Optymistycznie w przyszłość

2014/03/14

Wiele dobrego dzieje się w życiu kulturalnym Wałbrzycha, wiele się zmienia, zwłaszcza w Śródmieściu, które od kilku lat konsekwentnie przekształca się w miejskie centrum wydarzeń kulturalnych – mówi Anna Adamkiewicz, przewodnicząca Rady Oddziału – a Stowarzyszenie jest od początku animatorem tych zmian.

Razem z biskupemSiedziba wałbrzyskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” mieści się w kamienicy Pod Trzema Różami, jednej z dwóch najstarszych na Rynku.

– Na pierwszym miejscu przy określaniu kierunku naszych poczynań stoi zawsze słowo „Christiana” z naszej nazwy, oznaczające chrześcijański, katolicki charakter naszego Stowarzyszenia – podkreśla Anna Adamkiewicz. – Statutowy zapis o przygotowaniu katolików świeckich do służby Kościołowi i narodowi determinuje to, co robimy. Jest też inspiracją dla nowych pomysłów, jak choćby tego na cykliczne wykłady historyczne. Podczas licznych rozmów z młodymi ludźmi zauważyliśmy ich braki w znajomości historii Polski. A przecież nie da się skutecznie budować obywatelskiego społeczeństwa i służyć krajowi bez tej wiedzy, bez świadomości błędów popełnionych przez przodków i konieczności ich unikania w przyszłości.

Wałbrzyska „Civitas” to także działalność wydawnicza. Publikacje, między innymi Baśnie wałbrzyskie, Najstarsze kościoły Wałbrzycha, Wałbrzyska Galeria Rzeźby Plenerowej, propagują historię miasta, pomagają budować lokalną tożsamość jego mieszkańców, ale także zachęcają turystów do zwiedzania Wałbrzycha. Temu celowi służy również organizowanie imprez w pobliskim uzdrowisku – Szczawnie Zdroju.

Promowanie miasta oznacza także promocję jego twórców. W tej dziedzinie Stowarzyszenie nie ma sobie równych – wystawy malarstwa, fotografii, spotkania autorskie, publikacje tomików poezji – to plon tylko ostatnich kilku lat.

– Chociaż nasza „mała Ojczyzna” zawsze jest nam bliska w naszych działaniach, otwieramy się też na zewnątrz – dodaje Anna Adamkiewicz. Odbywa się to na różnych płaszczyznach – zapraszamy do nas twórców spoza regionu wałbrzyskiego, choćby artystów z Wrocławia czy Czech. Nasze działania nie zamykają się też tylko w siedzibie Oddziału – wychodzimy z nimi „do ludzi”, bo takie jest zapotrzebowanie odbiorców. Stąd wykłady i spotkania w wałbrzyskich szkołach.

Najważniejszym międzynarodowym projektem wałbrzyskiej „Civitas” jest współorganizowanie Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej. Od 23 lat wykłady, prelekcje, wystawy i plenery artystyczne wędrują swobodnie pomiędzy obiema stronami granicy, stanowiąc wzór współpracy transgranicznej na skalę europejską.

– Najbardziej cieszy to, że tak zróżnicowana oferta spotyka się z zainteresowaniem odbiorców – mówi Anna Adamkiewicz. – Podczas naszych wykładów na sali spotykają się młodzi i starsi. Dotarcie do tych dwóch grup odbieram jako szczególny sukces Oddziału. Okazuje się bowiem, że młodzi ludzie są otwarci na coś więcej niż tylko na konsumpcję i prostą rozrywkę, że są gotowi do poważnej dyskusji nad sprawami uniwersalnymi, że pragną piękna i mądrości. Pozwala to spojrzeć optymistycznie w przyszłość naszego kraju. Z kolei obecność ludzi starszych oznacza, że udało się ich wyrwać z zacisza czterech ścian, sprowokować do dzielenia się swoją wiedzą, wspomnieniami. To największa nagroda za codzienną pracę w Stowarzyszeniu. Oczywiście to praca wielu ludzi – członków i sympatyków „Civitas Christiana” w Wałbrzychu. Niech wolno będzie tu wspomnieć tych, którzy są z nami zawsze i wszędzie – Mariusza Kutka, Barbarę Malinowską, Mirka Maciejewskiego, Zbyszka Szczubła, Marka Fedoruka i wielu, wielu innych, od lat tworzących „Civitas Christiana” w Wałbrzychu.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej