Nie było polskich obozów zagłady. Za nami 73. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz

2018/01/30
dsc01916-fot.jpg

27 stycznia 2018 roku obchodzono 73. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, połączoną z Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Główne uroczystości miały miejsce w budynku “centralnej sauny” na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau w obecności kilkudziesięciu byłych więźniów, wicepremier Beaty Szydło, przedstawiciela prezydenta RP Wojciecha Kolarskiego oraz członków społeczności żydowskiej i romskiej, duchownych i dyplomatów.

Premier Mateusz Morawiecki mówił o polskich bohaterach, którzy informowali świat o Holokauście: – “Dym z Auschwitz rozlewał się po całej Europie; po całym świecie. I krzyk z Auschwitz też rozlegał się po całej Europie i całym świecie. Jan Karski zawiózł raport (…) o tym, czym jest Holokaust do Stanów Zjednoczonych, do prezydenta Roosevelta, ale nie był wysłuchany. Jeden z największych bohaterów XX w. – rotmistrz Witold Pilecki, sam na ochotnika poszedł do Auschwitz jako więzień po to, by jak najwięcej móc opisać. Bardzo precyzyjne sprawozdanie, które przez Polskie Państwo Podziemne zostało przekazane na Zachód, do – wtedy jeszcze – walczącego wolnego świata, głównie anglosaskiego, też pozostało bez echa”.

Byli więźniowie złożyli kwiaty przed Ścianą Straceń. Podczas obchodów, pomiędzy ruinami dwóch największych krematoriów w Auschwitz II-Birkenau, rabini i duchowni chrześcijańscy odmówili wspólne, chrześcijańsko-żydowskie modlitwy – kadisz i żałobną “El Male Rachamim” oraz “Wieczny odpoczynek”.

W Muzeum Auschwitz zainaugurowano także czasową wystawę “Listy… Kolekcja Władysława Ratha”. Ekspozycja prezentuje zbiór dokumentów dotyczących niemieckich obozów oraz gett, kolekcja obejmuje 1893 dokumenty i 29 fotografii.

W poniedziałek, 29 stycznia br., w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie szefa gabinetu prezydenta, Krzysztofa Szczerskiego, z ambasador Izraela w Polsce, Anną Azari. Władze Izraela sprzeciwiają się ustawie o IPN (znowelizowanej w piątek przez Sejm), penalizującej przypisywanie narodowi polskiemu jakiejkolwiek odpowiedzialności za zbrodnie III Rzeszy lub inne zbrodnie wojenne karą grzywny lub pozbawieniem wolności do lat trzech. Zdaniem Azari przyjęta w piątek ustawa oznacza możliwość karania za świadectwo ocalonych z Zagłady. Warto w tym miejscu przypomnieć słowa prezydenta Andrzeja Dudy wypowiedziane 29 stycznia w TVP Info:

I chcę bardzo mocno z tego miejsca powiedzieć: nie było żadnych polskich obozów zagłady, czy polskich obozów koncentracyjnych. Były takie obozy zbudowane na terenie nieistniejącego wtedy państwa polskiego przez Niemców, przez hitlerowców, którzy na Polskę napadali i rozdarli ją i zniszczyli razem z Rosją sowiecką. To oni zbudowali obozy zagłady.

Na zarzuty ambasador Izraela odpowiedział premier Mateusz Morawiecki na jednym z portali społecznościowych:

– Auschwitz jest najbardziej gorzką lekcją na temat tego, jak złe ideologie mogą prowadzić do piekła na ziemi. Żydzi, Polacy i wszystkie ofiary powinny być strażnikami pamięci o tych wszystkich, którzy zostali zamordowani przez niemieckich nazistów. Auschwitz-Birkenau to nie jest polska nazwa, a Arbeit Macht Frei to nie jest polskie zdanie.

Auschwitz-Birkenau, fot. www.pixabay.com, CC0.

Warto krzewić pamięć o Polakach, którzy oddali życie za ratowanie Żydów. Wśród wielu nazwisk należy przypomnieć chociażby rodzinę Ulmów z Markowej, Skoczylasów ze Starego Ciepielowa, rodzinę Baranków z Siedliska.

mak

 

Marta Kowalczyk

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Auschwitz #Holocaust #slider
Nowość

Setne wydanie kwartalnika Civitas Christiana pt. "Tysiac lat Korony Polskiej. 1025-2025" już jest!

Książki w IwPAX
Słownik katolickiej nauki społecznej
© Civitas Christiana 2025. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej