Pamiętali o ks. Jerzym i ks. Grzegorzu

2013/01/12

Radomszczanie nie muszą się domyślać, kiedy rozpoczną się VII Dni Kultury Chrześcijańskiej. Z daleka widać ogromny, napisany „solidarycą” transparent. „Kapłan” to tytuł znakomitej wystawy poświęconej ks. Jerzemu Popiełuszce, która odwiedza oddziały „Civitas Christiana” w całej Polsce. Młodzi ludzie z zainteresowaniem oglądają zgromadzone zdjęcia, kserokopie dokumentów, tak wiele mówiących o kapelanie „Solidarności”. Po uroczystym otwarciu wystawy rozpoczął się 11. Konkurs Recytatorski im. ks. Jerzego Popiełuszki „Zło dobrem zwyciężaj”. – Konkurs został po raz pierwszy przeprowadzony z inicjatywy Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” i miejscowej „Solidarności” – mówi Anna Kulikiewicz z Miejskiego Domu Kultury, w którego salach jest eksponowana wystawa. Od lat cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno recytatorów jak i nauczycieli. W tym roku rywalizowało 40 osób w czterech kategoriach: recytacji, turnieju „Wywiedzione ze słowa”, Turnieju Jednego Aktora oraz Turnieju Poezji Śpiewanej. Konkursowi patronuje minister kultury, a honorowy patronat od wielu lat sprawuje ks. Zygmunt Malacki proboszcz parafii św. Stanisława Kostki warszawskim na Żoliborzu, gdzie pracował ks. Jerzy Popiełuszko. Konkurs wspiera także Fundacja Bonum działająca przy tej parafii fundując nagrody dla laureatów. W jury zasiadają: Andrzej Kucharski (członek „Civitas Christiana”), Krystyna Rudek-Bogucka (przez wiele lat przygotowywała recytatorów), ks. Roman Szycówka (od wielu lat współorganizator konkursu), muzyk Włodzimierz Knaś.


Jury Konkursu, od lewej: Włodzimierz Knaś, ks. Roman Szycówka, Krystyna Rudek-Bogucka, Andrzej Kucharski. Powyżej: jedna z uczestniczek konkursu

Dni Kultury Chrześcijańskiej zostały zainaugurowane nabożeństwem Fatimskim z Mszą św. w intencji ks. Grzegorza Ułamka, inicjatora i współorganizatora ich poprzednich edycji. Procesja z figurą Matki Boskiej Fatimskiej przeszła ulicami miasta. Ks. Grzegorz Ułamek pracował w Radomsku. – Był dobrym duchem Dni – mówi Anna Kulikiewicz. Duszpasterzem środowisk twórczych archidiecezji częstochowskiej, poetą, którego wiersze wydawała działająca w Radomsku Fundacja Inicjatyw Kulturalnych. Niestety latem ub. roku zginął tragicznie w czasie pielgrzymki do Włoch. Jego ostatnio wydany tomik wierszy ukazał się pod znamiennym tytułem „Odchodzimy”. Tym samym tytułem został nazwany wieczór poetycki poświecony ks. Grzegorzowi.

– Rysem charakterystycznym Dni jest modlitwa, Eucharystia, spotkania z ludźmi, konkursy. Postać Ojca Świętego, który jest najwyższym autorytetem, przyświeca idei Dni Kultury Chrześcijańskiej – mówi Tadeusz Olczyk wiceprzewodniczący „Civitas Christiana” w Radomsku. W parafii św. Jadwigi Królowej została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem biskupa Antoniego Długosza. Modliliśmy się o rychłą beatyfikację Ojca Świętego Jana Pawła II. Po Mszy św. został odsłonięty pomnik Jana Pawła II, ufundowany przez sponsora. – Pracując nad integracją środowisk w oparciu o wartości chrześcijańskie, organizujemy także od wielu lat konkurs ortograficzny pod hasłem „Miłość pisze się Jezus” – mówi Anna Kulikiewicz. Po raz pierwszy był zorganizowany z inicjatywy ks. Jacka Michalewskiego, który choć już nie pracuje w Radomsku, przyjeżdża do nas z tej okazji co roku. Dodać trzeba, że wielkie dyktando piszą nie tylko uczniowie radomszczańskich szkół. Piszą je także dorośli, którzy chcą sprawdzić swoje ortograficzne umiejętności. Uczestnicy przyjeżdżają do Radomska także z Warszawy, z terenu całego województwa łódzkiego. Co roku zbiera się ok. 300 osób. Autorem niełatwego tekstu dyktanda jest dr Paweł Binek, asystent prof. Miodka. Na VII Dni Kultury Chrześcijańskiej przyjechał także zespół New Days wraz z Violą Brzezińską – znany tym, którzy brali udział w 350. rocznicy obrony Jasnej Góry. Koncertu wysłuchało 500 osób – tyle pomieściła największa sala domu kultury. Wcześniej wystąpił zespół hiphopowy „8 Błogosławieństw”, „Trzmiele JP II” i „Fanatyk Squad” z Wielunia. Odbył się także panel dyskusyjny „Pokolenie Jana Pawła II” zorganizowany przez Młode Radomsko oraz bezpłatna projekcja filmu „Karol – człowiek, który został papieżem”. Sesja popularno–naukowa zorganizowana w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej została poświęcona „Ludziom niezwykłym”: królowi Zygmuntowi Augustowi i Władysławowi Grabskiemu. Mówili o nich: Alicja Dybkowska wykładowca Akademii Obrony Narodowej i Kazimierz Korab profesor Uniwersytetu Warszawskiego.

Anna Staniaszek

Artykuł ukazał się w numerze 1/2006.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej