Polsko-Czeskie Dni Kultury Chrześcijańskiej

2013/01/17

Co roku, na przełomie września i października, głównie w miejscowościach pogranicza polsko-czeskiego, przygotowywane są imprezy kulturalne, popularnonaukowe i sportowe. Organizatorzy, wśród których jest także Oddział Dolnośląski „Civitas Christiana”, chcą tworzyć klimat solidarności i życzliwości w sąsiedzkich relacjach, sprzyjać wzajemnemu, duchowemu wzbogacanie się Polaków i Czechów. Są wielkim świętem kultury chrześcijańskiej, wyrażanej w ciągle nowych inicjatywach realizowanych w wyjątkowej współpracy między narodami – twierdzi Julian Golak, jeden z organizatorów.

Na tegoroczną edycję Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej złożyło się ponad 60 imprez: rocznicowych obchodów, wystaw artystycznych, przeglądów, plenerów, konkursów dla dzieci i młodzieży, uroczystości kościelnych, konferencji naukowych, spotkań. Odbywały się w dwudziestu dwóch miejscowościach na terenie czterech polskich diecezji oraz diecezji Hadec-Kralove, m.in. w Bielawie, Ząbkowicach Śląskich, Nowej Rudzie, Mezimesti, Policach nad Metują, Hradec Kralowe, a także we Wrocławiu.

Oddział „Civitas Christiana” w Wałbrzychu zorganizował szereg imprez kulturalnych i dyskusji przybliżających problematykę pogranicza polsko- czeskiego. Należy tu wymienić spotkanie poświęcone miejscom kultu religijnego na obszarze byłego województwa wałbrzyskiego oraz dyskusję o sytuacji kościoła katolickiego w Czechach. Ważnym wydarzeniem stał się finał konkursu fotograficznego pt. „Ojcostwo w obiektywie”, który miał miejsce w siedzibie Oddziału.

We Wrocławiu nasze stowarzyszenie wspólnie z Muzeum Archidiecezjalnym organizuje co roku konferencję historyczną. W tym roku podjęto temat: „Idea narodu w czeskiej i polskiej myśli politycznej”, Skupiono się na wieku XIX, w którym kształtowało się nowoczesne rozumienie narodu oraz dochodziło do zjawiska tzw. przebudzeń narodowych w różnych miejscach Europy i poza nią.


Od lewej: ks. prof. Józef Pater, ks. bp Andrzej Siemieniewski, Julian Golak, Henryk Koch

Spotkanie poprzedzone zostało Mszą św. w kościele p.w. św. Idziego, której przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski. Część merytoryczną, która jak co roku odbyła się w sali wrocławskiego kapitularza, otworzyło wystąpienie Henryka Kocha przewodniczącego Oddziału Dolnośląskiego. Julian Golak przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej przedstawił współpracę kulturalną na obszarze pogranicza.

Pierwszy, historyczny referat ks. prof. Józefa Patera dotyczył polskiego przebudzenia narodowego na Śląsku w XIX wieku. Prof. Rudolf Žáček rektor Uniwersytetu w Opawie mówił o różnicach pomiędzy patriotyzmem polskim i czeskim oraz uwarunkowaniach historycznych, które do tego doprowadziły. Zagadnienie czeskiej świadomości narodowej i jej historycznych uwarunkowań przybliżył Josef Byrtus konsul generalny Republiki Czeskiej w Katowicach. Temat ten szerzej został rozwinięty w wystąpieniu Piotra Gaglika nt. dziejów kształtowania się polskiej i czeskiej świadomości narodowej w wieku XIX. Na koniec Adam Maksymowicz mówił o pobycie na emigracji w Pradze Wojciecha Korfantego, polskiego i śląskiego działacza społecznego. Tablicę upamiętniającą ten fakt odsłonięto niedawno w stolicy Czech.

W dyskusji wskazywano na liczne zawiłości w dziejach obu narodów, różnice mentalności i wynikające stąd niezrozumienie. W ramach części artystycznej, uczestnicy sesji mogli wysłuchać koncertu pt. „Najpiękniejsze melodie świata” w wykonaniu Wiesławy Wawrzyniak i Mirosława Owczarka.

Artykuł ukazał się w numerze 12/2007.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej