Pasja wg św. Mateusza Jana Sebastiana Bacha – koncert w Warszawie

2018/02/28
pasja-plakat.jpg

Zapraszamy na koncert 16 marca 2018 r. o godz. 20.00 (piątek). Koncert odbędzie się w Bazylice św. Krzyża w Warszawie, ul. Krakowskie Przedmieście 3.

Udział wezmą:

Sylwia Krzysiek – sopran

Elżbieta Wróblewska – alt

Aleksander Kunach – tenor, Ewangelista

Jarosław Bręk – bas

Artur Janda – bas, Jezus

Ponadto: Warszawski Chór Chłopięcy, Zespół Wokalny Warszawskiej Opery Kameralnej / Kierownik Zespołu Wokalnego Krzysztof Kusiel-Moroz, Zespół Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej Musicae Antiquae Collegium Varsoviense

Dyrygent: Friedrich Haider

Pasja według św. Mateusza to jedna z dwóch pasji Jana Sebastiana Bacha, które w całości się zachowały. Skomponował ją w ostatnim okresie twórczości. Premiera odbyła się 11 kwietnia 1729 roku w Wielki Piątek. Co ciekawe, przeleżała 100 lat w archiwum zupełnie zapomniana. Dopiero w 1829 roku Feliks Mendelssohn dkrył ją i zaprezentował szerszemu gronu w berlińskiej Singakademie.

Pasja Bacha to dzieje Męki ujęte w 24 sceny, w tym 12 dużych (wyrażanych przez chorały) i 12 małych (rozgrywających się w czasie arii).

W szczególnych miejscach narracja biblijna (w formie recytatywu) urywa się i scena, którą właśnie śledziliśmy, staje się pretekstem do głębszej medytacji. W krótszych przerwach akcji do skupienia zachęcają wybrane przez samego Bacha fragmenty chorału. Zostało to opracowane tak, aby poszczególne wersety chorału jak najlepiej pasowały do sensu danego fragmentu i aby wyjaśniały stanowisko Kościoła. Koncepcja Bacha zachwyca niezwykłym włączaniem strof chorału.

mak

Kowalczyk Marta v2

Marta Kowalczyk

Filolog. Członek Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Jan Sebastian Bach #koncert #Pasja wg św. Mateusza
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej