Home / Wiara Wspólnota Kościół / Opublikowano katolicko-anglikański dokument o eklezjologii
Chór anglikański w York Minster, fot. Allan Engelhardt / źródło: wikimedia.org

Opublikowano katolicko-anglikański dokument o eklezjologii

Jest on efektem siedmiu lat spotkań i konsultacji. Przyjęła go Międzynarodowa Komisja Anglikańsko-Rzymskokatolicka (ARCIC), która powstała po spotkaniu papieża Pawła VI z Michaelem Ramseyem, anglikańskim arcybiskupem Canterbury.

Dokument nosi tytuł Podążać razem drogą: uczyć się bycia Kościołem – lokalnym, regionalnym, powszechnym. Tekst został uzgodniony podczas spotkania w niemieckim Erfurcie, rok temu.

Tekst to 68 stron dotyczących struktur obu Kościołów oraz procesów decyzyjnych, a także sposobów budowania wzajemnej kościelnej komunii zarówno w wymiarze lokalnym, jak i uniwersalnym. Podkreśla, że istniejące różnice nie są już źródłem podejrzeń i wzajemnych wymówek, ale przede wszystkim ubogacającym środkiem wzajemnego słuchania, uczenia się i nawrócenia.

Międzynarodowa Komisja Anglikańsko-Rzymskokatolicka rozpoczęła swoją pracę w 1970 r. Jej owocami są teksty mające na celu przekazanie wiary, którą oba Kościoły wspólnie wyznają. Dotyczą m.in. miejsca Maryi w nauczaniu i życiu obu Kościołów.

/wj