Home / Z życia "Civitas Christiana" / Ostrołęka: XXV finał Konkursu Recytatorskiego Poezji C.K. Norwida

Ostrołęka: XXV finał Konkursu Recytatorskiego Poezji C.K. Norwida

Żył i mieszkał w miejscowości Laski – Głuszce k. Wyszkowa. Wiele lat spędził na obczyźnie, często w nędzy lecz zawsze pełen miłości, wiary i patriotyzmu. Zmarł daleko od ziemi polskiej, ale powrócił, by znów gościć w murach  Oddziału Katolickiego  Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Ostrołęce.

Zawsze w kwietniu mury te tętnią jego poezją.  I w tym roku 6 kwietnia z murów naszego Oddziału ruszył na podbój Ostrołęki, bowiem w tym dniu odbył się XXV finał Konkursu Recytatorskiego Poezji C.K. Norwida. Jego słowa grzmiały niosąc ostrołęczanom  Norwidowską wizję świata, świata miłości, poszanowania, wiary i nadziei. Słowa te niosły ze sobą również ostrzeżenie, naganę, prośbę, a nawet łzę. Jak co roku oddaliśmy hołd człowiekowi za życia wyśmianemu, zdeptanemu, a po śmierci uznanemu za wybitnego poetę i wizjonera. Norwid ożył i przemówił do nas poprzez młodych ludzi, którzy zadali sobie trud poznania i zrozumienia tego, co on zostawił nam w spadku.

Laureatami tegorocznego finału zostali:

w turnieju recytatorskim  ze szkół gimnazjalnych : Izabela Mierzejewska – II miejsce i Klaudia Wanat- III miejsce.

W turnieju poezja śpiewana nagrodzono: Olgę Kiersnowską – I miejsce,  duet Natalię  Marciniak i Daniela Laćkowskiego – II miejsce oraz duet Olgę Kamińską i Karolinę Prusaczyk – III miejsce.

W turnieju recytatorskim ze szkół średnich  nagrodzono: Klaudię  Bogdańską – I miejsce, Wiktorię Podbielską – II miejsce, Natalię Koziatek – III miejsce oraz Roksanę Bełdycką – wyróżnienie.

Uczestników finału oceniało jury w składzie: Wiesław Janusz Mikulski – poeta, norwidolog,  Tadeusz Żebrowski – kulturoznawca, współorganizator konkursu i Maria Jolanta Kusiak – organizator konkursu.

Wszyscy laureaci otrzymali nagrody książkowe w postaci wydań encyklopedycznych , słowników i wydań  albumowych, książkę o Norwidzie „Ocalony  wieniec”, wydania poezji C.K .Norwida oraz pamiątkowe dyplomy.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia zarówno w zdobywaniu nowych doświadczeń na niwie poezji, jak również w zdobywaniu wiedzy szkolnej. Życzymy powodzenia oraz sił i wytrwałości w realizacji waszych marzeń.

Sponsorami tegorocznej edycji Konkursu byli: Starostwo Powiatowe w Ostrołęce, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” , Księgarnia M. Gawrych.

/md