Marsz dla Życia z Janem Pawłem II trwa

2013/01/18

Młodzież i starsi mieszkańcy Szczecina, wierni z różnych wspólnot, ruchów i stowarzyszeń katolickich, duchowni, siostry zakonne, członkowie i kierownictwo PiS, Prawicy Rzeczpospolitej, delegacje instytucji i placówek pracujących na rzecz rodziny, wolontariusze, Hospicjum, Caritas, PCK, ZHR, Maltańska Służba Medyczna, Szczeciński Zespół Gospel – wspólnie dali publiczny wyraz swoich przekonań.

Centralnym punktem Marszu dla Życia i obchodów ustanowionego przez Sługę Bożego Jana Pawła II – Dnia Świętości Życia była Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego, która miała miejsce po Marszu w czasie Eucharystii. Niedziela Świadectw, 9 marca, w 52 szczecińskich parafiach przyczyniła się do tego, iż około 900 osób złożyło przyrzeczenie i wzięło w duchową adopcję jedno poczęte, a zagrożone dziecko. Powstała „Armia Mocy Modlitwy”, która w mocy Ducha Świętego stanowi niezwykle ważny oręż w walce z szatanem. Przez dziewięć kolejnych miesięcy, każdego dnia ponad tysiąc osób w naszej diecezji będzie otaczało swoją modlitwą (tajemnica różańca, specjalna modlitwa do Jezusa oraz dobrowolne wyrzeczenie lub ofiara) jedno dziecko, by mogło urodzić się zdrowe w miłującej się rodzinie. W tej intencji począwszy od 25 kwietnia aż do 25 grudnia 2008 roku w kościele p.w. św. Jana Ewangelisty przy ul. Świętego Ducha w Szczecinie będzie odprawiana Msza święta wraz ze wspólnie odmówioną tajemnicą różańca. Wspólna modlitwa przy zapalonej świecy, ofiara Eucharystyczna oraz zwykłe spotkanie różnych ludzi to bardzo ważne elementy wspierające i pomagające wytrwać w tym dziele.


„Evangelium vitae” w marszu na Jasne Błonia

„Evangelium Vitae” –encyklika Ojca Świętego Jana Pawła II przepisana na tkaninę, zaprezentowana światu przez szczecińską młodzież w czasie Marszu dla Życia staje się dla nas w obecnej chwili programem edukacyjno-wychowawczo-duszpasterskim na najbliższe lata.

Jak to było?

Od września ubiegłego roku aż do ostatnich dni przed Marszem trwała bardzo intensywna praca przy przepisywaniu encykliki Jana Pawła II „Evangelium Vitae”. Przepisywała ją szczecińska młodzież w czasie „Nocnych spotkań z Papieżem JPII” w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” oraz w niektórych szczecińskich szkołach średnich. „Evangelium Vitae” pomaga bowiem zrozumieć siebie jako umiłowane Dziecko Boże w odniesieniu do zagrożeń cywilizacji i współczesnej, złożonej rzeczywistości w świecie.

Adresatem zaproszenia do tej inicjatywy była przede wszystkim młodzież Pokolenia JPII. Współczesny młody człowiek często czuje się zagubiony w ogromie sprzecznych i błędnych przekazów, informacji o nim samym. Coraz trudniej jest mu znaleźć zgodność i harmonię miedzy tym, czego uczy Kościół, a tym, co otrzymuje od świata.

Ojciec Święty Jan Paweł II, wielki przyjaciel młodzieży, wierny świadek Chrystusa i największy autorytet moralny współczesnego człowieka w „Evangelium Vitae” wskazuje bardzo wyraźnie na zagrożenia, w jakich przychodzi żyć młodemu człowiekowi, pokazuje drogi wyjścia, ale i pozostawia mu wolność wyboru. Pomysł Księdza Tomasza Kancelarczyka – asystenta kościelnego Zachodniopomorskiego Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, przepisania encykliki na materiał, nie tylko się spodobał młodzieży, ale już w trakcie realizacji okazał się owocny w skutkach. Do tego „szalonego” pomysłu młodzież zaczęła odnosiła się coraz chętniej i coraz liczniej.

Jednym z ważniejszych dla nas efektów przepisywania encyklikijest świadectwo wielu młodych ludzi, którzy twierdzą, że gdyby nie ta akcja, pewnie nie dowiedzieliby się nigdy, że taki dokument istnieje. Wielu z nich wyraziło wolę przeczytania encykliki w przyszłości, a niektórzy zrobili to już teraz, bowiem arcybiskup metropolita ks. Zygmunt Kamiński ufundował i podpisał 100 egzemplarzy encykliki „Evangelium Vitae”, którymi została obdarowana najbardziej aktywna grupa młodych ludzi bezpośrednio po Marszu dla Życia.

Młodzi, przepisaną przez siebie encyklikę na 300 metrach tkaniny pokazali całemu światu. Jest to ważna książka dla wszystkich. Publiczna prezentacja tego dokumentu ma być swoistym zaproszeniem do kontemplacji jego treści. Każda z około 200 przepisanych stron zdobiona jest krzyżem. Kolory poszczególnych krzyży symbolizują kolejno: niebieski – okres prenatalny, płodowy człowieka; kolor tęczy – okres beztroski, dzieciństwa; czerwony – okres wzrastania w miłości, narzeczeństwa, małżeństwa; zielony – okres dojrzałości i odpowiedzialności; złoty – okres wieku starszego, schyłek życia. Całość Dzieła została zaniesiona w Marszu jako deklaracja, obietnica dochowania wierności papieskiemu przesłaniu i Ewangelii Chrystusa. Została złożona na ołtarzu eucharystycznym w Bazylice Archikatedralnej podczas uroczystej Mszy świętej. Po uroczystościach została pocięta na około 200 kawałków w taki sposób, by każda strona stanowiła jeden element – flagę. W efekcie powstało ponad 200 flag, z którymi młodzież stawiła się na Jasnych Błoniach i wzięła udział w obchodach trzeciej rocznicy śmierci Jana Pawła II. W czerwcu młodzi zawiozą je do Lednicy, a w sierpniu poniosą w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę. W przyszłym roku, po kolejnych miesiącach analizy dokumentu najbardziej aktywna grupa młodych ludzi pragnie pojechać z Dziełem do Rzymu.

Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego i różańce na rękę

Centralnym punktem obchodów uroczystości 29 marca była Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego, do której uprzednio przygotowała się cała diecezja. Ceremonia uroczystego złożenia przyrzeczenia odbyła się po Marszu dla Życia, w Bazylice Archikatedralnej w czasie Eucharystii. W drugą niedzielę marca po wszystkich mszach, we wszystkich kościołach Szczecina, członkowie różnych wspólnot, ruchów i stowarzyszeń kościelnych mówili publicznie o Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, złożyli osobiste świadectwa i przekazali wiernym ważne informacje na ten temat. Jednocześnie rozprowadzono ponad 20 tys. ulotek informacyjnych wraz z treścią przyrzeczenia, które osoby podejmujące się Adopcji złożyli symbolicznie na Ołtarzu Pańskim w katedrze wraz ze swoim podpisem. Każda osoba, która podjęła Duchową Adopcję Dziecka Poczętego, otrzymała dziesiątkę różańca na rękę oraz specjalną kartę – pamiątkę z treścią modlitwy do codziennego odmawiania i zdjęciem Ojca Świętego Jana Pawła II.

W siedzibie Stowarzyszenia od kilku miesięcy trwała „produkcja” tych różańców. Wierni we wszystkich parafiach oddawali stare, zniszczone, porwane różańce i koraliki, a młodzież „poddawała je obróbce”. Godzinami trwał demontaż starych różańców i tyleż samo nawlekanie pojedynczych paciorków na cienką gumę zakończoną drobniutkim, drewnianym krzyżykiem. Młodzi w czasie „Nocnych Spotkań z Papieżem JPII” oraz na lekcjach religii zrobili ponad 1000 różańców.

Oprawa Marszu dla Życia

Niesiona w marszu przepisana encyklika „Evangelium Vitae” zrobiła na uczestnikach ogromne wrażenie i przyciągnęła uwagę mieszkańców Szczecina. W czasie Marszu dzieci niosły balony z helem i podpisem „Dla Życia”, do których dołączone były specjalne koperty z zapisaną przez siebie intencją, za kogo będą się modliły. Około 2000 balonów wraz z kopertą dość silny tego dnia zachodni wiatr symbolicznie uniósł spod szczecińskiej Bazyliki do nieba.

Informacje o Marszu przekazywane były w mediach już od dłuższego czasu, pisały o nim gazety szczecińskie, mówiono o nim w audycjach radiowych, były plakaty w autobusach i billboardy. Drogą bezpośredniego dotarcia informacji do szerokiego grona odbiorców było również rozdawanie ulotek po wszystkich mszach świętych w drugi dzień Świąt Wielkanocnych przez dzieci, młodzież oraz przedstawicieli wspólnot, ruchów i stowarzyszeń kościelnych. Około 60 tys. ulotek informujących o tym wydarzeniu zostało rozprowadzonych na ulicach miasta przez szczecińską młodzież. W przeddzień Marszu kilkunastu młodych chłopców spotkało się w siedzibie stowarzyszenia, by z kilkunastu telefonów wysłać kilkadziesiąt tysięcy SMS-ów. Tyle samo informacji rozesłano drogą internetową.

Obecnie stajemy wszyscy przed ważnym zadaniem, gdyż nie chcemy tych młodych ludzi pozostawić samym sobie. Mamy z nimi kontakt. Wykorzystamy ich zapał. Chcemy wspierać ich w tym, co dobre, i kierunkować ich ku wartościom przeciwnym współczesnemu światu. Przygotowujemy do realizację programu, który zaproponujemy szczecińskiej młodzieży jako kontynuację pracy przy „Evangelium Vitae”. W tej intencji prosimy wszystkich czytelników o modlitewne wsparcie.

Joanna Szałata

Artykuł ukazał się w numerze 05/2008.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej