Fot.: carlo75 / źródło: pixabay.com

Nowy święty i sześciu błogosławionych

W Kościele przybędzie 6 nowych błogosławionych oraz święty. 9 czerwca Ojciec Święty Franciszek przyjął na audiencji kard. Angelo Amato – prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, upoważniając do publikacji 4 dekretów w tej sprawie.

Sulprycjusz Nuncjusz / autor: Séaume, Jean-Marie (Abbé), źródło wikimedia.org

Świętym zostanie bł. Sulprycjusz Nuncjusz. Urodził się w 1817 roku niedaleko Torre dei Pazzi. Osieroconym w wieku kilku lat najpierw zajmowała się babcia, a później wujek, który zmuszał chłopca do ciężkiej pracy. Doprowadziło to do urazu – pęknięcia kości w stopie (bądź poparzenia), co skutkowało spędzeniem trzech miesięcy w szpitalu. Po rekonwalescencji udał się do Neapolu w poszukiwaniu swojego krewnego. Tam uraz się odnowił. Na szczęście chłopcu pomógł poszukiwany przez niego wuj – Franciszek Sulprizio oraz zaprzyjaźniony pułkownik Feliks Woschinger. Sulprycjusza próbowano leczyć na różne sposoby, jednak terapia nie przynosiła skutków. Chłopiec bardzo cierpiał, nogę amputowano, ale i to nie pomogło. Mimo doświadczeń zachowywał pogodę ducha i pobożność. Ostatecznie dzielny dziewiętnastolatek zmarł w 1836 roku. Został Beatyfikowany przez Pawła VI w 1963 roku.

Błogosławionymi staną się: Maria Cabrera Arias, meksykanka, która będąc matką dziewięciorga dzieci zakładała zgromadzenia zakonne oraz stowarzyszenia świeckich wiernych; Guadalupe Ortiz de Landázuri członkini Opus Dei, chemiczka, która służyła Bogu jako świecka pozostająca w celibacie; czterej męczennicy będący ofiarami wojskowego reżimu w Argentynie: bp Henryk A. Angelelli Carletti, ks. Gabriel Longueville, o. Karol de Dios Murias OFM Conv. oraz Wacław Pederner, którzy zajmowali się wspólnie ubogimi.

Maria Cabrera Arias / źródło: wikimedia.org

/wj

Zobacz także w e-civitas:

Chiara Corbella Petrillo. Jak odnaleźć piękno w cierpieniu?

Urodziła dwoje dzieci, które zmarły chwilę po porodzie. Trzecia ciąża przyniosła tylko połowiczne szczęście. Urodziła …