Poczucie humoru i otwartość

2013/01/17

Wychodząc z założenia, że nic nie zastąpi kontaktów człowieka z człowiekiem, konfrontacji poglądów i postaw, wymiany doświadczeń i odnajdywania tego co łączy, „Civitas Christiana” organizuje spotkania młodzieży związanej ze stowarzyszeniem. Na trzecie Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w dniach 7-9.września do Krakowa zaproszono także młodzież i opiekunów z Niemiec, Litwy, Słowacji i Ukrainy. Przybyli: ks. Mirosław Dowda, wicedyrektor Katolickiej Szkoły Średniej św. Benedykta w Alytus na Litwie wraz z grupą uczniów, przedstawiciele Parlamentu Studenckiego ze Lwowa, dr Peter Czernikau z grupą młodzieży niemieckiej oraz Lolo Macor, dyrektor szkoły w Trstenie na Słowacji wraz z podopiecznymi. Organizatorem spotkania był Zespół ds. Młodzieży „Civitas Christiana”.

Ojciec Święty Jan Paweł II mówił, że młodzi są jego nadzieją, nadzieją Kościoła i świata. Konferencję na temat „Jan Paweł II do młodzieży” przygotował prof. Włodzimierza Dłubacza z KUL, a nad przebiegiem dyskusji czuwał Marcin Kluczyński z Oddziału Łódzkiego.

 

Podczas zajęć integracyjnych prowadzonych przez Annę Dojlida-Jurczak z oddziału podlaskiego uczestnicy zostali podzieleni na grupy według miesiąca swego urodzenia. Zadaniem ich polegało na przedstawieniu graficznym owego miesiąca oraz osób należących do danej grupy. Do dyspozycji mieli jedynie szary papier, mazaki i własną inwencję twórczą. Zabawie towarzyszyło poczucie humoru, pomysłowość i otwartość.

 

Organizatorzy przygotowali plakaty z logiem spotkania, na których młodzież złożyła swoje podpisy. Otrzymał je na pamiątkę każdy uczestnik z zagranicy, a wkrótce dotrą one do oddziałów Stowarzyszenia, których członkowie uczestniczyli w spotkaniu. Był też czas na zwiedzanie Krakowa i wysłuchanie koncertów „Gutierez” i „Nell” na krakowskim Kazimierzu. III Ogólnopolskie Spotkanie Młodzieży zakończono wspó lną Mszą św. na Wawelu.

Z ds M

Opinie uczestników:

Naszą wizytę w Krakowie będę wspominał bardzo długo z wielu powodów. Podziwianie tak urokliwych miejsc jak starówka czy Wawel potrafi nauczyć nas szacunku do naszej tradycji i historii, Tym bardziej, że w Krakowie gościliśmy młodzież z Litwy, Ukrainy, Niemiec i Słowacji. Przez to byliśmy w stanie im pokazać kawałek chlubnej historii naszego kraju.

Adam Karczmarek, Gniezno

Kraków jest dla mnie miejscem niezwykłym ze względu na swą atmosferę, w której przeplata się najpiękniejsza historia naszego kraju. Naznaczone historią uliczki starego miasta, Wawel, Kościół Mariacki, Sukiennice, pozwalają poczuć ponadczasowość tego miasta. Dlatego cieszę się, że właśnie tam odbyło się Ogólnopolskie Spotkanie Młodzieży. Myślę, że międzynarodowa forma spotkania jest dobrym pomysłem. Mimo różnic językowych dzięki integracyjnej formie warsztatów była możliwość wzajemnego poznania się.

Ewelina Waszak, Gniezno

Zafascynowała mnie próba integracji młodzieży poprzez wspólne poznawanie zabytków Krakowa. Ciekawe też były zajęcia integracyjne w Sali Akademii Umiejętności. Była zabawa i śmiechu, co niemiara.

Bożena Czynszak, Szczecinek

Artykuł ukazał się w numerze 10/2007.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej