonda. – Pięknym motywem ze strony Ojca Świętego było docenienie długoletniej posługi kard. Józefa Glempa – uważa ks. prof. Józef Naumowicz. – Papież nie zapomniał, że akurat w tym dniu przypadała 50. rocznica święceń kapłańskich Prymasa Polski – dodaje.

Ks. prof. Jan Sochoń (UKSW)

Fot. Artur Stelmasiak

Papież podkreślił to, co należy do istoty bycia księdzem. Stwierdził, że najważniejsza jest służba innym ludziom. I to właśnie służba wyznacza wszystko to, co ksiądz powinien robić i kim być. Dla mnie ważne było, że to spotkanie miało miejsce w katedrze. Bowiem ta świątynią jest matką wszystkich kościołów. Dla mnie jest to miejsce, w którym łączy się historia mojej Ojczyzny z historią mojego życia.

Ekumenizm – priorytet tego pontyfikatu

Wieczorem pierwszego dnia papieskiej pielgrzymki miało miejsce inne bardzo ważne wydarzenie. Ojciec Święty modlił się wspólnie z przedstawicielami innych wyznań zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej. Nabożeństwo w luterańskim kościele Świętej Trójcy przebiegło w bardzo radosnej, a nawet braterskiej atmosferze. Zdaniem jej uczestników będzie to bardzo mocny impuls dla polskiego ekumenizmu.

Papieża w protestanckiej świątyni powitał prawosławny abp Jeremiasz, przewodniczący PRE. Powiedział on, że pielgrzymka Waszej Świątobliwości jest ważnym wydarzeniem również dla wszystkich Kościołów chrześcijańskich.

Benedykt XVI podziękował wszystkim za tak serdeczne powitanie. – Upatruje w tym spotkaniu jeden z etapów realizacji mocnego postanowienia, które uczyniłem na początku mojego pontyfikatu, że sprawą priorytetową w mojej posłudze będzie przywrócenie pełnej i widzialnej jedności chrześcijan – oświadczył Papież.

Ojciec Święty w swoim przesłaniu zarysował dwa wyraźne wskazania dla polskiego ekumenizmu. Nawoływał do większego zaangażowania w działalność charytatywną, jak również do zajęcia się problemem małżeństw osób o różnym wyznaniu. Papież zapowiedział, że zawierane dziś coraz częściej małżeństwa pomiędzy chrześcijanami z różnych Kościołów mogą stanowić „laboratorium jedności”.

Pod wrażeniem spotkania z Benedyktem XVI był gospodarz miejsca bp Janusz Jagucki z Kościoła Ewangelicko-Augsburskieg. – Uderzyła mnie wielka wiara Ojca Świętego w zjednoczenie chrześcijan. Papież bardzo odważnie mówił o widzialnej i pełnej jedności wszystkich chrześcijan – przyznaje bp Jagucki.

Nabożeństwo ekumeniczne w kościele Świętej Trójcy zakończyła modlitwa powszechna „o dar jedności dla wszystkich chrześcijan”. Ojciec Święty otrzymał w darze od PRE ikonę Chrystusa, namalowaną specjalnie dla niego. Papież uniósł ikonę do góry i pobłogosławił nią zgromadzonych. Zdaniem bp. Tadeusza Pikusa, podczas tego nabożeństwa doszło jak nigdy przedtem do komunii Liturgii Słowa. – Bardzo mnie wzruszyła chwila, w której prawosławny diakon podszedł do Papieża po błogosławieństwo przed czytaniem Ewangelii – wyznaje bp Pikus, z komisji ds. jedności Episkopatu Polski.

Abp Jeremiasz prezes PRE prawosławny ordynariusz wrocławsko-szczeciński

Fot. Artur Stelmasiak

Bardzo ważne jest, że Papież wyraził gorące pragnienie, by posuwały się w Polsce naprzód prace dotyczące duszpasterstwa małżeństw rożnych konfesyjnie. Myślę, że jest to impuls dla naszej polskiej sytuacji. Problem małżeństw mieszanych jest naprawdę sprawą bardzo ważną, a zarazem trudną i dobrze, że została ona przez Papieża tak wyraźnie postawiona.

Mocni w wierze

Hasło papieskiej pielgrzymki „ Trwajcie mocni w wierze” nabrało szczególnego znaczenia podczas Mszy św. na Placu Piłsudskiego. Na porannej celebrze, mimo momentami ulewnego deszczu i chłodu, „mocno trwało” na modlitwie blisko pół miliona osób. Ludzie często powtarzali, że naprawdę był to sprawdzian dla naszej wiary, a premier Kazimierz Marcinkiewicz podkreślił później w rozmowie z dziennikarzami, że ten deszcz jest znakiem, iż prawdziwą wiarę wykuwa się w trudnych warunkach.

W homilii Benedykt XVI nawiązał do słów, które przed 27. laty wypowiedział jego poprzednik Jan Paweł II, dokładnie w tym samym miejscu: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi”. Wierni nagrodzili to gromkimi brawami. Ojciec Święty podczas homilii apelował również, abyśmy nie ulegli „pokusie relatywizmu czy subiektywnego i selektywnego interpretowania Pisma Świętego.”


Papież podczas nabożeństwa ekumenicznego podkreślił, że priorytetem jego pontyfikatu jest jedność chrześcijan
Fot. Artur Stelmasiak

Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu, ks. dr Jacek Skrobisz uważa, że można mnożyć przykłady takiego selektywnego podejścia do wiary. – Często wybieramy z całego bogatego dziedzictwa Kościoła tylko to, co jest dla nas przyjemne, a to co trudne i wiąże się z cierpieniem odrzucamy – podkreśla ks. Skrobisz. Natomiast Benedykt XVI zaapelował do nas, abyśmy przyjęli Chrystusa całościowo i totalnie. A nie tylko te elementy Jego nauczania, które nam pasują i są przyjemne .

Pielęgnujmy dziedzictwo wiary

Benedykt XVI podsumowując homilię na Placu Piłsudskiego nawiązał jeszcze do słów Jana Pawła II, które wygłosił on w tym miejscu przed 27 laty. „Polska stała się w naszych czasach Ziemią szczególnie odpowiedzialnego świadectwa” – przypomniał Papież. „Proszę was, pielęgnujcie to bogate dziedzictwo wiary poprzednich pokoleń… Trwajcie mocni w wierze, przekazujcie ją waszym dzieciom” – podkreślił Ojciec Święty.

Te słowa są bardzo mocnym apelem Benedykta XVI do Polaków. Papież z jednej strony bardzo dowartościował polską wiarę, natomiast z drugiej strony wyraził swoje zatroskanie. Dlatego prosił nas, abyśmy dbali o wiarę. – Zagrożenia utraty wiary we współczesnym świecie są czymś bardzo realnym. My nawet ciesząc się tą bardzo wysoką polską religijnością nie możemy mniemać, że nie jesteśmy podatni na wszystkie współczesne zagrożenia. Wprawdzie najgorsze przetrwaliśmy, bo ominęła nas potężna fala ateizacji, która ogarnęła w ostatnim ćwierćwieczu całą zachodnią Europę – twierdzi redaktor naczelny KAI.

Artur Stelmasiak

Artykuł ukazał się w numerze 6-7/2006.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej