Obchody rocznicy Chrztu Polski na Ostrowie Lednickim i w Gnieźnie

2016/04/15

14 kwietnia w Gnieźnie i pobliskim Ostrowie Lednickim rozpoczęły się główne uroczystości 1050. Rocznicy Chrztu Polski. Wraz z Episkopatem Polski uczestniczyli w nim przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich oraz najwyższe władze państwowe. 

Spotkanie gnieźnieńskie rozpoczęło się od 372. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w prymasowskim seminarium duchownym w Gnieźnie. Wśród tematów poruszanych przez biskupów dominowały kwestie chrześcijańskiej tożsamości Polski, problem uchodźców oraz zbliżające się Światowe Dni Młodzieży. Duchowni mieli również możliwość wysłuchania wykładu prof. Krzysztofa Ożoga pt. “Dziejowe konsekwencje Chrztu Polski”.

Z Gniezna uroczystości przeniosły się na Ostrów Lednicki, jednego z możliwych miejsc przyjęcia chrztu przez Mieszka I. W ruinach palatium pamiętającego pierwszego władcę, nabożeństwo ekumeniczne odprawił Prymas Polski – abp Wojciech Polak. W mowie okolicznościowej nie zabrakło nawiązań do uroczystości Millenium Chrztu Polski i słów Prymasa Tysiąclecia – kardynała Stefana Wyszyńskiego: “jedno było źródło, z którego wszyscyśmy wzięli. Jedno było źródło na Kalwarii, które z woli Chrystusa spłynęło w Chrzcie na wszystkie narody. Jedno też było źródło (…) w polskiej ziemi, które się tak wspaniale rozszerzyło, iż użyźnia całą ziemię ojczystą po dziś dzień. Jedność źródła – mówił dalej – jednoznacznie wzywa nas, chrześcijan, do wspólnego świadectwa. Nie wystarczy bowiem tylko nasza jedność Ducha, ale podejmowane z ciągle nową mocą i kreatywnością, odwagą i zaangażowaniem wspólne chrześcijańskie świadectwo“. Wspólną modlitwę na lednickiej wyspie zakończyło brzmienie dzwonu „Mieszko i Dobrawa” odlanego specjalnie na 1050. rocznicę Chrztu Polski i poświęconego przez abp Wojciecha Polaka.

Dalsze uroczystości odbyły się w Gnieźnie, gdzie w tamtejszej katedrze sprawowana była Msza św. pod przewodnictwem legata papieskiego kard. Pietro Parolina. W Eucharystii, celebrowanej przez biskupów z Polski i zagranicy, uczestniczyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych z prezydentem RP Andrzejem Dudą oraz premier Beatą Szydło. Pozdrawiając zebranych gości kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, reprezentujący na uroczystościach papieża Franciszka, podkreślił doniosłość dziejowego wydarzenia jakim był Chrzest Polski: „przez ponad tysiąc lat, w czasach dobrych, ale także i w okresach trudnych, wiara chrześcijańska zapłodniła te ziemie, tworząc nowy naród na fundamencie chrztu”.

W homilii abp Wojciech Polak podkreślił, że chrzest przyjęty przez Mieszka I przed 1050 laty nie był wynikiem szczęśliwego zbiegu okoliczności, czy sprzyjającego nam układu. Był wyborem i przemianą, która dokonała się w życiu księcia oraz chrzczonych na tych ziemiach ludzi. Rzeczywistością, w której każda i każdy z nas, ochrzczonych, odnajduje swoją własną historię. Zachęcał również do odważnego sięgania do duchowych źródeł tej wewnętrznej siły, której – jak dodał – tak bardzo wszyscy, bez wyjątku, potrzebujemy, bo wszyscy potrzebujemy mocy Ducha, która wyzwalać nas będzie z niewoli zła i grzechu.

Katolickie Stowarzyszenie “Civitas Christiana” w uroczystościach reprezentował jego przewodniczący Tomasz Nakielski oraz wiceprzewodniczący – Sławomir Józefiak i Marek Koryciński, a także grupa członków z Wielkopolski.

Szymon Szczęsny

 

fot. Szymon Szczęsny

Szczesny Szymon

Szymon Szczęsny

Historyk, ekonomista, podróżnik. Członek Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#1050. rocznica Chrztu Polski #abp Wojciech Polak #Civitas Christiana Gniezno #Civitas Christiana Poznań #ekumenizm #gniezno #kard. Pietro Parolina #Marek Koryciński #Ostrów Lednicki #prezydent Andrzej Duda #Prezydent Polski #prof. dr hab. Krzysztof Ożóg #prymas polski #Sławomir Józefiak #Tomasz Nakielski
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej