Piękno życia od poczęcia

2014/05/22

IMGP5826W sobotę 10 maja w siedzibie Stowarzyszenia KoLiber przy ul. Zgoda w Warszawie odbył się finał konkursu artystycznego pt. „Piękno życia od poczęcia”. Towarzyszyła mu wystawa prac konkursowych, projekcja filmu „October Baby” i spotkanie z Martą Dzbeńską-Karpińską, autorką książki “Matki. Mężne, czy szalone?”. Redakcja miesięcznika „Civitas Christiana” objęła patronat nad tym wydarzeniem.

Prezes KoLibra Adam Kondrakiewicz krótko przedstawił działalność kierowanej przez siebie organizacji i podkreślił oryginalność wydarzenia:
– Stowarzyszenie KoLiber potrafi wnieść coś nowego do życia publicznego przez podejmowanie problematyki pro-life za pomocą takiej innowacyjnej formy, jak konkurs artystyczny – powiedział.

– Gratuluję inicjatywy takiego konkursu – mówił Marek Jurek, były marszałek sejmu, zaproszony na wręczenie nagród. – Arystoteles mówił, że państwo powstaje po to, aby bronić życia, a istnieje po to, żeby życie było dobre. Szacunek dla życia jest sprawą podstawową, jest fundamentem społeczeństwa. Dopóki o tym opowiadamy, jesteśmy szanowani, ale gdy domagamy się przestrzegania tego, jesteśmy atakowani. Żyjemy w czasach, gdy wartości bezwzględne się relatywizuje, a wartości względne absolutyzuje. Musimy dalej pracować nad ochroną życia, ponieważ prawo do życia, nawet w tym zakresie, w którym jest chronione, jest podważane. Farmaceuci są przymuszani do sprzedawania tabletek wczesnoporonnych. Odbyła się absurdalna debata o in vitro, z której wynikało, że prawo do życia dzieci poczętych tą metodą można bronić tylko w ramach ustawodawstwa in vitro, czyli żeby bronić ich życia, trzeba najpierw umożliwić narażanie tego życia.

Jury w składzie: Marta Dzbeńska-Karpińska (artysta fotograf), Marcin Bagiński (były prezes KoLibra) i Miłosz Lodowski (architekt, designer, współwłaściciel Rebelya.pl) nagrodziło trzy prace: Darii Rosińskiej „Ja już wiem, co zrobię ze swoim życiem, ale nie wiem, co Ty zrobisz z moim”, Radosława Bardo „Do not mess with someone’s life” i artystki ukrywającej się pseudonimem Magnolia „Nie zabijaj! Wybierz życie”. Nagroda publiczności przypadła Marcie Kojro, za pracę „Człowiek jest człowiekiem, nieważne, jaki jest mały”. Zwycięzcy otrzymali nagrody w postaci tabletów graficznych i książek o tematyce pro-life.

Finał konkursu poprowadziła Maria Górna, koordynatorka projektu „KoLiber dla życia”, która przypomniała pozostałe akcje organizowane w jego ramach (dwukrotne tournée po Polsce filmu „October Baby”, współautorstwo interpelacji posła Przemysława Wiplera dotyczącej aborcji eugenicznej, mapa śmierci – mapa z zaznaczonymi szpitalami przeprowadzającymi aborcję, list do Rzecznika Praw Dziecka z pytaniem, dlaczego nie zajmuje się losem dzieci nienarodzonych).

Głos zabrali pozostali zaproszeni goście. Marta Dzbeńska-Karpińska opowiedziała o swojej książce „Matki. Mężne, czy szalone?”, opisującej historie kobiet, które mimo bardzo poważnych kłopotów ze zdrowiem zdecydowały się urodzić dziecko.

Potem Adam Kania zareklamował prowadzony przez siebie portal SzukajacBoga.pl, finał konkursu zakończyła projekcja amerykańskiego filmu „October Baby”, zainspirowanego historią Gianny Jessen – kobiety, która przeżyła własną aborcję.

Marcin Motylewski

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#aborcja #Jurek #KoLiber #konkurs #October Baby #Wipler
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej