Rzeka Jordan, fot. David Shay / źródło: wikimedia.org

Po ponad 50. latach franciszkanie wracają nad Jordan

Franciszkanie powracają do dawnego klasztoru w Ziemi Świętej. Musieli go opuścić, kiedy w 1967 r. rozpoczęła się wojna izraelsko-jordańska. Obszar 55 hektarów został podczas niej zaminowany.

Od początku roku rozpoczęto rozminowywanie terenu. Wcześniej w 2000 r. otwarto wąski pas ziemi umożliwiający dojście do Jordanu, z okazji przybycia św. Jana Pawła II. 11 lat później po odminowaniu kolejnej części terenu udostępniono to miejsce pielgrzymom.

Prace w tym roku były prowadzone na terenach należących do 8 kościołów chrześcijańskich: katolickiego, ormiańskiego, koptyjskiego, etiopskiego oraz prawosławnych: jerozolimskiego, rumuńskiego i rosyjskiego, a także syryjskiego. Do opuszczonego 50. lat temu klasztoru mógł wejść jeden z franciszkanów. Odnalazł tam wszystkie pozostawione przez braci przedmioty świadczące o pośpiechu z jakim opuszczono miejsce. Wyraził też nadzieję, że na przyszłoroczną uroczystość Objawienia Pańskiego będzie możliwy powrót nad Jordan członków wszystkich 8 Kościołów chrześcijańskich.

/wj

Zobacz także w e-civitas:

1 pytanie do Rzecznika Episkopatu Polski

Co konkretnie możemy uczynić, aby po tragicznych wydarzeniach w  Gdańsku jednoczyć się w dobrym, przebaczając sobie …