Home / Zapowiedzi / “Pomniki wychodzą na ulice”- premiera książki i debata
Fot. David Berkowitz, źródło: flickr.com

“Pomniki wychodzą na ulice”- premiera książki i debata

Zapraszamy na premierę książki Obrazy wychodzą na ulice. Spory w polskiej kulturze wizualnej autorstwa Łukasza Zaremby, połączonej z debatą. Odbędzie się ona 5 lipca w barStudio, Plac Defilad 1.

Pomniki mają skomplikowany ładunek ideologiczny, który zmienia się w czasie. Poddane doraźnym politykom wywołują emocje, modyfikują pamięć. Decyzje o tym czyja figura zostaje postawiona na postumencie, komu należy się kamień, a kogo należy obrzucić już kamieniami, generują napięcia, a nawet bezprecedensowe decyzje administracyjne (jak w przypadku placu Piłsudskiego, który w wyniku bitwy o pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej został wyłączony spod zarządu Miasta Stołecznego Warszawy).
Dyskusja o pomnikach dotyczy więc nie tylko sposobów upamiętniania, ale także tego kto je stawia, w czyim imieniu, z czego, w jakim stylu oraz gdzie i w jakim celu. Pisze o tym kulturoznawca Łukasz Zaremba w książce Obrazy wychodzą na ulice. Spory w polskiej kulturze wizualnej wydanej właśnie przez Wydawnictwo Bęc Zmiana oraz Instytut Kultury Polskiej, Uniwersytet Warszawski.

W dyskusji udział wezmą:
Michał Krasucki – stołeczny konserwator zabytków,
Kinga Rybak – wykładowczyni w Katedrze Sztuki Krajobrazu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego,
Adam Siwek – dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej,
Agnieszka Tarasiuk – główny kurator Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarnia,
Łukasz Zaremba – kulturoznawca, asystent w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

Dyskusję poprowadzi Bogna Świątkowska, prezeska Fundacji Bęc Zmiana.

/wj